Ponedjeljak, 09.02.2026 | 11:54
IZVOR: Kolektiv.me

Armenko: Osuđujuće presude za zlostavljanje nijesu dovoljne, već adekvatne kazne

Ustavni sud Crne Gore će kroz svoje odluke nastaviti da demonstrira nultu toleranciju na slučajeve zlostavljanja, posebno u odnosu na lica gdje postoji sumnja da se nad njima sprovodi mučenje i drugo nečovječno ili ponižavajuće postupanje, a koja se nalaze pod kontrolom države, kao što su zatvorene ustanove, poručila je predsjednica Ustavnog suda Snežana Armenko.




Foto: Ustavni sud

Ona je to kazala na predstavljanju izvještaja “Monitoring suđenja slučajeva torture i rodno-zasnovanog nasilja u organizaciji Akcije za ljudska prava i Centra za ženska prava.

Kako se navodi u saopštenju Ustavnog suda, Armenko je podsjetila da se godinama unazad Ustavni sud kroz više poznatih slučajeva bavio efikasnošću postupanja državnih organa koji se tiču torture poput slučaja Zlatarske ulice, prebijanja Milorada Mija Martinovića i slučaja Milić i Nikezić koji su dobili svoj epilog i pred Evropskim sudom za ljudska prava.

U analizi HRA i CŽP obuhvaćene su četiri odluke Ustavnog suda koje su se ticale mučenja. Armenko je navela da joj predstavlja zadovoljstvo što je Akcija za ljudska prava prepoznala da praksa Ustavnog suda u protekle tri godine predstavlja važan korektiv institucionalnih propusta u postupanju policije, državnih tužilaštava i sudova.

“Kao što ste i sami primijetili, važan doprinos Ustavnog suda ogleda se u predmetu koji se odnosi na neadekvatnu kaznenu politiku u skladu sa najnovijim standardima Evropskog suda za ljudska prava u slučaju mučenja u UIKS-u. Upravo je ovaj predmet predstavljao prekretnicu u dosadašnjoj praksi Ustavnog suda u ovim najosjetljivijim predmetima, važnim za zaštitu prava ovih lica kako na nacionalnom nivou ali i za reputaciju države na međunarodnom nivou. Naš doprinos je dakle bio da naglasimo i uspostavimo standard da nije dovoljno da se ishoduje osuđujuća presuda, već i da kaznena politika bude takva da odvraća takvo postupanje, a posebno onih koji su upravo zaduženi za zaštitu lica pod čijom se kontrolom nalaze, daleko od očiju javnosti”, istakla je Armenko.

Nakon što je Ustavni sud usvojio ustavne žalbe ovih zlostavljanih lica, navela je Armenko, oni su pokrenuli parnične postupke zbog pretrpljenih duševnih bolova.

“Sada su na potezu sudovi da poučeni našom praksom, na adekvatan način sagledaju i primijene standarde iz odluka Ustavnog suda kako se ne bi povrede ponavljale odnosno kako bi se adekvatno obeštetili na nacionalnom nivou. Podsjetiću da na poštovanje odluka Ustavnog suda u kontinuitetu pozivaju i Evropski sud za ljudska prava, i u to u najnovijoj odluci “Lipa protiv Crne Gore”, kao i Evropska komisija”, kazala je Armenko.

Kako je dodala, Ustavni sud je posljednji branik zaštite ljudskih prava na nacionalnom nivou i stoga je aktivni i krajnji sudionik u sudskim postupcima sa aspekta zaštite ljudskih prava i sloboda.

“Kada Evropski sud za ljudska prava utvrdi povredu, prethodno ocijeni da li je tu povredu Ustavni sud prepoznao. Dakle, nadležnost zaštite ljudskih prava na nacionalnom nivou ali i najveća odgovornost jeste na Ustavnom sudu. Sa druge strane, primarnu zaštitu subjektivnih i osnovnih ljudskih prava i sloboda, pružaju redovni i specijalizovani sudovi jer sudeći u predmetima, zapravo sude o ljudskim pravima”, rekla je Armenko.

Armenko je navela da je potpuno opravdano zapažanje u analizi da su podnosioci ustavnih žalbi u analiziranim predmetima mučenja u kojima je Ustavni sud odlučivao, svoju pravdu čekali i do tri godine. Upravo zbog toga je, kaže, važno što je pravilnom organizacijom rada i zalaganjem stručnog kadra, Sud došao do toga da danas nema u radu ustavne žalbe starije od dvije godine.

