Četvrtak, 28.08.2025 | 09:08
IZVOR: Kolektiv.me

Jakšić Stojanović: Predlog za POVEĆANJE ZARADA uz poštovanje zakona upućen premijeru

Ministarstka prosvjete, nauke i inovacija Anđela Jakšić Stojanović je istakla da je uputula predlog premijeru Milojku Spajiću kako da se uvećaju zarade prosvjetnim radnicima, kroz izmjene granskog kolektivnog ugovora.




Foto: Vlada Crne Gore/ Bojan Gnjidić

Kako je naglasila, nije zaboravila na obećanje da će se boriti za bolji materijalni položaj prosvjetnih radnika.

Kako je navela ministarka u saopštenju, u potpunosti podržava centralizovani obračun zarada koji se sprovodi od Ministarstva finansija i od prvog dana njegove implementacije ima jasan stav - razgovora i pregovora oko primjene zakona nema i ne može biti.

"Taj stav sam u ime resornog Ministarstva više puta eksplicitno saopštila Sindikatu prosvjete i ostajem pri njemu. Međutim, kao ministarka prosvjete, nauke i inovacija i prosvjetni radnik ne podržavam ni da se sredstva koja su planirana budžetom za plate prosvjetnih radnika iskoriste u bilo koje druge svrhe, posebno imajući na umu reformu obrazovnog sistema koja je pred nama, a čiji će ključni nosioci biti upravo naši prosvjetni radnici. Zato sam uputila premijeru Crne Gore Milojku Spajiću, predlog da se, kroz izmjene granskog kolektivnog ugovora u prosvjeti, dodatak za razredno starješinstvo poveća sa 10 na 12% a dodaci za viša zvanja (nastavnik-mentor, nastavnik-savjetnik, nastavnik-viši savjetnik i nastavnik-istraživač) uvećaju za po 0,2%. Vjerujem da će premijer prepoznati naše zajedničke napore da se bavimo reformom obrazovnog sistema na svim nivoima i postavimo temelje neke bolje i ljepše Crne Gore", navodi Jakšić Stojanović.

Dodaje da u svakom sistemu, i u prosvjeti postoji određeni broj onih koji ne zaslužuju mjesto u učionici, ali je još sigurnija u to da postoje i oni sjajni izuzetni prosvjetni radnici koji služe na čast i profesiji i cijelom društvu. I njena ljudska i profesionalna obaveza je da stane uz njih.

"Tim Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija na čijem sam čelu ostaje dosljedan poštovanju zakona, ali ne može i ne smije zaboraviti obećanje koje smo dali, a to je ne samo borba za bolji materijalni položaj prosvjetnih radnika, već i za status u društvu koji većina njih zaslužuje. To smo dužni ne Sindikatu prosvjete, već prosvjetnim radnicima sa kojima želimo da gradimo bolji obrazovni sistem za sve generacije koje dolaze. Zahvaljujem se svim prosvjetnim radnicima i direktorima obrazovno-vaspitnih ustanova koji prepoznaju svakodnevne napore Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija da unaprijedimo kvalitet obrazovnog sistema na svim nivoima u svim segmentima", zaključila je ona. 

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Mujović PREDLOŽIO da se odmaralište na Veruši nazove po Milošu Milić

Četvrtak, 28.08.2025 | 15:23

Skupština Glavnog grada usvojila je na današnjoj sjednici Program uređenja prostora Glavnog grada Podgorica za 2025. godinu, sa Programom urbane sanacije, kao i Polugodišnji izvještaj o ukupno ostvarenim primicima i izvršenim izdacima, iskazanim u skladu sa organizacionom, funkcionalnom i ekonomskom klasifikacijom.

MPNI: Oko pola MILIONA eura ulaganja u Policijsku akademiju

Četvrtak, 28.08.2025 | 15:13

Ministarka prosvjete, nauke i inovacija Anđela Jakšić-Stojanović posjetila je danas Policijsku akademiju, gdje je sa direktorom ustanove Nenadom Vojinovićem i njegovim saradnicima, obišla više značajnih infrastrukturnih projekata koji su u toku.

