Nedjelja, 10.08.2025 | 13:18
IZVOR: Kolektiv.me

Opština Bar: INICIRALI smo mjere za sanaciju i zaštitu Trikonhosa, Leković da upita ministarku Vujović šta je sa Starim Barom

Opština Bar reagovala je na navode poslanika Demokrata Momčila Lekovića, koji je najavio da će predložiti pokretanje inicijative za stavljanje barskog Trikonhosa na UNESCO listu zaštite, poručivši da je opština već preduzela mjere za njegovu sanaciju i zaštitu.




Foto: YouTube screenshot/MediaBiro

"Zaštita kulturnih dobara, spomenici i materijalna svjedočanstva istorije vrela su tema u društvu ovih dana, pa je vjerovatno zato odbornik u lokalnoj skupštini i poslanik u državnom parlamentu Momo Leković uskočio da pripomogne ministarki iz svojih partijskih redova kako bi pokazali da se eto nešto radi na polju zaštite kulturnih dobara", navodi se u reagovanju barske opštine.

Iz te opštine kažu da razumiju da je uzburkana situacija, te da valja pronaći izlaz.

"Tako se Leković sjetio inicijative da se barski Trikonhos stavi pod UNESCO zaštitu, i to kako kaže nakon konsultacija sa Ministarstvom kulture i medija jer je njima izgleda bila neophodna Lekovićeva dosjetljivost za tako nešto", piše u saopštenju.

Ističu da na kritike Lekovića upućene lokalnoj upravi u vezi Trikonhosa neće reagovati, te da pošto se ipak radi o jedinstvenom objektu koji je kao takav zaštićeno kulturno dobro, iz te opštine kažu da preduzimaju mjere za sanaciju i, u mjeri mogućeg, očuvanje Trikonhosa što, kako su naveli zna i Leković i ministarka kulture i medija.

"19. juna ove godine, Opština Bar se obratila Upravi za zaštitu kulturnih dobara zahtjevom za davanje saglasnosti za sprovođenje hitnih mjera sanacije radi zaštite i očuvanja ovog kulturnog dobra do izrade glavnog konzervatorskog projekta ukazujući tom prilikom na oštećenja na samom objektu i na neophodnost hitnog reagovanja na šta je Uprava dopisom od 2. jula dala saglasnost uz smjernice za postupanje, a nakon toga lokalitet Trikonhosa je obišao i stručni tim Centra za konzervaciju i arheologiju Crne Gore u cilju sagledavanja stanja i predlaganja daljih aktivnosti", ističu iz barske opštine.

Navode da nakon dostavljanja ponude od strane Centra, 25. jula, blagovremeno je data saglasnost Sekretarijatu za kulturu Opštine Bar za pokretanje postupka javne nabavke u cilju realizacije predloženih mjera sanacije.

"Napominjemo da se sve ove aktivnosti sprovode bez finansijske podrške Ministarstva kulture i medija, i svakako, sve dalje aktivnosti neophodne za očuvanje ovog objekta, shodno nadležnostima i mogućnostima lokalne uprave će biti preduzete bez da nas na to upozora Leković", kažu u saopštenju.

Iz te lokalne samouprave istu da, kada je u pitanju iniciranje za stavljanje na UNESCO listu zaštićenih kulturnih dobara, da se nadaju da se poslanik Leković konsultovao u vezi sa procedurom za nominaciju na UNESCO tentativnu listu i ko je sprovodi, dodajući da se isto nadaju da se oko toga nije konsultovao i sa ministrom Radunovićem, koji bi, kako su naveli, o tome odlučivao jednostavno – na referendumu.

"A kada smo već kod tentativne liste UNESCO-a, podsjetićemo Lekovića da se na njoj od 2010. godine nalazi i Stari grad Bar, a on neka upita svoju partijsku koleginicu ministarku zašto već mjesecima ne odgovara na inicijativu za izradu Menadžment plana Starog grada Bara kao dokumenta koji se obavezno donosi za kulturno dobro koje se nominuje za upis na UNESCO listu, a napominjemo ga da se ovim povodom Opština Bar još 5. decembra prošle godine obratila Ministarstvu kulture i medija", upitali su iz barske opštine.

Podsjećaju da izradom Plana upravljanja, shodno članu 91 Zakona o zaštiti kulturnih dobara rukovodi resorno ministarstvo kojem se Opština Bar obratila ponovnim dopisom od 16. aprila ove godine, ali je odgovor, kako su naveli, izostao što sasvim dovoljno govori o (ne)radu Ministarstva.