“Međutim bez obzira na broj ustavnih žalbi koje se nalaze pred Ustavnim sudom i opterećenost predmetima, ustavne žalbe povodom navodne kršenje prava na zabranu mučenja za Ustavni sud će uvijek biti prioritet”, navela je Armenko.

Armenko je upozorila da se pred Ustavnim sudom javlja sve veći broj složenih i izazovnih predmeta koji zahtijevaju ozbiljnu analizu i obučeni kadar koji će u potpunosti primjenjivati evropske standarde kako bi građani dobili pravdu pred domaćim organima, ne čekajući odlazak pred Evropski sud gdje se takođe čeka na odlučivanje po nekoliko godina.

“Brzo, efikasno ali nadasve kvalitetno rješavanje ovih predmeta, nije moguće bez ulaganja države a to prije svega traži donošenje novog Zakona o Ustavnom sudu jer primjenom postojećeg koji već jedanaest godina egzistira u pravnom poretku, prepoznali smo brojna pitanja koja su zrele za promjene kako bi se trajno riješilo pitanje njegovog statusa, nezavisnosti i samostalnosti po uzoru na ustavne sudove razvijenih zemalja Evropske unije čije standarde slijedimo”, zaključila je Armenko.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Državljanka Novog Zelanda povrijeđena na raftingu, transportovana u KCCG

Nedjelja, 19.04.2026 | 21:20

Državljanka Novog Zelanda povrijeđena je tokom raftinga aktivnosti u kanjonu rijeke Tare i transportovana je do Kliničkog centra Crne Gore, gdje joj je ukazana dalja medicinska pomoć.

Saobraćaj na prvoj dionici Bulevara Vojislavljevića kreće do kraja mjeseca

Nedjelja, 19.04.2026 | 20:46

Saobraćaj na prvoj dionici Bulevara Vojislavljevića trebalo bi da bude pušten do kraja mjeseca, najavljuju iz Uprave za saobraćaj. Nakon toga bi trebalo da krenu radovi na drugoj dionici, jedne od najvažnijih saobraćajnica u Glavnom gradu. Postavlja se pitanje može li se sve završiti do kraja godine, kada ističe predviđeni rok za izgradnju bulevara.

Mujović: Planiramo uređenje šetališta uz Moraču, prva faza od Vezirovog do mosta Milenijum

Nedjelja, 19.04.2026 | 19:29

Gradska uprava planira uređenje šetališta uz Moraču. Prva faza projekta obuhvata potez od Vezirovog mosta do mosta Milenijum, a trenutno se radi na pripremi podloge i potrebne dokumentacije, kazao je gradonačelnik Podgorice Saša Mujović.

ODT: Zadržani turski državljani zbog sumnje na iznudu u Podgorici

Nedjelja, 19.04.2026 | 20:32

Osnovno državno tužilaštvo u Podgorici odredilo je zadržavanje turskih državljana K.A. i H.A. zbog sumnje da su počinili produženo krivično djelo iznuda na štetu sunarodnika.

Đurašković najavio besplatne užine za sve osnovce na Cetinju

Nedjelja, 19.04.2026 | 21:25

Projekat će biti realizovan u saradnji sa crnogorskom porodicom iz Berlina.

Uhapšen Zećanin, u vozilu pronađeno 25 kilograma marihuane

Nedjelja, 19.04.2026 | 11:07

Podgorička granična policija u koordinaciji i saradnji sa Odsjekom za suzbijanje prekograničnog kriminala juče je spriječila krijumčarenje 25 kilograma marihuane i uhapsila Zećanina S.V. (25), saopštila je Uprava policije (UP).

Vodovod podnio četiri krivične prijave zbog „divljih“ priključaka

Nedjelja, 19.04.2026 | 08:55

Preduzeće Vodovod od početka godine podnijelo je četiri krivične prijave protiv potrošača koji su se protivpravno priključili na vodovodnu mrežu.

Rekord oboren bez čovjeka: Humanoidni robot brži od svih u polumaratonu

Nedjelja, 19.04.2026 | 09:30

Humanoidni robot, pobjednik nedjeljnog polumaratona za robote u Pekingu, istrčao je dionicu brže od aktuelnog svjetskog rekorda za ljude, demonstrirajući tako ogroman tehnološki iskorak Kine.

