Utorak, 03.02.2026 | 15:15
IZVOR: rtcg.me

Oštre reakcije Ukrajine na izjave Infantina: "Moralni degenerik", "infantilni Infantino"

Izjava predsjednika FIFA Đanija Infantina da bi trebalo razmotriti ukidanje zabrane Rusiji za nastupe u međunarodnom fudbalu izazvala je snažne reakcije u ukrajinskom političkom i sportskom vrhu, uz oštre optužbe na račun prvog čovjeka svjetske fudbalske organizacije.




Foto: YouTube screenshot/Washington Post

Infantino je u ponedjeljak, u intervjuu za "Sky News", rekao da bi FIFA "morala“ da razmotri povratak Rusije u međunarodna takmičenja, ocjenjujući da postojeća zabrana "nije postigla ništa“ i da je, prema njegovim riječima, samo proizvela "više frustracije i mržnje“.

Njegovi stavovi naišli su na oštru osudu u Ukrajini. Ministar vanjskih poslova Andrij Sibiga nazvao je Infantina "moralnim degenerikom“, podsjećajući na posljedice ruske agresije koja traje od 2022. godine.

Nakon potpune ruske invazije na Ukrajinu, FIFA je u koordinaciji sa UEFA-om donijela odluku o isključenju ruskih klubova i reprezentacija iz svih međunarodnih takmičenja. Ta odluka uslijedila je nakon snažnog pritiska evropskih država, od kojih su neke jasno saopštile da neće igrati protiv Rusije u plej-of mečevima za Svjetsko prvenstvo. Među zemljama koje su to javno poručile bile su Poljska, Švedska i Engleska.

Formalnu odluku donijeli su Biro Savjeta FIFA-e i Izvršni komitet UEFA-e.

U februaru 2022. godine FIFA je saopštila da je „fudbal u potpunosti ujedinjen i u punoj solidarnosti sa svim ljudima pogođenim dešavanjima u Ukrajini“, uz poruku da se nada brzom poboljšanju situacije kako bi fudbal ponovo mogao da bude "vektor jedinstva i mira među ljudima“.

Istovremeno, FIFA je najavila humanitarnu donaciju od milion dolara. Infantino je tada izjavio da organizacija želi da „da svoj doprinos i podrži ljude u Ukrajini, kao i one koji su pobjegli od rata“.

Tri godine kasnije, Infantino je promijenio retoriku.

U ponedjeljak je rekao da FIFA "nikada ne bi trebalo da zabranjuje zemljama igranje fudbala zbog postupaka njihovih političkih lidera“, dodajući da bi omogućavanje dječacima i djevojčicama iz Rusije da igraju fudbal u drugim djelovima Evrope "moglo pomoći“ u smirivanju situacije.

Na to je reagovao ukrajinski ministar vanjskih poslova Sibiga, koji je poručio da „679 ukrajinskih djevojčica i dječaka nikada više neće igrati fudbal jer ih je Rusija ubila“, dodajući da će buduće generacije ovakve prijedloge posmatrati kao sramotu "uporedivu sa Olimpijskim igrama iz 1936. godine“.

Kritičan je bio i ministar sporta Ukrajine Matvij Bidni, koji je izjavio da Infantinove riječi zvuče "neodgovorno, da ne kažemo infantilno“. On je ocijenio da takvi stavovi "odvajaju fudbal od stvarnosti u kojoj se ubijaju djeca“, ističući da ruska zastava i nacionalni simboli nemaju mjesto u sportu dok traje agresija na Ukrajinu.

Bidni je naveo i konkretne primjere stradalih mladih sportista. Među njima je slučaj Ilije Perežogina, učenika desetog razreda iz Marijupolja, koji je poginuo dok je igrao fudbal na školskom stadionu, kao i bivše futsal igračice Viktorije Kotljarove, ubijene zajedno sa majkom tokom granatiranja Kijeva 29. decembra 2023. godine.

Podrška kritikama Infantina stigla je i iz Sjedinjenih Američkih Država. Kongresmen Don Bejkon, republikanac iz Nebraske i član Kongresnog fudbalskog kokusa, poručio je da Rusija treba da ostane suspendovana iz FIFA takmičenja dok traje, kako je naveo, "varvarska invazija“.

Ukrajinski fudbalski savez pozvao je FIFA-u da ne mijenja postojeću poziciju dok rat traje. U saopštenju je navedeno da se vojna dejstva nastavljaju, da se civilna infrastruktura uništava i da milioni ljudi ostaju bez osnovnih uslova za život. Savez je poručio da suspenzija predstavlja efikasan oblik pritiska i da bi povratak Rusije ugrozio bezbjednost i integritet takmičenja.

Podsjećanja radi, FIFA i UEFA su tokom 2023. godine ukinule zabranu nastupa ruskim selekcijama do 17 godina, pod strogo definisanim uslovima: bez zastave, himne, nacionalnih simbola i uz nastupe u neutralnim bojama. Međutim, UEFA je kasnije odustala od planova da Rusiju vrati na Evropsko prvenstvo za taj uzrast 2024. godine, nakon protivljenja više saveza.

