Srijeda, 25.03.2026 | 11:46
IZVOR: Kolektiv.me

Milena Milatović u Vašingtonu predstavila viziju i najavila nove inicijative za djecu 21. vijeka

Supruga predsjednika Crne Gore Milena Milatović učestvuje na inauguracionom samitu svjetske inicijative „Zajedno njegujemo budućnost: Globalna koalicija za našu djecu“ na poziv prve dame Sjedinjenih Američkih Država, Melanije Tramp. Kako je saopšteno iz Kancelarije za odnose s javnošću predsjednika Crne Gore, ona je ovom prilikom predstavila viziju i najavila nove inicijative za djecu 21. vijeka.




Foto: Kancelarija za odnose s javnošću predsjednika Crne Gore

Kako se navodi u saopštenju, samit je okupio supružnike šefova država iz cijelog svijeta, sa ciljem jačanja međunarodne saradnje kroz unapređenje digitalnog obrazovanja djece u oblasti inovacija i primjenu novih tehnologija.

Tokom svog obraćanja pod nazivom „Izgradnja inovativne i bezbjedne digitalne budućnosti za svako dijete: put Crne Gore ka inkluzivnom digitalnom obrazovanju“, Milatović je, kako se dodaje, predstavila i konkretne inicijative koje Crna Gora već sprovodi.

“Platforma Digitalna škola, koja je prvobitno razvijena kao odgovor na izazove tokom pandemije, danas je prerasla u nacionalno digitalno okruženje za učenje koje nudi hiljade onlajn kurseva za učenike i nastavnike. Paralelno, kroz uspostavljanje EdTech laboratorija, škole se transformišu u inovativne prostore gdje učenici imaju priliku da uče kroz praktičan rad u oblastima poput robotike, programiranja i vještačke inteligencije”, ukazala je Milatović.

Ona je naglasila da digitalna transformacija mora biti inkluzivna, kako bi svako dijete, bez obzira na pol, socio-ekonomski status ili sposobnosti, imalo jednak pristup kvalitetnom obrazovanju.

“Poseban akcenat stavljen je na podsticanje djevojčica da se aktivnije uključe u STEM oblasti i prepoznaju sebe kao buduće liderke i inovatorke”, ističe se.

Učešće Milene Milatović na ovom samitu, kako piše u saopštenju, predstavlja snažno međunarodno priznanje naporima Crne Gore u oblasti digitalne transformacije, kao i prvi korak ka pokretanju šire nacionalne inicijative usmjerene na razvoj digitalnih kompetencija djece i mladih.

“U narednom periodu, Milatović će, u saradnji sa inovativnim kompanijama, obrazovnim institucijama, Savjetom omladinskih inicijativa Predsjednika Crne Gore, nevladinim organizacijama i međunarodnim partnerima, raditi na osmišljavanju i sprovođenju konkretnih projekata i programa koji imaju za cilj jačanje digitalne pismenosti, bezbjednosti na internetu i odgovorne primjene novih tehnologija među djecom i mladima”, poručili su.

Kroz učešće u ovoj globalnoj koaliciji, kako su zaključili, Crna Gora dodatno potvrđuje svoju posvećenost međunarodnoj saradnji, razmjeni znanja i primjeni najboljih praksi, sa ciljem stvaranja sigurnog, inkluzivnog i podsticajnog digitalnog okruženja za sve generacije.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Tramp ocijenio "smiješnom” ideju da SAD zadrži sadašnji nivo podrške NATO-u

Petak, 03.07.2026 | 17:32

Američki predsjednik Donald Trump izjavio je da je "smiješno” da Sjedinjene Američke Države (SAD) nastave sadašnji, kako ga je opisao, jednostrani odnos prema NATO-u, nekoliko dana pred samit Alijanse u Ankari.

Mitrović: Momci zaslužuju sve čestitke

Petak, 03.07.2026 | 20:21

Selektor crnogorskih košarkaša Zvezdan Mitrović bio je očekivano zadovoljan velikom pobjedom u Portugalu, a pogotovo odnosom i zalaganjem koje su njegovi izabranici imali tokom meča, pogotovo znajući težinu trenutka u kojoj se našla selekcija poslije velikog broja otkaza.  

Vremenska prognoza - SUBOTA donosi OVE temperature

Petak, 03.07.2026 | 21:55

U subotu se očekuje pretežno sunčano vrijeme, uz povremeno malu do umjerenu oblačnost u sjevernim predjelima.

