Kada skačemo u vodu, naročito s visine, tijelo doživljava naglu promjenu pritiska, što posebno može da utiče na sinuse i srednje uvo.
Foto: Ilustracija/Pexels.com
Ako se pritisak ne izjednači pravilno, mogu da nastanu bol, krvarenje ili čak oštećenje bubne opne.
Ovu pojavu medicinski poznajemo kao barotraumu, a često se javlja kod ronilaca i plivača, upozorava Divers Alert Network (DAN), međunarodna organizacija za sigurnost u vodenim sportovima.
Zašto držimo zapušen nos prije skoka u vodu?
Mnogi instinktivno stisnu nos i nježno duvaju da bi izjednačili pritisak. Time se otvara Eustahijeva tuba (cijev koja spaja ždrijelo sa srednjim uvom) i omogućava ulazak vazduha u srednje uvo, čime se smanjuje rizik od povrede. Ova tehnika se i danas koristi u osnovnim školama ronjenja, potvrđuje DAN u svom vodiču za izjednačavanje pritiska.
I ova metoda nosi rizik
Iako je korisna, može da bude štetna ako se koristi pogrešno. Prejako duvanje, duže od 5 sekundi, može da izazove povredu unutrašnjeg uva, upozorava DAN.
Takođe, ova metoda ne koristi prirodne mišiće gutanja i može da bude manje efikasna kod nekih osoba.
Najvažniji savjeti za skakanje u vodu
Izjednačavajte pritisak čim osjetite i najmanji pritisak - najbolje svakih 0,5 metara spuštanja.
Izbjegavajte skakanje u vodu ako imate zapušen nos ili infekciju sinusa, jer to otežava izjednačavanje i može da dovede do bolnih posljedica, navodi "Mejo klinika".
Prije skoka ili ronjenja, koristite blage fiziološke rastvore po savjetu ljekara.
Ako vam je teško da izjednačite pritisak, nemojte siliti - zaustavite se i pokušajte ponovo kasnije.
Šta je dobro na kraju - zapušiti nos ili ne?
Da, ali nježno i umjereno. To je osnovna tehnika za izjednačavanje pritiska i prevenciju barotraume. Međutim, za veću bezbjednost i udobnost, možete da savladate druge metode koje pružaju iste ili bolje rezultate uz manji rizik od povreda, prenosi Pink.rs.
KOMENTARI (0)