Četvrtak, 31.07.2025 | 15:25
IZVOR: kolektiv.me

Sastanak DPS i Kvinte: Potvrđena POSVEĆENOST evropskoj perspektivi Crne Gore, ZAUSTAVITI pokušaje promjene karaktera zemlje

Delegacija Demokratske partije socijalista, predvođena predsjednikom Danijelom Živkovićem, sastala se sa ambasadorima zemalja Kvinte i šefom Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori.i.




Foto: DPS

Sastanku su, pored predsjednika Živkovića, prisustvovali i potpredsjednik DPS-a Ivan Vuković, šef Kluba poslanika DPS-a Andrija Nikolić, te član Predsjedništva DPS-a i potpredsjednik Skupštine Crne Gore Nikola Rakočević.

U ime međunarodne zajednice sastanku su prisustvovali: Johan Satler (ambasador EU), Džudi Rajzing Rajnke (ambasadorka SAD), Andreina Marsela (ambasadorka Italije), Anne-Marie Maske (ambasadorka Francuske), Peter Felten (ambasador Njemačke), kao i zamjenica ambasadorke Ujedinjenog Kraljevstva, gospođa Sarah Pilbeam.

"Sastanak je bio prilika da učesnici razmijene stavove o ključnim političkim i društvenim pitanjima, potvrdivši zajedničku posvećenost demokratskom dijalogu, stabilnosti i evropskoj budućnosti Crne Gore. Predsjednik Živković je kazao da je sastanak dobra prilika da se međunarodni partneri informišu o stavovima i djelovanju Demokratske partije socijalista, posebno u svijetlu aktuelne političke situacije u zemlji. On je ponovio jasnu posvećenost DPS-a očuvanju nezavisne, građanske i antifašističke Crne Gore sa jasnim evropskim putem i podsjetio da je DPS imao konstruktivan pristup u ključnim društveno-političkim procesima, posebno kada se radi o pitanjima od suštinskog značaja za proces evropskih integracija. Živković je potvrdio spremnost na dijalog i doprinos konsenzusu u brojnim situacijama – od popisa stanovništva, preko usvajanja IBAR zakona i rješavanja ustavno-pravne krize, do najaktuelnijeg seta zakona proisteklih iz izborne reforme. Govoreći o djelovanju aktuelne parlamentarne većine, predsjednik je iskazao zabrinutost zbog stanja u društvu, naročito u sektoru bezbjednosti te ocijenio posebno problematična dva aspekta: pokušaj revizije istorije i odnos Vlade prema Skupštini, kojim se narušava uloga najvišeg zakonodavnog tijela", saopšteno je iz DPS-a.

Predsjednik DPS-a je naglasio da Demokratska partija socijalista neće dozvoliti urušavanje temeljnih vrijednosti Crne Gore – njenog građanskog, sekularnog i antifašističkog identiteta – niti promjenu njenog državnog karaktera. Istakao je da će partija, kao odgovorna politička snaga, preduzeti konkretne političke mjere kako bi zaštitila te vrijednosti i odlučno se suprotstavila svakom pokušaju njihovog narušavanja.

"Potpredsjednik DPS-a Ivan Vuković detaljnije je predstavio konkretne inicijative i postupke aktera vlasti koji, prema njegovim riječima, negativno utiču na proces evropskih integracija, urušavaju demokratske standarde, vladavinu prava, te odstupaju od usklađivanja sa zajedničkom vanjskom i bezbjednosnom politikom EU. Šef Kluba poslanika DPS-a Andrija Nikolić se osvrnuo na djelovanje parlamentarne većine u Skupštini, ističući da je sve izraženije nepoštovanje prema poslanicima i opoziciji. Kao najslikovitiji primjer naveo je obesmišljavanje instituta Premijerskog sata, koji je prestao da funkcioniše kao ključni mehanizam parlamentarne kontrole nad radom izvršne vlasti. Ambasadori zemalja Kvinte i šef Delegacije EU pozdravili su doprinos DPS-a u procesu izborne reforme, ocijenivši ga kao važan korak na evropskom putu. Ukazali su na značaj postizanja političkog konsenzusa oko najvažnijih pitanja za državu i istakli ulogu opozicije u tom procesu. Ambasadori su, takođe, apelovali na izbjegavanje retrogradnih narativa i svakog djelovanja koje je u suprotnosti sa evropskim vrijednostima. Poručili su da međunarodna zajednica vidi partnere u svim akterima koji su iskreno posvećeni evropskim integracijama i koji se zalažu za demokratski razvoj i napredak Crne Gore. Predstavnici međunarodne zajednice još jednom su potvrdili snažnu podršku Crnoj Gori na njenom putu ka članstvu u Evropskoj uniji, naglašavajući da je evropska perspektiva Crne Gore od strateške važnosti kako za stabilnost zemlje, tako i za region i cijelu Evropu", zaključeno je u saopštenju DPS-a.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Laković nakon što nije dobio podršku partijskih kolega: Ustani za ono u što vjeruješ, pa makar stajao sam

Subota, 28.02.2026 | 09:11

Sinoć na Odboru za politički sistem, pravosuđe i upravu poslanici Pokreta Evropa sad nijesu podržali pet amandmana koje je podnio njihov partijski kolega Miodrag Laković. Laković se jutros kratko oglasio na mreži X.

FOTO: Policija o hapšenju Aca Đukanovića: Pronađene puške, pištolji, panciri,...

Subota, 28.02.2026 | 09:57

Policijski službenici Uprave policije – Sektora za borbu protiv kriminala, uz podršku Posebne jedinice policije i inspektora Regionalnih centara bezbjednosti „Centar“ i „Zapad“, juče i tokom noći vršili su pretrese više objekata i prostorija, na osnovu pribavljenih naredbi mjesno nadležnih tužilaštava i sudova u Podgorici i Nikšiću, koje koristi lice A.Đ. (60) nastanjen u Podgorici, saopšteno je iz Uprave policije (UP).

