Četvrtak, 24.07.2025 | 16:42
IZVOR: kolektiv.me

Izvođač radova za drugu dionicu auto-puta u septembru, nakon toga i pripremni radovi

Vlada Crne Gore sa Evropskom bankom za obnovu i razvoj (EBRD) danas je zaključila Ugovor o kreditu i Ugovor o projektu za finansiranje i realizaciju projekta izgradnje druge dionice autoputa Bar-Boljare.




Foto: Vlada Crne Gore/ Bojan Gnjidić

Ceremoniji u Vili Gorica, tokom koje su potpisani neophodni akti da Crna Gora dobije 150 miliona bespovratnih sredstava i 200 miliona eura povoljnog kredita, prisustvovao je predsjednik Vlade, Milojko Spajić.

Kako je saopšteno, izbor izvođača radova druge dionice auto-puta očekuje se u septembru, nakon čega će krenuti i pripremni radovi.

On je podsjetio da je apsolutni prioritet Vlade izgradnja putne infrastrukture, kao stuba suštinskog i održivog razvoja Crne Gore.

„Uprkos izazovima, uprkos izmjenama trase koje su iziskivale dodatno vrijeme, danas imamo konkretne rezultate - pravni okvir je tu, finansijska konstrukcija je zatvorena. Na stolu su potpisana dokumenta. Prvi korak je učinjen, sljedeći je gradnja“, kazao je premijer Spajić i dodao:

„Znamo da su građani nestrpljivi – i s pravom, ali velike stvari vrijedi i malo sačekati. Jer ova dionica nije samo saobraćajnica – to je simbol našeg zajedničkog rada sa Evropskom unijom. Donacija od 150 miliona eura govori više od hiljadu riječi i neporeciv je znak povjerenja u Crnu Goru. To povjerenje i saradnja nas vode u Evropsku uniju, ali još važnije – stvaraju uslove da naši građani ostanu ovdje, da žive, rade i grade svoju budućnost u Crnoj Gori.“

„Evropska unija danas ulaže 150 miliona eura bespovratne pomoći za izgradnju dionice autoputa od Mateševa do Andrijevice. Ova dionica nije samo još jedan put. Riječ je o ključnoj strateškoj investiciji u budućnost Crne Gore, posebno u njen Sjever“, rekao je ambasador EU u Crnoj Gori Johan Satler, naglašavajući da je riječ o najvećem grantu koji je EU ikada dodijelila Crnoj Gori.

Foto: Vlada Crne Gore/ Bojan Gnjidić

Naveo je da je ova značajna podrška povezana sa očekivanjima Evropske unije. „Jer kada ulažemo evropski novac – to znači da očekujemo i evropski kvalitet. To znači da će se projekat sprovoditi prema najvišim standardima – fer javna nabavka, zaštita životne sredine, uvažavanje lokalnih zajednica, transparentnost trošenja sredstava. Sve ono što i građani Crne Gore žele od svojih institucija. Upravo zato je ova investicija toliko važna,“ saopštio je ambasador Satler.

Za EBRD nastavak izgradnje auto-puta predstavlja 100. projekat koji podržavaju u Crnoj Gori.

„Moderna i pouzdana transportna infrastruktura je od suštinskog značaja za ekonomski razvoj Crne Gore, posebno kada je reč o unaprjeđenju turizma, trgovine i regionalne integracije. Auto-put Bar–Boljare je više od običnog puta — to je strateška investicija koja će poboljšati povezanost širom zahtevnog terena zemlje, povezati jadransku obalu sa unutrašnjim regionima i susednim državama, kao i osloboditi ekonomski potencijal severne Crne Gore. Ponosni smo što ova inicijativa predstavlja 100. projekat EBRD-a u Crnoj Gori, čime se naša ukupna ulaganja u zemlji od početka rada 2006. godine penju na više od milijardu evra“, poručio je Mateo Kolanđeli regionalni direktor EBRD za Zapadni Balkan, koji je Ugovor o kreditu potpisao sa ministrom finansija, Novicom Vukovićem.

Investicija se finansira kombinacijom bespovratne pomoći Evropske unije, kreditnih sredstava EBRD-a i sredstava iz državnog budžeta. Time Crna Gora pokazuje može da planira i realizuje velike infrastrukturne projekte – transparentno, održivo i odgovorno.

„Ugovori koje smo potpisali rezultat su pažljivo vođenih pregovora i partnerskog odnosa sa EBRD-om i EU, koji nam omogućavaju da strateški ulažemo u budućnost sjevera Crne Gore i jačanje ekonomske povezanosti zemlje. Ovo nije samo ulaganje u infrastrukturu – ovo je ulaganje u povezivanje Crne Gore sa regionom i Evropskom unijom, u ravnomjerniji regionalni razvoj i u bolji kvalitet života naših građana”, naglasio je ministar Vuković.

