Četvrtak, 31.07.2025 | 09:34
IZVOR: RTS, Science Alert

Zašto smo POSPANI – Da li je nova studija na putu da RIJEŠI MISTERIJU?

Kada nam se spava, jedva držimo oči otvorene i kada nismo usresređeni – mozak nam šalje poruku da je vrijeme da se odmorimo.




Foto: Ilustracija/Pexels.com 

Nova studija zasnovana na proučavanju voćnih mušica koje su korišćene u eksperimentima utvrdila je poreklo nastanka ove biološke poruke našem tijelu, kao i jasnije razumijevanje naše potrebe za odmorom na ćelijskom nivou.

Istraživači sa Univerziteta Oksford u Velikoj Britaniji identifikovali su mitohondrije u našim ćelijama kao odgovorne za signaliziranje kada tijelo treba da se odmori. Kako navode istraživači, mitohondrije, sićušni generatori energije, izazivaju neku vrstu metaboličkog preopterećenja u neuronima koji regulišu san.Ovo preopterećenje se može resetovati kroz san, osiguravajući da mozak ostane u zdravom stanju.

„Krenuli smo da shvatamo čemu služi san i zašto uopšte osjećamo potrebu za spavanjem. Uprkos decenijama istraživanja, niko nije identifikovao jasan fizički okidač. Naši nalazi pokazuju da odgovor može biti u samom procesu koji pokreće naša tijela: aerobnom metabolizmu“, rekao je fiziolog Gero Mizenbek.

Tim je proučavao neurone odgovorne za regulaciju sna kod voćnih mušica, koje imaju značajne biološke sličnosti sa ljudima. Poređenjem dobro odmorenih i neispavanih voćnih mušica, istraživači su identifikovali razlike u aktivnosti gena i električnoj signalizaciji.

Utvrđeno je da preopterećene mitohondrije u mozgu lišenom sna oslobađaju elektrone, što povećava stvaranje štetnih otpadnih proizvoda. Neuroni koji regulišu san reaguju na ove molekule tako što prelaze u preopterećeni režim, što san čini glavnim biološkim prioritetom.

„Ne želite da vaše mitohondrije ispuštaju previše elektrona. Kada to urade, one generišu reaktivne molekule koji oštećuju ćelije“, istakao je neuronaučnik Rafaele Sarnataro.

Genetski modifikovane mušice sa većom proizvodnjom elektrona u ćelijama koje regulišu san rezultirale su time da su voćne mušice više spavale. Slično tome, mušice sa smanjenim nivoom proizvodnje elektrona spavale su manje.

Naravno, postoje i drugi pritisci na san, od toga koliko kafa dnevno pijete do usklađivanja vašeg cirkadijalnog ritma – unutrašnjeg rasporeda koji vašem tijelu govori kada je vrijeme za spavanje. Ali sada imamo stvarni ćelijski mehanizam koji kontroliše san i pokazuje zašto ne možemo bez njega.

Sve što novo saznamo o snu može informisati liječenje poremećaja spavanja, pa čak i neuroloških stanja poput Alchajmerove bolesti. Ove bolesti su usko povezane sa snom i načinom na koji on štiti mozak, a veze sa mitohondrijama bi mogle biti nešto što bi buduće studije trebalo da ispitaju.

Studija takođe povezuje neke od tačaka između metabolizma, sna i životnog vijeka. Manje životinje imaju tendenciju da više spavaju i kraće žive, a aktivnost mitohondrija mogla bi biti dio razloga zašto.

„Ovo istraživanje odgovara na jednu od velikih misterija u biologiji. Zašto nam je potreban san? Odgovor je izgleda zapisan u samom načinu na koji naše ćelije pretvaraju kiseonik u energiju“, rekao je Rafaele Sarnataro.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

FOTO: Granična policija dobila 23 nova službena vozila

Subota, 04.07.2026 | 10:03

Ministarstvo unutrašnjih poslova Crne Gore za potrebe Uprave policije nabavilo je 23 nova službena vozila marke Škoda Karoq, proizvedena 2025. godine, saopšteno je iz Uprave policije (UP).

Air Montenegro se izvinio javnosti: Kašnjenje novog aviona zbog administrativnih prepreka zakupodavca

Subota, 04.07.2026 | 09:52

Nacionalna avio-kompanija Air Montenegro oglasila se povodom odlaganja isporuke novog vazduhoplova, navodeći da do pomjeranja planiranog preleta iz Njemačke za Podgoricu nije došlo zbog propusta kompanije, već usljed administrativno-tehničkih prepreka za koje je odgovoran zakupodavac aviona, kompanija TrueNoord.

Perić: Glavni grad plaća armiju botova, jedan građane košta od 600 do 1.000 eura

Subota, 04.07.2026 | 09:09

To je poručio predsjednik Skupštine Glavnog grada Srđan Perić, dodajući kako građani jednog bota plaćaju od 600 do hiljadu eura.