Medojević: Privođenje Đukanovića „policijski sportski ribolov“ u političke svrhe

Subota, 28.02.2026 | 10:04

Lider Pokreta za promjene, Nebojša Medojević, ocijenio je da je privođenje Aca Đukanovića još jedna epizoda „policijskog jeftinog marketinga“ pod nazivom „sportski ribolov“, sprovedena u političke svrhe, bez učešća glavnog specijalnog tužioca Vladimira Novovića i šefa Specijalnog policijskog odjeljenja Predraga Šukovića.

Američki ratni avioni udaraju na Iran: Napad bi mogao biti snažniji nego prošle godine, Iranci najavili odgovor

Subota, 28.02.2026 | 10:30

Desetine zračnih udara trenutno se izvode širom Irana, a na meti su se našle ključne vojne, obavještajne i nuklearne institucije, uključujući i sami kompleks vrhovnog vođe Alija Khameneija.

Spektakularni dabl-dabl: Vučević briljirao, Boston deklasirao Netse

Subota, 28.02.2026 | 08:59

Seltiksi slavili 148:111, a Vučević imao 28 poena i 11 skokova.

Iran potvrdio smrt Hamneija, Tramp upozorava da prestanu s odmazdom

Nedjelja, 01.03.2026 | 08:25

Iranski državni mediji potvrdili su da je u američkim i izraelskim napadima poginuo vrhovni vođa ajatolah Ali Hamnei

Kristijan Bejl otkrio jedini razlog zbog kojeg fanovi ne treba da ga upoznaju uživo

Subota, 28.02.2026 | 21:53

"Nikad ne upoznaj svoje heroje" je moto kojeg se godinama pridržava Kristijan Bejl, glumac koji je igrao Brusa Vejna/Betmena u filmovima "Batman Begins", "The Dark Knight" i "The Dark Knight Rises".

Božić: Ako Vučić pokori slobodne medije, u Srbiji će doći do potpunog medijskog mraka

Subota, 28.02.2026 | 21:41

Zaposleni u medijima United Media grupe, među kojima je i N1, su veoma zabrinuti i trebaju im jasne garancije i uvjerenja da neće biti supstancijalnih promjena nakon reorganizacije u upravljačkoj strukturi, koje će moći da utiču na uređivačku politiku. Ljudi u Srbiji su svjesni da je N1 jedini nezavisni medij preko koga mogu da dobiju nezavisne informacije, rekao je u centralnoj informativnoj emisiji 24 Sata, na Televiziji E, programski direktor N1 Srbija Igor Božić.

(VIDEO) Amerikanci objavili snimak napada na Iran; Prvi put korišćeno novo oružje

Subota, 28.02.2026 | 21:33

Američka centralna komanda (CENTCOM) objavila je video-snimke koje prikazuju današnje udare Sjedinjenih Američkih Država na Iran.

Otvoreno pismo Vesne Medenice: Sinu poručujem da se ne predaje, pa makar ja umrla u pritvoru, a neću

Subota, 28.02.2026 | 21:07

Bivša predsjednica Vrhovnog suda uputila je danas medijima, prije nego je sprovedena u spuški pritvor, otvoreno pismo.

Netanjahu: Mnogo je znakova da je Hamnei mrtav

Subota, 28.02.2026 | 21:01

Izraelski premijer Benjamin Netanjahu obratio se iranskom narodu, poručivši im da imaju „priliku kakva se pruža jednom u generaciji“ da svrgnu tamošnji režim. Kazao je da će im izraelski udari pomoći da se „oslobode tiranije“, prenosi Index.

Uhapšena Vesna Medenica

Subota, 28.02.2026 | 20:47

Pripadnici Uprave policije uhapsili su bivšu predsjednicu Vrhovnog suda Vesnu Medenicu.

Advokat Radulović o Šćepanoviću: "On zna sve, osim gdje su bjegunci"

Subota, 28.02.2026 | 20:42

"Dok direktor policije tvrdi da zna svaki detalj u Crnoj Gori, javnost zna samo jedno – da su mu pred očima pobjegli oni koje je sistem morao držati pod kontrolom".

Martinović: Oružje poklonjeno ili naslijeđeno, municija od Milovog obezbjeđenja

Subota, 28.02.2026 | 20:21

Advokat biznismena koji je danas uhapšen Aca Đukanovića, Nikola Martinović kazao je da oružje koje je pronađeno u kući u Rastocima nema veze sa Đukanovićem. On je rekao da je riječ o puškama koje je njegov brat, bivši predsjednik crne Gore Milo Đukanović dobijao na poklon, zatim o oružju njihovog pokojnog oca, a municija je navodno zaostatak od MUP-a Crne Gore i Agencije za nacionalnu bezbjednost koji su obezbjeđivali štićenu ličnost, odnosno nekadašnjeg premijera i predsjednika Crne Gore. Poručio je da niko ne želi da opstruira postupak.

Iranski mediji: U napadima poginula 201 osoba, 747 povrijeđenih

Subota, 28.02.2026 | 20:00

Izraelsko Ministarstvo odbrane saopštilo je da je Izrael pokrenuo „preventivni napad“ na Iran, dok iranski mediji navode da su dronovi pogodili ciljeve u Teheranu, prenose svjetske agencije. CNN je prenio da su im tri američka zvaničnika rekla da Sjedinjene Američke Države izvode udare na Iran. Jedan zvaničnik je kazao da su udari u toku, opisujući ih kao „ne mali udar“.