Srijeda, 19.11.2025 | 14:56
IZVOR: Kolektiv.me

Armenko: Pred Ustavnim sudom NEMA ŽALBI starijih od dvije godine

Ustavni sud Crne Gore je postigao, uprkos svim izazovima, da trenutno u radu ima ustavne žalbe podnijete samo u posljednje dvije godine. Osim toga, smanjeno je i prosječno trajanje ustavnosudskih predmeta na godinu i 8 mjeseci, što je od uspostavljanja djelotvornosti ustavne žalbe prvi put postignuto, saopštila je predsjednica suda Snežana Armenko. 




Foto: Ustavni sud 

Ona je na okruglom stolu „Izvršenje presuda Evropskog suda za ljudska prava u odnosu na Crnu Goru“ u organizaciji Kancelarije zastupnika Crne Gore pred Strazburom i Savjeta Evrope istakla da Ustavni sud konstantno doprinosi unaprjeđenju ustavne demokratije, posebno unapređenjem argumentacije u svojim odlukama, koje su bazirane na praksi Evropskog suda.

"Poštovanje Ustava i pozitivnih propisa Crne Gore, ne predstavlja samo obavezu svih njenih građana, već prije svega predstavlja obavezu svih državnih organa, koji svojim primjerom moraju pokazati da njihov rad bezuslovno zasnivaju na poštovanju Ustava i zakona ", navela je Armenko.

Iako je Ustavni sud donedavno bio predmet pojačane pažnje i nadzora Evropskog suda za ljudska prava i odjeljenja za izvršenje zbog dugog trajanja postupaka, danas je situacija drugačija.

"Sa svega 40 odsto kadrovske popunjenosti, u posljednjih godinu i po dana Ustavni sud je izuzetnim naporima i predanim radom, obezbijedio i očuvao djelotvornost ustavne žalbe i ažurnost koju nema niti jedan Ustavni sud u regionu",  rekla je Armenko.

Ustavni sud je svjestan da će povećana aktivnost neminovno dovesti i do povećanja broja uloženih predstavki Sudu u Strazburu.

"U tom pravcu želim da istaknem da Ustavni sud sve odluke Evropskog suda za ljudska prava očekuje i prihvata kao vodilje ka potpunoj i pravilnoj standardizaciji ljudskih prava u Crnoj Gori i priliku da unaprijedimo stepen potpune zaštite ljudskih prava na nacionalnom nivou i samim tim jačanju povjerenja javnosti u naš rad", rekla je Armenko.

Ona je na okruglom stolu bila panelista na sesijama posvećenim izvršenju presuda Evropskog suda koje se odnose na stečaj, kao i na oblast eksproprijacije i restitucije.

"Okruglom stolu su prisustvovale sudije Ustavnog i Vrhovnog suda, predsjednici i sudije drugih sudova, šefica divizije u Odjeljenju za izvršenje presuda ESLJP, predstavnici ministarstava pravde i vanjskih poslova, te predstavnici komisija za povraćaj i obeštećenje"; stoji u saopštenju.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

U Skadarskom jezeru pronađeno tijelo osobe za kojom se tragalo od subote

Srijeda, 06.05.2026 | 12:50

U Skadarskom jezeru danas je, pronađeno tijelo D.K. (44), za kojim su nadležne službe tragale od subote, saznaje nezvanično portal Standard.

Optužni predlog protiv Ulcinjanina zbog građenja objekta bez prijave i dokumentacije

Srijeda, 06.05.2026 | 12:09

Osnovno državno tužilaštvo (ODT) u Ulcinju podnijelo je optužni predlog protiv V.M. iz tog grada, zbog građenja objekta bez prijave i dokumentacije za građenje.

Vukčević: Hirurške infekcije čine oko 30 odsto bolničkih infekcija, najrizičnije su kontaminirane i hitne operacije

Srijeda, 06.05.2026 | 11:32

Hirurške infekcije čine oko 30 odsto svih bolničkih infekcija, a najrizičnije su kontaminirane i hitne operacije, posebno u abdominalnoj i grudnoj hirurgiji, kao i u ginekologiji i urologiji, kazao je u Bojama jutra na Televiziji Vijesti doktor Batrić Vukčević, hirurg Kliničkog centra Crne Gore (KCCG).

Uhapšene dvije osobe, oduzeti oružje, municija i luksuzno vozilo

Srijeda, 06.05.2026 | 10:56

Iz Uprave policije saopšteno je da je Regionalni centar bezbjednosti “Zapad” juče sproveo pojačane konrole, usmjerene na suzbijanje kriminal, kojom prilikom su uhapšene dvije osobe, oduzeti pištolj, puška, tzv. prigušivač, kao i jedno luksuzno vozilo.

Srbija: U saobraćajnoj nesreći na putu Novi Pazar-Raška poginule četiri osobe

Srijeda, 06.05.2026 | 09:30

Četiri osobe su poginule, a dvije teško povređene u saobraćajnoj nesreći na magistralnom putu Novi Pazar–Raška.

ANKETA: Da li ćete ići na koncert Rikija Martina za Dan nezavisnosti Crne Gore?

Utorak, 05.05.2026 | 14:45

Povodom obilježavanja dvadeset godina od obnove nezavisnosti Crne Gore, na Trgu nezavisnosti u Podgorici 21. maja biće organizovan veliki muzički događaj, čiji je centralni dio nastup svjetske zvijezde Riki Martin.

