Srijeda, 05.11.2025 | 17:33
IZVOR: cdm.me

Drakić: Evropska PODRŠKA za brži NAPREDAK Crne Gore

Dan nakon što je Evropska komisija usvojila Paket proširenja za 2025. godinu, predstavnici privrednih komora i kompanija iz zemalja kandidata koje učestvuju u sedmom izdanju Evropskog parlamenta preduzeća, imali su priliku da sa Mathieuom Bousquetom, direktorom za koordinaciju, strategiju i investicije u Generalnom direktoratu Evropske komisije za proširenje i istočno susjedstvo (DG ENEST), razgovaraju o glavnim nalazima izvještaja po zemljama.




Foto: Youtube/screenshot MediaBiro

Sastanak je bio prilika za razmjenu mišljenja o ključnim izazovima sa kojima se suočava poslovna zajednica u procesu pristupanja Evropskoj uniji, mogućnostima koje ovaj proces donosi, te jačanju odnosa između EU i zemalja kandidata.

“Privredna komora Crne Gore, kao najstarija nacionalna poslovna asocijacija, snažno podržava članstvo Crne Gore u Evropskoj uniji i dosljedno radi na pripremi naših kompanija za uslove jedinstvenog evropskog tržišta. Znamo da proces pristupanja EU nije samo politički već i  ekonomski proces, koji zahtijeva aktivno učešće privatnog sektora, jer bez konkurentne privrede nema ni uspješne integracije, a bez dobro pripremljenih preduzeća, nema uspjeha nacionalne ekonomije”, navela je u svom obraćanju predsjednica Privredne komore Nina Drakić.

Ona je dodala da se “naše mjesto u procesu evropske integracije ogleda se kroz rad radnih grupa za vođenje pregovora za pristupanje Crne Gore Evropskoj uniji”.

“U tom poslu, doprinosimo usklađivanju domaćih propisa sa evropskom pravnom tekovinom, istovremeno vodeći računa o očuvanju povoljnog poslovnog ambijenta i jačanju konkurentnosti crnogorske privrede”, ističe Drakić.

Ukazala je da pored pozitivnih aspekata i trendova postoje i realni izazovi s kojima se suočava privreda u Crnoj Gori, kao što su dekarbonizacija i digitalna tranzicija zbog ograničenih finansijskih i ljudskih resursa, nedostatak kvalifikovane radne snage, nedostatak investicija, neformalna ekonomija.

“Sve ove pojave u značajnoj mjeri umanjuju sposobnost naše ekonomije da ostvari više stope ekonomskog rasta. Međutim, zastoj i zatišje otvara mogućnost da se u vremenu koje je pred nama i koje vidimo kao završnu fazu evropskog integracionog procesa, uz pomoć evropskih partnera, fondova, regionalnih i širih inicijativa, ali i posredstvom same evropske vlade – ostvari brzi napredak kroz podsticanje i realizaciju investicija prvenstveno u oblastima infrastrukture, interkonekcija, energetike i poljoprivrede”, naglasila je predsjednica Drakić.

Ona je ukazala na ulogu privrednih komora.

“Privredne komore predstavljaju ključni most između države i privrede. Komora Crne Gore već godinama organizuje tematske dijaloge sa Vladom, lokalnim samoupravama i međunarodnim partnerima, pružajući platformu za razmjenu informacija i definisanje zajedničkih rješenja. Ovakvim sastancima osigurava se da politike budu zasnovane na realnim podacima i iskustvima privrede, očitanim kroz prizmu evopskih praksi – što je preduslov za uspješnu implementaciju unutrašnjih reformi, i stvaranje sposobnosti za vanjsku ekonomsku politiku. U tom procesu, privredne komore imaju dvostruku ulogu – da budu promoteri vrijednosti i evropskih standarda među preduzećima, ali i partneri Evropske komisije u sprovođenju politika koje donose konkretne koristi privredi i građanima”, zaključila je Drakić i poručila da Privredna komora ostaje posvećen i pouzdan partner evropskim institucijama i biznis zajednici u stvaranju zajedničke, konkurentne i održive evropske privrede.

