Petak, 10.10.2025 | 17:44
IZVOR: MediaBiro

POTPISAN protokol o osnivanju Nacionalnog mehanizma za bezbjednost novinara

Na konferenciji „Kako unaprijediti bezbjednost medijskih radnika“, koju je, uz podršku Ministarstva pravde, organizovao Sindikat medija Crne Gore (SMCG), danas je potpisan Protokol o zaštiti novinara. Riječ je o dokumentu koji predstavlja ključni korak u pravcu uspostavljanja Mehanizma za bezbjednost novinara, čiji je cilj da ojača institucionalni okvir zaštite predstavnika medija u Crnoj Gori.




Foto: MediaBiro

Protokol su potpisali vrhovni državni tužilac Milorad Marković, ministarka kulture i medija Tamara Vujović, ministar pravde Bojan Božović, državna sekretarka u Ministarstvu unutrašnjih poslova Dragana Kažanegra Stanišić i predsjednik SMCG Radomir Kračković.

Taj dokument su potpisali i Tinka Đuranović iz portala Analitika, Marija Tomašević iz Radio Televizije Crne Gore, Marijana Bojanić iz dnevne novine i televizije Vijesti, Milena Perović iz nedjeljnika Monitor i Vladimir Utješinović u ime Nikole Markovića, predsjednika Udruženja lokalnih javnih emitera.

Učesnici konferencije – predstavnici institucija, međunarodnih organizacija i medijske zajednice – saglasili su se da su bezbjednost novinara i sloboda izražavanja temelj svakog demokratskog društva.

Seri: Zemlje moraju imati nultu toleranciju prema napadima na novinare

Zamjenik šefa Delegacije Evropske unije (EU) u Crnoj Gori Rikardo Seri, istakao je da za nasilje nad novinarima nema mjesta u demokratskom društvu. Svi treba da se pridržavaju principa nulte tolerancije kada su u pitanju napadi i prijetnje novinarima.

Najavio je da će ubrzo, 4. novembra, izvještaj Evropske komisije o napretku Crne Gore ka EU biti objavljen, te da će se u njemu naći procjena situacije u svim oblastima, uključuju i oblast bezbjednosti medijskih radnika i radnica.

“U posljednje vrijeme smo vidjeli da su vlasti promptnije nego u prošlosti odgovarale na slučajeve nasilja“, naveo je Seri, pozdravljajući napore da se unaprijedi bezbjednost medija kroz novi mehanizam.

Šef Misije OEBS-a u Crnoj Gori Jan Haukas kazao je da je Misija, u partnerstvu sa ključnim crnogorskim akterima, 2024. godine inicirala stvaranje Mehanizma za bezbjednost medijskih radnika i radnica po uzoru na holandski model bezbjednosti štampe, Pers Veilig.

“Takav mehanizam zahtijeva snažnu koordinaciju i saradnju između medijskih kuća, vlasnika, novinara, urednika, policije i tužilaštva, na osnovu potpisanih protokola o bezbjednosti”, kazao je ambasador Haukas.

Foto: MediaBiro

On je dodao da današnje potpisivanje Protokola predstavlja praktičan korak naprijed, ali i snažan signal da su crnogorske vlasti i medijska zajednica odlučne da djeluju zajedno kako bi osigurale da novinari mogu da obavljaju svoj posao bez straha.

Marković: Napadi na novinare neće se tolerisati

Vrhovni državni tužilac Milorad Marković rekao je da današnje potpisivanje Protokola otvara vrata ka organizovanijem i efikasnijem pristupu u zaštiti novinara. On je, takođe, naveo da od 2024. godine predmeti napada na novinare imaju prioritetno postupanje, poručujući da se time šalje jasna poruka – ovakvi napadi neće biti tolerisani.

“Vjerujem da danas činimo prvi korak ka uređenom, sistemskom pristupu podršci i zaštiti novinara i medija. Pristup koji u svojoj konačnici mora biti djelotvoran i stvaran, a uspostavljeni mehanizam rezultat odlučnosti države Crne Gore da su novinari bezbjedni u svom radu i da se osjećaju tako”, rekao je Marković.

Državno tužilaštvo je, naglašava Marković, u prethodnih godinu i po pokazalo upravo takav pristup.

“Primjenom Uputstva za postupanje državnih tužilaštava u slučajevima prijetnji i nasilja nad novinarima, ubistava novinara i napada na imovinu medija, donijetog u martu 2024. godine, postignut je vidan napredak u zaštiti slobode izražavanja i sigurnosti novinara. Uputstvo je uspostavilo jasan okvir za prioritetno postupanje u ovim predmetima i obavezalo tužioce da postupaju bez odgađanja, u neposrednom kontaktu sa oštećenima. Time je unaprijeđen kvalitet i brzina postupanja, kao i komunikacija sa novinarima koji su žrtve”, rekao je Marković na konferenciji.