Skaloni poslije drame: Ovo je Argentina, kod nas ništa ne dolazi lako

Subota, 04.07.2026 | 09:32

Selektor Argentine Lionel Skaloni nije krio zadovoljstvo zbog plasmana u osminu finala Svjetskog prvenstva, ali su poslije iscrpljujuće pobjede nad Zelenortskim Ostrvima (3:2 poslije produžetaka) istakli da je rival zaslužio veliko poštovanje.

FIFA pred važnom odlukom: Oluje prijete meču Engleske i Meksika

Subota, 04.07.2026 | 09:21

Utakmica osmine finala Svjetskog prvenstva između Engleske i Meksika mogla bi da bude odigrana u drugačijem terminu od prvobitno planiranog zbog nepovoljnih vremenskih uslova u Meksiko Sitiju.

UP: U ekspoloziji u Herceg Novom nema povriieđenih, nastala manja materijalna šteta

Nedjelja, 05.07.2026 | 08:29

Policija preduzima mjere i radnje na rasvjetljavanju događaja u kojem je aktivirana eksplozivna naprava u dvorištu kuće u Herceg Novom.

Nedjelja donosi SUNCE - Pročitajte detaljniju prognozu za 05. JUL

Subota, 04.07.2026 | 22:23

U subotu se očekuje pretežno sunčano vrijeme, uz slab do umjeren lokalni razvoj oblačnosti u kontinentalnim oblastima tokom poslijepodneva, saopšteno je iz Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju.

Prvi dan EXIT-a u Ulcinju protekao bez incidenata, festival posjetilo oko 15.000 ljudi

Subota, 04.07.2026 | 15:30

Prvi dan EXIT festivala u Ulcinju protekao je bez narušavanja javnog reda i mira, a manifestaciji je prisustvovalo oko 15.000 posjetilaca, saopšteno je iz Uprave policije.

U Beranama uhapšen državljanin Srbije kojeg potražuje NCB Interpol Beograd

Subota, 04.07.2026 | 15:15

Policija je u Beranama uhapsila državljanina Srbije N. L. (38) iz Kraljeva, kojeg potražuje NCB Interpol Beograd.

Skupština i FPN potpisali memorandum o saradnji: Znanje najvažniji resurs

Subota, 04.07.2026 | 15:08

Generalni sekretar Skupštine Boban Stanišić i dekan Fakulteta političkih nauka UCG Boris Vukićević potpisali su Memorandum o saradnji.

Bečić iz Plužina: Crnu Goru na evropskom putu više niko neće zaustaviti

Subota, 04.07.2026 | 14:45

Predsjednik Demokratske Crne Gore Aleksa Bečić poručio je tokom posjete Plužinama da će reformski procesi i evropski put države biti nastavljeni uprkos, kako je naveo, pokušajima opstrukcija i političkih manipulacija. Govoreći na skupu u okviru obilaska opština i reevidencije članstva, Bečić je istakao da su ustavne promjene istorijski interes države, a da Demokrate ostaju posvećene borbi protiv kriminala, jačanju institucija i direktnom radu sa građanima.

Brisel razmatra zatvaranje još tri poglavlja?

Subota, 04.07.2026 | 14:09

Radna grupa Savjeta Evropske unije za proširenje razmatrala je juče nacrte pozicija za zatvaranje tri pregovaračka poglavlja u pregovorima sa Crnom Gorom. U pitanju su poglavlja 8 (konkurencija, poglavlje 29 (carinska unija) i poglavlje 14 (transportna politika).

Glavni grad; Perić da dokaže svoje tvrdnje ili da snosi odgovornost za izrečeno

Subota, 04.07.2026 | 13:52

Glavni grad najoštrije je odbacio navode novoizabranog predsjednika Skupštine Glavnog grada Srđana Perića, iznijete u emisiji „Fakti“ na TV Adria, da Glavni grad „plaća armiju botova“ putem ugovora o djelu.

Novak: Ona ima 44 godine, legenda je i ljudi je osuđuju umjesto da uživaju

Subota, 04.07.2026 | 13:54

Novak Đoković odmah nakon plasmana u 4. kolo Vimbldona na zvaničnoj pres konferenciji govorio je o godinama i konstantnom osuđivanju po društvenim mrežama.

Ljumović: Odluka da se promijeni ime Narodne biblioteke „Radosav Ljumović“ očajnički je trzaj zgubidana

Subota, 04.07.2026 | 13:37

Odluka da se promijeni ime Narodne biblioteke „Radosav Ljumović“ očajnički je trzaj zgubidana, svjesnih da više nikada neće biti u prilici da prevare građane, kazao je predstavnik Evropskog saveza Aleksandar Ljumović.