Nedjelja, 03.05.2026 | 21:00
IZVOR: rtcg.me

Novi zakon udara na poreske zloupotrebe i offšor premještanje dobiti

Nacrt Zakona o porezu na dobit pravnih lica, donosi niz novina koje sprečavaju poreske zloupotrebe i premještanje dobiti. Suština je da se dobit oporezuje tamo gdje se stvara ekonomska vrijednost, kazala je našem Radiju članica radne grupe iz Instituta sertifikovanih računovođa Anastasija Boljević. Izmještanje poslovanja kompanija u offšor zone je u fokusu, i novi zakon cilja takve situacije ali nije svaka struktura sporna kazala je Boljević. Važno je što Nacrt zakona predviđa zaključenje prethodnih sporazuma o transfernim cijenama između poreskih obveznika i Poreske uprave što meže doprinijeti pravnoj sigurnosti.




Foto: Pixabay/Ilustracija

Predložene izmjene Zakona o porezu na dobit pravnih lica treba posmatrati kao dio šireg procesa usklađivanja Crne Gore sa Evropskom unijom za sprečavanje erozije poreske osnovice i premještanja dobiti, kazala je članica radne grupe za izmjenu Zakona, generalna sekretarka Instituta sertifikovanih računovođa Anastasija Boljević.

"Suština je da se dobit oporezuje tamo gdje se stvarno stvara ekonomska vrijednost, gdje su ljudi, imovina, funkcije, rizici i stvarno poslovanje", ističe.

Ključno je poglavlje protiv premještanja dobiti, uključujući ograničenje kamata, pravila o kontrolisanim inostranim društvima, izlazno oporezivanje, hibridne neusklađenosti i opšta pravila protiv zloupotreba.

"Znači da se troškovi zaduživanja neće uvijek moći u potpunosti priznati kao poreski rashod, posebno ako se kroz visoke kamate prema povezanim licima smanjuje oporeziva dobit u Crnoj Gori", kaže ona.

Tu su i pravila koja se primjenjuju kada domaći poreski obveznik kontroliše društvo u drugoj državi, posebno ako je riječ o jurisdikciji sa niskim ili nikakvim porezima.

"I u takvim slučajevima određena neraspoređena dobit tog inostranog društva može biti uključena u poresku osnovicu domaćeg obveznika", navodi.

Uvodi se i izlazno oporezivanje, i cilj je, naglašava Boljević, da se oporezuje vrijednost koja je nastala dok je ta imovina ili poslovanje bilo vezano za Crnu Goru.

Na pitanje kako će se oporezovati kompanije koje su sklone premještanju dobiti u ofšor zone, Boljević je kazala da nije svaka struktura sporna.

"Problem nastaje kada se koriste povezana društva, zajmovi, licence, autorske naknade, konsultantske usluge ili neki drugi aranžmani kako bi se dobit koja je ekonomski ostvarena u Crnoj Gori formalno premjestila u jurisdikcije sa nižim porezom. I novi zakon upravo cilja takve situacije. Ako kompanija u Crnoj Gori plaća visoke kamate povezanom licu u inostranstvu, više neće biti dovoljno da postoji samo ugovor. Znači, biće važno da se dokaže da je zaduženje ekonomski opravdano, da je kamatna stopa tržišna i da troškovi zaduženja ne prelaze zakonom dozvoljene limite", kaže Boljević.

Na pitanje šta je pokazala dosadašnja praksa kontrole stranih kompanija u našoj zemlji, Boljević je kazala da se one posmatraju kao jedinstven sistem i nikako problematična kategorija.

"Veliki broj stranih investitora posluje i uredno i doprinosi ekonomiji Crne Gore. Međutim, kod složenih međunarodnih grupa uvijek postoji veći rizik da će se dobit prejmeštati kroz transakcije sa povezanim licima. Problem nastaje ako nemamo dokaza da je usluga stvarno pružena, tj. ako nemamo ekonomske koristi za domaće društvo, ako cijena nije tržišna ili ako se većina profita zadržava van Crne Gore, dok domaće društvo prikazuje minimalni dobitak ili gubitak", navela je.

Upravo zbog toga finansijsko izvještavanje ima centralnu ulogu i nije samo zakonska obaveza, ono je osnova za poresku prijavu i za svaku poresku kontrolu, procjenu rizika i za zaštitu javnog interesa, zaključila je Anastasija Boljević.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

U ponedjeljak premijerski sat: Kneževića zanima šta Spajić misli o stavu Ranka Krivokapića

Nedjelja, 05.07.2026 | 14:19

Premijer Milojko Spajić odgovaraće u ponedjeljak na pitanja poslanika, na posebnoj sjednici Skupštine posvećenoj premijerskom satu.

UP: Drugo veče festivala “Exit to Montenegro” proteklo bez incidenata

Nedjelja, 05.07.2026 | 14:05

Policija je u noći između 4. i 5. jula, tokom drugog dana održavanja muzičkog festivala “Exit to Montenegro”, uspješno realizovala aktivnosti na obezbjeđenju javnog okupljanja, očuvanju stabilnog javnog reda i mira, bezbjednosti građana i nesmetanom odvijanju drumskog saobraćaja, saopštili su iz Uprave policije.