Vrhovni državni tužilac naglasio je da tužilaštva redovno izvještavaju Vrhovno državno tužilaštvo o sprovođenju uputstva, a da prateći izvještaji pokazuju dosljednu primjenu zakona i unaprijeđenu koordinaciju sa policijom.

Foto: MediaBiro

Vujović: Kada novinar nije bezbjedan – nije ni istina

Ministarka kulture i medija Tamara Vujović naglasila je da je zaštita novinara obaveza institucija, te da država mora da reaguje konkretnim mjerama, a ne samo izjavama podrške.

"Kad bezbjednost novinara nije zagarantovana, ugrožena je i istina. Potrebna je jedinstvena poruka cijelog društva – nasilje nad novinarima je neprihvatljivo“, poručila je Vujović.

Ministar pravde Bojan Božović kazao je da određeni pomaci jesu napravljeni, ali da nivo zaštite novinara i dalje nije na zadovoljavajućem nivou.

„Posebnu pažnju moramo posvetiti zaštiti novinarki i žena u javnom prostoru, koje su često izložene onlajn prijetnjama i napadima“, naveo je Božović.

Državna sekretarka u MUP-u Dragana Kažanegra Stanišić istakla je da Ministarstvo tretira bezbjednost novinara kao jedno od najvažnijih pitanja.

Tokom 2024. i u prva tri kvartala 2025. godine evidentirano je više desetina slučajeva napada i prijetnji, uključujući i međunarodne prijetnje. U toku su, kako navodi, krivični i prekršajni postupci, a troje novinara trenutno ima policijsku zaštitu.

„Uprava policije i MUP intenzivno sarađuju sa tužilaštvom i međunarodnim partnerima. Uspostavljeni su posebni timovi za slučajeve napada na novinare“, kazala je Kažanegra Stanišić.

Dodala je da je inicijativa za nagradu od milion eura za informaciju o ubistvu Duška Jovanovića dio šireg institucionalnog odgovora na dugogodišnju nekažnjivost.

Kračković: Mehanizam inspirisan evropskom praksom omogućiće 24-časovnu podršku novinarima

Predsjednik Sindikata medija Radomir Kračković ukazao je da ideja o Mehanizmu dolazi iz uspješnih evropskih modela, te da će novinarima pružiti konkretnu pomoć, i pravnu i psihološku.

„U samo devet mjeseci zabilježeno je 20 napada, uključujući SLAPP tužbe, prijetnje i fizičke napade. Mehanizam će pomoći da reakcije budu brže i efikasnije“, pojasnio je Kračković.

Pravni ekspert Mirko Bošković naglasio je da Protokol postavlja temelje operativnog modela koji omogućava sistemsku zaštitu novinara. On je dalje pojasnio da će novinari kroz mehanizam dobijati institucionalnu podršku u realnom vremenu. Bošković je, takođe, reko da je ključno da znaju da u trenucima krize nisu sami, naglašavajući da će mehanizam unaprijediti procese prijavljivanja incidenata, sprovođenje zaštitnih mjera i koordinaciju među institucijama.

Iskustva sa terena

Foto: MediaBiro

Na panelu „Šta novinarima treba od Mehanizma–iskustva sa terena”, novinarka Pobjede Ana Raičković kazala je da je bila viktimizovana tokom postupanja nadležnih u slučaju napada na nju.

“Saslušanja treba da traju što kraće, a ne šest sati koliko je na primer trajalo moje saslušanje kod tužiteljke Vlahović”, navela je ona.

Fotograf Boris Pejović, kazao je da se tokom incidenta, kada su on i kolega Stevo Vasiljević napadnuti u Gornjem Zaostru, osjećao napušteno i samo.

“Na terenu sam 25 godina. Ovaj slučaj bio je jedan od drastičnijih. Većina fotoreportera je bila u nekoj vrsti problema, i mi smo navikli na pojedine sitne incidente, pokušavamo to sami da riješimo. Radim 25 godina, nisam se nikad osjetio više ugroženim nego što sam se osjetio na tom događaju”, naveo je on.

Pejović je problematizovao i to što u redakcijama ne postoje interne procedure za izvještavanje u kriznim situacijama i što većina redakcija nema adekvatnu zaštitnu opremu.