Aleksić: Spajiću sam predložio obeštećenje za žrtve Lore, prihvatio je i traži model

Nedjelja, 19.04.2026 | 08:46

Potpredsjednik Vlade Crne Gore za obrazovanje, nauku i odnose sa vjerskim zajednicama Budimir Aleksić rekao da je prije dva dana na sjednici Vlade predložio obeštećenje žrtava logora Lora u Splitu, kroz dopunu dnevnog reda.

Neće čekati drugi dio godine: Poslanici u maju o radu tužilaštva

Nedjelja, 19.04.2026 | 09:04

Sjednica skupštinskog Odbora za politički sistem, pravosuđe i upravu, na kojoj će biti razmotreni izvještaji o radu državnog tužilaštva i Tužilačkog savjeta, biće zakazana tokom maja.

DUA: Poruke Kneževića neodgovorne i opasne po regionalnu stabilnost

Nedjelja, 19.04.2026 | 20:53

Pitanje Kosova nije tema za političke ucjene, niti sredstvo za prikupljanje jeftinih političkih poena, poručili su iz Demokratske unije Albanaca (DUA).

Vučić: Rekli su – odvojite im Crnu Goru, ne samo da bi Srbija ostala bez mora, već i da bi nam oteli Kosovo

Nedjelja, 19.04.2026 | 20:25

U regionu se gradi kult mržnje prema Srbima, poručio je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić.

Živković: DPS će biti dio vlasti nakon narednih izbora

Nedjelja, 19.04.2026 | 20:11

Predsjednik DPS-a Crne Gore Danijel Živković rekao je u Dnevniku TVCG da tu stranku vidi kao dio vlasti nakon narednih izbora. On je rekao da istraživanja pokazuju da DPS ima podršku 28 odsto birača, prenosi RTCG.

Sada je sve potpuno otvoreno: Haland kaznio Arsenal, Siti na minus 3 uz meč manje

Nedjelja, 19.04.2026 | 19:58

Sada je sve potpuno otvoreno – Mančester siti je pobijedio Arsenal u velikom derbiju 33. kola Premijer lige (2:1) i prišao ,,tobdžijama“ na samo tri boda zaostatka, uz utakmicu manje.

Murinjo u svom stilu: Novinar pitao za budućnost – dobio duhovit odgovor

Nedjelja, 19.04.2026 | 21:14

Konferencija za medije pred veliki derbi između Benfike i Sportinga donijela je i šou Žozea Murinja.

ODT: Zadržani turski državljani zbog sumnje na iznudu u Podgorici

Nedjelja, 19.04.2026 | 20:32

Osnovno državno tužilaštvo u Podgorici odredilo je zadržavanje turskih državljana K.A. i H.A. zbog sumnje da su počinili produženo krivično djelo iznuda na štetu sunarodnika.

Fenomenalna utakmica “plavih” u Rumuniji, rapsodija pred plej-of

Nedjelja, 19.04.2026 | 18:55

Sjajna partija košarkaša Budućnosti Voli na zatvaranju TOP 8 faze ABA lige – “plavi” su deklasirali Kluž 110:72 i nagovijestili šta ga čeka u četvrtfinalu plej-ofa.  

BBC o Crnoj Gori — skriveni dragulj za putovanja

Nedjelja, 19.04.2026 | 21:35

Mnogi mogu da se poistovjete sa uzbuđenjem kada nalete na skriveni dragulj, prenosi britanski BBC, u članku kojim Crnu Goru predstavlja turistima.

Zelenski: Ublažavanje sankcija naftnoj industriji omogućava Rusiji novac za nove napade

Nedjelja, 19.04.2026 | 21:06

Predsjednik Ukrajine Volodimir Zelenski kazao je da ublažavanje sankcija ruskoj naftnoj industriji pruža Moskvi novac za nove napade na njegovu zemlju.  

Bečić: Gradi se zemlja institucija u kojoj nema zaštićenih, nema toga ko može biti siguran ako je ogrezao u kriminalu

Nedjelja, 19.04.2026 | 18:23

Demokratska Crna Gora saopštila je da nastavlja svoje terenske aktivnosti kroz reevidenciju članstva i komunikaciju sa građanima, a predsjednik Demokrata Aleksa Bečić, zajedno sa funkcionerima sa državnog i lokalnog nivoa, razgovarao je sa stanovnicima Ljubovića, Dajbaba i Dahne u Podgorici i uručio im nove članske karte povodom jubileja osnivanja partije.