Nedjelja, 23.11.2025 | 09:09
IZVOR: Kolektiv.me

UNICEF poziva na više ulaganja u sport za svako dijete: 75 odsto djece fizički nedovoljno aktivno

Povodom Svjetskog dana djeteta, UNICEF podsjeća da djeca u Crnoj Gori i dalje imaju ograničene mogućnosti za bezbjednu i kvalitetnu igru, dok čak 75 odsto njih ne ispunjava preporuku Svjetske zdravstvene organizacije (SZO) o najmanje 60 minuta fizičke aktivnosti dnevno. Istovremeno, 40 odsto škola nema zatvorenu sportsku salu, a djeca sa smetnjama u razvoju suočavaju se s najvećim barijerama u pristupu sportu i rekreaciji, saopštili su iz UNICEF-a.




Foto: UNICEF

Kako navodi, ovi podaci predstavljeni su na inkluzivnom sportskom događaju u Univerzitetskom sportskom-kulturnom centru u Podgorici, koji je okupio više od 250 djece i mladih.

“Događaj je organizovao UNICEF u partnerstvu s Ministarstvom sporta i mladih i Glavnim gradom, uz učešće sportista, paraolimpijaca, predstavnika Specijalne olimpijade i brojnih institucija”, ističe se u saopštenju.

Dodaje se da su četrnaestogodišnja Samuela Bajra i šesnaestogodišnji Dženan Rastoder otvorili su program porukom da je pravo na igru jednako važno kao pravo na obrazovanje i zdravlje, naglašavajući da mnoga djeca nemaju bezbjedne i pristupačne prostore gdje mogu da se kreću, treniraju i druže.

Mladi su, kako ističu, direktno pitali donosioce odluka šta institucije rade kako bi unaprijedile školski sport i obnovile igrališta. Dodaje se da su Ministra sporta i mladih Dragoslava Šćekića pitali kako će unaprijediti sport u školama.

„Naš osnovni cilj je da sportski tereni i sportske aktivnosti budu dostupni svima, a posebno djeci. Upravo zato smo Strategijom sporta poseban akcenat stavili na školski sport, u saradnji sa Ministarstvom prosvjete, nauke i inovacija“, istakao je Šćekić.

Vršioca dužnosti sekretara Sekretarijata za socijalno staranje u Glavnom gradu, Stefana Vešovića, kako se navodi, pitali su šta Glavni grad radi u vezi s obnovom i boljom pristupačnosti igrališta.

 Vešović je rekao da Glavni grad intenzivno unapređuje sportske i rekreativne površine kroz obnovu opreme, izgradnju novih igrališta, postavljanje video-nadzora i ravnomjerno ulaganje u sve gradske kvartove.

„Istovremeno, značajna pažnja posvećuje se jačanju školskog sporta i saradnje sa zajednicom kroz nove sportske sadržaje za učenike.”

Šefa predstavništva UNICEF-a u Crnoj Gori, Mikelea Servadeija, kako ističu, mladi su pitali koje programe UNICEF sprovodi kako bi svako dijete ostvarilo pravo na igru i sport.

„Kao prvo, zajedno sa Ministarstvom sporta i mladih, pomogli smo da školski sport postane prioritet u novoj Strategiji razvoja sporta. Kao drugo, sa Ministarstvom prosvjete, nauke i inovacija radimo na unapređenju školske infrastrukture. I treće, UNICEF od 2017. godine podržava programe Specijalne olimpijade, kao što su Young Athletes i Unified Teams, kako bi djeca sa smetnjama u razvoju mogla da se bave sportom zajedno sa svojim vršnjacima u školama. Ovi programi već su stigli do mnogih škola širom Crne Gore”, objasnio je Servadei.

Dodao je da će UNICEF nastaviti da podržava Crnu Goru kako bi svako dijete imalo priliku da ostvari pravo na igru i sport kroz jačanje školskog sporta, unapređenje infrastrukture i uvođenje programa koji uključuju djecu sa smetnjama u razvoju.

“Prema podacima SZO i Izvještaju o fizičkoj aktivnosti djece i mladih 2022–2023, fizička aktivnost djece opada s godinama, uz najveći pad između 12. i 15. godine, naročito među djevojčicama. Djeca sa smetnjama u razvoju su i dalje drastično manje zastupljena u sportu – procjene učešća kreću se od 4 odsto do 25 odsto”, piše u saopštenju.

Dodaje se da je više od 400 učesnika i posjetilaca događaja potvrdilo koliko su djeci važni bezbjedni prostori u kojima mogu da se kreću, vježbaju i igraju.