Đoković preko Rinderkneša do četvrtog kola Vimbldona

Petak, 03.07.2026 | 18:06

Srpski teniser, Novak Đoković plasirao se danas u četvrto kolo Vimbldona.

Apel Ministarstva pomorstva: Stroge sigurnosne mjere opravdane, učesnici da poštuju propise

Petak, 03.07.2026 | 20:46

Povodom današnje pomorske nezgode u Budvi u kojoj je povrijeđen ronilac, kao i nedavne nesreće na Skadarskom jezeru kad su nakon sudara čamaca teže povrijeđene tri osobe, Ministarstvo pomorstva upućuje apel svim učesnicima u pomorskom saobraćaju da dosljedno poštuju propise i odgovornim ponašanjem doprinesu sigurnosti na moru.

Prvi dan EXIT-a u Ulcinju protekao bez incidenata, festival posjetilo oko 15.000 ljudi

Subota, 04.07.2026 | 15:30

Prvi dan EXIT festivala u Ulcinju protekao je bez narušavanja javnog reda i mira, a manifestaciji je prisustvovalo oko 15.000 posjetilaca, saopšteno je iz Uprave policije.

U Beranama uhapšen državljanin Srbije kojeg potražuje NCB Interpol Beograd

Subota, 04.07.2026 | 15:15

Policija je u Beranama uhapsila državljanina Srbije N. L. (38) iz Kraljeva, kojeg potražuje NCB Interpol Beograd.

Skupština i FPN potpisali memorandum o saradnji: Znanje najvažniji resurs

Subota, 04.07.2026 | 15:08

Generalni sekretar Skupštine Boban Stanišić i dekan Fakulteta političkih nauka UCG Boris Vukićević potpisali su Memorandum o saradnji.

Bečić iz Plužina: Crnu Goru na evropskom putu više niko neće zaustaviti

Subota, 04.07.2026 | 14:45

Predsjednik Demokratske Crne Gore Aleksa Bečić poručio je tokom posjete Plužinama da će reformski procesi i evropski put države biti nastavljeni uprkos, kako je naveo, pokušajima opstrukcija i političkih manipulacija. Govoreći na skupu u okviru obilaska opština i reevidencije članstva, Bečić je istakao da su ustavne promjene istorijski interes države, a da Demokrate ostaju posvećene borbi protiv kriminala, jačanju institucija i direktnom radu sa građanima.

Kandić odgovorio Periću: Objavite dokaze ili je cijela priča bila šarada

Subota, 04.07.2026 | 14:33

Odbornik PES-a u Skupštini Glavnog grada Stevan Kandić odgovorio je predsjedniku Skupštine Glavnog grada Srđanu Periću na tvrdnje da se iz budžeta Glavnog grada finansiraju „botovi“, poručujući da za takve optužbe mora ponuditi dokaze.

Možemo li bebu mazati kremom za sunčanje

Subota, 04.07.2026 | 14:21

Sunčeve zrake mogu biti ugodne i korisne, ali za bebinu osjetljivu kožu predstavljaju poseban izazov.

Brisel razmatra zatvaranje još tri poglavlja?

Subota, 04.07.2026 | 14:09

Radna grupa Savjeta Evropske unije za proširenje razmatrala je juče nacrte pozicija za zatvaranje tri pregovaračka poglavlja u pregovorima sa Crnom Gorom. U pitanju su poglavlja 8 (konkurencija, poglavlje 29 (carinska unija) i poglavlje 14 (transportna politika).

Novak: Ona ima 44 godine, legenda je i ljudi je osuđuju umjesto da uživaju

Subota, 04.07.2026 | 13:54

Novak Đoković odmah nakon plasmana u 4. kolo Vimbldona na zvaničnoj pres konferenciji govorio je o godinama i konstantnom osuđivanju po društvenim mrežama.

Ljumović: Odluka da se promijeni ime Narodne biblioteke „Radosav Ljumović“ očajnički je trzaj zgubidana

Subota, 04.07.2026 | 13:37

Odluka da se promijeni ime Narodne biblioteke „Radosav Ljumović“ očajnički je trzaj zgubidana, svjesnih da više nikada neće biti u prilici da prevare građane, kazao je predstavnik Evropskog saveza Aleksandar Ljumović.

Jamal dostigao legendarnog Džej-Džeja Okoču

Subota, 04.07.2026 | 13:35

Lamin Jamal nastavlja da pomjera granice i ruši rekorde na Svjetskom prvenstvu.