Petak, 02.01.2026 | 15:53
IZVOR: rts.rs

Poslije više od pola vijeka, odbrojavanje je počelo: „Artemis II“ spremna za polijetanje ka Mjesecu

Nakon više od pola vijeka, odbrojavanje je počelo. NASA-ina misija „Artemis II“ spremna je za polijetanje prema Mjesecu, već u februaru 2026. godine. Time bi astronauti prvi put od misije „Apolo“ 1972. bili van granica Zemljine orbite.




Foto: Ilustracija /Pixabay

Namjera da se američki astronauti vrate na Mjesec bila je decenijama neizvjesna, jer su planovi prihvatani i odbacivani od jedne predsjedničke administracije do druge. Međutim, već početkom 2026. godine taj cilj je sve izgledniji.

„Artemis II“ će poslati četiri astronauta u let oko Mjeseca s ciljem testiranja letjelice Orion i ključnih sistema za buduće misije.

Iako posada neće sletjeti na Mjesec, let će omogućiti jedinstvena posmatranja i prikupljanje važnih naučnih podataka.

Misija predstavlja važan korak ka dugoročnom cilju – uspostavljanju stalne lunarne baze i pripremi za buduće letove na Mars.

Uprkos tehničkim izazovima i neizvjesnostima, NASA ističe da je bezbjednost posade prioritet i da su dosadašnji problemi, uključujući testiranje toplotnog štita, detaljno analizirani.

„Artemis II“ je zamišljen kao ključna proba za naredne, još ambicioznije misije na Mjesec tokom ove decenije.

Povratak u duboki svemir nakon više od pet decenija pauze nije bez izazova. Iako se NASA u velikoj mjeri oslanja na iskustva stečena tokom misije „Apolo“, misije „Artemis“ težiće daleko složenijim ciljevima, koristeći nove tehnologije.

Kao i kod svake svemirske misije, neizvjesnosti su neizbježne. I ništa nije zagarantovano.

„Najvažnija stvar na kojoj radimo – usavršavamo i stalno unapređujemo – jeste kako da se nosimo s nepoznatim“, naveo je Džeremaja Hansen tokom konferencije za novinare u septembru.

Posada neće ponoviti putanju nijednog leta iz programa „Apolo“. Umjesto toga, „Artemis II“ ima za cilj da testira i potvrdi različite sisteme i komponente svemirske letjelice za posadu, nazvane Orion. Ona će obići Mjesec po posebno osmišljenoj putanji koja omogućava povratak astronauta na Zemlju čak i ako nešto krene po zlu i pogonski sistem kapsule otkaže.

Astronauti na Nasinoj letjelici Orion krenuće na putovanje ka Mjesecu koje izgleda drugačije od misija „Apolo“ prije mnogo godina.

Za razliku od misija „Apolo“, koje su ulazile u nisku lunarnu orbitu, „Artemis II“ će koristiti putanju leta koja bolje odgovara dizajnu i masi Oriona. Letjelica će napraviti veliku, zaobljenu petlju oko Mjeseca, umjesto da leti u uskim krugovima bliže površini.

Iako članovi posade neće sletjeti na Mjesec, njihova putanja ponudiće jedinstven pogled na našeg najbližeg nebeskog susjeda.

Misija će takođe poletjeti u kontekstu geopolitičkih tenzija, jer su utjecajni krugovi američke administracije jasno stavili do znanja da istraživanje Mjeseca smatraju političkim imperativom u svjetlu brzog napretka kineskog svemirskog programa.

„Artemis II“ treba poslužiti kao prethodnica, otvarajući put astronautima da prvi put u istoriji slete na južni pol Mjeseca krajem ove decenije.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Donald Tramp uporedio UFC ring koji se gradi iza Bijele kuće s Ajfelovim tornjem: Možda ga nikada nećemo ukloniti

Srijeda, 03.06.2026 | 10:29

Predsjednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp je objavio snimak u kojem je uporedio ring koji se gradi za UFC borbu koja će se 14. juna održati iza Bijele kuće s Ajfelovim tornjem.