Novinarka TV E Svetlana Đokić kazala je da odabir tema koje novinari obrađuju itekako utiče na njihovu bezbjednost, posebno na one koji istražuju kriminal i korupciju.

“Međutim, svjedočimo da nije samo odabir tema izvor mržnje, već je to itekako odabir medija za koji radimo, što je nedopustivo”, poručila je Đokić.

Novinarka RTV Budva Tanja Mandić ukazuje da psihološka podrška u njenoj redakciju ne postoji.

Smatra i da je solidarnost unutar medijske zajednice bitna, kao i da je bitno da se medijski radnici obavezuju da reaguju u slučaju napada na novinare, bez obzira iz koje redakcije dolaze.

Modratorka panela „Šta novinarima treba od Mehanizma–iskustva sa terena” bila je novinarka Dragana Šćepanović.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Uhapšen turski državljanin: Pokušao da prevari Opštinu Tivat, prijavila ga notarka

Četvrtak, 19.03.2026 | 13:11

Službenici Regionalnog centra bezbjednosti „Jug“ su, preduzimajući niz aktivnosti iz svoje nadležnosti u cilju utvrđivanja svih činjenica i okolnosti iz prijave jedne notarke u Kotoru, u saradnji i koordinaciji sa Osnovnim državnim tužilaštvom iz Kotora, rasvijetlili krivično djelo falsifikovanje isprave i lišili slobode osumnjičenog stranog državljanina.

Abazović: Nikola Mugoša je Mirjana Pajković Ustavnog suda, nekad će reći gdje se skrivao dvije sedmice nakon jedne situacije

Četvrtak, 19.03.2026 | 13:01

Lider Građanskog pokreta URA Dritan Abazović danas je u Skupštini Crne Gore govorio o tome što je Ustavni sud ostao neodlučan povodom Sporazuma sa Emiratima.

Skupština ponovo potvrdila sporazum sa UAE o energetici

Četvrtak, 19.03.2026 | 12:49

Skupština je danas ponovo potvrdila zakon kojim je potvrđen sporazum vlada Crne Gore i Ujedinjenih Arapskih Emirata o saradnji u oblasti energetike.

Optužni predlog zbog prijetnji Nerminu Abdiću

Četvrtak, 19.03.2026 | 12:46

Osnovno državno tužilaštvo u Podgorici podnijelo je Osnovnom sudu u Podgorici optužni predlog protiv D.M. iz Podgorice, zbog osnovane sumnje da je izvršio krivično djelo ugrožavanje sigurnosti.

Advokatski tim Aca Đukanovića: Zahtjev za jemstvo u skladu sa zakonom

Četvrtak, 19.03.2026 | 12:44

Advokatski tim Aca Đukanovića ističe da je jučerašnje ročište za odlučivanje o prijedlogu za jemstvo procesni korak u okviru postupka koji je u toku, te da je prijedlog za jemstvo iznijet u skladu sa zakonom.

ANKETA: Da li smatrate da bi ovogodišnja turistička sezona mogla nadmašiti rezultate prethodne?

Srijeda, 18.03.2026 | 19:15

Turizam i ove godine ostaje jedan od ključnih sektora za ekonomiju Crne Gore.

Zirojević o porukama Delegacije EU: Malo ste se preračunali

Srijeda, 18.03.2026 | 17:11

Zirojević se oglasio  povodom reagovanja Delegacije EU,  poručivši da se od evropske opozicije ne može očekivati “konstruktivnost” dok, kako navodi, antievropska većina sistemski urušava državu.

Pješak poginuo u saobraćajnoj nesreći kod carinskog terminala Nikšić

Srijeda, 18.03.2026 | 16:49

Kod carinskog terminala u Nikšiću, u saobraćajnoj nesreći koja se dogodila danas u 14:58 sati stradao je pješak S.T., rođen 1951. godine, potvrđeno nam je iz OKC Uprave policije.

Preminuo student koji je pao sa četvrtog sprata studentskog doma u Kotoru

Četvrtak, 19.03.2026 | 09:21

Student Pomorskog fakulteta (19) podlegao je povredama u Kliničkom centru Crne Gore, nakon što je prošle sedmice pao sa četvrtog sprata studentskog doma "Spasić-Mašera" u Kotoru.

Delegacija EU: Milatoviću nije traženo posredovanje, očuvati stabilnu podršku reformama, opozicija da bude konstruktivna

Srijeda, 18.03.2026 | 14:21

Očuvanje snažne i stabilne političke podrške reformama i odlukama vezanim za Evropsku uniju (EU) u Skupštini, uključujući konstruktivan angažman svih parlamentarnih aktera, treba da ostane ključni prioritet za Crnu Goru, posebno imajući u vidu njen cilj da zaključi pristupne pregovore do kraja 2026. godine. 

