Četvrtak, 23.04.2026 | 10:27
IZVOR: klix.ba

Šta je teorija „samoubistva supersile“: Američki istoričar objasnio zašto Trampova Amerika svjesno bira kraj

Poznati američki istoričar Timoti Snajder gostovao je na CNN-u u emisiji Kristijan Amanpur, gdje je otvoreno analizirao prvu godinu mandata Donalda Trampa.




Foto: YT screenshot/ The New York Times

Snajder, inače stručnjak za autoritarne režime, predstavio je svoj koncept „samoubistva supersile“, upozoravajući da Sjedinjene Američke Države svjesno povlače poteze koji državu čine drastično slabijom nego što bi trebalo da bude.

Povod za gostovanje bio je njegov autorski tekst objavljen na platformi Sabstak, u kojem tvrdi da se Amerika pod Trampom više ne ponaša kao država, već kao grupa oligarha vođena isključivo ličnim bogaćenjem i lojalnošću jednom čovjeku.

„Kada kažem samoubistvo supersile, pokušavam da naglasim izbore koji se donose kako bi SAD postale mnogo slabije. Ti izbori uključuju vladanje kao da je riječ o skupini oligarha, a ne o državi“, pojasnio je Snajder.

Istoričar upozorava da Trampov fokus na lični interes, kao i kontinuirano dovođenje u pitanje izbornih procesa, direktno nagriza institucionalni kontinuitet, koji je temelj opstanka svake supersile. Bez jasne vizije smjene vlasti i dugoročne nacionalne održivosti, država gubi svoju suštinsku snagu.

„Nema nikakve ideje o budućnosti zemlje. Postoji samo svakodnevno bogaćenje“, ističe on.

Energetska strategija kao „poklon“ Pekingu

Jedna od ključnih tačaka Snajderove kritike odnosi se na američku energetsku strategiju. Dok ostatak svijeta prelazi na zelenu energiju, Tramp insistira na nafti i gasu. Snajder upozorava da su kroz istoriju uspon i pad velikih sila često zavisili upravo od energetskih politika.

Forsiranjem fosilnih goriva, administracija praktično prepušta dominaciju u oblasti zelene tehnologije Kini. Odsustvo ulaganja u obnovljive izvore energije predstavlja grešku sa dugoročnim posljedicama, čime Peking dobija prednost u budućem globalnom liderstvu.

Snajder naglašava da se dešava sistematski napad na stubove američke moći – nauku i obrazovanje. Dok se američki obrazovni sistem slabi, a nauka politizuje, strani stručnjaci i studenti svoje znanje odnose drugdje. Uz to, Trampova politika prema saveznicima odstupa od logike jedne velesile.

„Tu je i namjerno otuđivanje saveznika, što je istorijski gledano vrlo neobično. Vidimo nesposobnost upravljanja suparnicima, gubitak trgovinskog rata sa Kinom, pomaganje Rusiji i razbijanje međunarodnog poretka koji je generacijama građen tako da Amerika bude u njegovom središtu“, smatra istoričar.

Poseban akcenat stavljen je na NATO. Analitičari primjećuju da je Trampov uslovljeni pristup Savezu promijenio njegove osnovne principe. Činjenica da američka podrška sada djeluje uslovljeno time koliko se Evropa slaže sa Trampovim vojnim ciljevima šalje poruku da je transatlantski savez ozbiljno ugrožen.

Katastrofalna fiskalna politika

Govoreći o ekonomiji, Snajder je Trampovu fiskalnu politiku opisao kao „potpuno neodrživu“, saževši je u jednu rečenicu: „Trošite mnogo više nego što prihodujete.“

Kritičari dodatno navode da su Trampovi potezi, od širenja dezinformacija o vakcinama do smanjenja strane pomoći, nanijeli ozbiljnu štetu demokratskom ugledu SAD-a i javnom zdravlju.

Ipak, Snajder nije završio svoju analizu potpuno pesimistično.

