Čišćenje lica čini se kao jedna od najjednostavnijih beauty rutina kod koje doista nemamo što pogriješiti.
Foto: Ilustracija/ Pexels
Nego je li to baš tako?
Većina ljudi bi trebala bi čistiti lice dvaput dnevno - ujutro i naveče, kažu stručnjaci.
Američka dermatologinja dr. Kathryn Anderson preporučuje ovakav režim, no napominje da se ova preporuka može razlikovati zavisno o tipu kože, piše clevelandclinic.org.
Ukoliko pak imate masnu ili kožu sklonu aknama, čišćenje lica dvaput dnevno je izuzetno važno. Kod tinejdžera koji su skloni aknama i aktivni u sportu, ponekad je potrebno dodatno pranje nakon fizičke aktivnosti kako bi se uklonio znoj i spriječilo začepljenje pora.
Za suvu ili osjetljivu kožu može biti dovoljno ujutro lice isprati samo vodom, a sredstvo za čišćenje koristiti naveče. Kod kombinirane kože uglavnom se preporučuje pranje lica dvaput dnevno. No, ako primijetite da vam je koža suva ili iziritirana, preporučuje se koristiti bogatiju hidratantnu kremu nakon pranja ili preći na nježnije sredstvo.
Koliko puta čistiti lice?
Dakle, ne postoji strogo pravilo na koji način treba čistiti lice. Ako koristite proizvode s anti-age ili sastojcima za borbu protiv akni, možete ostaviti sredstvo za pranje na licu do dva minuta. Dužinu i način čišćenja prilagodite tipu kože i korištenim proizvodima.
Da, moguće je i pretjerati s čišćenjem lica. Prečesto čišćenje uklanja i prirodna ulja kože te može dovesti do isušivanja. Ako nosite šminku, preporučuje se tzv. dvostruko čišćenje: prvo proizvodom za čišćenje ili uljnim čistačem, zatim blagim čistačem na bazi vode. Oni koji ne nose šminku ne moraju koristiti ovu metodu, jer može nepotrebno isušiti kožu i dodatno zakomplikuju rutinu.
Maramice za čišćenje praktične su u istim situacijama, primjer nakon treninga, posebno kada nemate pristup vodi. Ipak, ne preporučuje se njihova redovita upotreba jer često sadrže konzervanse koji mogu oštetiti kožnu barijeru, a potrebno trljanje može dodatno iziritirati kožu.
Ako čistite lice samo jednom dnevno, bolji odabir je naveče, kako biste uklonili svu prljavštinu i nečistoće nakupljene tokom dana. Naravno, pranje lica tokom tuširanja takođe je sasvim u redu – najvažnije je da uklonite nečistoće, bez nepotrebnog komplikovanja rutine njege.
Treba spomenuti i da je veoma važno održavati čistoću peškira kojim brišemo lice. Pranje lica i sušenje peškira koji nije opran nekoliko dana može biti još štetnije nego da lice uopšte ne operete. Bakterije se, prema istraživanjima, počinju nakupljati na peškirima već nakon prvog korištenja, pa ih je potrebno prati svakih jedan do dva dana kako biste izbjegli izbijanje akni i druge kožne probleme, upozoravaju stručnjaci.
KOMENTARI (0)