Četvrtak, 19.02.2026 | 08:59
IZVOR: dan.co.me

Zelenski: Ni moja smrt ne bi slomila Ukrajinu

U intervjuu koji je dao britanskom novinaru Pirsu Morganu u emisiji Bez cenzure, ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski poručio je da sudbina jednog čovjeka ne može odrediti sudbinu države, naglasivši da bi Ukrajina ostala otporna čak i u slučaju njegove smrti.




Foto: YT screenshot/ BR24

Razgovor, objavljen na zvaničnom Jutjub kanalu emisije, obuhvatio je teme lične bezbjednosti, mirovnih pregovora, teritorijalnih sporova i mogućnosti održavanja izbora u uslovima vanrednog stanja.

Zelenski je naveo da je, prema podacima ukrajinskih službi bezbjednosti, bilo više pokušaja atentata na njega, ali je ocijenio da država ne zavisi od jedne ličnosti već od institucionalnog sistema. „Ukrajina je sistem institucija, a ne jedan čovjek", poručio je, ističući da bi eventualna likvidacija predsjednika predstavljala težak udarac, ali ne i „kolaps" države.

Govoreći o političkoj budućnosti zemlje, Zelenski je izjavio da je Moskva zainteresovana za promjenu ukrajinskog rukovodstva i da, kako je naveo, može koristiti i vojna i politička sredstva da to postigne. Istakao je da bi, ukoliko se postigne održivo primirje u trajanju od oko dva mjeseca, bio spreman da pokrene konsultacije sa Vrhovnom radom o izbornom procesu.

Istovremeno je naglasio da ni društvo ni većina poslanika ne podržavaju održavanje izbora tokom vanrednog stanja. Prema njegovim riječima, parlament nastavlja da funkcioniše i da održava određeni stepen političke konkurencije i u uslovima rata.

Osvrćući se na pregovore u Ženevi, kojima su prisustvovali predstavnici Ukrajine, Rusije i Sjedinjenih Država, Zelenski je konstatovao da su stavovi strana duboko podijeljeni, posebno kada je riječ o teritorijalnim pitanjima i bezbjednosnim garancijama. Ocijenio je da bi dogovor o prekidu vatre mogao biti lakše dostižan od sveobuhvatnog političkog sporazuma.

Ukrajinski predsjednik je poručio da Kijev „ne može" da se odrekne Donbasa, nazvavši to pitanjem ljudi, vrijednosti i nacionalne bezbjednosti. Istovremeno, odbio je da ulazi u raspravu o istorijskim uzrocima ruske „specijalne vojne operacije", ističući da takve debate, kako je rekao, ne približavaju strane dogovoru i mogu poslužiti za odugovlačenje procesa. Prioritet, kako je naglasio, ostaje hitno zaustavljanje borbi i prelazak na diplomatski format.

Sa druge strane, Moskva je ranije obrazlagala početak vojnih dejstava potrebom da obezbijedi sopstvenu bezbjednost, zaštiti ruskojezično stanovništvo i spriječi dalje širenje NATO-a, uz naglašavanje da se istorijska i politička pozadina sukoba mora uzeti u obzir u svakom budućem dogovoru.

Dodatnu dimenziju unutrašnjoj raspravi o teritorijalnom pitanju dao je izvještaj novinara Sajmona Šustera iz lista The Atlantic, koji je naveo da se pojedini članovi užeg kruga ukrajinskog predsjednika ne slažu sa njegovim čvrstim stavom o nepredaji teritorije. Ta ocjena, kako se navodi, može ukazivati na potencijalne razlike unutar rukovodstva oko najosjetljivijeg pitanja – statusa Donbasa i mogućeg povlačenja trupa.

Intervju sa Pirsom Morganom tako je otvorio niz ključnih tema - od lične bezbjednosti predsjednika Ukrajine i unutrašnjeg političkog legitimiteta do izgleda za primirje i dugoročno rješenje sukoba - u trenutku kada diplomatski napori još uvijek ne donose opipljive rezultate.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Simonović: Mijenjanje zastave 2004. je najbrutalnije gaženje ustava; Vučetić: I aktuelna i trobojka imaju uporište u istoriji

Ponedjeljak, 13.04.2026 | 21:47

Aktuelna crnogorska zastava, kao i nekadašnja trobojka - crveno, plavetno, bijela imaju svoje uporište u istoriji i dio su crnogorske istorije, ocijenili su sagovornici RTV Podgorica u emisiji Referat. Sagovornici su problematizovali mijenjanje zastave 2004. godine, dok je bivši poslanik Vuksan Simonović poručio da je to bilo "najbrutalnije gaženje ustava", jer je vlast iskoristila trenutak bojkota parlamenta i bez ikakvog dijaloga, javne rasprave donijela važnu odluku bez kvalifikovane većine.

