Srijeda, 05.11.2025 | 08:44
IZVOR: Kolektiv.me

Ministarstvo finansija: Prepoznati smo kao jedan od ključnih generatora EVROPSIH REFORMI

Najnoviji Izvještaj Evropske komisije o Crnoj Gori potvrđuje ono na čemu Ministarstvo finansija predano radi a to je konkretan, mjerljiv i sveobuhvatan napredak u procesu pristupanja Evropskoj uniji, saopštili su iz tog resora.




Foto: arhiva, Kolektiv.me

Evropska komisija je prepoznala Ministarstvo finansija kao jedan od ključnih generatora evropskih reformi, sa zapaženim rezultatima u gotovo svim poglavljima za koja je ovaj resor nadležan.

Ovaj Izvještaj je potvrda da su reforme koje sprovodimo sistemske, održive i strateški usmjerene ka stvaranju moderne, stabilne i konkurentne ekonomije, ekonomije koja je spremna za članstvo u Evropskoj uniji - naveli su.

 Ministarstvo finansija ima jednu od najznačajnijih uloga u pregovaračkom procesu, sa direktnom nadležnošću u čak 11 poglavlja, i sa aktivnim učešćem u gotovo svim ostalima. Ističu da je u većini poglavlja evidentiran dobar ili veoma dobar napredak, što jasno potvrđuje da je ekonomski stub evropske integracije Crne Gore čvrsto postavljen.

"Evropska komisija je prepoznala napredak u ispunjavanju ekonomskih kriterijuma za članstvo, naročito u dijelu unapređenja fiskalne discipline i reforme sistema javnih finansija. Ministarstvo finansija ostaje posvećeno jačanju fiskalne odgovornosti, funkcionalnosti Fiskalnog savjeta i daljem usklađivanju sa najboljim praksama Evropske unije",  stoji u saopštenju MF.

U proteklih godinu dana, Ministarstvo finansija je sprovelo jednu od najsveobuhvatnijih reformskih faza u novijoj istoriji. Usvojeno je 16 novih zakona koji se odnose na poglavlja 4 – Sloboda kretanja kapitala i 9 – Finansijske usluge.

"Ove reforme ne predstavljaju samo formalno ispunjavanje obaveza prema EU, već su suštinski reformski iskorak koji postavlja temelje za konkurentnije, sigurnije i atraktivnije tržište kapitala i finansijskih usluga. Veliki iskorak ostvaren je i pristupanjem Crne Gore Jedinstvenom tržištu za plaćanja u eurima (SEPA), čime su crnogorski građani i privreda dobili mogućnost bržih, sigurnijih i jeftinijih transakcija u eurima, u potpunosti ravnopravno sa članicama EU. Ovaj potez dodatno jača konkurentnost i integraciju crnogorskog finansijskog sistema u evropski ekonomski prostor",  kazali su iz tog resora.

Evropska komisija je posebno pohvalila poglavlje 32 – Finansijski nadzor, gdje je Crna Gora ostvarila veoma dobar napredak.

"Ministarstvo finansija je u proteklih šest mjeseci sprovelo niz mjera u tom pravcu, izmeðu ostalog usvojen je Zakon o unutrašnjoj kontroli i unutrašnjoj reviziji u javnom sektoru, pripremljena je i usvojena nova Metodologija unutrašnje revizije, definisana  je mapa puta za jačanje upravljačke odgovornosti i sprovedene su obuke za jačanje kapaciteta u državnim preduzećima ", navodi se.

 Ove aktivnosti stvaraju temelje za transparentnije upravljanje javnim sredstvima i povećavaju povjerenje građana i investitora.

Ministarstvo finansija bilježi i značajan uspjeh u okviru poglavlja 29 – Carinska unija, gdje je Crna Gora pristupila Konvenciji o zajedničkom tranzitnom postupku. Od 1. novembra 2025. godine, tranzit robe sa članicama EU biće brži, jeftiniji i sigurniji zahvaljujući uvođenju Novog kompjuterizovanog tranzitnog sistema (NCTS).

"Ovim potezom, Crna Gora postaje dio velike evropske mreže koja povezuje njenu privredu sa tržištem od preko 450 miliona potrošača",  precizirali su.

Ministarstvo finansija nastavlja da predvodi reformske procese koji jačaju ekonomsku stabilnost, fiskalnu odgovornost i otpornost crnogorskih finansija.

"Svaki novi korak u procesu evropskih integracija potvrđuje da Crna Gora ne ide putem reformi samo zato što je to dio agende, već zato što zna da je to put ka sigurnijoj, pravednijoj i prosperitetnijoj budućnosti. Uspjeh Ministarstva finansija je uspjeh cijele države. Naš evropski put nije samo politička odluka, to je ekonomska strategija koja vodi ka većem standardu građana i boljoj budućnosti za sve",  zaključili su iz MF.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Električni auto nikad nije bio isplativiji: Njemci izračunali koliko se zaista uštedi

Četvrtak, 16.04.2026 | 21:09

Vožnja električnog automobila trenutno je znatno jeftinija od vožnje benzinaca i dizelaša, pokazuje nova analiza njemačkog portala Verivox, koju prenosi Der Spiegel.