Dodaju i da redovna fizička aktivnost ostaje jedan od ključnih zaštitnih faktora za mentalno zdravlje adolescenata. Istraživanja pokazuju da 30–60 minuta fizičke aktivnosti tri do četiri puta sedmično smanjuje anksioznost za 20–30 odsto  i rizik od depresije za 25 odsto.

“S obzirom na to da jedan od šest adolescenata pokazuje simptome stresa ili anksioznosti, UNICEF naglašava potrebu za većim ulaganjima u sport i igru. UNICEF apeluje na institucije, škole i lokalne zajednice da obezbijede svakoj djevojčici i svakom dječaku prilike da od ranog djetinjstva ostvaruju pravo na igru i sport – pravo koje je ključno za njihov razvoj, fizičko i mentalno zdravlje”, zaključuje se u saopštenju.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Tramp: Spreman sam da naredim "snažnu vojnu akciju" ako pregovori s Iranom propadnu

Utorak, 28.07.2026 | 08:29

Predsjednik Sjedinjenih Američkih Država (SAD) Donald Tramp izjavio je da je spreman da ponovo naredi „snažnu vojnu akciju“ protiv Irana ukoliko pregovori ne daju rezultat, ali je poručio da će za sada dati priliku diplomatskim naporima.

Crnogorska policija izručila Srbiji osuđenog za ubistvo

Utorak, 28.07.2026 | 08:25

Crnogorska granična policija, juče je deportovala i predala policiji Srbije S.V, koji je osuđen za krivično djelo ubistvo počinjeno ne teritoriji te zemlje.

Vozilo udarilo u bankinu na putu Cetinje–Budva, nema povrijeđenih

Utorak, 28.07.2026 | 08:08

Na magistralnom putu Cetinje–Budva, u mjestu Lapčići, jutros u 5.45 časova dogodila se saobraćajna nezgoda kada je jedno vozilo udarilo u bankinu.

NCB Interpola: Iz Srbije izručen osumnjičeni za teško ubistvo, ubistvo u pokušaju i stvaranje kriminalne organizacije

Ponedjeljak, 27.07.2026 | 17:45

Službenici Fast tima za ciljane potrage NCB Interpola Podgorica i Posebne jedinice policije, u saradnji sa Ministarstvom unutrašnjih poslova Republike Srbije, danas su, iz Srbije u Crnu Goru uspješno realizovali ekstradiciju međunarodno traženog lica M.K. (39), državljanina Crne Gore, člana jedne visokorizične organizovane kriminalne grupe, osumnjičenog za teška djela protiv života i tijela, saopšteno je iz Uprave policije (UP).

Na većini crnogorskih kupališta voda odlična, zabrana kupanja na četiri lokacije

Ponedjeljak, 27.07.2026 | 15:10

Rezultati posljednje analize kvaliteta morske vode na crnogorskom primorju pokazali su da je voda na većini kupališta bezbjedna za kupanje i rekreaciju. Institut za biologiju mora sproveo je ispitivanje na 114 lokacija u periodu od 20. do 23. jula, a rezultati su pokazali da je na 78,9 odsto lokacija morska voda bila odličnog kvaliteta.

Preživjeli planinar iz BiH otkrio šta se desilo na Elbrusu i kako je pet penjača iz Zenice izgubilo život

Ponedjeljak, 27.07.2026 | 11:31

Pet od sedam planinara iz Zenice poginulo je tokom vikenda na planini Elbrus u Rusiji, dok su tragediju preživjeli samo Haris Adilović i Kemal Vidimlić. Adilović je za ruske medije rekao da uzrok nesreće nije bila nedovoljna pripremljenost ekipe, već izuzetno loši i neočekivani vremenski uslovi, piše N1 Sarajevo.

Osam osoba povrijeđeno u udesu na Vitalcu, jedna zadobila teške povrede

Ponedjeljak, 27.07.2026 | 09:10

U mjestu Vitalac, na magistralnom putu Nikšić–Vilusi, danas se dogodila teška saobraćajna nezgoda u kojoj je, prema nezvaničnim informacijama iz policije, povrijeđeno osam osoba, od kojih je jedna zadobila teške tjelesne povrede.

Budva: Mladić se utopio na plaži Mogren II

Ponedjeljak, 27.07.2026 | 13:20

Mlađi muškarac udavio se na plaži Mogren II, javlja RTV Budva.

Brej: Izuzetan rad ANB na suzbijanju stranog miješanja doprinosi bezbjednosti Crne Gore i NATO-a

Ponedjeljak, 27.07.2026 | 09:00

Direktor Agencije za nacionalnu bezbjednost (ANB) Ivica Janović sastao se sa pomoćnikom generalnog sekretara NATO-a za obavještajno-bezbjednosne poslove Skotom Brejom, koji je nakon sastanka pohvalio rad crnogorske službe i istakao njen doprinos bezbjednosti Alijanse.

