Srijeda, 30.07.2025 | 20:49
IZVOR: danas.rs

Ovo je realni DOMET električnih automobila, pokazuje najnovije testiranje

 Kada kupujete električni automobil, proizvođači obično jasno istaknu koliki domet vozilo može preći sa jednim punjenjem. 




Foto: Ilustracija/Pixabay.com 

Ali, kako pokazuje novo istraživanje, te brojke često ne odražavaju stvarnu svakodnevnu vožnju…

Realni domet električnih automobila

S ciljem da evropskim vozačima ponudi pouzdane i realne podatke, međunarodna nezavisna organizacija AUTOBEST sprovela je novo izdanje svog poznatog izazova ECOBEST, piše Jutarnji list.

U okviru testiranja proveravana je efikasnost 15 najnovijih potpuno električnih modela, i to u konkretnim, raznolikim, a ne u idealnim uslovima za vožnju.

Za test su odabrani automobili 15 različitih proizvođača, koji su nedavno stigli na tržište, među najprodavanijima su u Evropi i pritom ne prelaze cijenu od 65 000 eura. Evo prvih 5 na listi:

Leapmotor T03 je prijatno iznenadio – u realnim uslovima je prešao 64 kilometra više od zvanično deklarisanog WLTP dometa, što ga čini jedinim modelom u testu sa pozitivnim odstupanjem.

Dacia Spring je ostvarila nešto kraći domet od zvaničnog – samo 6 kilometara manje, što potvrđuje njenu solidnu konzistentnost u praksi.

Mini Aceman E je zaostao 23 kilometra za zvaničnim dometom, što je blago, ali ipak primjetno odstupanje.

Fiat Grande Panda je prešla 26 kilometara manje nego što proizvođač navodi, što sugeriše da domet u realnim uslovima nije zanemarljivo kraći.

Citroën e-C3 je pokazao slično odstupanje – sa 27 kilometara manje od WLTP vrijednosti, potvrđujući da deklarisani domet treba uzeti sa rezervom.

Ukupno je testirano 24 potpuno nova i potpuno napunjena električna vozila na istoj ruti, a na kraju su objavljene razlike između fabrički deklarisanih WLTP dometa i rezultata u realnim uslovima.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Vremenska prognoza - UTORAK donosi OVE temperature

Ponedjeljak, 12.01.2026 | 21:58

U utorak se očekuje umjereno do potpuno oblačno i uglavnom suvo vrijeme.

Poznati španski novinar ima drugu verziju priče: Alonso nije otpušten, već je sam otišao!

Ponedjeljak, 12.01.2026 | 21:39

Španski mediji nude oprečne informacije o odlasku Ćabija Alonsa sa klupe Real Madrida.

Otvoren javni poziv opštinama za unapređenje komunikacije o evropskim integracijama

Ponedjeljak, 12.01.2026 | 21:27

Ministarstvo evropskih poslova, kroz projekat EU4ME, raspisalo je javni poziv za lokalne samouprave u okviru inicijative „Osnaživanje opština za evropsko djelovanje“, saopštili su iz tog resora.

Kanselo zvanično u Barseloni: Portugalac stigao na pozajmicu iz Al Hilala

Ponedjeljak, 12.01.2026 | 21:05

Žoao Kanselo je novo ime u redovima Barselone, potvrđeno je danas iz katalonskog kluba.

Simeone uputio izvinjenje Perezu i Vinisijusu nakon incidenta u Superkupu

Ponedjeljak, 12.01.2026 | 20:43

Polufinale Superkupa Španije između Reala i Atletika, koje su „kraljevi“ dobili 2:1, ostalo je u sjenci verbalnog sukoba Dijega Simeonea i Vinisijusa.

Budućnost Voli: Trebaju nam naši navijači da tribine Morače pretvore u plavo-bijelo „more“

Ponedjeljak, 12.01.2026 | 20:23

U jednoj od ključnih utakmica grupne faze Eurokupa, košarkaše Budućnost Volija očekuje duel sa litvanskim Lietkabelisom, zakazan za 14. januar 2026. godine u 19 časova u Mtel dvorani „Morača“.

Đeljošaj sa Rajzing Rajnke: Memorandum o ekonomskoj saradnji sa SAD ključni aspekt napora da unaprijedimo investicioni ambijent

Ponedjeljak, 12.01.2026 | 20:13

Potpredsjednik Vlade za ekonomsku politiku i ministar ekonomskog razvoja, Nik Đeljošaj primio je u oproštajnu posjetu ambasadorku Sjedinjenih Američkih Država u Crnoj Gori, Džudi Rajzing Rajnke, i tom prilikom ocijenjeno je da je Memorandum o ekonomskoj saradnji sa SAD ključni aspekt zajedničkih napora da se unaprijedi investicioni ambijent, saopšteno je iz njegovog resora.

Ovih pet vitamina bi žene starije od 40 godina morale da uključe u ishranu

Ponedjeljak, 12.01.2026 | 19:55

Kako starimo, sposobnost tijela da obnavlja i štiti ćelije kože prirodno se smanjuje, što može dovesti do tanje kože, gubitka sjaja i pojave sitnih linija.

Zašto je Brooklyn Beckham prekinuo sve veze s Victorijom i Davidom: Kap koja je prelila čašu

Ponedjeljak, 12.01.2026 | 19:28

Izvor blizak Brooklynu Beckhamu, otkrio je razlog zbog čega je on odlučio komunicirati sa svojim roditeljima Victorijom i Davidom Beckhamom isključivo preko advokata.

Pep mora da nadomjesti povrede štopera, Milan još čeka odluku Menjana

Ponedjeljak, 12.01.2026 | 19:13

Mančester siti tokom januarskog prelaznog roka možda dovede pojačanje u posljednjoj linjii, milanski velikan još pregovara sa golmanom.