Foto: Vlada Crne Gore/ Bojan Gnjidić

U prethodnih godinu dana završena je i izrada idejnih rješenja za kompletnu mrežu planiranih auto-puteva i brzih saobraćajnica u dužini od 585 kilometara. Do kraja naredne godine u Ministarstvu saobraćaja očekuju i završetak idejnih projekata za cijelu trasu auto-puta Bar–Boljare.

„Uspješnim zaključivanjem ovog ugovora potvrđujemo da su ispunjeni svi tehnički, pravni i proceduralni standardi koje zahtijeva jedna od najrenomiranijih evropskih finansijskih institucija – EBRD. Takođe, ovo je rezultat višemjesečne intenzivne saradnje Ministarstva saobraćaja, Ministarstva finansija, Monteputa i međunarodnih partnera. Vezano za realizaciju druge dionice, ugovor sa konsultantom je već potpisan u skladu sa pravilima EBRD, dok su tenderske procedure za izbor izvođača i nadzora u završnoj fazi“, riječi su ministarke saobraćaja, Maje Vukićević.

Pored ministarke, Ugovor o projektu izgradnje druge dionice auto-puta sa EBRD-ijem su potpisali direktor Monteputa Milan Ljiljanić i direktor Uprave za saobraćaj, Radomir Vuksanović.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Objavljeni podaci o nezaposlenosti u EU: Jedna država (ne)očekivano u samom vrhu

Četvrtak, 15.01.2026 | 08:33

Statistička agencija Evrostat objavila je podatke o nezaposlenosti u Evrozoni za novembar 2025. godine, a iz čega se može izvući nekoliko zanimljivih informacija. 

EPCG i Masdar potpisali sporazum o saradnji: Novi impuls razvoju obnovljivih izvora energije u Crnoj Gori

Srijeda, 14.01.2026 | 12:55

Elektroprivreda Crne Gore (EPCG) i renomirana emiratska kompanija Masdar potpisali su danas Sporazum o saradnji tokom Abu Dabi Nedjelje održivosti (Abu Dhabi Sustainability Week – ADSW), čime je dodatno osnažena međunarodna saradnja u oblasti obnovljivih izvora energije i održivih energetskih projekata.

Milović: Avio dostupnost Crne Gore ozbiljno narušena, potrebne hitne mjere

Srijeda, 14.01.2026 | 10:03

Poslanik DPS Nikola Milović poručio je da je krajnje vrijeme za odgovorne poteze države kada je u pitanju avio dostupnost Crne Gore koja je, kako je naveo, ozbiljno narušena.

Poništen poziv za dodjelu novčanih nadoknada za izgradnju solarnih elektrana

Utorak, 13.01.2026 | 15:59

Ministarstvo energetike je krajem prošle godine poništilo tender za dodjelu tržišnih premija (novčanih nadoknada) za izgradnju solarnih elektrana, jer nijedna ponuda nije ispunila zakonom i javnim pozivom propisane uslove, uključujući dostavljanje dokaza starijih od propisanih rokova, neispunjavanje uslova u vezi sa prostorno-planskom dokumentacijom i kvalifikacione uslove za priključenje na elektroenergetski sistem.

Usvojena Informacija o zaključivanju Memoranduma o razumijevanju između Crne Gore i UAE za olakšavanje ulaganja

Utorak, 13.01.2026 | 09:22

Vlada Crne Gore je juče, u skladu s članom 10 Uredbe o Vladi, bez održavanja sjednice, na osnovu pribavljene saglasnosti većine članova Vlade, usvojila Informaciju o zaključivanju Memoranduma o razumijevanju u oblasti investicija između Ministarstva investicija Ujedinjenih Arapskih Emirata i Ministarstva javnih radova Crne Gore s Predlogom memoranduma.

ANKETA: Da li je DANAS lakše pronaći stabilan posao nego PRIJE 5 godina?

Srijeda, 14.01.2026 | 09:59

Posljednjih godina tržište rada u Crnoj Gori prolazi kroz značajne promjene — nezaposlenost opada, zaposlenost raste, a plate su nomilano znatno više nego prije pola decenije. Ali da li to građani zaista osjećaju u praksi?

Knežević tvrdi da je neko iz Vlade predlagao da se "Jadran" digne u vazduh

Srijeda, 14.01.2026 | 10:50

Sluganski odnos prema Hrvatskoj ne mogu da gledam, sramota me predaka i biće me sramota moga sina, poručio je lider DNP-a Milan Knežević gostujući u jednoj TV emisiji.

Martinović: Katniću sam davao 3.000 eura mjesečno jer smo kumovi, uvijek smo se međusobno pomagali

Srijeda, 14.01.2026 | 12:17

Vlasnik kompanije Glosarij, Branislav Martinović, kazao je danas da je sa 3.000 eura mjesečno pomagao bivšeg glavnog specijalnog tužioca Milivoja Katnića od momenta kada mu je prestala funkcija do trenutka kada je počeo da prima penziju.

