Utorak, 24.03.2026 | 08:48
IZVOR: vijesti.me

Šahmanović: Ukoliko cijena nafte eskalira do velikih negativnih razmjera, razmotrićemo i uvođenje novih mjera

Snabdjevenost benzinskih pumpi u Crnoj Gori je stabilna i nema nikakvih problema, kazao je ministar energetike i rudarstva Admir Šahmanović u "Bojama jutra" na TV Vijesti.




Foto: Vlada Crne Gore/Bojan Gnjidić

"Sa strateškim rezervama kojima trenutno raspolažemo, Crna Gora može normalno funkcionisati mjesec i po dana, da ne uvezemo nijedan litar goriva od današnjeg dana. Zajedno sa komercijalnim rezervama naših privatnih partnera, taj period može da ide i na dva mjeseca. Uz racionalizaciju, taj period može da se razvuče na mnogo duže vrijeme", rekao je on.

Kazao je da će Vlada, ukoliko cijena nafte eskalira do velikih negativnih razmjera, razmotriti i uvođenje novih mjera, kao što je puštanje naftnih rezervi ili ograničenja potrošnje nafte i naftnih derivata.

"Skeniramo sve što rade druge države i razmatramo druge mjere, ali dajte da se nadamo da do toga neće doći", dodao je.

Ministar je ukazao da se, ukoliko se situacija na Bliskom istoku nastavi razvijati u negativnom pravcu, definitivno može očekivati novo poskupljenje goriva.

"Ali, smanjenjem akciza smo napravili buffer prostor za svako dalje povećanje. To znači da ćemo u odnosu na region i ostale zemlje uvijek imali prostora za nižu cijenu", istakao je.

Kaže da je Crna Gora i u prethodne dvije sedmice imala relativno povoljnu cijenu goriva u odnosu na region ili Evropu.

"Imali smo slučaj da državljani susjednih zemalja toče gorivo u našim sjevernim opštinama", rekao je, dodavši da su državljani Srbije bili najevidentniji na benzinskim pumpama u Crnoj Gori.

Šahmanović je, govoreći o odluci Vlade da smanji akcize i skrati period obračuna cijena goriva na sedam dana, kazao da su imali sastanke sa naftnim kompanijama i došli do zaključka da bi to moglo dati najbolje rezultate.

Na pitanje koja je to cijena goriva koja bi dovela do uvođenja novih mjera, kazao je da se u ovom trenutku to ne može reći, ali da Vlada neće "nikako dozvoliti nagli skok cijena preko noći".

Šahmanović je, upitan kakva su očekivanja za naredno usklađivanje, ukazao da je cijena barela nafte danas ponovo skočila. "Mislim da ne postoji osoba na svijetu koja može dati preciznu informaciju povodom toga."

Ističe da je potrošnja goriva u Crnoj Gori trenutno na uobičajenom nivou.

Kazao je da male naftne kompanije imaju velike probleme u poslovanju zbog nedostatka skladišnih kapaciteta i da će Vlada u narednom periodu gledati kako da im pomogne.

"Postoji ta opcija puštanja streteških rezervi, što mislim da bi trebalo da bude posljednja opcija."

Šahmanović je naglasio da je tržište stabilno i da vjeruje da snabdjevenost gorivom neće biti ugrožena.

Idealno bi bilo, kako je rekao, da su rezerve goriva u stoprocentnom iznosu, ali da je time što su one trenutno na 40 odsto postignut veliki posao, s obzirom na to da se s akumulacijom rezervi počelo prošle godine.

Poručuje da odluka Vlade da ipak smanji akcize "nije bila rezultat pritiska, populizma i politikantstva".

"Bila je isključivo rezultat detaljne analize i odgovorne politike Vlade, koja se dala veoma veliki efekat i sačuvala budžete građana".

Na podsjećanje da je Vlada na sjednici usvojila mišljenje kojim je odbacila predlog poslanika Građanskog pokreta URA da se akciza smanji za 50 odsto, Šahmanović je pojasnio da je taj predlog stigao prije rezultata analize i prije nego su se sastali sa predstavnicima naftnih kompanija.