„Da budem makar malo optimističan, ovo je samo pokušaj samoubistva, jer se ništa od ovoga ne mora dogoditi. Sve se može promijeniti, ali to zavisi od izbora koje napravimo. Samo sam tražio konceptualni okvir kojim možemo obuhvatiti sve što vidimo sopstvenim očima“, zaključio je istoričar.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Pejović: Sinhronizovani napadi Ðukanovića i Vučića dokazuju njihovu neraskidivu vezu

Nedjelja, 05.07.2026 | 20:32

Današnji sinhronizovani napadi SNS-a i DPS-a dokazuju neraskidivu vezu Ðukanovića i Vučića. Ove dvije navodno zavađene strukture imaju paničnu potrebu da se zajedno štite i održavaju, dok pred očima javnosti pokušavaju da zamagle istoriju zajedničkog djelovanja, saopštio je generalni sekretar Pokrta Evropa sad (PES) Boris Pejović.

Felten: Vrata EU za Crnu Goru širom su otvorena, sada je vrijeme za dijalog i kompromis

Nedjelja, 05.07.2026 | 14:54

Vrata za pristupanje Crne Gore Evropskoj uniji širom su otvorena, a prilika koja je pred državom jedinstvena je i ne smije biti propuštena, kazaao je ambasador Njemačke u Crnoj Gori Peter Felten.

Sastanak Trampa i Netanjahua već naredne sedmice

Nedjelja, 05.07.2026 | 15:23

Izraelski premijer Benjamin Netanjahu planira da već narednog ponedjeljka otputuje u Vašington, gdje bi trebalo da se sastane sa predsjednikom Sjedinjenih Američkih Država Donaldom Trampom, saopštio je izraelski izvor upoznat sa tim planovima.

U ponedjeljak premijerski sat: Kneževića zanima šta Spajić misli o stavu Ranka Krivokapića

Nedjelja, 05.07.2026 | 14:19

Premijer Milojko Spajić odgovaraće u ponedjeljak na pitanja poslanika, na posebnoj sjednici Skupštine posvećenoj premijerskom satu.

Marta Kos specijalna gošća predsjednika Milatovića na prijemu povodom Dana državnosti

Nedjelja, 05.07.2026 | 13:44

Na poziv predsjednika Crne Gore Jakova Milatovića, komesarka Evropske unije za proširenje Marta Kos biće specijalna gošća na svečanom prijemu povodom Dana državnosti Crne Gore, koji će 9. jula biti upriličen na Cetinju, saopštili su iz Službe predsjednika Crne Gore.  

Satler: Svako glasanje o reformama biće mini-referendum o članstvu Crne Gore u EU

Nedjelja, 05.07.2026 | 08:36

Ambasador Evropske unije u Podgorici Johan Satler poručio je da će svako predstojeće glasanje u Skupštini o ključnim reformama i imenovanjima za koja je potrebna dvotrećinska većina predstavljati svojevrsni “mini-referendum” o pristupanju Crne Gore Evropskoj uniji. Istakao je da odgovornost za evropski put države podjednako snose vlast i opozicija, te izrazio uvjerenje da će politički akteri postići kompromis u interesu građana.

Retrogradni Merkur ne mora da donese haos - astrolozi savjetuju drugačiji pristup

Nedjelja, 05.07.2026 | 08:51

Kad god Merkur krene retrogradno, društvene mreže i astrološki portali prepuni su upozorenja o kašnjenjima, nesporazumima i pokvarenim planovima.

Mbape: Pokazali smo da nismo tim koji zna samo da igra napadački fudbal

Nedjelja, 05.07.2026 | 08:14

Fudbaleri Francuske plasirali su se u četvrtfinale Svjetskog prvenstva, nakon što su sinoć u Filadelfiji savladali Paragvaj 1:0.

Državljanima Rusije otkazan boravak u Crnoj Gori, pronađena vrijedna digitalna oprema

Nedjelja, 05.07.2026 | 12:30

Službenici Sektora granične policije identifikovali su, locirali i kontrolisali tri državljanina Ruske Federacije, kod kojih je pronađena veća količina sofisticirane digitalne i računarske opreme, nakon čega im je otkazan boravak u Crnoj Gori, saopšteno je iz Uprave policije.

