Četvrtak, 14.05.2026 | 16:25
IZVOR: Adria.tv

Vlada usvojila Krizni plan: Kako će država reagovati kad dođe do poremećaja u snabdijevanju naftom?

Vlada Crne Gore usvojila je, na predlog Ministarstva energetike i rudarstva, Krizni plan za rješavanje poremećaja u snabdijevanju naftnim derivatima, važan dokument kojim država prvi put dobija definisan sistem reagovanja u slučaju ozbiljnih poremećaja na tržištu goriva.




Foto: Ilustracija/Pixabay

Kako je saopšteno iz Ministarstva energetike i rudarstva, riječ je o jednom od najvažnijih koraka koje je taj resor preduzeo u oblasti energetske sigurnosti, sa ciljem da građani i privreda budu zaštićeni čak i u uslovima globalnih kriza i nestabilnosti na tržištu energenata.

“Plan je pripreman tokom dužeg perioda kroz intenzivan rad Ministarstva energetike i rudarstva i saradnju sa drugim nadležnim institucijama, uz usklađivanje sa evropskim standardima i praksom Evropske unije i Energetske zajednice. Iako je snabdijevanje gorivom u Crnoj Gori trenutno uredno i stabilno, međunarodne okolnosti pokazuju koliko brzo može doći do poremećaja na svjetskom tržištu nafte. Geopolitičke tenzije, nesigurnosti oko ključnih transportnih ruta, kao i upozorenja Međunarodne agencije za energiju o mogućim poremećajima i rastu cijena, dodatno potvrđuju koliko je važno da država ima unaprijed pripremljen plan djelovanja”, navode.

Krizni plan precizno definiše šta država radi u slučaju problema sa snabdijevanjem, ko donosi odluke, kako se aktiviraju rezerve goriva i na koji način se štite građani i privreda.

“Poseban akcenat stavljen je na zaštitu prioritetnih korisnika, pa će u eventualnim kriznim situacijama prednost imati zdravstvene ustanove, javne službe, hitne službe i sektori od posebnog značaja za normalno funkcionisanje države i svakodnevni život građana. Plan predviđa i mogućnost uvođenja posebnih mjera radi stabilizacije tržišta i zaštite standarda građana, kao i jasnu koordinaciju svih nadležnih institucija kako bi reakcija države bila brza i efikasna”, dodaju.

Ministar energetike i rudarstva Admir Šahmanović poručio je da je riječ o dokumentu koji predstavlja važan iskorak u jačanju sigurnosti države i zaštiti građana.

„Do sada Crna Gora nije imala ovako jasno definisan krizni mehanizam za slučaj ozbiljnih poremećaja u snabdijevanju gorivom. Zato smo ovom poslu pristupili veoma ozbiljno i odgovorno. Naš cilj je bio da država bude spremna za iznenadne događaje i da građani znaju da sistem ima odgovor čak i u najzahtjevnijim okolnostima. Energetska sigurnost danas znači sigurnost države, ekonomije i svakog domaćinstva”, kazao je ministar.

Jedan od važnih principa plana jeste i transparentno informisanje javnosti, kako bi građani u svakom trenutku imali tačne i pravovremene informacije i kako bi se izbjegla nesigurnost ili destabilizacija tržišta.

“Ministarstvo energetike i rudarstva usvajanjem ovog plana potvrđuje da energetska sigurnost ostaje jedan od ključnih prioriteta državne politike, uz jasnu poruku da Crna Gora sada ima spreman, organizovan i odgovoran sistem za reagovanje u slučaju poremećaja u snabdijevanju naftnim derivatima”, zaključuju u tom resoru.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Katnić: Tokom ljeta 84 vatrogasca čuvaju Podgoricu od požara, Piperi, Kuči i Lješanska nahija pod posebnim nadzorom

Ponedjeljak, 06.07.2026 | 20:52

Požarna sezona u Podgorici već je počela prvim većim intervencijama, a pred vatrogascima su, upozoravaju nadležni, najizazovniji mjeseci u godini. Građane pozivaju na dodatni oprez, jer je najveći broj požara na otvorenom posljedica ljudskog faktora.

Požar na „Livadama“ podmetnut: Uviđaj i prikupljanje dokaza u toku, iz Deponije najavili krivične prijave

Ponedjeljak, 06.07.2026 | 20:07

Požar koji je tokom protekle noći izbio na deponiji „Livade“ stavljen je danas pod kontrolu nakon višesatne intervencije podgoričkih vatrogasaca. Iz preduzeća Deponija tvrde da je požar podmetnut i najavljuju krivične prijave.

Babović: Pojačane kontrole zapuštenih parcela zbog opasnosti od požara

Ponedjeljak, 06.07.2026 | 19:39

Početak požarne sezone donosi i pojačane kontrole zapuštenih parcela. Iz Glavnog grada apeluju na građane da očiste svoja imanja i tako smanje rizik od požara.

Zvuči nevjerovatno: Znanje dva jezika čini da mozak izgleda šest godina mlađe

Ponedjeljak, 06.07.2026 | 20:45

Što ranije naučite strani jezik, to će vam pamćenje duže ostati mlado.

Polović: Cilj izgradnja javne uprave zasnovane na savremenim digitalnim rješenjima

Ponedjeljak, 06.07.2026 | 19:07

Cilj svih aktivnosti Koordinacionog tijela za upravljanje procesom digitalne transformacije je izgradnja moderne, efikasne i građanima dostupne javne uprave, zasnovane na savremenim digitalnim rješenjima, kazao je generalni direktor za infrastrukturu, informacionu bezbjednost, digitalizaciju i e-servise, Dušan Polović.

FIFA odbila žalbu Belgije; Infantino: Da, Tramp me je zvao povodom ovog slučaja

Ponedjeljak, 06.07.2026 | 20:37

Žalbena komisija FIFA-e odbila je urgentnu žalbu Fudbalskog saveza Belgije (RBFA), tako da će američki napadač Folarin Balogun igrati protiv njihove reprezentacije u osmini finala.

Paolini izborila četvrtfinale Vimbldona, Mertens takođe među osam najboljih

Ponedjeljak, 06.07.2026 | 18:53

Italijanska teniserka Jasmin Paolini plasirala se u četvrtfinale Vimbldona nakon što je poslije tri seta savladala Aleksandru Ealu sa Filipina rezultatom 6:4, 4:6, 6:3.

Sedam načina da hodanjem poboljšate kondiciju bez osjećaja iscrpljenosti

Ponedjeljak, 06.07.2026 | 18:45

Mnogi hodanje smatraju samo načinom da stignu od tačke A do tačke B ili laganom aktivnošću rezervisanom za dane kada nemaju vremena za pravi trening.

Lajonel Riči smirio zabrinute fanove: Dobro sam

Ponedjeljak, 06.07.2026 | 20:30

Muzička zvijezda Lajonel Riči uvjerio je fanove da se uspješno oporavlja nakon zdravstvenih problema zbog kojih je bio primoran da odgodi nekoliko koncerata u okviru aktuelne turneje.

Ovaj rezultat na Vimbldonu niko nije očekivao

Ponedjeljak, 06.07.2026 | 19:55

Italijanski teniser Flavio Koboli nadigrao je Aleksa de Minora u osmini finala Vimbldona.