Šahmanović je, na pitanje koliko će ta mjera uticati na budžet i koliko može uticati na javne finansije, kazao je da je to nekih osam miliona eura na mjesečnom nivou.

"Ako potraje situacija, može imati negativne efekte na budžet i javne finansije", dodao je.

Tvrdi i da povećanje cijene goriva ne može uticati na poskupljenje struje, rekavši da je elektroenergetska situacija veoma stabilna.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

MF: Crna Gora ostvaruje vidljiv napredak u reformama i jačanju javnih finansija

Subota, 04.07.2026 | 11:55

Ministar finansija Novica Vuković sastao se sa šefom misije Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) za Crnu Goru Jeffom Danforthom i njegovim timom, a tokom razgovora potvrđen je nastavak saradnje usmjerene na sprovođenje ekonomskih reformi, jačanje javnih finansija i usklađivanje sa evropskim standardima, saopšteno je iz resornog ministarstva.

Partnerstvo koje pokreće ekonomski razvoj

Subota, 04.07.2026 | 08:21

Ove godine, kada Sjedinjene Američke Države obilježavaju veliki jubilej, 250 godina od proglašenja nezavisnosti, slavimo mnogo više od istorijskog datuma jedne države. Slavimo ideju slobode, snagu demokratije, vjeru u ljudsko dostojanstvo i pravo svakog društva da svoju budućnost gradi na odgovornosti, radu i napretku.

Poreska uprava: U 790 kontrola utvrđene nepravilnosti kod 115 obveznika

Petak, 03.07.2026 | 19:30

Poreski inspektori su u periodu od 1. maja do 30. juna 2026. izvršili ukupno 790 kontrola, pri čemu su nepravilnosti utvrđene kod 115 poreskih obveznika.  

Crna Gora po prvi put dobija nacionalnu asocijaciju finansijskih direktora

Petak, 03.07.2026 | 21:22

Asocijacija menadžera Crne Gore (AMM) organizuje Konstitutivnu sjednicu CFO Asocijacije Crne Gore, koja će biti održana u ponedjeljak, 6. jula, sa početkom u 20.00 časova, u hotelu Hilton Podgorica.

Otkazan svečani doček novog aviona Air Montenegra

Petak, 03.07.2026 | 20:05

Nacionalna avio-kompanija Air Montenegro otkazala je svečani doček novog aviona, koji je bio planiran za danas na Aerodromu Podgorica. Iz kompanije su saopštili da je događaj otkazan, uz izvinjenje predstavnicima medija, navodeći da će javnost naknadno biti obaviještena o razlozima otkazivanja, kao i o svim daljim informacijama u vezi sa ovim događajem.   

Prihodi od igara na sreću porasli 35,9 odsto, za pola godine u budžet više od 24,5 miliona eura

Petak, 03.07.2026 | 15:21

Prihodi od igara na sreću u Crnoj Gori u prvih šest mjeseci ove godine dostigli su 24,57 miliona eura, što je 35,9 odsto više nego u istom periodu prošle godine, saopšteno je iz Uprave za igre na sreću. Samo u junu prihodovano je 4,61 milion eura, odnosno 46,34 odsto više nego u junu 2025. godine.     

Tramp ocijenio "smiješnom” ideju da SAD zadrži sadašnji nivo podrške NATO-u

Petak, 03.07.2026 | 17:32

Američki predsjednik Donald Trump izjavio je da je "smiješno” da Sjedinjene Američke Države (SAD) nastave sadašnji, kako ga je opisao, jednostrani odnos prema NATO-u, nekoliko dana pred samit Alijanse u Ankari.

Alegri novi trener Napolija

Petak, 03.07.2026 | 15:35

Fudbalski klub Napoli danas je zvanično angažovao Masimilijana Alegrija za novog trenera.

U Nikšiću podijeljeno 300 sadnica; Ćulafić: Zajedno sa građanima gradimo odgovorniji odnos prema životnoj sredini

Petak, 03.07.2026 | 17:10

Ministarstvo ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera danas je u Nikšiću uspješno realizovalo akciju „10 plastičnih boca ili limenki za jednu sadnicu“, tokom koje je podijeljeno oko 300 sadnica, dok su građani prikupili više od 3.000 komada ambalažnog otpada, saopšteno je iz tog resora.  

