Od 15. marta na snagu će stupiti nove odredbe politike monetizacije u sklopu programa YouTube Partner, s detaljnijim smjernicama o tome koja vrsta sadržaja može donijeti kreatorima novac, a koja ne.
Foto: Ilustracija/ Pixabay
YouTube se priprema ažurirati svoje politike kako bi suzbio sposobnost kreatora za generisanje prihoda od 'neautentičnih' sadržaja, uključujući masovno producirane videozapise i druge vrste repetitivnog sadržaja koji je postalo lakše generisati uz pomoć vještačke inteligencije.
Od 15. marta na snagu će stupiti nove odredbe politike monetizacije u sklopu programa YouTube Partner s detaljnijim smjernicama o tome koja vrsta sadržaja može donijeti kreatorima novac, a koja ne.
Tačan tekst politike još nije objavljen, ali stranica u YouTubeovoj dokumentaciji za pomoć objašnjava da su kreatori oduvijek bili dužni prenositi 'originalni' i 'autentičan' sadržaj. Nove smjernice trebale bi im pomoći u boljem razumijevanju toga kako 'neautentičan' sadržaj danas izgleda.
Porast AI
Neki kreatori bili su zabrinuti da će biti ograničena njihova mogućnost monetizacije određenih vrsta videozapisa, poput onih s reakcijama ili s isječcima. Nego iz YouTubea poručuju da to nije slučaj.
Riječ je tek o manjem ažuriranju, usmjerenom na bolje prepoznavanje masovno proizvedenog ili repetitivnog sadržaja. Ta vrsta sadržaja već godinama nije ispunjavala uslove za monetizaciju jer je gledaoci često smatraju neželjenom.
Porastom tehnologija vještačkom inteligencije, YouTube je preplavljen AI smećem, terminom koji se odnosi na medije niske kvalitete ili sadržaj izrađen korištenjem generativne tehnologije.
Na primjer, obično sadrži vještačkom;kom inteligencijom generiran glas montiran preko fotografija, videoisječaka ili drugog prenamijenjenog sadržaja, zahvaljujući alatima za pretvaranje teksta u video.
Neki kanali ispunjeni muzikom vještačkom inteligencije imaju milion pretplatnika. Lažni videozapisi s vijestima, poput suđenja Diddyju, prikupili su milion pregleda.
U drugom primjeru - serija nasilja, temeljena na istinitim zločinima, koja je postala viralna na YouTubeu, u potpunosti je genersana vještačkom inteligencijom.
Čak je i lik izvršnog direktora YouTubea, Neala Mohana, korišten u phishing prevari generisanoj vještačkom inteligencijom, piše Tech Crunch.
KOMENTARI (0)