Na nešto više od 100 svjetlosnih godina od Zemlje, u južnom sazviježđu Dorado, nalazi se mala, hladna crvena patuljasta zvijezda TOI 700.
Foto: Ilustracija/Pixabay.com
Ova zvijezda ima oko 40 posto mase i veličine našeg Sunca i znatno je hladnija. Donedavno su astronomi smatrali da se oko nje okreću tri planete. Međutim, zahvaljujući novim podacima s teleskopa TESS, koji traga za planetama, istraživači su otkrili još jednog člana ovog planetarnog sistema.
TOI 700 e
Nova egzoplaneta dobila je ime TOI 700 e. Približno je veličine Zemlje, vjerovatno je kamenita i treba joj oko 28 dana da obiđe svoju matičnu zvijezdu. Posebno je zanimljivo to što se nalazi u nastanjivoj zoni – što znači da je na idealnoj udaljenosti od svoje zvijezde da bi tečna voda mogla postojati na njenoj površini.
Ova informacija je posebno značajna jer znači da se dvije planete iz sistema TOI 700 nalaze u nastanjivoj zoni. Kao što je već rečeno, TOI 700 ima više planeta. Najbliža zvijezdi, TOI 700 b, gotovo je veličine Zemlje, vjerovatno je kamenita i obiđe zvijezdu svakih 10 dana. Srednja planeta, TOI 700 c, otprilike je 2,5 puta veća od Zemlje i treba joj 16 dana za jedan krug. Treća planeta, TOI 700 d, oko 20 posto je veća od Zemlje, obiđe zvijezdu svakih 37 dana i prima oko 86 posto energije koju Zemlja dobija od Sunca. TOI 700 d, baš kao i nova egzoplaneta, nalazi se u nastanjivoj zoni.
"Ovo je jedan od rijetkih sistema u kojima više malih planeta postoji u nastanjivoj zoni", izjavila je istraživačica Emily Gilbert. "Zbog toga je sistem TOI 700 izuzetno interesantan za daljnja posmatranja. Planeta e je oko 10 posto manja od planete d, što pokazuje kako dodatna posmatranja teleskopa TESS pomažu u otkrivanju sve manjih svjetova."
Više o nastanjivoj zoni:
Kada istraživači procjenjuju da li neka planeta može podržavati život, primarno gledaju jedan ključni faktor – udaljenost planete od zvijezde. Ako je planeta predaleko, voda će se zalediti. Ako je preblizu, voda će ispariti. Ova teorija temelji se na našem vlastitom Sunčevom sistemu: Mars je predaleko, Venera je preblizu, a Zemlja je na pravom mjestu – u nastanjivoj zoni.
Misija teleskopa TESS pokazala se izuzetno uspješnom. Ovaj tragač za planetama otkriva egzoplanete s velikom preciznošću. TESS to čini tako što posmatra velika područja neba tokom dužih vremenskih perioda (oko 27 uzastopnih dana). Na taj način teleskop može registrovati promjene u sjaju zvijezda. Ako sjaj periodično opada, to je znak: takvo zatamnjenje može značiti da neka planeta prolazi ispred zvijezde i blokira dio svjetlosti.
Južna hemisfera
TESS je lansiran u aprilu 2018. godine, a potragu za obližnjim planetama započeo je u julu iste godine. Od tada je teleskop otkrio brojne egzoplanete – prvo oko zvijezda koje sijaju na južnom nebu, a zatim i na sjevernom. Godine 2020, TESS se vratio na južno nebo kako bi nastavio posmatranja. I to se pokazalo kao pun pogodak – dodatna godina prikupljanja podataka dovela je do otkrića intrigantne planete TOI 700 e. "Da je planeta bila malo veća ili malo bliža, vjerovatno bismo je otkrili već prve godine", rekao je istraživač Ben Hord. "Ali signal je bio toliko slab da nam je trebalo dodatnih godinu dana da bismo je uočili."
Daljnja posmatranja sistema TOI 700 već su u toku. Istraživači se nadaju da će ona donijeti više saznanja o ovom rijetkom planetarnom sistemu koji sadrži čak dvije planete u nastanjivoj zoni. Astronomi s nestrpljenjem očekuju i novi set podataka koje će uskoro objaviti TESS. "TESS je upravo završio drugu godinu posmatranja sjevernog neba", rekla je istraživačica Allison Youngblood. "Uzbuđeni smo zbog uzbudljivih otkrića koja se kriju u toj riznici podataka."
KOMENTARI (0)