Srijeda, 18.02.2026 | 12:35
IZVOR: kolektiv.me

Milatović: Radnici zaslužuju sigurnost, a ne privremena rješenja

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović proglasio je Zakon o izmjeni Zakona o unutrašnjoj trgovini vodeći računa isključivo o interesima radnika u trgovini, ali sa zahtjevom da se Ustavom garantuje neradna nedjelja jer je to jedino rješenje koje donosi sigurnost za radnike. 




Foto: Skupština Crne Gore 

Predsjednik je proglasio izmjene Zakona o unutrašnjoj trgovini da bi, kako navodi, omogućio zaposlenima u trgovini da imaju nedjelju kao neradni dan.

"Ove izmjene zakona, koje su usvojene pod pritiskom javnosti, nijesu rješenje. Ponovo je usvojen isti model koji je već proglašen neustavnim od strane Ustavnog suda. Na ovaj način Skupština Crne Gore dovodi u pitanje vladavinu prava i odluke Ustavnog suda odnosno jednakost ostalih radnika koji rade nedjeljom pred Ustavom i zakonom. Umjesto da se problem riješi sistemski i dugoročno, izabrano je rješenje koje zavisi od trenutne političke volje i koje će ponovo biti predmet osporavanja",  kazao je Milatović u izjavi dostavljenoj medijima.

Kako je naglasio, bez ustavne garancije, radnici i dalje ostaju izloženi riziku da pravo koje danas imaju sjutra bude dovedeno u pitanje.

"Građani ne traže privremena rješenja, već traže sigurnost. Radnici ne zaslužuju da njihovo pravo na odmor bude predmet političke trgovine. Zato smo predložili dopunu člana 64 Ustava Crne Gore, kojom bi nedjelja i državni praznici bili ustavno garantovani kao dani odmora, uz jasno definisane izuzetke za djelatnosti od javnog interesa. To je jedini način da se zaposlenima obezbijedi sigurnost i pravo na neradnu nedjelju, umjesto privremenih dogovora kojim pokušavaju da nas obmanu. Proglašavajući ovaj zakon, želimo da omogućimo zaposlenima da imaju nedjelju za neradan dan, ali i da pozovemo poslanike da glasaju za ustavnu inicijativu koja će donijeti sigurnost i nedjelju kao neradni dan, garantovanu Ustavom Crne Gore. Prava radnika ne smiju više da zavise od političke trgovine, već moraju biti Ustavom garantovana",  zaključio je Milatović.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Šaranoviću stan od države za 6.324 eura, dva dana kasnije ga prodao za 61.500 eura

Utorak, 17.02.2026 | 14:38

Nevladina organizacija MANS objavila je da je uhapšeni nekadašnji direktor Uprave za imovinu, Blažo Šaranović, svojevremeno dobio od države stan u Tološima po povlašćenim uslovima i platio ga 6.324 eura, a dva dana kasnije ga prodao za 61.500 eura.

Radulović: Zbunjujuće zbog čega se Bratićka tereti

Srijeda, 18.02.2026 | 08:59

Novinar Zoran Radulović, komentarišući privođenje i hapšenje bivše ministarke Vesne Bratić, ističe da hapšenje izaziva zbunjenost jer se Bratić ne tereti za nezakonito smjenjivanje direktora škola, već zato što nije smijenila druge koji su takođe ušli u zonu kršenja zakona. Osvrćući se na slučaj odbjeglog Miloša Medenice, Radulović dodaje da smo minulih nedjelja svjedočili da institucije ne razumiju svoj posao i da ne komuniciraju o poslovima koji su im zajednički, te da je potpuno svejedno da li se na ekranima pojavljuje vještačka inteligencija ili zaista Medenica – ključno je pitanje ko nije obavio svoj posao i zašto Medenica nije u pritvoru.

Novi Sad: Studenti se izvinili Joanikiju zbog događaja na protestu

Utorak, 17.02.2026 | 18:01

Studenti u Novom Sadu uputili su javno izvinjenje mitropolitu crnogorsko-primorskom Joanikiju, zbog negodovanja koje mu je bilo upućeno sinoć tokom ulaska u zgradu Srpskog narodnog pozorišta.

Đorđević o klupi Partizana: Sve je moguće

Utorak, 17.02.2026 | 19:48

Aleksandar Đorđević nije odbacio mogućnost da sjedne na klupu Partizana.

Vesni Bratić određen istražni pritvor od 30 dana

Utorak, 17.02.2026 | 21:00

Bivša ministarka prosvjete, nauke, kulture i sporta Vesna Bratić saslušana je večeras kod sudije za istragu Višeg suda u Podgorici. Njoj je nakon toga određen istražni pritvor od 30 dana.