Otvoren rekonstruisani objekat MUP-a u Gusinju vrijedan oko 600.000 eura

Nedjelja, 05.07.2026 | 10:21

Rekonstruisani objekat Ministarstva unutrašnjih poslova u Gusinju, u kojem su smješteni Stanica policije i Filijala za građanska stanja i lične isprave, zvanično je otvoren danas, čime je, nakon višegodišnjeg zastoja, završen projekat vrijedan oko 600.000 eura, saopšteno je iz Ministarstva unutrašnjih poslova.

Felten: Vrata EU za Crnu Goru širom su otvorena, sada je vrijeme za dijalog i kompromis

Nedjelja, 05.07.2026 | 14:54

Vrata za pristupanje Crne Gore Evropskoj uniji širom su otvorena, a prilika koja je pred državom jedinstvena je i ne smije biti propuštena, kazaao je ambasador Njemačke u Crnoj Gori Peter Felten.

Sastanak Trampa i Netanjahua već naredne sedmice

Nedjelja, 05.07.2026 | 15:23

Izraelski premijer Benjamin Netanjahu planira da već narednog ponedjeljka otputuje u Vašington, gdje bi trebalo da se sastane sa predsjednikom Sjedinjenih Američkih Država Donaldom Trampom, saopštio je izraelski izvor upoznat sa tim planovima.

Ukrajinski državljanin uhapšen na Božaju zbog falsifikovane vozačke dozvole

Nedjelja, 05.07.2026 | 14:49

Policija je saopštila da su uhapsili državljanina Ukrajine koji je pokušao da pređe granični prelaz sa falsifikovanom vozačkom dozvolom.

Domaći sladoled od kafe koji osvaja na prvi zalogaj: Kremast desert kojem je teško odoljeti

Nedjelja, 05.07.2026 | 14:39

Svi žele ovaj recept!

Avio-kompanije mijenjaju pravila: Ručni prtljag pod lupom zbog bezbjednosti i kašnjenja

Nedjelja, 05.07.2026 | 15:15

Previše ručnog prtljaga stvara problem.

Ljetnja obrok salata s piletinom i breskvama: Gotova za 20 minuta, a ukus je fantastičan

Nedjelja, 05.07.2026 | 15:07

Napravite laganu i zasitnu ljetnu salatu s piletinom, breskvama i feta sirom

UP: Drugo veče festivala “Exit to Montenegro” proteklo bez incidenata

Nedjelja, 05.07.2026 | 14:05

Policija je u noći između 4. i 5. jula, tokom drugog dana održavanja muzičkog festivala “Exit to Montenegro”, uspješno realizovala aktivnosti na obezbjeđenju javnog okupljanja, očuvanju stabilnog javnog reda i mira, bezbjednosti građana i nesmetanom odvijanju drumskog saobraćaja, saopštili su iz Uprave policije.

Venecuelanska misica stradala u zemljotresu zajedno sa dečkom: Oglasila se porodica

Nedjelja, 05.07.2026 | 15:00

Svijet zanijemio pred tragedijom.

Živi, ne žuri: Uhapšena 23 vozača, većina zbog prekoračenja brzine

Nedjelja, 05.07.2026 | 13:51

Policija je juče sprovela pojačane aktivnosti u okviru kampanje Ministarstva unutrašnjih poslova i Uprave policije ,,Živi, ne žuri!“, usmjerene na prevenciju saobraćajnih nezgoda, podizanje svijesti vozača i zaštitu života učesnika u saobraćaju, sa posebnim akcentom na kontrolu brzine kretanja vozila, saopštili su iz Uprave policije.

Marta Kos specijalna gošća predsjednika Milatovića na prijemu povodom Dana državnosti

Nedjelja, 05.07.2026 | 13:44

Na poziv predsjednika Crne Gore Jakova Milatovića, komesarka Evropske unije za proširenje Marta Kos biće specijalna gošća na svečanom prijemu povodom Dana državnosti Crne Gore, koji će 9. jula biti upriličen na Cetinju, saopštili su iz Službe predsjednika Crne Gore.