Ibrahimović i Prevo: Podrška Belgije evropskom putu Crne Gore potvrđena u Podgorici

Ponedjeljak, 13.04.2026 | 21:35

Potpredsjednik Vlade Crne Gore i ministar vanjskih poslova Ervin Ibrahimović sastao se sa potpredsjednikom Vlade i ministrom vanjskih poslova Kraljevine Belgije Maxime Prevot tokom njegove zvanične posjete Crnoj Gori, čime je potvrđen visok nivo bilateralnih odnosa i partnerske saradnje dvije države.

Vučić o medijskim navodima da on sljedeći gubi izbore: Uzdam se u svoj rad, pobjeđivaćemo zbog građana

Ponedjeljak, 13.04.2026 | 21:30

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić u Dnevniku RTS-a govorio je o izborima u Mađarskoj, nastavku konsultacija i ostalim aktuelnim temama, istakavši da vjeruje da će projekti sa Mađarima poput izgradnje naftovoda ostati i opstati.

Demokrate Budva: Jovanoviću, gdje su garaže, šetališta i saobraćajnice?

Ponedjeljak, 13.04.2026 | 19:51

Opštinski odbor Demokrata u Budvi oglasio se povodom izjava predsjednika Opštine Nikole Jovanovića koji je prilikom gostovanja na Televiziji Vijesti istakao da ne vjeruje da će bulevar od Tivta do Jaza biti završen do početka ljetnje turističke sezone.

Tramp prijeti da će potopiti iranske brodove koji se približe blokadi Ormuza

Ponedjeljak, 13.04.2026 | 19:38

Predsjednik SAD Donald Tramp izdao je novu prijetnju Iranu, rekavši da će SAD potopiti sve iranske brodove koji se približe američkoj blokadi iranskih luka.

Očekuje se povećana tražnja za kreditima

Ponedjeljak, 13.04.2026 | 08:06

Kreditni standardi za preduzeća u Crnoj Gori u četvrtom kvartalu 2025. ostali su uglavnom nepromijenjeni, dok su krediti stanovništvu dodatno ublaženi, pokazuje najnovija anketa banaka, koju je objavila Centralna banka Crne Gore CBCG.

Čarapić: Pobjeda Petera Mađara ima paralelu sa uspjehom PES-a 2023.

Ponedjeljak, 13.04.2026 | 11:37

Šef poslaničkog kluba Pokreta Evropa sad (PES) Vasilije Čarapić uporedio je pobjedu Petera Mađara na izborima u Mađarskoj sa PES-om i izborima 2023. godine, rekavši da je paradoks što neki neće i odbijaju da vide paralelu o kojoj on govori.

Jovanović: Sea Dance u Budvi od 27. do 29. avgusta, bulevar Jaz - Tivat neće biti gotov do početka turističke sezone

Ponedjeljak, 13.04.2026 | 09:58

Od 27. do 29. avgusta u Budvi nas očekuje Sea Dance festival, potvrdio je za "Boje jutra" na TV Vijesti prvi čovjek Opštine Nikola Jovanović. Festival će se organizovati u Bečićima, a očekuje se više od 50 hiljada gostiju.

Besplatno zemljište za stanove prosvjetarima u Pljevljima, počinje realizacija projekta

Ponedjeljak, 13.04.2026 | 08:23

Opština Pljevlja besplatno je ustupila skoro 1500 m2 zemljišta stambenoj zadruzi prosvjetnih radnika Crne Gore „Solidarno“, kako bi se u narednom periodu izgradila zgrada sa stanovima za pljevaljske prosvjetare.

Subotić: Akcija „limitirane cijene“ je morala biti nastavljena

Ponedjeljak, 13.04.2026 | 08:57

Akcija ,,limitirane cijene“ je znatno usporila rast cijena osnovnih namirnica za svako domaćinstvo i morala je biti nastavljena bar do 1. jula uz pauzu tokom turističke sezone, pa ponovo od 1. septembra, kako bi se zaštitio životni standard građana. Imajući u vidu finansijske iskaze trgovačkih kompanija, ova akcija nije ugrozila njihovo poslovanje.

Poslovi koji donose sigurnu budućnost: Ovo je 5 najtraženijih zanimanja u 2026. godini

Ponedjeljak, 13.04.2026 | 21:51

Globalne promjene na tržištu rada, ubrzana digitalizacija i rastuće potrebe u logistici, zdravstvu i tehnologiji dovode do toga da se određena zanimanja izdvajaju kao ključna za naredni period.