Predsjednica Drakić, tokom boravka u Briselu, uč̣estvovala je u radu godišnje skupštine Asocijacije privrednih komora Evrope – Eurochambres, na kojoj je za predsjednika ponovno izabran Vladimír Dlouhý.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Adžović iz Vašingtona: Američke kompanije pokazuju interesovanje za ulaganja u Crnu Goru

Utorak, 28.07.2026 | 13:32

Ministarka javnih radova Majda Adžović boravila je u Vašingtonu, gdje je sa predstavnicima američkih institucija i kompanija razgovarala o mogućnostima unapređenja ekonomske saradnje Crne Gore i Sjedinjenih Američkih Država, kao i o podršci budućim razvojnim projektima.

HE “Perućica“ u remontu od 1. avgusta

Utorak, 28.07.2026 | 10:51

Redovni godišnji remont HE „Perućica“, uz totalnu obustavu rada, ove godine, trajaće od 1. do 30. avgusta, saopšteno je iz Elektroprivrede Crne Gore (EPCG).

Turković: Na cijene goriva utiču svjetsko tržište i kurs dolara, država može ublažiti samo dio troškova

Utorak, 28.07.2026 | 10:15

Državni sekretar u Ministarstvu finansija Tarik Turković saopštio je da Vlada ne određuje cijene goriva u Crnoj Gori, već da one zavise od kretanja cijena nafte i naftnih derivata na svjetskom tržištu, kursa dolara i troškova transporta, ističući da država može uticati samo na dio cijene kroz poresku politiku i zadržavanje umanjenih akciza.

Vlada nastavlja da u toku turističke sezone primjenjuje umanjenje akcize na eurodizel

Ponedjeljak, 27.07.2026 | 21:48

U cilju ublažavanja uticaja rasta cijena na građane i privredu, Vlada i tokom turističke sezone nastavlja da primjenjuje umanjenje akcize na eurodizel, uz prilagođen nivo umanjenja u skladu sa važećom odlukom, saopšteno je iz Vlade.

EPCG i Masdar potpisali ugovore o zajedničkom razvoju projekata u oblasti solarne i hidroenergije

Ponedjeljak, 27.07.2026 | 17:55

Abu Dhabi Future Energy Company PJSC – Masdar, globalni lider u oblasti čiste energije, i Elektroprivreda Crne Gore (EPCG), nacionalna elektroenergetska kompanija Crne Gore, unaprijedili su svoje strateško partnerstvo prelaskom u fazu realizacije projekata, potpisivanjem sporazuma koji obuhvataju 150 megavata (MW) solarnih kapaciteta i potencijalni razvoj više od 400 MW reverzibilnih hidroelektrana.

Preminuo australijski državljanin nakon pada s motora na putu Kotor – Risan

Utorak, 28.07.2026 | 08:59

Australijski državljanin V.Đ. (37) podlegao je povredama nakon što je juče pao sa motora na putu Kotor – Risan, potvrđeno je Portalu RTCG iz Operativno komunikacionog centra Uprave policije.

Poslanici usvojili izmjene zakona: Žene dobile pravo na menstrualno odsustvo

Ponedjeljak, 27.07.2026 | 19:40

Poslanici su danas usvojili izmjene i dopune Zakona o zdravstvenom osiguranju, zahvaljujući kojima će žene imati pravo na dva dana plaćenog odsustva mjesečno.

Crnogorska policija izručila Srbiji osuđenog za ubistvo

Utorak, 28.07.2026 | 08:25

Crnogorska granična policija, juče je deportovala i predala policiji Srbije S.V, koji je osuđen za krivično djelo ubistvo počinjeno ne teritoriji te zemlje.

Vlada nastavlja da u toku turističke sezone primjenjuje umanjenje akcize na eurodizel

Ponedjeljak, 27.07.2026 | 21:48

U cilju ublažavanja uticaja rasta cijena na građane i privredu, Vlada i tokom turističke sezone nastavlja da primjenjuje umanjenje akcize na eurodizel, uz prilagođen nivo umanjenja u skladu sa važećom odlukom, saopšteno je iz Vlade.