Kabinet Milatovića:BORBA za sindikalna prava zaposlenih NE SMIJE izaći iz okvira zakonskih ovlašćenja

Četvrtak, 28.08.2025 | 14:50

Kabinet Predsjednika Crne Gore, Jakova Milatovića, na inicijativu Nezavisnog sindikata policije Crne Gore, primili su predsjednika te organizacije Igora Rmandića i potpredsjednika Đorđija Vukićevića, saopšteno je iz Kabineta Milatovića.

"Ako krene GRADNJA KOLEKTORA u Botunu tražiću od odbornika DNP-a da NAPUSTE VLAST u Podgorici"

Četvrtak, 28.08.2025 | 14:44

Predsjednik Demokratske narodne partije Milan Knežević dematovao je izjavu gradonačelnika Saše Mujovića u vezi sa postrojenjem za prečišćavanje otpadnih voda koje treba da se gradi u Botunu, ističući da je saopštio na pomentom sastanku sa šefom delegacije EU, da on ne organizuje mještane ovog sela da brane pravo na zdrav život, ali da ih u potpunosti podržava i da je protiv gradnje kolektora u tom selu.

UHAPŠENE dvije osobe - OSUMNJIČENE zbog NAPADA na granične policajce

Četvrtak, 28.08.2025 | 14:17

Službenici podgoričke policije uhapsili su dva strana državljanina zbog napada na granične policajce na Aerodromu Podgorica, saopšteno je iz Uprave policije.

Adžović: Skoro DVA MILIONA EURA za adaptaciju stare zgrade Vlade

Srijeda, 27.08.2025 | 15:49

Ministarstvo javnih radova raspisalo je javnu nabavku za adaptaciju stare zgrade Vlade, koja će biti namijenjena Specijalnom državnom tužilaštvu i Specijalnom policijskom odjeljenju, saopštila ej ministarka javnih radova Majda Adžović.

Supruga Brusa Vilisa o NJEGOVOM STANJU: Govor polako NESTAJE, ali NAUČILI smo da komuniciramo

Srijeda, 27.08.2025 | 16:14

Dvije godine nakon dijagnoze koja je rastužila obožavaoce Brusa Vilisa, supruga holivudske zvijezde, Ema Heming Vilis, govorila je o „alarmantnim i zastrašujućim“ ranim simptoma frontotemporalne demencije.

"Crveni" NEMOĆNI protiv SVJETSKOG PRVAKA - Crna Gora PORAŽENA od Njemačke

Srijeda, 27.08.2025 | 17:26

Košarkaška reprezentacija Crne Gore poražene je danas od ekipe Njemačke rezultatom 106:76 u premijernom meču Evropskog prvenstva.

Ðuričković: Građani će SVJEDOČITI besomučnoj trgovini među konstituentima vlasti na državnom, ali i na lokalnom nivou u Podgorici

Srijeda, 27.08.2025 | 17:23

Odbornik Evropskog saveza u Skupštini Glavnog grada Miloš Ðuričković, obratio se javnosti sopštenjem u vezi stanja u Crnoj Gori i periodom koji predstoji građanima.

POJAČANE KONTROLE: 10 vozača uhapšeno, oduzeta dva automobila

Srijeda, 27.08.2025 | 16:46

Shodno planskim aktivnostima pojačanog intenziteta, koje sprovode službenici Uprave policije radi održavanja stabilnog javnog reda i mira, odnosno stanja bezbjednosti ali i saobraćaja, sa posebnim fokusom na kontrolu članova organizovanih kriminalnih grupa, operativno interesantnih i sa njima povezanih lica, tokom prethodnog dana je na teritoriji sve četiri regije u državi kontrolisano 1.125 vozila i vozača, te su kontrolisana 1.064 lica od kojih 38 operativno interesantnih.