"Imajući u vidu činjenice na koje smo ukazali, posve je jasno da se od strane lokalne uprave u najvećoj mogućoj mjeri preduzimaju aktivnosti na zaštiti kulturnih dobara u našem gradu", zaključili su usaopštenju.

ČITAJTE DETALJNIJE!

Leković: Predložiću da se pokrene i uputi inicijativa stavljanja barskog Trikonhosa na UNESCO listu zaštite

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Knežević: Kvarovi na fontani na Trgu nezavisnosti iziskuju velika finansijska sredstva, trenutno ih nemamo

Nedjelja, 22.03.2026 | 21:48

Gradsko preduzeće „Vodovod i kanalizacija“ održava ukupno sedam javnih fontana na teritoriji glavnog grada. Trenutno, četiri nijesu u funkciji – fontana na Trgu nezavisnosti, u Kraljevom parku, u parku na Kruševcu i fontana u parku na Pobrežju, kažu iz preduzeća.

Na transplantaciju čeka više od 100 pacijenata, donora i dalje premalo u Crnoj Gori

Nedjelja, 22.03.2026 | 21:12

U Crnoj Gori na transplantaciju bubrega čekaju 67 pacijenta, dok još 38 njih čeka neki drugi organ. Iako su izmjenama zakona o presađivanju organa proširene mogućnosti za doniranje, broj donora i dalje je nizak, prenosi TVCG.

Nikšić: spriječen fizički sukob navijača FK „Čelik“ i FK „Zabjelo“ – oduzete drvene palice, pirotehnička sredstva i biber-sprej; u toku aktivnosti na identifikaciji lica

Nedjelja, 22.03.2026 | 20:24

 Danas je, sa početkom u 15.30 časova, na stadionu FK „Čelik“ u Nikšiću odigrana utakmica Treće lige između FK „Čelik“ i FK „Zabjelo“, kojoj je prisustvovalo oko 400 gledalaca, od čega oko 150 pripadnika organizovane navijačke grupe „FAP mašina“ i oko 120 navijača FK „Zabjelo“, saopšteno je iz Uprave policije (UP).

Nišavić: Od početka godine Vodovod sa mreže isključio 960 potrošača

Nedjelja, 22.03.2026 | 20:42

Od početka godine gradski Vodovod je privremeno sa mreže isključio oko 960 potrošača, zbog duga starijeg od tri mjeseca, odnosno iznosa preko pedeset eura, kazao je za RTV Podgorica direktor tog preduzeća Aleksandar Nišavić.

Đukanović: Kad političari gube kurs

Nedjelja, 22.03.2026 | 19:02

Piše: Petar Đukanović, programski direktor Centra za građansko obrazovanje (CGO)

Rukometaši danas sa Finskom u Bemaks areni

Nedjelja, 22.03.2026 | 08:36

Muška rukometna reprezentacija Crne Gore igraće danas u Podgorici potiv Finske revanš utakmicu kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo u Njemačkoj. 

Kako će se ubuduće zapošljavati nastavnici: Intervju od 15 do 30 minuta i bodovanje do 100 poena

Nedjelja, 22.03.2026 | 08:34

Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija MPNI donijelo je Pravilnik o načinu bodovanja kriterijuma za zapošljavanje nastavnika, koji precizno definiše kako će se kandidati rangirati po konkursima u školama i obrazovno-vaspitnim ustanovama.

Wizz Air 30. marta otvara bazu u Podgorici i uvodi 17 novih ruta

Nedjelja, 22.03.2026 | 08:39

Wizz Air će 30. marta otvoriti bazu na Aerodromu Podgorica, čime će dodatno proširiti svoje prisustvo u Crnoj Gori i unaprijediti povezanost sa evropskim destinacijama, piše u zajedničkom saopštenju Aerodroma Crne Gore i Wizz Air-a. Kompanija će bazirati dva aviona i pokrenuti 17 novih ruta, dok će istovremeno povećati broj dostupnih sjedišta i doprinijeti razvoju turizma i privrede.

"Izmjene Ustava mogu blokirati donošenje zakona"

Nedjelja, 22.03.2026 | 08:26

Izmjene Ustava koje će tražiti predsjednik Jakov Milatović kako bi se zakoni koje vrati Skupštini u ponovnom glasanju usvajali kvalifikovanom većinom, po mišljenju advokata Miloša Vukčevića ne bi dovele do rješenja, već bi naprotiv, narušile balans između šefa države i Parlamenta. Vukčević je izričit da najviši pravni akt ne bez razloga jasno propisuje koji se zakoni donose prostom, a koji kvalifikovanom većinom.

