Sastanak predsjednika Sjedinjenih Američkih Država Donalda Trampa i Rusije Vladimira Putina, zakazan za petak, održaće se u vojnoj bazi koja je štitila SAD od Sovjetskog saveza tokom Hladnog rata, a i sada ih štiti od Rusije.
Foto: Youtube screenshot/Forbes Breaking News; YouTube screenshot/Sky News (Kolaž)
To je baza Elmendorf-Ričardson vazduhoplovnih snaga i kopnene vojske u blizini Enkoridža, najvećeg grada savezne države Aljaske, saopštio je zvaničnik Bijele kuće.
Baza je nastala spajanjem vazduhoplovne baze Elmendorf i vojne tvrđave Ričardson, a odatle su se, tokom Hladnog rata, pratile i odvraćale vojne aktivnosti i moguće nuklearne napade Sovjetskog saveza.
Ona je, tokom Hladnog rata, stekla naziv "Najbolji pokrivač Sjeverne Amerike", navodi se na sajtu baze.
Avioni iz baze i dalje presrijeću ruske letilice koje redovno ulaze u vazdušni prostor SAD.
Zadaci te baze su da podrži i brani interese SAD u Azijsko-pacifičkom regionu i širom svijeta obezbeđujući jedinice spremne za slanje avionima širom svijeta i dejstvovanje snaga po zahtjevu Jedinstvene borbene komande Oružanih snaga SAD odgovorne za Indo-pacifički region (USINDOPACOM).
Tramp bi sa Putinom trebalo da razgovara o sporazumu za okončanje rata u Ukrajini, koji traje od februara 2022. godine.
Lideri nekoliko zemalja Evropske unije (EU) i predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski imali su danas onlajn sastanak s Trampom, pošto oni nisu pozvani na samit na Aljasci.
Njemački kancelar Fridrih Merc ocijenio je da je "razgovor bio konstruktivan", a predsjednik Francuske Emanuel Makron je povtrdio da Tramp želi da s Putinom postigne dogovor o prekidu vatre u Ukrajini.
KOMENTARI (0)