Četvrtak, 12.02.2026 | 11:08
IZVOR: kolektiv.me

Ministarstvo zdravlja: Seksualno prenosive infekcije najrasprostranjenije infektivne bolesti savremenog doba

Seksualno prenosive infekcije ubrajaju se među najrasprostranjenije infektivne bolesti savremenog doba, kako na globalnom nivou, tako i u Crnoj Gori, saopštilo je Ministarstvo zdravlja povodom Svjetskog dana seksualne i reproduktivne svijesti, koji se obilježava danas.




Foto: Facebook screenshot/Ministarstvo zdravlja

“Ovaj dan predstavlja priliku da se na odgovoran i argumentovan način ukaže na značaj očuvanja seksualnog i reproduktivnog zdravlja, kao i na izazove koji u toj oblasti i dalje predstavljaju ozbiljan javnozdravstveni problem, kazali su iz Ministarstva zdravlja.

Kako su naveli, seksualno prenosive infekcije ubrajaju se među najrasprostranjenije infektivne bolesti savremenog doba, kako na globalnom nivou, tako i u Crnoj Gori. Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije, svakog dana u svijetu oko milion ljudi oboli od neke seksualno prenosive infekcije. Posljedice ovih oboljenja nerijetko prevazilaze akutnu fazu bolesti i mogu trajno ugroziti reproduktivno zdravlje, kvalitet života i opšte zdravstveno stanje pojedinca.

“Među najčešćim seksualno prenosivim infekcijama izdvajaju se HPV (humani papiloma virus), hlamidijaza, gonoreja, sifilis, HIV (humani imunodeficijentni virus), genitalni herpes, hepatitis B i trihomonijaza. Poseban izazov u njihovom suzbijanju predstavlja činjenica da infekcije često protiču bez jasno izraženih simptoma, a u pojedinim slučajevima simptomi mogu u potpunosti izostati”, dodaju u saopštenju.

Upravo zbog toga, ističu, neprepoznate i neliječene, ove infekcije mogu dovesti do ozbiljnih komplikacija, uključujući sterilitet, maligne bolesti, spontane pobačaje i prenos infekcije sa majke na dijete.

 
“Očuvanje reproduktivnog zdravlja zahtijeva sistemski pristup zasnovan na prevenciji, edukaciji i pravovremenoj zdravstvenoj zaštiti. Edukacija o odgovornom seksualnom ponašanju, pravilnoj upotrebi kontracepcije, metodama prevencije seksualno prenosivih infekcija, kao i o očuvanju zdravlja majke i djeteta tokom trudnoće, predstavlja temelj dugoročnog unapređenja javnog zdravlja. Redovni preventivni pregledi i organizovani skrining programi, naročito za rano otkrivanje raka grlića materice, ključni su instrumenti u smanjenju obolijevanja i smrtnosti”, ističu iz Ministarstva zdravlja.

Naglašavaju da, svaki preventivni ginekološki pregled predstavlja važan korak ka ranom otkrivanju promjena na grliću materice i značajno povećava šanse za uspješno liječenje. Crna Gora već godinama kontinuirano sprovodi nacionalne skrining programe za prevenciju raka grlića materice, kao i program HPV vakcinacije.

“Vakcinacija protiv HPV-a započeta je u septembru 2022. godine za djevojčice, dok je od februara 2024. godine dostupna i dječacima. Primarna ciljna grupa obuhvata djevojčice i dječake uzrasta od 9 do 14 godina, kada je efekat vakcine najizraženiji, a vakcinacija je dostupna i za uzrasne grupe od 15 do 18, kao i od 19 do 26 godina”, dodaju u saopštenju.

Unapređenje seksualnog i reproduktivnog zdravlja, pojašnjavaju, nije isključivo medicinsko pitanje, već i pitanje društvene odgovornosti, informisanosti i solidarnosti. Samo dosljednom primjenom preventivnih mjera, kontinuiranom edukacijom i aktivnim učešćem građana moguće je izgraditi održiv sistem koji štiti zdravlje sadašnjih i budućih generacija.

“Ministarstvo zdravlja ima ključnu ulogu u kreiranju i dosljednom sprovođenju javnozdravstvenih politika, sa posebnim naglaskom na jačanje preventivnih programa. Kroz strateško djelovanje i koordinaciju zdravstvenog sistema, Ministarstvo potvrđuje svoju posvećenost očuvanju seksualnog i reproduktivnog zdravlja kao jednog od prioriteta javnog zdravlja”, zaključuju u saopšenju.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Kako zaštititi telefon od krađe tokom putovanja?

Srijeda, 01.07.2026 | 20:07

Ljetna sezona godišnjih odmora znači i veći broj putovanja, pa samim tim i veće gužve na aerodromima, kolodvorima i turističkim atrakcijama, gdje krađa mobilnih telefona nije rijetkost.

Kremasti San Sebastian cheesecake koji uspijeva i početnicima: Napravite poznati dezert kod kuće

Srijeda, 01.07.2026 | 20:40

San Sebastian cheesecake jedan je od najpopularnijih deserata posljednjih godina, a poznat je po bogatoj, kremastoj unutrašnjosti i karakterističnoj tamno zapečenoj korici. Iako potiče iz Španije, ovaj kolač bez mnogo truda možete pripremiti i u vlastitoj kuhinji.