Simonović: Mijenjanje zastave 2004. je najbrutalnije gaženje ustava; Vučetić: I aktuelna i trobojka imaju uporište u istoriji

Ponedjeljak, 13.04.2026 | 21:47

Aktuelna crnogorska zastava, kao i nekadašnja trobojka - crveno, plavetno, bijela imaju svoje uporište u istoriji i dio su crnogorske istorije, ocijenili su sagovornici RTV Podgorica u emisiji Referat. Sagovornici su problematizovali mijenjanje zastave 2004. godine, dok je bivši poslanik Vuksan Simonović poručio da je to bilo "najbrutalnije gaženje ustava", jer je vlast iskoristila trenutak bojkota parlamenta i bez ikakvog dijaloga, javne rasprave donijela važnu odluku bez kvalifikovane većine.

Ibrahimović i Prevo: Podrška Belgije evropskom putu Crne Gore potvrđena u Podgorici

Ponedjeljak, 13.04.2026 | 21:35

Potpredsjednik Vlade Crne Gore i ministar vanjskih poslova Ervin Ibrahimović sastao se sa potpredsjednikom Vlade i ministrom vanjskih poslova Kraljevine Belgije Maxime Prevot tokom njegove zvanične posjete Crnoj Gori, čime je potvrđen visok nivo bilateralnih odnosa i partnerske saradnje dvije države.

“Ajkule” osvojile turnir na Malti

Ponedjeljak, 13.04.2026 | 21:26

Vaterpolo reprezentacija Crne Gore je osvojila kvalifikacioni turnir Divizije 2 za Svjetski kup na Malti.

Globalni poremećaji utiču na inflaciju, Vladin krizni štab da bude ažuran

Ponedjeljak, 13.04.2026 | 20:56

U emisiji „Naglas” na RTCG-u otvoreno je pitanje uticaja globalne ekonomske krize na životni standard građana Crne Gore. Tarik Turković iz Ministarstva finansija poručio je da je u prethodnom periodu došlo do rasta prosječnih zarada i unapređenja životnog standarda, uprkos inflatornim pritiscima. Ekonomista i privrednik Davor Dokić ocijenio je da su globalni poremećaji, posebno na tržištu energenata, imali snažan uticaj na inflaciju, ali da su mjere Vlade ublažile posljedice. Zarija Pavićević iz Alternative Crna Gora upozorio je na izraženu uvoznu zavisnost i potrebu jačanja domaće proizvodnje i smanjenja zavisnosti od uvoza.

Vučić o medijskim navodima da on sljedeći gubi izbore: Uzdam se u svoj rad, pobjeđivaćemo zbog građana

Ponedjeljak, 13.04.2026 | 21:30

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić u Dnevniku RTS-a govorio je o izborima u Mađarskoj, nastavku konsultacija i ostalim aktuelnim temama, istakavši da vjeruje da će projekti sa Mađarima poput izgradnje naftovoda ostati i opstati.

Stižu digitalne karte za autobus

Ponedjeljak, 13.04.2026 | 21:19

Korišćenje autobuskih karata u Crnoj Gori uskoro treba da bude jednostavnije, jer izmjene Zakona o drumskom saobraćaju prvi put uvode mogućnost njihove potpune upotrebe u elektronskom obliku.

SC Derbi slavio protiv Mege

Ponedjeljak, 13.04.2026 | 20:12

Važna pobjeda "studenata" u borbi za opstanak.

Skriveni dragulj Evrope, turisti oduševljeni gradićem na Crnom moru: "Pivo košta 2 eura, a obrok 10"

Ponedjeljak, 13.04.2026 | 20:59

Slikoviti gradići, kaldrmisane ulice, spektakularna obala i tirkizno plavo more – lako biste pomislili da se nalazite u srcu italijanske Amalfi obala. Međutim, riječ je o jednom od najstarijih primorskih gradova u Bugarskoj, koji sve više privlači pažnju turista kao povoljnija, ali jednako atraktivna alternativa poznatim mediteranskim destinacijama.

Zbog nedoličnog ponašanja odgovaralo 16 državnih službenika

Ponedjeljak, 13.04.2026 | 20:36

Neizvršavanje, nesavjesno, neblagovremeno ili nemarno vršenje službenih obaveza najčešća su povreda službene dužnosti zbog koje su u prošloj godini disciplinski odgovarali državni službenici i namještenici.