Staljinov vinski podrum u Gruziji: Na aukciji 40.000 rijetkih boca iz carske Rusije

Utorak, 02.06.2026 | 19:10

Vlada Gruzije prvi put je otvorila zapečaćeni vinski podrum koji je nekada bio u vlasništvu Josifa Staljina. Kolekcija od oko 40.000 rijetkih francuskih i gruzijskih vina, od kojih neka datiraju s početka 19. vijeka, biće ponuđena na aukciji radi finansiranja škole vinarstva.

Vladimir Putin i vještina ličnog marketinga

Ponedjeljak, 01.06.2026 | 21:30

Tokom godina, Putin je transformisao Rusiju iz krhke demokratije u nastanku u uglavnom autoritarnu državu koja se vrti oko njega kao predsjednika. Dramatično je transformisao i samog sebe.

Četiri iznenađujuće činjenice o drugom porođaju

Ponedjeljak, 01.06.2026 | 11:53

Mnoge žene misle da znaju sve o procesu porođaja tokom svoje druge trudnoće jer su već imale to iskustvo. Nažalost, to uglavnom nije istina. Svaki porođaj je iskustvo za sebe i sa sobom može donijeti novu nepredviljivost.

Iranci posijali Ormuz pametnim pomorskim minama: Snimljena mina koja prepoznaje tip broda po zvuku i bira metu

Nedjelja, 31.05.2026 | 19:10

Na Mreži X objavljen je video na kojem iranska pomorska mina Maham-3 povremeno izviruje iznad površine vode, čime je dodatno potvrđeno miniranje pomorskih pravaca u Hormuškom moreuzu.

Pogledajte šta će predsjednik Milatović pokloniti liderima na Samitu

Srijeda, 03.06.2026 | 10:17

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović pokloniće liderima, koji dolaze na Samit EU – Zapadni Balkan, posebno pripremljene poklone - korpu sa tradicionalnim crnogorskim proizvodima, kao izraz dobrodošlice, gostoprimstva i poštovanja prema partnerima naše države, saopšteno je iz Kabineta Milatovića.

Joković: Bune se farmeri koji se ne mire sa promjenama

Srijeda, 03.06.2026 | 08:21

Crnogorski farmeri primaju najveće subvencije u Evropi, a mjerama koje je preduzelo Ministarstvo poljoprivrede sektor stočarstva je napredovao i povećana je ukupna proizvodnja sirovog mlijeka, rekao je resorni ministar Vladimir Joković na sjednici Odbora za turizam, poljoprivredu, ekologiju i prostorno planiranje, koja je bila posvećena stanju u poljoprivredi sa posebnim osvrtom na mljekarstvo.

ACG: Putnici koji imaju odlazni let iz Tivta 4. juna bi trebalo da budu na aerodromu najkasnije do 11.30 sati

Srijeda, 03.06.2026 | 11:02

Aerodrom Tivat informisao je sve avio-kompanije koje imaju letove sa tivatskog aerodroma u četvrtak, 4. juna da će magistralni put kojim se dolazi i odlazi sa aerodroma biti zatvoren od 11.30 sati nadalje, saopšteno je iz Aerodroma Crne Gore (ACG).

Savićević: Zvezdu nije stvorio ni Džajić ni Cvetković, već Miloš Slijepčević

Srijeda, 03.06.2026 | 09:13

Povodom 35 godina od evropske titule Crvene zvezde, Dejan Savićević prisjetio se stvaranja legendarnog tima, ali i iznio niz tvrdnji o ljudima koji su stajali iza najvećeg uspjeha kluba.

Sve spremno za Samit u Tivtu: Angažovano 1.500 policajaca, izmjene u saobraćaju i radu lokala

Srijeda, 03.06.2026 | 08:30

Sve je spremno za predstojeći samit Evropska unija - Zapadni Balkan, koji će biti održan 4. i 5 juna u Tivtu, uvjeravaju iz Uprave policije i lokalne samouprave. Biće angažovano više od hiljadu i pet stotina policijskih službenika. Rad pojedinih ugostiteljskih i poslovnih objekata biće privremeno ograničen, a saobraćaj na Jadranskoj magistrali povremeno i potpuno obustavljan, počev od 4. juna u podne. Obezbijeđen je prevoz brodovima za članove delegacija do Kotora, Tivta, Herceg Novog i autobusima do Budve.