"Dobra odluka koju bi javne finansije mogle da izdrže do mjesec i po"

Nedjelja, 22.03.2026 | 09:34

Definitivno su se iz Vlade svjesno odrekli ovog prihoda, imajući u vidu da 23 odsto budžeta čine akcize na gorivo i ostale proizvode. Ova mjera ne bi trebalo da ima prevelike posljedice po budžet ako bude trajala do mjesec-mjesec i po.

Knežević: Kvarovi na fontani na Trgu nezavisnosti iziskuju velika finansijska sredstva, trenutno ih nemamo

Nedjelja, 22.03.2026 | 21:48

Gradsko preduzeće „Vodovod i kanalizacija“ održava ukupno sedam javnih fontana na teritoriji glavnog grada. Trenutno, četiri nijesu u funkciji – fontana na Trgu nezavisnosti, u Kraljevom parku, u parku na Kruševcu i fontana u parku na Pobrežju, kažu iz preduzeća.

Vučinić: Moramo da živimo za pobjedu, Adžiću je bolje da igra za mladu

Nedjelja, 22.03.2026 | 21:25

Prvi put u ovoj godini na okupu je seniorska fudbalska reprezentacija, koja je počela pripreme za prijateljske utakmice sa Andorom i Slovenijom. Selektor Mirko Vučinić za predstojeće mečeve računa na 29 igrača. Naknadno su pozvana dvojica iz domaćeg šampionata - vezista Sutjeske Marko Šimun i napadač Mornara Balša Sekulić.

Jedan horoskopski znak će uživati ovog proljeća

Nedjelja, 22.03.2026 | 21:37

Proljeće 2026. neće obilježiti samo promjena godišnjeg doba, već i snažan astrološki uticaj koji će se provlačiti kroz gotovo sve ključne tranzite.

"Protiv Slovenije ne smije biti oscilacija!"

Nedjelja, 22.03.2026 | 20:21

Selektor Didije Dinar i reprezentativci Crne Gore zadovoljni su pobjedama nad Finskom, ali upozoravaju da će za Sloveniju biti potreban znatno veći nivo igre.

Pogledajte koliko ćete plaćati gorivo po litru od UTORKA

Nedjelja, 22.03.2026 | 20:04

Trgovina sirovom naftom na svjetskom tržišta tokom protekle sedmice bila je izuzetno dinamična. Cijena se kretala između 92 i gotovo 101 dolar za barel. U petak kada su berze zatvorene posljednja cijena za barel sirove nafte bila je 98 dolara. Zbog toga cijene koje će važiti od 24. marta su nešto drugačije u odnosu na one koje su objavljene u petak.

O'Rajli se dva puta poklonio i srušio Arsenalove snove o četiri pehara u sezoni

Nedjelja, 22.03.2026 | 19:47

Finale koje je Arsenal otvorio kao da igra za spas sezone, završeno je u ritmu koji je Mančester siti pretvorio u svoju zonu komfora, kontrola, strpljenje i udarac u pravom trenutku, a u centru te priče bio je Nik O’Rajli, junak večeri koji je sa dva gola u drugom poluvremenu riješio pitanje pobjednika i donio Sitiju trijumf od 2:0 i pehar Liga kupa.

Nišavić: Od početka godine Vodovod sa mreže isključio 960 potrošača

Nedjelja, 22.03.2026 | 20:42

Od početka godine gradski Vodovod je privremeno sa mreže isključio oko 960 potrošača, zbog duga starijeg od tri mjeseca, odnosno iznosa preko pedeset eura, kazao je za RTV Podgorica direktor tog preduzeća Aleksandar Nišavić.

Totenhem dotakao dno, rekord star 91 godinu izjednačen!

Nedjelja, 22.03.2026 | 19:16

Slobodan pad bez kočnice i sada već istorijski minus. Totenhem Igora Tudora doživio je težak poraz od Notingem Foresta (3:0) u direktnom okršaju za opstanak i time ušao u anale, ali na pogrešan način.

Đukanović: Kad političari gube kurs

Nedjelja, 22.03.2026 | 19:02

Piše: Petar Đukanović, programski direktor Centra za građansko obrazovanje (CGO)

Netanjahu traži globalnu koaliciju protiv Irana

Nedjelja, 22.03.2026 | 18:32

Izraelski premijer Benjamin Netanjahu pozvao je danas na formiranje globalne koalicije protiv Irana i obećao da će lično "ciljati" svakog iranskog lidera, prenio je pariski list Mond na svom sajtu.