Engleska nakon preokreta savladala DR Kongo u Atlanti

Srijeda, 01.07.2026 | 20:16

Dugo je izgledalo da ćemo u Atlanti prisustvovati jednoj od najvećih senzacija u istoriji Mundijala, jer je DR Kongo do 15 minuta prije kraja vodio protiv Engleske. A onda je na scenu stupio Hari Kejn i još jednom pokazao kakav je igrač. Napadač Bajerna je režirao preokret za desetak minuta 2:1 i odveo svoj tim na megdan domaćinu Meksiku u osminu finala.

Naučnici zabrinuti: Okeani su rekordno topli

Srijeda, 01.07.2026 | 20:53

Temperature na površini okeana dostigle su rekordno visok nivo, što izaziva zabrinutost naučnika zbog mogućeg novog talasa ekstremnih vrućina tokom ljeta, saopštila je Služba za klimatske promjene Copernicus.

"Ajkule" i drugi put savladale selekciju SAD

Četvrtak, 02.07.2026 | 09:11

Seniorska vaterpolo reprezentacija Crne Gore odigrala je i treću zvaničnu prijateljsku utakmicu u okviru priprema sa selekcijom Sjedinjenih Američkih Država.

Bijelo Polje: U nekadašnjem pogonu ŠIK "Špiro Dacić" izbio požar, nema povrijeđenih

Četvrtak, 02.07.2026 | 19:15

U nekadašnjem pogonu Šumarsko-industrijskog kombinata "Špiro Dacić" u Bijelom Polju danas je došlo do požara.

Grčku pogodio jak zemljotres

Četvrtak, 02.07.2026 | 19:45

Zemljotres jačine 5,4 po Rihterovoj skali pogodio je danas Grčku.

Dalić respektuje Portugal: Malo slabosti, mnogo opasnosti

Četvrtak, 02.07.2026 | 19:32

Selektor Hrvatske Zlatko Dalić govorio je sa velikim respektom o reprezentaciji Portugala uoči okršaja u šesnaestini finala Svjetskog prvenstva, istakavši da očekuje izuzetno zahtjevnu utakmicu u kojoj će nijanse odlučivati pobjednika.

Živković: Od odgovora na platformu zavisi hoćemo li glasati o ustavnim promjenama

Četvrtak, 02.07.2026 | 19:06

Lider Demokratske partije socijalista Danijel Živković poručio je kako opozicija ne želi zakočiti evropski put Crne Gore.

Kako trening snage mijenja vaše tijelo

Četvrtak, 02.07.2026 | 18:45

Trening snage na više načina transformiše tijelo, a osim rasta mišića i ubrzanja metabolizma, ovaj trening ključan je za neurološki napredak, bolju ravnotežu i jačanje gustine kostiju.

Vujović: Evropsku šansu ćemo pretvoriti u konkretan razvoj

Četvrtak, 02.07.2026 | 18:33

Uključivanje Crne Gore u naredni sedmogodišnji budžet Evropske unije za period 2028–2034. predstavlja jednu od najsnažnijih potvrda da je evropska budućnost naše države realna, opipljiva i sve bliža, dok će sektor kulture ovu istorijsku šansu pretvoriti u konkretan razvoj. To je poručila ministrka kulture i medija dr Tamara Vujović komentarišući projekcije Evropske komisije da bi Crna Gora mogla da koristi oko 3,2 milijarde eura iz budžeta Evropske unije, po strukturi koja važi za države članice.

Aranitović: Novi IRMS sistem protiv preduzetništva i za tjeranje investitora

Četvrtak, 02.07.2026 | 18:21

Odbornica DPS-a u Skupštini Glavnog grada Ksenija Aranitović kritikovala je novi sistem Poreske uprave koji već duže ne funkcioniše onako kako je planirano, pa građani imaju problema da registruju preduzeća.

BS osudila odluku Srbije: Komnenić se ne može porediti s Vučićevićem

Četvrtak, 02.07.2026 | 18:05

Bošnjačka stranka najoštrije je osudila zabranu ulaska u Republiku Srbiju novinaru "Vijesti" Petru Komneniću kao recipročnu mjeru zbog zabrane ulaska u Crnu Goru Draganu J. Vučićeviću.

Air Montenegro u petak dočekuje četvrti avion u floti

Četvrtak, 02.07.2026 | 17:56

Nacionalna avio-kompanija Air Montenegro u petak, 3. jula, organizovaće svečani doček novog aviona, koji će se pridružiti njenoj floti kao četvrta letjelica.

Ronaldo pred duel sa Hrvatskom: Da se osjećamo kao kod kuće

Četvrtak, 02.07.2026 | 17:44

Portugal i Hrvatska odigraće jedan od derbi susreta šesnaestine finala Svjetskog prvenstva u noći između četvrtka i petka u 01:00h po srednjeevropskom vremenu.