Spajić: Vlada obezbijedila 3.5 miliona eura za protivpožarni avion u toku požarne sezone

Četvrtak, 16.04.2026 | 19:55

Premijer Crne Gore Milojko Spajić saopštio je da će država ove godine dodatno ojačati kapacitete za borbu protiv požara angažovanjem još jednog protivpožarnog aviona.

Plenković najavio promjene: Evo kada pada cijena goriva u Hrvatskoj

Četvrtak, 16.04.2026 | 20:33

Predsjednik Vlade Hrvatske Andrej Plenković najavio je danas, 16.aprila, da će gorivo nakon niza poskupljenja od utorka, 21.aprila ipak malo pojeftiniti.

Krajnji rok za usaglašavanje OKU: Bez odgovora iz Vlade

Petak, 17.04.2026 | 10:53

Iako je danas bio krajnji rok da predstavnici poslodavaca i sindikata s premijerom razgovaraju o povećanju zarada u javnom i privatnom sektoru i usaglašavanju Opšteg kolektivnog ugovora(OKU), do sastanka najvjerovatnije neće doći jer socijalni partneri nijesu dobili odgovor o terminu sastanka iz Vlade.

Tramp potvrdio primirje između Libana i Izraela, trajaće 10 dana: Večeras stupa na snagu

Četvrtak, 16.04.2026 | 20:08

Predsjednik Sjedinjenih Američkih Država (SAD) Donald Tramp objavio je da je razgovarao s čelnicima Izraela i Libana, te da su se ove dvije zemlje dogovorile o desetodnevnom prekidu vatre koje će početi večeras u 23:00 sata.

Kotorani prvi put u finalu Regionalne lige - Primorac nakon peteraca srušio Jadran

Petak, 17.04.2026 | 19:45

Primorac je prvi put u finalu Regionalne lige, nakon što je u polufinalu završnog turnira u Kragujevcu savladao Jadran nakon peteraca 22:20. U regularnom dijelu igre bilo je 17:17.     

Vuković: Evropska komisija potvrdila da je na inflaciju u Crnoj Gori uticao program "Evropa sad 2"

Petak, 17.04.2026 | 19:33

To je večeras saopštio potpredsjednik Demokratske partije socijalista Ivan Vuković, koji je i objavio dio tog dokumenta.  

Netanjahu "zaključuje priču" o Libanu: Otkrio šta stoji iza primirja i kakva je sudbina Hezbolaha

Petak, 17.04.2026 | 19:10

Izraelski premijer Benjamin Netanjahu oglasio se povodom stupanja na snagu desetodnevnog primirja između Izraela i Libana, istaknuvši da je Izrael ostvario ogromne vojne uspjehe, ali je jasno poručio da "posao još uvijek nije završen".

Poznato kada bi Peter Mađar mogao preuzeti vlast u Mađarskoj: Želi što više ljudi na trgu u Budimpešti

Petak, 17.04.2026 | 19:02

Stranka Tiša i njihov predsjednik Peter Mađar održali su konsultacioni sastanak s predstavnicima Orbanove stranke Fideš te su govorili o mogućem datumu za inauguralnu sjednicu i primopredaju dužnosti premijera.

Milatović: Uskoro će biti predložena nova imena ambasadora

Petak, 17.04.2026 | 18:42

U okviru redovne demokratske prakse, u toku su intenzivni razgovori između kabineta predsjednika i Vlade Crne Gore o imenovanjima u diplomatskoj mreži. Predsjednik Jakov Milatović izrazio je očekivanje da će uskoro biti predložena nova imena ambasadora, čime bi se značajno unaprijedila popunjenost diplomatskih predstavništava.

MPNI objavilo javni poziv za rekonstrukciju četiri škole

Petak, 17.04.2026 | 18:26

Ministarstvo energetike i rudarstva je, u saradnji sa Ministarstvom prosvjete, nauke i inovacija (MPNI) i KfW bankom, objavilo međunarodni javni poziv za dostavljanje ponuda za tender za izvođenje radova na sveobuhvatnoj rekonstrukciji četiri vaspitno-obrazovna objekta - saopšteno je iz MPNI.  

Najpopularnija Škoda fabrički dolazi sa novim brendom ljetnjih guma

Petak, 17.04.2026 | 18:08

Laufenn ljetnja guma S Fit 2 odabrana je kao originalna oprema za novi model Škoda Octavia, što označava debi ovog brenda kada je u pitanju fabrička oprema jednog velikog evropskog proizvođača.

ŽICG: Zbog nepotpisivanja ugovora preko 800 zaposlenih nije primilo platu

Petak, 17.04.2026 | 17:44

Iz Željezničke infrastrukture Crne Gore saopštili su da petogodišnji ugovor, koji je u skladu sa zakonom trebalo da obezbijedi stabilno finansiranje tog preduzeća, još uvijek nije potpisan.

Naloženo prinudno dovođenje Abazovića na ročište

Petak, 17.04.2026 | 17:34

Podgorički Sud za prekršaje danas je naložio prinudno dovođenje na ročište lidera Građanskog pokreta URA Dritana Abazovića.

Ivanović: Crna Gora pozdravlja najavljeno primirje između Izraela i Libana

Petak, 17.04.2026 | 17:30

Potpredsjednik Vlade Crne Gore za vanjske i evropske poslove reagovao je povodom najave 10-dnevnog primirja između Izraela i Libana, istakavši značaj ovog koraka za smanjenje tenzija i zaštitu civilnog stanovništva.