Turković: Na cijene goriva utiču svjetsko tržište i kurs dolara, država može ublažiti samo dio troškova

Utorak, 28.07.2026 | 10:15

Državni sekretar u Ministarstvu finansija Tarik Turković saopštio je da Vlada ne određuje cijene goriva u Crnoj Gori, već da one zavise od kretanja cijena nafte i naftnih derivata na svjetskom tržištu, kursa dolara i troškova transporta, ističući da država može uticati samo na dio cijene kroz poresku politiku i zadržavanje umanjenih akciza.

Radunović: Novaković-Đurović svojim saopštenjem potvrdila da je potpisom Opštini HN omogućila da izda dozvolu za betoniranje plaže

Utorak, 28.07.2026 | 14:57

Ministar prostornog planiranja i urbanizma i potpredsjednik NSD, Slaven Radunović, zahvalio se potpredsjesnici URE i njegovoj prethodnici, Ani Novaković-Đurović, jer je, kako navodi, svojim saopštenjem potvrdila njegove tvrdnje da je svojim potpisom omogućila Opštini Herceg Novi da izda građevinsku dozvolu za plažu preduzeću Carine.

Velike promjene na YouTube-u: Platforma ukida zaradu za nekvalitetan AI sadržaj

Utorak, 28.07.2026 | 15:23

Kompanija uvodi stroža pravila.

Hitna pomoć dobila tri nova sanitetska vozila za jedinice u Podgorici, Kotoru i Ulcinju

Utorak, 28.07.2026 | 14:44

Zavod za hitnu medicinsku pomoć Crne Gore dobio je tri nova sanitetska vozila sa kompletnom medicinskom opremom, koja su obezbijeđena u okviru projekta Evropske unije IPA RACE 2.

ChatGPT sada odbija zahtjeve korisnika da piše u stilu poznatih autora

Utorak, 28.07.2026 | 15:15

ChatGPT je počeo odbijati zahtjeve za kopiranje glasova i stilova popularnih autora.

Jedan detalj bio je dovoljan: Džejla Ramović ponovo podgrijala glasine o ljubavi sa Jakovom Jozinovićem

Utorak, 28.07.2026 | 15:07

Ne prestaju spekulacije.

Podgorica: Počinje rekonstrukcija dijela Ulice slobode

Utorak, 28.07.2026 | 14:25

Počinju radovi na rekonstrukciji Ulice slobode od Hercegovačke ulice do Bulevara Svetog Petra Cetinjskog, najavljeno je iz Glavnog grada u objavi na društvenim mrežama.

I sjutra sunčano i toplo - Ove TEMPERATURE donosi srijeda

Utorak, 28.07.2026 | 15:30

U srijedu nas oečkuje pretežno sunčano vrijeme.

Sjutra stiže pun Mjesec u Vodoliji: Četiri znaka su na udaru promjena

Utorak, 28.07.2026 | 15:00

Sjutra tačno u 16.35 časova Mjesec će dostići svoj pun potencijal.

Šćepanović sa predstavnicima ambasade SAD: Jačanje strateškog partnerstva i podrška modernizaciji Uprave policije

Utorak, 28.07.2026 | 13:44

Direktor Uprave policije Lazar Šćepanović, zajedno sa otpravnikom poslova ad interim u Ambasadi Sjedinjenih Američkih Država u Crnoj Gori Majklom Kizom, direktoricom programa Stejt departmenta za borbu protiv međunarodne trgovine drogom i sprovođenje zakona (INL) u Crnoj Gori Dini Holder i predstavnikom ICITAP programa pri Ambasadi SAD u Crnoj Gori Elvisom Vukeljem, obišao je Forenzički centar u Danilovgradu.

Kabinet Milatovića: Dvorac Kruševac i park moraju ostati imovina svih građana

Utorak, 28.07.2026 | 13:39

Kabinet predsjednika Crne Gore, Jakova Milatovića saopštio je da je Crna Gora vlasnik kompleksa Kruševac, kao i da je to imovina svih građana.