Mujović PREDLOŽIO da se odmaralište na Veruši nazove po Milošu Milić

Četvrtak, 28.08.2025 | 15:23

Skupština Glavnog grada usvojila je na današnjoj sjednici Program uređenja prostora Glavnog grada Podgorica za 2025. godinu, sa Programom urbane sanacije, kao i Polugodišnji izvještaj o ukupno ostvarenim primicima i izvršenim izdacima, iskazanim u skladu sa organizacionom, funkcionalnom i ekonomskom klasifikacijom.

MPNI: Oko pola MILIONA eura ulaganja u Policijsku akademiju

Četvrtak, 28.08.2025 | 15:13

Ministarka prosvjete, nauke i inovacija Anđela Jakšić-Stojanović posjetila je danas Policijsku akademiju, gdje je sa direktorom ustanove Nenadom Vojinovićem i njegovim saradnicima, obišla više značajnih infrastrukturnih projekata koji su u toku.

Milatović putuje u Finsku: Sa predsjednikom Stubom razgovaraće o EU integracijama i saradnji u okviru NATO-a

Četvrtak, 28.08.2025 | 15:08

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović boraviće u radnoj posjeti Finskoj 29. i 30. avgusta, saopšteno je iz njegovog Kabineta.

Ove VJEŽBE mogu transformisati vaše tijelo nakon 50. godine

Četvrtak, 28.08.2025 | 15:01

Lična fitness instruktorika  Kris Fretag ističe da se transformacija tijela nakon 50. godine ne zasniva na skupim spravama i teškim treninzima.

Kabinet Milatovića:BORBA za sindikalna prava zaposlenih NE SMIJE izaći iz okvira zakonskih ovlašćenja

Četvrtak, 28.08.2025 | 14:50

Kabinet Predsjednika Crne Gore, Jakova Milatovića, na inicijativu Nezavisnog sindikata policije Crne Gore, primili su predsjednika te organizacije Igora Rmandića i potpredsjednika Đorđija Vukićevića, saopšteno je iz Kabineta Milatovića.

UHAPŠENE dvije osobe - OSUMNJIČENE zbog NAPADA na granične policajce

Četvrtak, 28.08.2025 | 14:17

Službenici podgoričke policije uhapsili su dva strana državljanina zbog napada na granične policajce na Aerodromu Podgorica, saopšteno je iz Uprave policije.

Opština Šavnik i ove godine finansira NABAVKU školskog pribora za sve učenike

Četvrtak, 28.08.2025 | 14:14

Opština Šavnik i ove godine nastavlja tradiciju koju njeguje već šestu godinu zaredom, finansirajući nabavku školskog pribora za sve učenike sa teritorije svoje opštine.

Džordž Kluni zbog BOLESTI OTKAZAO obaveze na filmskom festivalu u Veneciji

Četvrtak, 28.08.2025 | 13:50

Džordž Kluni razbolio se tokom promocije svog novog filma „Jay Kelly“ na Venecijanskom filmskom festivalu i bio je primoran da otkaže svoje obaveze.

Šćepanović: Projekat „Sigurna turistička sezona“ PRIMJER dobre međunarodne saradnje

Četvrtak, 28.08.2025 | 13:38

V.d. direktora Uprave policije Lazar Šćepanović je danas održao sastanak sa predstavnicima policijskih organizacija Republike Srbije, Republike Hrvatske, Republike Sjeverne Makedonije, Republike Albanije, Republike Italije, Republike Kosova, Rumunije i Bosne i Hercegovine, čiji su službenici tokom ljeta boravili u Crnoj Gori u okviru projekta „Sigurna turistička sezona“.

Milović: Dok Crna Gora GUBI turiste i prihod, građani PLATILI 20 MILIONA za povratno putovanje do Tirane

Četvrtak, 28.08.2025 | 13:27

Dok Crna Gora gubi turiste i prihod, građani Crne Gore platili 20 miliona za povratno putovanje do Tirane, saopštio je poslanik Demokratske partije socijalista (DPS), Nikola Milović.