Živi, ne žuri: Uhapšena 23 vozača, većina zbog prekoračenja brzine

Nedjelja, 05.07.2026 | 13:51

Policija je juče sprovela pojačane aktivnosti u okviru kampanje Ministarstva unutrašnjih poslova i Uprave policije ,,Živi, ne žuri!“, usmjerene na prevenciju saobraćajnih nezgoda, podizanje svijesti vozača i zaštitu života učesnika u saobraćaju, sa posebnim akcentom na kontrolu brzine kretanja vozila, saopštili su iz Uprave policije.

Pejović: Sinhronizovani napadi Ðukanovića i Vučića dokazuju njihovu neraskidivu vezu

Nedjelja, 05.07.2026 | 20:32

Današnji sinhronizovani napadi SNS-a i DPS-a dokazuju neraskidivu vezu Ðukanovića i Vučića. Ove dvije navodno zavađene strukture imaju paničnu potrebu da se zajedno štite i održavaju, dok pred očima javnosti pokušavaju da zamagle istoriju zajedničkog djelovanja, saopštio je generalni sekretar Pokrta Evropa sad (PES) Boris Pejović.

Domaći sladoled od kafe koji osvaja na prvi zalogaj: Kremast desert kojem je teško odoljeti

Nedjelja, 05.07.2026 | 14:39

Svi žele ovaj recept!

Dopunjen sporazum o poslovanju Grupe Triglav na italijanskom tržištu automobilskih osiguranja

Ponedjeljak, 06.07.2026 | 13:47

Grupa Triglav nastavlja poslovanje na italijanskom tržištu i tokom 2026. godine u saradnji sa partnerima.

Milatović primio Marselu u oproštajnu posjetu: Italija važan partner Crne Gore na evropskom putu

Ponedjeljak, 06.07.2026 | 13:22

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović saopštio je da je primio u oproštajnu posjetu ambasadorku Italije Andreinu Marselu i zahvalio joj na predanom radu, prijateljskom odnosu prema Crnoj Gori i doprinosu daljem jačanju odnosa između dvije države.

Ulcinj: Festival „Exit to Montenegro“ u Ulcinju protekao bez incidenata i narušavanja javnog reda i mira i uz visok nivo bezbjednosti

Ponedjeljak, 06.07.2026 | 13:03

Uprava policije (UP) saopštila je da su njihovi službenici uspješno realizovali sve aktivnosti na obezbjeđenju javnog okupljanja, očuvanju stabilnog javnog reda i mira, bezbjednosti građana i nesmetanom odvijanju drumskog saobraćaja tokom održavanja međunarodnog muzičkog festivala „Exit to Montenegro“, koji je od 3. do 6. jula održan u Ulcinju.

Ibrahimović na NATO samitu u Ankari

Ponedjeljak, 06.07.2026 | 13:45

Potpredsjednik Vlade Crne Gore i ministar vanjskih poslova Ervin Ibrahimović učestvovaće na NATO samitu, koji se održava 7. i 8. jula u Ankari, u Republici Turskoj, saopšteno je iz MVP.

UEFA šokirana odlukom o Balogunu: Neka pravila mogu da se slobodno tumače, ovo ne može, meč suspenzije je obavezan

Ponedjeljak, 06.07.2026 | 13:35

UEFA je oštro kritikovala odluku FIFA da Folarinu Balogunu ukine automatsku suspenziju zbog crvenog kartona, ocijenivši da je time narušen integritet takmičenja i stvoren opasan presedan usred Svjetskog prvenstva.  

Jović: Crna Gora je spremna za EU, nadam se da Hrvatska neće praviti prepreke

Ponedjeljak, 06.07.2026 | 11:21

Crna Gora je spremna za ulazak u EU smatra profesor međunarodnih odnosa i bezbjednosnih studija na Fakultetu političkih znanosti u Zagrebu Dejan Jović. A da li će se to dogoditi umnogome zavisi između ostalog i od toga da li će Hrvatska postaviti neku vrstu blokade i na njoj insistirati, ali i od toga kako će Crna Gora odgovoriti.

SEP podnosi inicijativu za hitno razrješenje članova Savjeta Narodne biblioteke „Radosav Ljumović“

Ponedjeljak, 06.07.2026 | 12:46

Odbornici Stranke evropskog progresa (SEP) u Skupštini Glavnog grada podnijeće formalnu inicijativu za hitno razrješenje članova Savjeta Narodne biblioteke „Radosav Ljumović“.

Milatovićev kabinet: Očekujemo da Skupština na istoj sjednici glasa i o izboru dvoje nedostajućih sudija Ustavnog suda

Ponedjeljak, 06.07.2026 | 10:34

Kabinet predsjednika Crne Gore pozdravlja postignuti dogovor u vezi sa tehničkim izmjenama Ustava, koje predstavljaju važan korak u ispunjavanju obaveza iz evropske agende Crne Gore.

Madona: Vještačka inteligencija i algoritmi ubijaju kreativnost

Ponedjeljak, 06.07.2026 | 11:57

Kraljica popa smatra da je oslanjanje na AI "potpuna suprotnost stvaranju umjetnosti".

Počela isporuka računarske opreme školama u Crnoj Gori

Ponedjeljak, 06.07.2026 | 11:44

Počela je isporuka nove računarske opreme školama u Crnoj Gori. Vrijednost nabavke je oko 2.400 000 eura, od čega 1.980.000 eura čine bespovratna sredstva obezbijeđena kroz grant Evropske investicione banke (EIB), dok je preostali dio finansiran iz budžeta.