Kadetkinje Crne Gore počinju pripreme za Svjetsko prvenstvo

Petak, 03.07.2026 | 15:09

Žensku kadetsku rukometnu selekciju Crne Gore, koju od 29. jula do 9. avgusta očekuje nastup na Svjetskom prvenstvu za igračice do 18 godina u Rumuniji.

Kandić odgovorio Periću: Objavite dokaze ili je cijela priča bila šarada

Subota, 04.07.2026 | 14:33

Odbornik PES-a u Skupštini Glavnog grada Stevan Kandić odgovorio je predsjedniku Skupštine Glavnog grada Srđanu Periću na tvrdnje da se iz budžeta Glavnog grada finansiraju „botovi“, poručujući da za takve optužbe mora ponuditi dokaze.

Možemo li bebu mazati kremom za sunčanje

Subota, 04.07.2026 | 14:21

Sunčeve zrake mogu biti ugodne i korisne, ali za bebinu osjetljivu kožu predstavljaju poseban izazov.

Brisel razmatra zatvaranje još tri poglavlja?

Subota, 04.07.2026 | 14:09

Radna grupa Savjeta Evropske unije za proširenje razmatrala je juče nacrte pozicija za zatvaranje tri pregovaračka poglavlja u pregovorima sa Crnom Gorom. U pitanju su poglavlja 8 (konkurencija, poglavlje 29 (carinska unija) i poglavlje 14 (transportna politika).

Novak: Ona ima 44 godine, legenda je i ljudi je osuđuju umjesto da uživaju

Subota, 04.07.2026 | 13:54

Novak Đoković odmah nakon plasmana u 4. kolo Vimbldona na zvaničnoj pres konferenciji govorio je o godinama i konstantnom osuđivanju po društvenim mrežama.

Ljumović: Odluka da se promijeni ime Narodne biblioteke „Radosav Ljumović“ očajnički je trzaj zgubidana

Subota, 04.07.2026 | 13:37

Odluka da se promijeni ime Narodne biblioteke „Radosav Ljumović“ očajnički je trzaj zgubidana, svjesnih da više nikada neće biti u prilici da prevare građane, kazao je predstavnik Evropskog saveza Aleksandar Ljumović.

Jamal dostigao legendarnog Džej-Džeja Okoču

Subota, 04.07.2026 | 13:35

Lamin Jamal nastavlja da pomjera granice i ruši rekorde na Svjetskom prvenstvu.

Papa Lav i potezi koji će odjeknuti: Trampu je održao moralnu lekciju, a posjetom "Kapiji Evrope" šalje poruku Briselu

Subota, 04.07.2026 | 13:02

Papa Lav održao je govor povodom 250. godišnjice nezavisnosti Sjedinjenih Američkih Država te je kroz niz poruka uputio i indirektne kritike američkom predsjedniku Donaldu Trumpu.

Arsović: Promjena imena biblioteke je skandal, Savjet sprovodi politiku Andrije Mandića

Subota, 04.07.2026 | 12:55

Odbornik DPS-a u Skupštini Glavnog grada Vladan Arsović ocijenio je da je inicijativa za promjenu naziva Narodne biblioteke „Radosav Ljumović“ skandalozna, optužujući Savjet te ustanove da sprovodi politiku predsjednika Skupštine Andrije Mandića.

Vučić: Brane Srbima ulaz u Crnu Goru, a šalju hiljade ljudi na proteste u Srbiji

Subota, 04.07.2026 | 12:43

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić, poručio je da je veoma tužan zbog činjenice da Crna Gora nastavlja s praksom zabrane ulaska državljanima Srbije, u odgovoru na pitanje da prokomentariše odluku Vlade da zabrani ulazak Draganu Vučićeviću, prenose srpski mediji.

Abazović: Ustav se ne može mijenjati na brzinu i voljom trenutne većine, potreban opšti društveni konsenzus

Subota, 04.07.2026 | 12:31

Najviši pravni akt države, Ustav, ne može se mijenjati na brzinu i voljom trenutne većine, nakon jedne popodnevne rasprave, jer bi to mogla biti opasna poruka nekoj budućoj vlasti, poručio je lider Građanskog pokreta URA Dritan Abazović.