Zečević preuzeo dužnost ministra saobraćaja

Ponedjeljak, 27.07.2026 | 12:27

Ministar pomorstva Filip Radulović saopštio je da je predao dužnost ministra saobraćaja novoimenovanom ministru Radošu Zečeviću.

Tramp: Spreman sam da naredim "snažnu vojnu akciju" ako pregovori s Iranom propadnu

Utorak, 28.07.2026 | 08:29

Predsjednik Sjedinjenih Američkih Država (SAD) Donald Tramp izjavio je da je spreman da ponovo naredi „snažnu vojnu akciju“ protiv Irana ukoliko pregovori ne daju rezultat, ali je poručio da će za sada dati priliku diplomatskim naporima.

Crnogorska policija izručila Srbiji osuđenog za ubistvo

Utorak, 28.07.2026 | 08:25

Crnogorska granična policija, juče je deportovala i predala policiji Srbije S.V, koji je osuđen za krivično djelo ubistvo počinjeno ne teritoriji te zemlje.

Vozilo udarilo u bankinu na putu Cetinje–Budva, nema povrijeđenih

Utorak, 28.07.2026 | 08:08

Na magistralnom putu Cetinje–Budva, u mjestu Lapčići, jutros u 5.45 časova dogodila se saobraćajna nezgoda kada je jedno vozilo udarilo u bankinu.

EPCG i Masdar potpisali ugovore o zajedničkom razvoju projekata u oblasti solarne i hidroenergije

Ponedjeljak, 27.07.2026 | 17:55

Abu Dhabi Future Energy Company PJSC – Masdar, globalni lider u oblasti čiste energije, i Elektroprivreda Crne Gore (EPCG), nacionalna elektroenergetska kompanija Crne Gore, unaprijedili su svoje strateško partnerstvo prelaskom u fazu realizacije projekata, potpisivanjem sporazuma koji obuhvataju 150 megavata (MW) solarnih kapaciteta i potencijalni razvoj više od 400 MW reverzibilnih hidroelektrana.

Na većini crnogorskih kupališta voda odlična, zabrana kupanja na četiri lokacije

Ponedjeljak, 27.07.2026 | 15:10

Rezultati posljednje analize kvaliteta morske vode na crnogorskom primorju pokazali su da je voda na većini kupališta bezbjedna za kupanje i rekreaciju. Institut za biologiju mora sproveo je ispitivanje na 114 lokacija u periodu od 20. do 23. jula, a rezultati su pokazali da je na 78,9 odsto lokacija morska voda bila odličnog kvaliteta.

Gorčević sa Betelom: Crna Gora opredijeljena da postane 28. članica EU

Ponedjeljak, 27.07.2026 | 15:04

Ministarka evropskih poslova Maida Gorčević sastala se danas sa potpredsjednikom Vlade i ministrom vanjskih poslova Velikog Vojvodstva Luksemburg, Gzavijeom Betelom.

Milica Todorović raznježila Editu nakon porođaja: Njene riječi govore više od svega

Ponedjeljak, 27.07.2026 | 15:30

Pjevačica Milica Todorović, koja se prije nekoliko mjeseci ostvarila u ulozi majke i na svijet donijela sina Bogdana, nije propustila priliku da javno čestita kolegici Editi Aradinović rođenje kćerke.

Sud za prekršaje u Budvi za šest mjeseci naplatio više od 1,2 miliona eura

Ponedjeljak, 27.07.2026 | 14:54

Sud za prekršaje u Budvi u prvom polugodištu 2026. godine naplatio je 1.208.061 eura po osnovu novčanih kazni, troškova postupka i sudskih taksi, što je za 354.776 eura, odnosno 30 odsto više nego u istom periodu prošle godine. Uprkos većem prilivu predmeta i radu sa jednim sudijom manje, sud je ostvario stopu ažurnosti od gotovo 91 odsto.

Određen pritvor državljanki Sjeverne Makedonije, osumnjičena da je usmrtila psa u Ulcinju

Ponedjeljak, 27.07.2026 | 14:48

Sudija za istragu Osnovnog suda u Ulcinju odredio je pritvor do 30 dana Saški Stojanovskoj (43) iz Skoplja, zbog osnovane sumnje da je počinila krivično djelo ubijanje i mučenje životinja i razaranje njihovog staništa.

Savršena ljetnja salata sa pastom: Ovaj trik profesionalnih kuvara mijenja sve

Ponedjeljak, 27.07.2026 | 15:23

Ljetnji period idealan je za pripremu salate sa pastom, a profesionalni kuvari izdvojili su najvažnije savjete za pripremu ovog jela kako bi bilo ukusno, sočno i savršene teksture.