Utorak, 09.12.2025 | 13:31
IZVOR: rtcg.me

Šahmanović: EU će uzeti u obzir napredak Crne Gore prilikom izmjena CBAM regulative

Evropska unija (EU) uzeće u obzir napredak Crne Gore u oblasti energetike kada se bude pristupilo izmjenama regulative u oblasti Mehanizma za prekogranično prilagođavanje ugljenika (CBAM), poručio je ministar energetike i rudarstva Admir Šahmanović, koji boravi u posjeti Briselu.




Foto: Vlada Crne Gore/Bojan Gnjidić

CBAM je dodatni porez koji će se naplaćivati zemljama koje nijesu članice Evropske unije, koje izvoze električnu energiju iz neobnovljivih izvora u Evropsku uniju, što bi moglo imati veliki uticaj na Crnu Goru.

“Bio sam ponosan da predstavim rezultate Ministarstva energetike i rudarstva koje su postignuti u posljednjih osam mjeseci i koji su nas pozicionirali kao lidera u reformama energetike, što je konstatovano i na sastancima. U suštini, mi smo ispunili sve obaveze koje se tiču reformske agende i poglavlja 15. To je olakšavajuća okolnost za nas i negdje sa te strane Evropska komisija će imati to u vidu kao olakšavajuću okolnost kada se bude pristupilo sa izmenama CBAM-a, što će se desiti u narednih nekoliko sedmica”, kazao je ministar Šahmanović.

Najavio je i dodatne sastanke na tehničkom nivou kako bi se predstavile sve specifičnosti i ambicije Crne Gore u narednom periodu.

 “Inicijalne procjene su već dosta amortizovane u smislu dodatnih troškova i nadamo se optimističnom scenariju, ali sad je na nama da ulažemo u obnovljive izvore energije, jer jednostavno nemamo vremena za gubljenje, moramo početi s izgradnjom što prije”, kazao je ministar Šahmanović.

Prema inicijalnim procjenama energetske zajednice, evropski uvoznici morali bi da plaćaju dodatno oko 190 miliona, u poređenju sa prošlogodišnjim prometom.

“To bi značilo da bi naš proizvod na tržištu EU bio nekonkurentan. Ali dobili smo ohrabrujuće poruke da će se uzeti obzir naša situacija, kao i postignuti rezultati u pogledu reformi i, kao i naši zahtjevi prilikom izmjena CBAM regulative”, dodao je Šahmanović.

Ministar energetike i rudarstva Admir Šahmanović tokom prethodna dva dana održao je u Briselu niz sastanaka sa zvaničnicima Evropske komisije – Tomasom Gerasimosom, direktorom Direktorata za takse i carinu u EK, Janom Dusikom, zamjenikom direktora Direktorata za klimatske akcije, Valentinom Superti, direktoricom Direktorata za tržište, industriju i preduzetništvo, i Barbarom Jesus Gimeno, šeficom Jedinice za Zapadni Balkan u Generalnom direktoratu za proširenje i istočno susjedstvo (DG ENEST) Evropske komisije. 

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Vremenska prognoza - SRIJEDA u znaku ovih temperatura

Utorak, 20.01.2026 | 00:00

Pretežno oblačno sa uslovima za slabu mjestimičnu kišu u južnim i centralnim oblastima, uglavnom u drugom dijelu dana.

Megan Markl se ne vraća na Netfliks

Utorak, 20.01.2026 | 21:59

Serija Megan Markl “With Love, Meghan” neće se vratiti na Netfliks za treću sezonu, saznaje Page Six iz više izvora.

Suhomesnati proizvodi pod lupom SZO: Kancerogeni su poput cigareta

Utorak, 20.01.2026 | 21:45

Salame, paštete, kobasice, viršle, kulen, čajna... – svakodnevni izbor na trpezi mnogih građana – odnedavno se nalaze u kategoriji jedan kancerogenih namirnica Svjetske zdravstvene organizacije.

Dinar: Želim da nastavim, niko od igrača me nije razočarao

Utorak, 20.01.2026 | 20:17

Prvo veliko takmičenje pod komandom selektora Didijea Dinara prošlo je razočaravajuće – nakon tijesnog poraza od Slovenije, „lavovi“ su u mečevima protiv Farskih Ostrva i Švajcarske djelovali kao tim koji je zalutao na Evropsko prvenstvo.

Nuklearna elektrana Černobil ostala bez struje nakon ruskog napada

Utorak, 20.01.2026 | 21:08

Nuklearna elektrana Černobil ostala je bez vanjskog napajanja električnom energijom. To je posljedica ruskog napada u kojem su oštećeni i dalekovodi koji opskrbljuju druge nuklearne elektrane.

Tramp: Da se ​​ja nisam pojavio, NATO bi nestao

Utorak, 20.01.2026 | 21:40

Američki predsjednik Donald Tramp rekao je danas da, „nijedna osoba, niti predsjednik”, nikada nije učinila više za NATO od njega samog.

Borozan: Ovo nije realna slika naše reprezentacije, preuzimam odgovornost

Utorak, 20.01.2026 | 19:51

Naša rukometna reprezentacija ubjedljivim porazom od Švajcarske završila je nastup na Evropskom prvenstvu. Reprezentativac Vuko Borozan nije krio razočaranje nakon meča.

Rast cijena neminovan, građani nijesu iznenađeni

Utorak, 20.01.2026 | 20:41

Za godinu porasle su cijene gotovo svih proizvoda i usluga. To pokazuju podaci Monstata za decembar minule godine u odnosu na isti mjesec 2024.

Perišić želi nazad na Meacu

Utorak, 20.01.2026 | 20:07

Ivan Perišić želi povratak u Inter, ali konačna odluka je na PSV-u.

Babiš Spajiću: Vidljiv i mjerljiv proces proširenja - Crna Gora u EU što prije

Utorak, 20.01.2026 | 19:08

Proces proširenja EU konačno je vidljiv i mjerljiv na primjeru Crne Gore, poručeno je sa sastanka predsjednika Vlade Milojka Spajića i predsjednika Vlade Češke Republike Andreja Babiša.