Srijeda, 25.03.2026 | 21:20
IZVOR: dan.co.me

Tramp: Iran dao poklon SAD - bezbjedan prolaz više tankera kroz Ormuski moreuz

Američki predsjednik Donald Tramp izjavio je da je Iran dao Vašingtonu poklon u formi bezbjednog prolaska više tankera sa gorivom kroz Ormuski moreuz.

 

 




Foto: Pixabay.com

Pokušavajući da objasni svoju odluku da nastavi razgovore sa Iranom, Tramp je novinarima rekao da je Teheran juče učinio nešto "nevjerovatno".

- Dali su nam poklon vrijedan velike sume novca koji je stigao danas. Dali su nam ga i rekli su da će ga dati. To je za mene značilo jedno: da imamo posla sa pravim ljudima -  rekao je Tramp, odbijajući da identifikuje poklon osim da je povezan sa naftom, gasom i Ormuskim moreuzom, prenosi Tajms of Izrael.

Neimenovani zvaničnik izjavio je za Tajms of Izrael da je Trampova administracija tokom vikenda počela da prosleđuje poruke Iranu preko posrednika kako bi testirala da li je moguć diplomatski izlaz iz rata zatraživši od Teherana da učini gest dobre volje.

Kao odgovor, Iran je pristao da dozvoli prolazak određenog broja tankera sa gorivom koji nisu bili vezani za SAD ili Izrael kroz Ormuski moreuz kako bi pomogao u smirivanju globalnih tržišta.

Neimenovani zvaničnik je potvrdio da bezbjedan prolaz malog broja tankera vjerovatno neće imati značajan ili dugoročan uticaj na globalne cijene nafte.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Knežević: Da je NSD prva izašla iz Vlade, DNP bi krenuo za njom

Srijeda, 25.03.2026 | 08:24

Da je Nova srpska demokratija (NSD) prva izašla sa zahtjevima o identitetskim temama i izašla iz Vlade, sazvao bih Predsjedništvo Demokratske narodne partije (DNP) i iz Vlade bismo izašli i mi, saopštio je lider te partije Milan Knežević.

Uvodi se treća smjena na Tivat-Jaz, vozačima apel na oprez u zoni radova

Srijeda, 25.03.2026 | 08:46

Iz Uprave za saobraćaj saopštili su da se od danas uvodi treća smjena na izgradnji bulevara Tivat-Jaz kako bi radovi bili gotovi prije početka ljetnje turističke.

Iranci predstavili svoje uslove za kraj rata: Amerikanci moraju zatvoriti sve baze u regionu

Srijeda, 25.03.2026 | 11:13

Prema pisanju Wall Street Journala nakon što su SAD ponudile plan od 15 tačaka za mir s Iranom, Iran je odgovorio svojim zahtjevima koji uključuju gašenje američkih baza na Bliskom istoku i naplaćivanje prolaza kroz Hormuški moreuz.

Zirojević nakon saslušanja u CB Podgorica: Prijavu Dejana Vukšića smatram pokušajem sprječavanja vršenja poslaničke dužnosti

Srijeda, 25.03.2026 | 09:08

Poslanik Socijaldemokrata Nikola Zirojević objavio je na FB profilu da je u prostorijama CB Podgorica dao izjavu povodom prijave koju je protiv njega podnio bivši direktor ANB i bivši savjetnik predsjednika države za bezbjednost, Dejan Vukšić.

Posebne mjere bezbjednosti na memorijalnom turniru Andrija Delibašić

Srijeda, 25.03.2026 | 08:44

U Nikšiću će danas biti održan prvi memorijalni turnir „Andrija Delibašić“, koji će se igrati na Gradskom stadionu sa početkom u 18 časova. Na turniru učestvuju fudbalski klubovi Sutjeska iz Nikšića, Budućnost iz Podgorice i Partizan iz Beograda.

Partizan u penal seriji savladao Budućnost i osigurao finale

Srijeda, 25.03.2026 | 21:46

Fudbaleri Sutjeske i Partizana igraće finale prvog Memorijalnog turnira ,,Andrija Delibašić".  

Vuković-Kuč: Ne traže građani kafu i kolače već odgovornu vlast

Srijeda, 25.03.2026 | 21:04

Pokušaj trivijalizacije ozbiljne političke krize i duboke društvene polarizacije potpuno je u maniru Milojka Spajića, poručuje poslanica DPS Vuković-Kuč, o Spajićevoj izjavi da opoziciju na sastanku čekaju „kafa i kolači".  

Podgorica odala počast Danu nezavisnosti Grčke

Srijeda, 25.03.2026 | 20:31

U Podgorica je večeras simbolično obilježen Dan nezavisnosti Grčke, kada je jedan od najprepoznatljivijih simbola glavnog grada, Most Milenijum, zasijao u plavo-bijelim tonovima.

Gatuzo pred najveći test: Ovo je najvažnija utakmica moje trenerske karijere

Srijeda, 25.03.2026 | 21:31

Selektor Italije Đenaro Gatuzo ne krije emocije i pritisak pred odlučujući baraž meč protiv Sjeverne Irske – ulog je ogroman, plasman na Svjetsko prvenstvo.  

Haverc očekuje uspješan Mundijal sa Njemačkom uprkos problemima sa povredama

Srijeda, 25.03.2026 | 20:57

Napadač Njemačke Kai Haverc poručio je da se vraća u gotovo najbolju formu nakon serije povreda u prethodnih 12 mjeseci, te da će mu uspješni nastupi Arsenala u tri takmičenja biti idealna priprema za predstojeće Svjetsko prvenstvo.     

Jelena Rozga na adresi holivudskih zvijezda

Srijeda, 25.03.2026 | 20:45

Jelena Rozga zamijenila je svakodnevicu u Hrvatskoj sunčanom Kalifornijom i otputovala u Los Anđeles, jedan od najpoznatijih gradova svijeta.  

Tramp: Iran dao poklon SAD - bezbjedan prolaz više tankera kroz Ormuski moreuz

Srijeda, 25.03.2026 | 21:20

Američki predsjednik Donald Tramp izjavio je da je Iran dao Vašingtonu poklon u formi bezbjednog prolaska više tankera sa gorivom kroz Ormuski moreuz.    

Pentagon potvrdio: SAD poslale kopnene snage na Bliski istok, stiže najelitnija jedinica vojske

Srijeda, 25.03.2026 | 20:19

Sjedinjene Američke Države zvanično su potvrdile raspoređivanje dijela kopnenih snaga na Bliski istok, nakon višednevnih spekulacija i upita javnosti.

Bojanić Lalović: Spremna sam da nadležnim institucijama dam sve odgovore

Srijeda, 25.03.2026 | 19:58

Odgovarajući na optužbe organizacije Alternativa Crna Gora, da se na sumnjiv način trošio novac građana dok je bila direktorica podgoričke gimnazije, Zoja Bojanić Lalović je u emisiji „Kontakt“ na Televiziji Nikšić poručila da je spremna da tim povodom da odgovore nadležnim institucijama. Dodala je da je period njenog rukovođenja Gimnazijom „Slobodan Škerović“ bilo zlatno doba te obrazovne ustanove.  

Iranska ambasada: Srbija i Iran su simboli otpora

Srijeda, 25.03.2026 | 19:44

Iranska ambasada u Srbiji objavila je poruku povodom godišnjice NATO bombardiranja SR Jugoslavije 1999. godine, te su povukli paralelu sa aktuelnim ratom Sjedinjenih Država i Izraela protiv Irana.