Osnovni sud u Podgorici saopštio je da u slučaju pretresa stana u vezi sa okrivljenim Danilom Mandićem nije bilo zahtjeva za sprovođenje pretresa u noćnim satima, te da su svi postupci preduzeti u zakonskim okvirima i u najkraćem mogućem roku.
Foto: Arhiva/Kolektiv.me
Kako navode iz suda, Zahtjev za izdavanje naredbe za pretresanje stana i drugih prostorija koje koriste dva lica na teritoriji Glavnog grada podnijet je pisarnici 19. aprila 2025. godine u 20:30 časova – tačno pola sata prije zakonskog krajnjeg roka za pretresanje (21:00 čas). Nakon administrativne obrade u Pravosudnom informacionom sistemu i fizičkog uvođenja u upisnike, zahtjev je uručen dežurnom sudiji za istragu, koji je, kako se navodi, u rekordnom roku pročitao spise i donio dvije naredbe o pretresu – jednu u 20:50, a drugu u 20:58 časova.
Policija je, prema tvrdnjama suda, preuzela naredbu u 21:00 čas i tada je imala zakonski osnov za postupanje.
U saopštenju se posebno ističe da ni u zahtjevu tužilaštva, ni u inicijativi policije nije pomenuta potreba za hitnim postupanjem niti je traženo da se pretres vrši u noćnim časovima. Naprotiv, kako navodi sud, tužilac je u zahtjevu naveo da se pretres treba izvršiti odmah po prijemu naredbe ili najkasnije u roku od 24 časa, što po tumačenju suda isključuje hitnost i opasnost od odlaganja.
“Taj rok od 24 časa implicira da nema bilo kakve opasnosti od odlaganja, zbog čega sudija za istragu nije ni mogao donijeti naredbu koja bi se odnosila na noćno pretresanje”, poručuju iz Osnovnog suda.
Sud dodatno pojašnjava da su policijski službenici, prema članu 83 stav 1 Zakonika o krivičnom postupku, ovlašćeni da i bez sudske naredbe izvrše pretres ako je potrebno neposredno uhapsiti učinioca krivičnog djela. Stoga ističu da je u konkretnom slučaju postojala i zakonska osnova da policija postupi i bez čekanja sudske naredbe, ukoliko su smatrali da je hitnost opravdana.
Iz Osnovnog suda demantuju navode da je zahtjev predat u 19:58 časova, naglašavajući da je on formalno evidentiran u 20:30 časova. Takođe navode da je sudija bio prisutan u zgradi suda od 14 časova jer mu je u telefonskom razgovoru oko 16 časova tužiteljka najavila mogućnost podnošenja zahtjeva, nakon što dobije inicijativu policije.
“Zašto je inicijativa dostavljena tek nakon toliko vremena i zašto je zahtjev podnijet tek u 20:30 časova, nije u nadležnosti suda da procjenjuje. Međutim, ostaje otvoreno pitanje da li su postojali hitni razlozi koji bi opravdali takvo kasno postupanje”, zaključuje se u saopštenju.
Osnovni sud navodi da je cilj ovakvog obraćanja javnosti objektivno i pravovremeno informisanje, s obzirom na interesovanje i nedoumice koje su se pojavile u javnom prostoru u vezi sa ovim slučajem.
KOMENTARI (0)