Vanredno zasijedanje Skupštine Crne Gore biće održano u utorak, 10. februara, sa početkom u 11 časova. Na dnevnom redu nalazi se drugo glasanje o predlogu za izbor jednog sudije Ustavnog suda Crne Gore.
Foto: Skupština Crne Gore
Zahtjev za sazivanje vanrednog zasijedanja podnio je predsjednik Crne Gore Jakov Milatović 3. decembra.
Predloženo je da se za sudiju Ustavnog suda Crne Gore izabere Predrag Krstonijević.
Krstonijević u prvom krugi glasanja, 31. decembra nije dobio podršku parlamenta. Glasalo je 45 poslanika - njih 25 "za", dok ih je 20 bilo uzdržano.
Podsjetimo, za izbor sudije Ustavnog suda potrebna je kvalifikovana većina, odnosno dvotrećinska većina svih poslanika (najmanje 54 glasa) u prvom krugu.
Ako se ta većina ne obezbijedi, u drugom krugu glasanja, nakon 30 dana sudija se može izabrati tropetinskom većinom (najmanje 49).
Prema Ustavu Crne Gore sudija Ustavnog suda bira se na period od 12 godina, iz redova istaknutih pravnika sa najmanje 40 godina života i 15 godina radnog iskustva u pravnoj struci.
KOMENTARI (0)