Petak, 08.08.2025 | 21:27
IZVOR: klix.ba

Na ove načine vam FIZIČKA AKTIVNOST POMAŽE u borbi protiv depresije

Sve više osoba se odlučuje na sjedilački način života, što povećava rizik od brojnih zdravstvenih problema, među kojima je i depresija.




Foto: Ilustracija/Pexels.com 

Stručnjaci ističu da je fiziička aktivnost jedan od najsnažnijih saveznika u borbi protiv ovog mentalnog stanja. Redovno vježbanje jača imunitet, poboljšava cirkulaciju i osigurava bolje snabdievanje mozga i mišića kiseonikom.

Najvažnije je da tokom vježbanja organizam proizvodi hormone endorfine poznate kao prirodni antidepresivi, koji vas ispunjavaju osjećajem sreće i zadovoljstva.

Za početak, hodanje se smatra idealnim za osobe koje preferiraju laganiji tempo. Hodanje nije dobro samo za tijelo, već je i prilika za druženje.

Uz to, trčanje brzo donosi rezultate u fizičkoj spremi, a mnogi trkači tvrde da se nakon treninga osjećaju srećnije i dugoročno zdravije. Ukoliko niste sigurni kako pravilno izvoditi vježbe, savjetuju se grupni treninzi na otvorenom, jer se na taj način možete lakše motivisati i steći nova poznanstva.

Bez obzira na to koju aktivnost odaberete, redovno vježbanje može biti ključ za poboljšanje mentalnog zdravlja i povećanje životne radosti. Korisno je da počnete polako, slušate svoje tijelo i ne zaboravite da je svaki pokret korak bliže sretnijem i zdravijem životu.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Petar Lazović, Perović i Pantović ostaju u pritvoru

Četvrtak, 08.01.2026 | 17:04

Okrivljeni Petar Lazović, Nikša Perović i Radovan Pantović ostaju u pritvoru u Spužu iako u zakonskom roku od tri godine od podizanja optužnice nije donijeta prvostepena presuda.

Studija: Konzervansi za očuvanje hrane mogu da imaju veze sa rakom i dijabetesom

Četvrtak, 08.01.2026 | 17:01

Uobičajeni konzervansi koji se koriste za očuvanje hrane i produženje roka trajanja mogu da budu povezani sa većim rizikom od nekoliko vrsta raka i dijabetesa tip 2, pokazuju dve nove studije iz Francuske.

Sudar titana na "Emirejtsu" - Može li Arsenal da pobegne pratiocima na "+8"?

Četvrtak, 08.01.2026 | 16:48

Tobdžije i Redsi u okršaju koji može u velikoj mjeri da utiče na borbu za titulu

Sabalenka ove godine preskače neke turnire da bi zaštitila tijelo

Četvrtak, 08.01.2026 | 16:30

Prva igračica svijeta, Bjeloruskinja Arina Sabaljenka, najavila je da će ove sezone preskočiti neke turnire kako bi zaštitila svoje tijelo. Istakla je da je sezona previše intenzivna i da mnoge igračice trpe povrede.

Mekan i mirisan: Banana hljeb s makom

Četvrtak, 08.01.2026 | 16:18

Ako tražite kolač koji spaja jednostavnost pripreme i bogatstvo ukusa, banana hljeb s makom je pravi izbor. Njegova sočnost i miris odmah mame iz kuhinje, dok svaka kriška pruža savršenu kombinaciju slatkoće i orašaste arome maka.

Mandić: Mojkovac i sjever Crne Gore imaju sa čim da uđu u EU, vrijeme je da se krene naprijed

Četvrtak, 08.01.2026 | 16:10

Predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić položio je danas vijenac na spomenik Junacima mojkovačke bitke u tom gradu, nakon čega je prisustvovao svečanosti povodom 110 godina od tog istorijskog događaja i Dana opštine Mojkovac.

MUP: Nivo Skadarskog jezera normalan, može da prihvati vodu koja se danas ispušta iz Albanije

Četvrtak, 08.01.2026 | 16:00

Nivo Skadarskog jezera je normalan i može bez problema prihvatiti vodu koja se danas ispušta iz Albanije, saopšteno je iz Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP).

Mandić posjetio kasarnu u Kolašinu i odao počast Milošu Dragišinu Medenici

Četvrtak, 08.01.2026 | 15:51

Predsjednik Skupštine Crne Gore, Andrija Mandić, danas je posjetio kasarnu „Brigadir Miloš Dragišin Medenica“ u Kolašinu, gdje su ga dočekali načelnik Generalštaba Vojske Crne Gore brigadni general Miodrag Vuksanović, komandant kasarne poručnik Tomo Gutić i predsjednik Opštine Kolašin Petko Bakić.

"MO i VCG stalna podrška civilnim institucijama i građanima kad je najpotrebnije"

Četvrtak, 08.01.2026 | 15:46

Ministarstvo odbrane i Vojska Crne Gore (VCG) postavili su teški mehanizovani most u podgoričkom naselju Beri, čime je omogućeno nesmetano funkcionisanje mještana nakon poplava nastalih usljed obilnih padavina, kao i izvođenje radova na postojećoj putnoj infrastrukturi, saopšteno je iz resornog ministarstva.    

Stanišić: Nelegalna gradnja u koritu Mareze je nasljeđe DPS-ovog nemara i korupcije

Četvrtak, 08.01.2026 | 15:34

Povodom višedecenijske devastacije korita Mareze i posljedica koje danas trpe građani Mareze, Tološa, Gornje i Donje Gorice, neophodno je jasno reći: odgovornost ima ime i prezime – Demokratska partija socijalista, saopštio je predsjednik Asocijacije mladih SNP Podgorica Vuk Stanišić.