Haos u Realu: Ridiger navodno ošamario saigrača

Utorak, 05.05.2026 | 18:12

Nova bura trese Real Madrid! Kako prenosi španski Onda Sero, defanzivac Antonio Ridiger bio je u centru žestokog sukoba sa saigračem Alvarom Karerasom u svlačionici trening centra u Valdebebasu.

U Moskvi uhapšen Kristijan Drešaj

Utorak, 05.05.2026 | 18:27

U Moskvi je danas, nakon sprovedene međunarodne potrage NCB Interpol Podgorica i Moskva, od strane policijskih službenika Ruske Federacije lociran i uhapšen crnogorski državljanin Kristijan Drešaj, saopšteno je iz Uprave policije.

Mikiljelj ponudio pomoć Jovanoviću: Morsko dobro je u mogućnosti da pruži konkretnu finansijsku podršku

Utorak, 05.05.2026 | 15:58

Direktor JP Morsko dobro Crne Gore Mladen Mikijelj uputio je dopis predsjedniku Opštine Budva Nikoli Jovanoviću nudeći mu pomoć u prevazilaženje aktuelnih finansijskih poteškoća i finansijsku podršku kroz pozajmicu.  

Gorčević: Izvještaj EP priznanje da su pred nama odlučujući mjeseci

Utorak, 05.05.2026 | 13:09

Ministarska evropskih poslova Maida Gorčević saopštila je da je raduje što Spoljnopolitički odbor Evropskog parlamenta (AFET) u usvojenom izvještaju jasno tretira Crnu Goru kao buduću članicu EU.

Optužni predlog protiv Ulcinjanina zbog građenja objekta bez prijave i dokumentacije

Srijeda, 06.05.2026 | 12:09

Osnovno državno tužilaštvo (ODT) u Ulcinju podnijelo je optužni predlog protiv V.M. iz tog grada, zbog građenja objekta bez prijave i dokumentacije za građenje.

Vukčević: Hirurške infekcije čine oko 30 odsto bolničkih infekcija, najrizičnije su kontaminirane i hitne operacije

Srijeda, 06.05.2026 | 11:32

Hirurške infekcije čine oko 30 odsto svih bolničkih infekcija, a najrizičnije su kontaminirane i hitne operacije, posebno u abdominalnoj i grudnoj hirurgiji, kao i u ginekologiji i urologiji, kazao je u Bojama jutra na Televiziji Vijesti doktor Batrić Vukčević, hirurg Kliničkog centra Crne Gore (KCCG).

Zelena boginja je jedna od najtraženijih salata na internetu. Evo kako da je napravite

Srijeda, 06.05.2026 | 12:57

Kažu da se svi koji probaju ovu salatu - na nju i "navuku".

Gasi se jedan od pionira interneta: Posle skoro 30 godina nestaje čuveni pretraživač

Srijeda, 06.05.2026 | 12:36

Kraj jedne ere.

Rađenović: URA će inicirati formiranje anektnog odbora, koji bi se bavio Svetim Stefanom i Miločerskim parkom

Srijeda, 06.05.2026 | 11:04

Potpredsjednik Građanskog pokreta (GP) URA Blažo Rađenović rekao je da će ta partija, na zahtjev građana Mjesne zajednice (MZ) Sveti Stefan, inicirati u Skupštini Crne Gore formiranje anektnog odbora, koji bi se bavio njegovim otvaranjem i gradnjom u Miločerskom parku.

Uhapšene dvije osobe, oduzeti oružje, municija i luksuzno vozilo

Srijeda, 06.05.2026 | 10:56

Iz Uprave policije saopšteno je da je Regionalni centar bezbjednosti “Zapad” juče sproveo pojačane konrole, usmjerene na suzbijanje kriminal, kojom prilikom su uhapšene dvije osobe, oduzeti pištolj, puška, tzv. prigušivač, kao i jedno luksuzno vozilo.

Meril Strip otkrila sa kojom koleginicom je imala razmirice na setu: "UvIJek je kasnila, a ja sam tačna"

Srijeda, 06.05.2026 | 12:30

Glumica iz filma "Đavo nosi Pradu 2" govorila je o koleginici sa kojom je ranije radila

Oglasio se Orban: Pretrpjeli smo poraz razmjera zemljotresa, ulazimo u eru “tiranije“

Srijeda, 06.05.2026 | 10:39

Mreža Digitalni građanski krugovi (DPK) (mreža političko-društvenih zajednica u Mađarskoj, povezanih sa konzervativnim koji deluju uglavnom u digitalnom prostoru i služe za organizovanje, komunikaciju i mobilizaciju pristalica) u cjelini može biti „jedan od važnih stubova obnove nacionalne strane“ nakon izbornog poraza, kaže Viktor Orban.

Arijana Mihajlović sa Novakom Đokovićem: Naša legenda, idemo (FOTO)

Srijeda, 06.05.2026 | 10:20

Arijana Mihajlović, udovica fudbalske legende Siniše Mihajlovića, objavila je na svom Instagram profilu fotografiju sa Novakom Đokovićem.

Iran uvodi nova pravila u Ormuškom moreuzu, brodovi moraju tražiti dozvolu putem e-maila

Srijeda, 06.05.2026 | 12:16

Iran je uveo novi sistem kontrole pomorskog saobraćaja kroz Hormuški moreuz, potvrdili su državni mediji u utorak.