Ponedjeljak, 01.09.2025 | 19:37
IZVOR: Kolektiv.me

Milatović- Košta: Vlada OZBILJNIJE da shvati evropsku agendu

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović sastao se na marginama Bledskog strateškog foruma sa predsjednikom Evropskog savjeta Antoniom Koštom. Razgovor je bio posvećen napretku Crne Gore na evropskom putu i organizaciji samita Evropska unija – Zapadni Balkan, čiji će naša zemlja biti domaćin naredne godine, kada obilježava dvije decenije obnove nezavisnosti.




Foto: Kabinet predsjednika Crne Gore

“Razgovor sa predsjednikom Koštom je uvijek jedan prijateljski razgovor sa fokusom na evropsku budućnost Crne Gore. Složili smo se da je Crna Gora najnaprednija od svih zemalja kandidata za članstvo. Međutim, takođe smo se složili i da dodatno u narednom periodu treba intenzivirati reformske procese, reformsku agendu kako bismo dostigli zacrtani cilj- a to je članstvo u Evropskoj uniji do 2028. godine“, poručio je Milatović.

On je istakao da je ovo trenutak kada Vlada mora dosta ozbiljnije da shvati našu evropsku agendu.

„Mislim da više ne smijemo doći u situaciju da upravo zbog nezavršavanja određenih reformi dođemo u situaciju da umjesto 20 miliona eura dobijemo deset miliona iz fondova EU, i zaista neophodna je jedna dodatna ozbiljnost kako bismo obezbijedili ono što su očekivanja naših građana: a to je da Crna Gora uskoro postane punopravna članica EU. Vrata su nam otvorena. Mi sada reformama moramo da prođemo kroz ta vrata“, saopštio je  Milatović.

U razgovoru sa predsjednikom Evropskog savjeta podsjetio da je u prve dvije godine njegovog mandata Crnu Goru posjetilo 11 lidera EU, više nego u prethodna tri predsjednička mandata zajedno.

„To je konkretna diplomatska kampanja koju vodim za članstvo u EU do 2028. godine. Ne tražim čuda, tražim da radimo, da završimo posao, jer samo tako građani mogu da osjete stvaran napredak u svojim životima“, rekao je Milatović.

Kazao je da Crna Gora dosljedno pokazuje posvećenost evropskim vrijednostima kroz potpuno usklađivanje sa Zajedničkom vanjskom i bezbjednosnom politikom EU. Posebno je istakao jačanje bilateralnih odnosa sa susjedima i regionalnu saradnju, jer je ona, kako je rekao, „ključna za evropski put država Zapadnog Balkana“.

Sagovornici su ocijenili da primjer Crne Gore pokazuje da je politika proširenja i dalje ključna politika Evropske unije i pokazatelj njene snage.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Sud: Veljović za par dana imao pet operacija, nalazi se u teškom stanju

Srijeda, 24.12.2025 | 14:52

Pred podgoričkim Višim sudom danas je odloženo suđenje bivšem direktoru Uprave policije Veselinu Veljoviću i grupi.

Rakočević: Državna kasa je glavni resurs zloupotreba za lične interese

Srijeda, 24.12.2025 | 09:52

Državna kasa je danas ne gubeći kontinuitet decenijama, ostala jedan od glavnih resursa zloupotreba za lične interese, koristeći se prvenstveno polugama političkih pripadnosti i pozicija. Jedan od primjera ovakvog odnosa prema javnim finansijama su osnovano sumnjamo zloupotrebe u Ministarstvu sporta i mladih, saopštio je predsjednik Sindikata uprave i pravosuđa Crne Gore Nenad Rakočević.

VOLI I EBRD potpisali ugovor o dokapitalizaciji; EBRD ulaže 25 miliona eura za vlasničku strukturu

Srijeda, 24.12.2025 | 15:28

Kompanija Voli Trade i Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD) potpisale su ugovor o dokapitalizaciji, kojim EBRD ulaže 25 miliona eura u vlasnički kapital Volija, čime se dodatno učvršćuje gotovo dvodecenijsko partnerstvo ove dvije institucije i otvara novo poglavlje u razvoju savremenog, konkurentnog i održivog trgovačkog sektora u Crnoj Gori.