Vujović: Mladima i djeci otvaramo prostor u kulturi

Srijeda, 18.02.2026 | 14:25

Kulturna politika nije administrativni okvir, već strateška opredijeljenost da kultura bude aktivno mjesto rasta i razvoja djece i mladih, zato je Operosa Zimski operski festival na Cetinju dokaz da otvaramo prostor u kojem se djeci i mladima daje stvarna prilika da budu učesnici da uče, da se susreću sa umjetnošću i da zajedno gradimo kulturnu publiku budućnosti.

Šušić: Nema osnova da Bratić bude u pritvoru, u optužnici joj se ne stavlja bilo kakva šteta po budžet

Srijeda, 18.02.2026 | 14:19

Advokat bivše ministarke prosvjete Vesne Bratić – Mitar Šušić tvrdi da Specijalno tužilaštvo (SDT) tereti njegovu klijentkinju za nezakonitu smjenu osam direktora škola, ali i za to što nije procesuirala još 40 čelnika obrazovnih ustanova.

U srijedu protest penzionera u Bijelom Polju

Srijeda, 18.02.2026 | 14:10

Pokret penzionera Crne Gore sjutra će u 12 časova u Bijelom Polju, ispred Evropske kuće, organizovati humanitarnu akciju za predsjednika i članove Vlade Crne Gore, saopšteno je iz tog Pokreta.

Camaj u Prištini: Jačati saradnju Crne Gore i Kosova

Srijeda, 18.02.2026 | 14:01

Potpredsjednik Skupštine Crne Gore Nikolla Camaj boravio je u Priština povodom 18. godišnjice nezavisnosti Kosovo, gdje je razgovarao sa najvišim zvaničnicima, predstavnicima akademske zajednice i lokalne vlasti, kao i sa studentima iz Crne Gore koji tamo studiraju, uz poruku da Podgorica ostaje posvećena jačanju međudržavne saradnje i podršci evropskom i evroatlantskom putu Kosova.  

Mekini: SAD će nastaviti da podržavaju razvoj savremenih vojnih sposobnosti VCG

Srijeda, 18.02.2026 | 13:55

Sjedinjene Američke Države ostaju snažno posvećene saradnji sa Crnom Gorom, poručio je zamjenik načelnika Odjeljenja za partnerstvo, bezbjednosnu saradnju i oružje za masovno uništenje Komande američkih snaga u Evropi (USEUCOM), brigadni general Kris Mekini. On je na sastanku sa načelnikom Generalštaba Vojske Crne Gore, brigadnim generalom Miodragom Vuksanovićem poručio da će SAD nastaviti da podržavaju razvoj savremenih vojnih sposobnosti kroz partnerske programe i zajedničke aktivnosti

Novi repertoar bioskopa CINEPLEXX

Srijeda, 18.02.2026 | 13:43

Novi filmovi na repertoaru bioskopa Cineplexx.

Laketić: Blokiraćemo račune Baroviću ukoliko se utvrdi da postoji krivično djelo

Srijeda, 18.02.2026 | 13:30

Direktor Poreske uprave Sava Laketić kazao je da će, ukoliko nadležni organi utvrde da postoji krivično ili prekršajno djelo kada je riječ biznismenu Veselinu Baroviću, biti preduzete sve zakonom dozvoljene mjere prinudne naplate, uključujući i blokadu računa.

Zabrinjava učestalo kršenje slobode medija: Državni zvaničnici uključeni u verbalne napade!

Srijeda, 18.02.2026 | 13:22

Partneri Media Freedom Rapid Response (MFRR) danas su objavili Godišnji izvještaj o monitoringu za 2025. godinu, u kojem je dokumentovano 1.481 kršenje slobode medija, koje je pogodilo 2.377 novinara i medijskih organizacija u 36 evropskih zemalja u periodu od januara do decembra 2025.  

Mandić: Sloga, sigurnost i međusobno uvažavanje predstavljaju osnov napretka Crne Gore

Srijeda, 18.02.2026 | 13:03

Predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić uputio je čestitku reisu Islamske zajednice u Crnoj Gori, Rifatu ef. Fejziću, povodom nastupanja mjeseca Ramazana i tim povodom poručio da sloga, sigurnost i međusobno uvažavanje predstavljaju osnov napretka države.

ASP: Cijena puta kroz Klisuru dostigla 63,1 milion

Srijeda, 18.02.2026 | 12:45

Za kontroverzni projekat izgradnje puta od Lubnica ka Jezerinama, sa probijenim tunelom Klisura kroz planinu Bjelasica, u poslednjem mjesecu prošle godine plaćeno je novih 818 hiljada eura, čime je cijena dostigla preko 63,1 miliona i proizilazi da se posao plaća već punih deceniju, saopštili su danas iz Akcije za socijalnu pravdu.