Kod pripreme domaćeg sladoleda ključno je da izbjegnete 10 uobičajenih grešaka zbog kojih ne uspijeva.
Foto: Ilustracija/Pixabay.com
Prilikom pravljenja domaćeg sladoleda ljudi se suočavaju sa 10 ključnih problema. Ukoliko ih izbjegnete, dobićete kremaste i ukusne sladolede svaki put.
1. Formiranje kristala leda
Kristali leda se formiraju kada se molekuli vode u smjesi polako zamrzavaju, omogućavajući razvoj većih kristala. Rešenje je u tome da, ukoliko koristite aparat za sladoled, posuda aparata bude potpuno zamrznuta.
Takođe, da se ne bi stvarali kristali koristite stabilizatore poput 1/4 kašičice želatina ili pektina na 500 ml baze.
2. Sladoled je tvrd kao kamen
Ovo se dešava kada ima previše vode ili nedovoljno masti i šećera da bi se snizila tačka smrzavanja.
Rješenje je da dodate 1-2 kašike alkohola (kao što su votka ili rum) na 500 ml baze da biste snizili tačku smrzavanja ili povećajte sadržaj masti upotrebom više pavlake ili žumanaca, da biste stvorili mekšu teksturu.
3. Mek, i previše tečan sladoled
Ovo može biti zbog nedovoljnog vremena zamrzavanja, previše šećera ili previše alkohola u smjesi.
Rješenje je da baza bude ohlađena na najmanje 4°C pre mućenja i da je aparat za sladoled podešen na odgovarajuću temperaturu za mućenje. Smanjite sadržaj šećera za 10-20% ako je potrebno.
Foto: Ilustracija/Pixabay.com
4. Zgrušana osnova
Ovo se dešava kada se jaja zagrijevaju prebrzo ili na previsokoj temperaturi, što uzrokuje neravnomjerno zgrušavanje proteina. Rješenje je da da se smjesa na laganoj vatri blago zagreva i neprestano miješa. Ako se zgruša, brzo procijedite smjesu i odmah je ohladite.
5. Bezukusan sladoled
Ako vašem sladoledu nedostaje ukus, razlog mogu biti niske temperature koje mogu umanjiti ukus ili sastojci možda nisu imali dovoljno vremena da se natope.
Rješenje je da koristite visokokvalitetne, svježe sastojke i da ostavite bazu da odstoji 4-24 sata u frižideru kako bi se ukusi u potpunosti razvili.
6. Pretjerano zamrznut sladoled
Pretjerano zamrzavnje se dešava kada je sladoled izložen vazduhu, što uzrokuje isparavanje vlage i ponovno zamrzavanje na površini, formirajući kristale leda.
Rješenje je da čuvate sladoled u hermetički zatvorenoj posudi i da pritisnete plastičnu foliju direktno na površinu da biste spriječili izlaganje vazduhu.
7. Neravnomjerna raspodela smjese
Ukoliko komadići čokolade, orasi ili voće nisu ravnomjerno raspoređeni u sladoledu, razlog je njihovo prerano dodavanje u procesu mućenja ili kada su preteške za bazu sladoleda.
Rješenje je da dodate te sastojke tokom posjlednjih nekoliko minuta mućenja kako biste bili sigurni da su dobro složeni, a da ne potonu na dno.
8. Previše slatko ili nedovoljno slatko
Foto: Ilustracija/Pixabay.com
Ako je nivo slatkoće nepravilan, on čini sladoled previše slatkim ili bljutavim. Ovo može da se dešava zbog netačnih mjerenja, varijacija u slatkoći sastojaka ili ne uzimanja u obzir kako zamrzavanje utiče na percipiranu slatkoću.
Rješenje je da probate bazu prije mućenja i prilagodite šećer po potrebi. Zapamtite, zamrzavanje umanjuje slatkoću, tako da bi vaša baza trebalo da bude malo slađa nego što želite da bude konačni proizvod.
Ukoliko izbjegavate slatko i imate poseban režim ishrane, saznajte i dva sastojka kojima možete da zamijenite jaja i čokoladu.
9. Masna ili uljana tekstura sladoleda
Ovo je često uzrokovano upotrebom previše masti u receptu ili prekomjernim mućenjem, što može dovesti do sljepljivanja masnih globula.
Rješenje je da izbjegavate prekomjerno mućenje i ne dodajte previše masti. Ravnoteža između masti i vode je neophodna da biste izbjegli masnu teksturu.
10. Problemi sa mućenjem
Problem sa mućenjem može da se desi zbog tople smjese, nedovoljnog zamrzavanja posude aparata za sladoled ili prepunjavanja aparata.
Vodite računa da je posuda vašeg aparata pravilno zamrznuta i proverite uputstva za pravilnu upotrebu. Obavezno prethodno ohladite bazu za sladoled prije mućenja.
Ako je vaša mašina prepunjena, neće pravilno mutiti sladoled, zato je napunite samo do dvije trećine.
KOMENTARI (0)