Brnabić osudila “doček” u Čačku: Podrška za Anu Bekutu

Srijeda, 14.01.2026 | 10:37

Predsjednica Skupštine Srbije Ana Brnabić izjavila je da su demonstranti, koji su Anu Bekutu gađali ledenicama tokom kocerta na dočeku srpske Nove godine u Čačku, ponovo, kako kaže, pokazali “sve svoje vrijednosti i nepoštovanje prema ženama”.

Milović: Avio dostupnost Crne Gore ozbiljno narušena, potrebne hitne mjere

Srijeda, 14.01.2026 | 10:03

Poslanik DPS Nikola Milović poručio je da je krajnje vrijeme za odgovorne poteze države kada je u pitanju avio dostupnost Crne Gore koja je, kako je naveo, ozbiljno narušena.

Đoković saznao put do titule na Australijan openu

Četvrtak, 15.01.2026 | 09:08

Žrijeb za prvi grend slem sezone donio je da su Novak Đoković i Janik Siner smješteni u istoj polovini žrijeba. Ako obojica prođu prilično kompleksne runde, moguće je da ćemo gledati pravi spektakl — njihov duel u polufinalu.

Za 30 dana znaće se ide li se na arbitražu između Glavnog grada i Opštine Tuzi

Četvrtak, 15.01.2026 | 08:47

U roku od 30 dana Glavni grad i Opština Tuzi će se izjasniti da li će razgraničenje završiti dogovorom ili će ići na arbitražu.

Partija sezone Vučevića, dominacija u reketu i koš odluke

Četvrtak, 15.01.2026 | 08:42

Nikola Vučević odigrao je svoju najbolju partiju ove sezone i direktno potpisao pobjedu nad Džezom, 128:126. Vučević je ostvario impresivan učinak sa 35 poena, 7 skokova i 5 asistencija i koš za pobjedu. Bio je ovo Vučevićev prvi meč sa 30+ poena ove sezone, uz čak 24 poena iz reketa, što dovoljno govori o načinu na koji je kontrolisao utakmicu.

Objavljeni podaci o nezaposlenosti u EU: Jedna država (ne)očekivano u samom vrhu

Četvrtak, 15.01.2026 | 08:33

Statistička agencija Evrostat objavila je podatke o nezaposlenosti u Evrozoni za novembar 2025. godine, a iz čega se može izvući nekoliko zanimljivih informacija. 

Žakelj: Razgovor u svlačionici izazvao reakciju kod igrača

Četvrtak, 15.01.2026 | 08:30

Trener Budućnost Volija Andrej Žakelj kazao je da ishod duela sa Litkabelisom nije bio iznenađenje, istakavši da je litvanski tim pokazao kvalitet koji ranije nije dolazio do izražaja.

Protesti Zećana će biti svakodnevni

Četvrtak, 15.01.2026 | 08:10

Stanovnici Zete i Botuna juče su nenajavljeno blokirali kružni tok na putu prema Cetinju i Nikšiću u znak protesta zbog početka gradnje postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda.

Pljevlja večeras pod alarmantnim nivoom PM čestica – zagađenje skoro deset puta iznad propisane granice

Srijeda, 14.01.2026 | 21:20

Koncentracija zagađujućih, PM čestica u Pljevljima je večeras skoro deset puta veća od propisane dnevne srednje vrijednosti od 50 mikrograma po metru kubnom (µg/m3), podaci su mjernih stanica Agencije za zaštitu životne sredine.  

Rovčanin: Identitetska pitanja rješavati dijalogom, a ne ultimatumom

Srijeda, 14.01.2026 | 21:10

Sve identitetske teme koje su nameću u javnosti su nadpolitične teme, one su nadpartijske, i nijedna partija ili politika nema ekskluzivitet nad tim temama, poručio je u Emisiji „Kontakt“ na Radio Televiziji Nikšić poslanik Demokratske Crne Gore Nikola Rovčanin, komentarišući zahtjeve Demokratske narodne partije za ostanak u izvršnoj vlasti.  

Vremenska prognoza - Pogledajte kakvo nas VRIJEME očekuje sjutra

Srijeda, 14.01.2026 | 21:33

Promjenljivo oblačno sa sunčanim intervalima i uglavnom suvo.

Kongres predlaže zabranu finansiranja mogućeg američkog napada na zemlje članice NATO-a

Srijeda, 14.01.2026 | 21:26

Grupa od 23 člana američkog Kongresa predstavila je prijedlog zakona kojim bi se zabranila upotreba federalnih sredstava za eventualnu američku invaziju zemlje članice NATO-a, uključujući i radnje zvaničnika u tome pravcu.