Nikolić: DPS više neće glasati ni za jedan prijedlog koji uputi Vlada

Četvrtak, 19.03.2026 | 13:36

Šef Poslaničkog kluba Demokratske partije socijalista rekao je da, ako akti budu podržani, DPS više uopšte neće glasati ni za jedan zakon koji podrži Vlada.  

URA: Većina odbila naše predloge o smanjenju akciza

Četvrtak, 19.03.2026 | 13:26

Građanski pokret URA kritikovao je poslanike PES-a, Demokrata, Nove srpske demokratije i Bošnjačke stranke zbog uzdržanog glasanja na inicijativu za povećanje penzija, smanjenje akciza na gorivo i obeštećenje radnika obespravljenih u tranziciji.

Uhapšen turski državljanin: Pokušao da prevari Opštinu Tivat, prijavila ga notarka

Četvrtak, 19.03.2026 | 13:11

Službenici Regionalnog centra bezbjednosti „Jug“ su, preduzimajući niz aktivnosti iz svoje nadležnosti u cilju utvrđivanja svih činjenica i okolnosti iz prijave jedne notarke u Kotoru, u saradnji i koordinaciji sa Osnovnim državnim tužilaštvom iz Kotora, rasvijetlili krivično djelo falsifikovanje isprave i lišili slobode osumnjičenog stranog državljanina.

Abazović: Nikola Mugoša je Mirjana Pajković Ustavnog suda, nekad će reći gdje se skrivao dvije sedmice nakon jedne situacije

Četvrtak, 19.03.2026 | 13:01

Lider Građanskog pokreta URA Dritan Abazović danas je u Skupštini Crne Gore govorio o tome što je Ustavni sud ostao neodlučan povodom Sporazuma sa Emiratima.

Uspješno gostovanje CNP-a u Dubrovniku: "Naličje" oduševilo publiku

Četvrtak, 19.03.2026 | 13:01

Dugotrajni aplauzi i ovacije u Kazalištu Marina Držića u Dubrovniku obilježili su gostovanje višestruko nagrađivane predstave „Naličje“, reditelja Borisa Liješevića. Predstava koja izaziva veliku pažnju publike na matičnoj i scenama u regionu, izvedena je u Dubrovniku u okviru redovne saradnje dva teatra. 

Optužni predlog zbog prijetnji Nerminu Abdiću

Četvrtak, 19.03.2026 | 12:46

Osnovno državno tužilaštvo u Podgorici podnijelo je Osnovnom sudu u Podgorici optužni predlog protiv D.M. iz Podgorice, zbog osnovane sumnje da je izvršio krivično djelo ugrožavanje sigurnosti.

Advokatski tim Aca Đukanovića: Zahtjev za jemstvo u skladu sa zakonom

Četvrtak, 19.03.2026 | 12:44

Advokatski tim Aca Đukanovića ističe da je jučerašnje ročište za odlučivanje o prijedlogu za jemstvo procesni korak u okviru postupka koji je u toku, te da je prijedlog za jemstvo iznijet u skladu sa zakonom.

Šimun sa novoimenovanom ambasadorkom Republike Turske: Partnerstvo u zdravstvu važan je segment odnosa dvije države

Četvrtak, 19.03.2026 | 12:40

Ministar zdravlja dr Vojislav Šimun sastao se sa novoimenovanom ambasadorkom Republike Turske u Crnoj Gori, Ajdom Unlu. Tom prilikom razgovarano je o daljem jačanju saradnje bilateralnih odnosa između dvije države, sa posebnim osvrtom na mogućnosti unapređenja saradnje u oblasti zdravstvene zaštite.

Kolgan: Crna Gora ostvarila značajan napredak u procesu pristupanja EU

Četvrtak, 19.03.2026 | 12:34

Ambasador Irske u Crnoj Gori Kevin Kolgan ocijenio je da je Crna Gora ostvarila značajan napredak u procesu pristupanja Evropskoj uniji.

Viši sud potvrdio presudu, odbacili tužbu Boškovića protiv Bečića

Četvrtak, 19.03.2026 | 12:28

Viši sud u Podgorici potvrdio je presudu Osnovnog suda i odbacio tužbu funkcionera Demokratske partije socijalista (DPS) i bivšeg ministra Predraga Boškovića koju je podnio protiv potpredsjednika Vlade i lidera Demokrata Alekse Bečića, zbog, kako je naveo, "duševnih bolova usljed povrede časti i ugleda".