Infantinovi stavovi dolaze u trenutku kada se FIFA suočava sa pritiscima da reaguje i u vezi sa Izraelom, nakon optužbi Palestinskog fudbalskog saveza da organizacija nije obezbijedila jasnoću niti adekvatan proces u vezi sa navodnim kršenjima statuta.

FIFA je i ranije bila predmet kritika zbog odnosa sa Rusijom, naročito nakon organizacije Svjetskog prvenstva 2018. godine, četiri godine nakon ruske aneksije Krima. Generalni direktor Šahtjora iz Donjecka Sergej Palkin tada je izjavio da je dodjela Mundijala Rusiji bila "ogromna greška“ i da je nedostatak reakcije međunarodnih organizacija ohrabrio dalju eskalaciju sukoba.

U februaru 2019. godine, ruski predsjednik Vladimir Putin dodijelio je Infantinu Orden prijateljstva zbog doprinosa organizaciji Svjetskog prvenstva. Ceremonija je održana u Kremlju, gdje je Infantino poručio da to "nije kraj, već početak plodne saradnje“.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Francuska: Više muškaraca osumnjičeno za seksualno zlostavljanje dječaka, umiješan i otac

Utorak, 03.02.2026 | 21:34

Petogodišnje dijete navodno je pretrpelo seksualno nasilje uz upotrebu droge. Dijete je bilo povezano sa odraslim muškarcima preko svog oca, saopštilo je tužilaštvo.

Uspješno završen projekat Youth 4Smart Cetinje: Tehnologija i inovacije u rukama mladih (VIDEO)

Utorak, 03.02.2026 | 21:07

Završnom konferencijom projekta „Youth 4SMART CETINJE: od ideje do pametnog rješenja“ zaokružen je višemjesečni rad mladih, institucija i stručnjaka na razvoju pametnih rješenja za lokalnu zajednicu.

Podnijeta krivična prijava protiv Miloša Rajkovića i drugih zbog bespravne sječe u Rožajama

Utorak, 03.02.2026 | 19:31

Delić i Kankaraš su kazali da je krivična prijava rezultat velikog broja prijava za bespravne sječe na prostoru Rožaja koje su prijavili građani u tom gradu i prva u nizu krivičnih prijava koje će biti podnijete u narednom periodu

Bivša potpredsjednica Vlade Srbije napala Novaka Đokovića: "Poruku šalje čovjek koji je izbačen iz srednje škole"

Utorak, 03.02.2026 | 19:20

Zorana Mihajlović napala Novaka, dovodeći u pitanje njegovo obrazovanje i optužujući ga da cilja na političku karijeru.

Popović: PES se ponižava pred Mandićem zbog opstanka Vlade

Utorak, 03.02.2026 | 18:57

Ovih dana svjedočimo očajničkim dodvoravanjima funkcionera Pokreta Evropa sad predsjedniku Skupštine Andriji Mandiću, jer isti znaju da opstanak Vlade Milojka Spajića zavisi od volje devet poslanika Nove srpske demokratije, ocijenila je poslanica Demokratske partije socijalista, Sonja Popović.

Ministarstvo finansija: Vraćanje zakona koji su prošli kompletnu proceduru može ugroziti institucionalnu efikasnost i evropsku agendu

Utorak, 03.02.2026 | 20:57

Vraćanje zakona koji su prošli kompletnu proceduru može ugroziti institucionalnu efikasnost i evropsku agendu, saopštili su iz Ministarstva finansija.

Nimanbegu: Realna osnova da Ulcinj postane još jedan centar atletike u Crnoj Gori

Utorak, 03.02.2026 | 20:44

U kabinetu Predsjednika Opštine Ulcinj Gencija Nimanbegua danas je održan sastanak posvećen unapređenju atletske infrastrukture i stvaranju uslova da Ulcinj postane značajan centar atletike u Crnoj Gori.  

Pep ipak smatra da je malo pojačanja: Drugi će osvojiti jer nismo dovoljno kupovali

Utorak, 03.02.2026 | 20:32

Godinama su kritičari tvrdili da katalonski stručnjak ne duguje uspjehe trenerskom geniju, već novcu koji mu je klub stavio na raspolaganje. Gvardiola je sada odlučio da im odgovori – ironično i bez mnogo ustezanja.    

VIDEO: Mesi čestitao 120 godina „Mundo Deportivu“: Hvala vam na svim godinama koje ste bili uz mene, pogotovo u najtežim trenucima

Utorak, 03.02.2026 | 20:21

Fudbalski mag Lionel Mesi uputio je čestitku povodom 120. rođendana katalonskog sportskog lista „Mundo Deportivo“, kroz video poruku emitovanu na svečanoj večeri povodom jubileja.  

Mask: Uspjeli smo da zaustavimo Ruse

Utorak, 03.02.2026 | 21:58

Ilon Mask tvrdi da su uspješno preduzeti koraci da se zaustavi ruska “neovlašćena” upotreba Starlinka.