MVP: Kao odgovorna i kredibilna NATO članica, Crna Gora svim svojim gostima garantuje bezbjedan, siguran i prijatan boravak

Četvrtak, 04.06.2026 | 00:29

Crna Gora je kroz svoju istoriju prepoznata kao gostoljubiva zemlja, u kojoj se iskreno radujemo svakom dobronamjernom gostu, saopšteno je iz Ministarstva vanjskih poslova Crne Gore (MVP).

BIA - Savjetujemo Vučiću da ne ide u Crnu Goru, tamo se nalazi Radoje Zvicer

Srijeda, 03.06.2026 | 23:04

Bezbjednosno-informativna agencija (BIA) oglasila se zvaničnim saopštenjem kojim savjetuje predsjednika Srbije Aleksandra Vučića da ne ide u Crnu Goru, objavili su večeras beogradski mediji.

Novi filmovi na repertoaru bioskopa CINEPLEXX

Srijeda, 03.06.2026 | 22:59

Novi filmovi na repertoaru bioskopa Cineplexx.

(VIDEO) Poruke evropskih zvaničnika uoči dolaska u Tivat: Samit prekretnica za Crnu Goru

Srijeda, 03.06.2026 | 21:50

Predsjednik Jakov Milatović 5. juna u Tivtu dočekaće 32 delegacije uoči Samita EU - Zapadni Balkan. Na Instagram profilu predsjednika objavljene su poruke najvećih zvaničnika koji dolaze u Crnu Goru.

"Pro" licenca za Vučinića

Srijeda, 03.06.2026 | 21:56

Selektor seniorske reprezentacije Crne Gore Mirko Vučinić uspješno je odbranio diplomski rad i time stekao zvanje trenera sa UEFA „Pro“ diplomom, saopšteno je iz Fudbalskog saveza Crne Gore (FSCG).

Janković: Vidi se pečat selektora, Bulatović je biser

Srijeda, 03.06.2026 | 21:30

Dodavanje Marka Jankovića, blok Milutina Osmajića, pogodak Balše Sekulića – učinak trojice rezervista odveo je Crnu Goru prije dva dana do pobjede na gostovanju Bugarskoj (1:0).

Pariz: Sajber bezbjednost ne poznaje granice

Srijeda, 03.06.2026 | 21:22

Delegacija zemalja Zapadnog Balkana, predvođena Crnom Gorom, boravila je u zvaničnoj posjeti francuskom sajber centru Campus Cyber, jednoj od najznačajnijih evropskih institucija posvećenih razvoju sajber bezbjednosti, digitalne otpornosti i inovacija u oblasti informacionih tehnologija - saopšteno je iz Ministarstva javne uprave.   

Mila: Cilj je da Ada Bojana dobije četiri zvjezdice do 2030. godine

Srijeda, 03.06.2026 | 21:03

HTP Ulcinjska rivijera danas je predstavila šta je sve urađeno u susret ljetnjoj turističkoj sezoni, a menaždmet je najavio i ambiciozne planove za budući period. Kako je naglasio direktor HTP Ulcinjska rivijera, Armend Mila, nakon 30 godina počelo je renoviranje objekata i ulaganje u osvajanje novih tržišta, a uspjeli su kroz četiri ključna ugovora da povrate nudističko tržište iz Holandije i Njemačke, i prve goste očekuju za 10 dana.

Zbog čega je Majkl Džekson uvijek nosio traku na vrhovima prstiju?

Srijeda, 03.06.2026 | 20:47

Fanovi su odgovorili na pitanje koje su mnogi postavljali o scenskom kostimu Majkla Džeksona - zašto je na sceni nosio bijelu traku oko prstiju.

UP: Dionica za saobraćaj od GP „Božaj“ do GP „Aerodrom Podgorica“ zatvara se samo od 19 do 21 h

Srijeda, 03.06.2026 | 20:30

U cilju nesmetanog i bezbjednog odvijanja međunarodnog Samita EU – Zapadni Balkan u Tivtu, slijedi izmjena prethodnog obavještenja režima saobraćaja samo za sljedeću dionicu, na kojoj će biti obustavljen saobraćaj za sve kategorije vozila, saopšteno je iz Uprave policije.