Utvrđen uzrok smrti devetogodišnjeg dječaka iz Bara

Srijeda, 24.12.2025 | 12:14

Nakon iznenadni smrti devetogodišnjeg dječaka iz Bara A.R., 15.novembra, Višem državnom tužilaštvu je dostavljen obdukcioni nalaz.

Novi spisak najmoćnijih pasoša svijeta: Evo koje mjesto je zauzela Crna Gora

Srijeda, 24.12.2025 | 09:48

Ova lista zasniva se na podacima Međunarodnog udruženja za vazdušni saobraćaj (IATA), a pasoši se rangiraju prema broju destinacija koje njihovi vlasnici mogu da posete bez vize.

Može li SAD da istovremeno ratuje sa Venecuelom i podržava Izrael?

Srijeda, 24.12.2025 | 21:49

Predsjednik SAD Donald Tramp izjavio je da ne isključuje mogućnost rata Sjedinjenih Američkih Država sa Venecuelom.

Istraživanje tajni Rima: Fascinantna istorija se krije ispod "Vječnog grada"

Srijeda, 24.12.2025 | 21:50

Za svaku priču o fenomenima iz istorije čovječanstva, Rim je nezaobilazna stanica na kojoj se nemoguće zadržati tek nekoliko trenutaka.

Bivši profesionalni igrač pokera glavni kandidat da preuzme Šefild venzdej

Srijeda, 24.12.2025 | 21:45

Bivši profesionalni igrač pokera Džejms Bord izabran je za glavnog kandidata da preuzme engleski fudbalski drugoligaški klub Šefild Venzdej.

Akciza besmislena, prodaja pala 25 odsto: Ministarstvo ne odustaje od dažbine, vinari upozoravaju na veliku štetu

Srijeda, 24.12.2025 | 21:22

Državni budžet je od akcize na vina, od početka januara ove godine, dobio dva miliona eura, duplo manje nego što je očekivano fiskalnom strategijom iz 2024. godine, saznaju “Vijesti” u Upravi carina.

Adžić: Ovo je najtragičnija godina od obnove nezavisnosti, u Crnoj Gori počinjeno 27 ubistava

Srijeda, 24.12.2025 | 21:10

Funkcioner Građanskog pokreta URA Filip Adžić rekao je da je, od sticanja nezavisnosti Crne Gore ovo najtragičnija godina po broju ubistava, kojih je samo za trećinu manje u odnosu na ratne devedesete godine, saopšteno je iz ove partije.

"Uvedite red i higijenu na bazaru": MZ “Stari grad” u Budvi ukazala na problem sa organizacijom

Srijeda, 24.12.2025 | 21:05

Kućice su ove godine, za razliku od ranijih, postavljene kod starogradskih bedema, iz MZ traže postavljanje kanti za smeće, mobilne toalete, redovno dežurstvo i pojačan nadzor Komunalne policije.

Pripreme U-18 reprezentacije počele u Podgorici: cilj - plasman na Evropsko prvenstvo

Srijeda, 24.12.2025 | 21:04

Muška U18 odbojkaška reprezentacija Crne Gore okupila se u Podgorici i započela pripreme za prvu rundu zonskih kvalifikacija za Evropsko prvenstvo 2026, koje će od 3. do 7. januara biti odigrane u glavnom gradu.

Grof preuzima kormilo, Radonjića sklonili da naprave mjesto za Petrovića

Srijeda, 24.12.2025 | 20:49

Miodrag Grof Božović će i zvanično preuzeti kormilo posrnulog prošlogodišnjeg šampiona, ekipe Budućnosti.

Zelenski prvi put pomenuo mogućnost povlačenja ukrajinskih trupa iz Donbasa, ali uz uslov

Srijeda, 24.12.2025 | 20:32

Predsjednik Ukrajine Volodimir Zelenski je, predstavljajući novinarima 20 tačaka novog mirovnog plana, praktično priznao da je Kijev spreman da povuče trupe iz istočnih oblasti zemlje kako bi se uspostavila demilitarizovana zona, međutim, Rusija bi u okviru eventualnog dogovora morala da učini isto, piše "Vašington post".

Odbornici Skupštine Glavnog grada usvojili budžet: Za 2026. Podgorici 164,2 miliona eura

Srijeda, 24.12.2025 | 20:26

Skupština Glavnog grada usvojila je Predlog odluke o budžetu Glavnog grada Podgorice za 2026. godinu, od 164,2 miliona eura.