Izraelski premijer Benjamin Netanjahu suočava se s kritikama zbog američkog pritiska da obustavi napade na Hezbolah, dok sukobi u Libanu eskaliraju uoči izbora u njegovoj zemlji.
Foto: YT screenshot/ Israeli Defence force
Izraelski premijer Benjamin Netanjahu izložen je kritikama u zemlji nakon što je američki predsjednik Donald Tramp izjavio da će Izrael obustaviti planove napada na proiranski Hezbolah u Bejrutu, što dodatno naglašava pritisak s kojim se Netanjahu suočava uoči izbora na kojima mu ankete predviđaju poraz.
Tramp je u ponedjeljak rekao da su se Izrael i Hezbolah dogovorili o obustavi međusobnih napada, nekoliko sati nakon što je Netanjahu naredio nove napade na južna predgrađa Bejruta, zbog čega je Iran upozorio da Izrael ugrožava pregovore sa Sjedinjenim Američkim Državama.
Libanska vlada kasnije je objavila novi prekid vatre između Izraela i Hezbolaha, prema kojem bi Izrael obustavio napade na južni Bejrut, a Hezbolah zaustavio napade na Izrael.
Gubitak kontrole
Netanjahuovi protivnici na izborima, koji se moraju održati do oktobra, optužili su ga da je popustio Trampu u pitanjima nacionalne sigurnosti.
„Lokacija je drugačija, priča je ista“, rekao je Naftali Benet, bivši premijer, koji takođe kritikuje Netanjahua zbog ponovnog jačanja Hamasovih boraca u Pojasu Gaze.
„Vlada koja je izgubila kontrolu nad izraelskim suverenitetom“, napisao je Benet u objavi na platformi Iks.
Benet i njegov koalicioni partner na predstojećim izborima, centrista Jair Lapid, zalažu se za napade na Hezbolah.
„Potpuni protektorat“, napisao je Lapid u objavi na platformi Iks, optužujući Netanjahua da dopušta Sjedinjenim Američkim Državama da diktiraju izraelsku vojnu politiku, kao da je Izrael američka marioneta.
Izrael i Hezbolah nastavili su razmjenu vatre uprkos prekidu vatre od 16. aprila, postignutom uz posredovanje SAD-a. Novi sukob počeo je 2. marta, kada je Hezbolah počeo granatirati Izrael u znak podrške Iranu.
Izrael je od tada proširio ofanzivu na južni Liban, raselivši više od milion ljudi i usmrtivši više od 3.400 osoba. Hezbolah nije objavio podatke o svojim gubicima u sukobu.
Hezbolah lansira rakete i eksplozivne dronove na izraelske vojnike i sjeverne izraelske gradove. Izrael navodi da je od 2. marta poginulo 26 vojnika i četvoro civila.
Netanjahu odbacuje kritike vojnih operacija, tvrdeći da su zračni napadi pod njegovim vodstvom zadali teške udarce Hezbolahu. Nakon Trampove izjave o novom sporazumu, Netanjahu je rekao da stav Izraela u sukobu „ostaje nepromijenjen“.
Trampov zahtjev izazvao osude
„Ako Hezbolah ne prestane napadati naše gradove i građane, Izrael će gađati terorističke ciljeve u Bejrutu“, rekao je Netanjahu u saopćenju nakon Trampove objave.
Izraelska vojska nastavila je napade na južni Liban i nakon Trampove izjave u ponedjeljak.
U utorak je izraelski ministar odbrane Izrael Kac rekao da se Izrael suzdržao od napada na Bejrut na zahtjev SAD-a, ali je upozorio da će svaki novi napad Hezbolaha na sjever Izraela izazvati odmazdu u južnim predgrađima Bejruta.
Gadi Ajzenkort, bivši načelnik Generalštaba izraelske vojske, koji se takođe kandiduje za premijera, ocijenio je da je Trampovo insistiranje na obustavi napada neprihvatljivo.
„Nijedan izraelski premijer nikada nije prihvatio tako ponižavajući zahtjev“, napisao je Ajzenkort na platformi Iks.
Kritike naglašavaju rastuće napetosti u izraelskoj politici u vezi s tim koliko bi vojne odluke trebalo usklađivati sa Sjedinjenim Američkim Državama. Koalicioni partner Netanjahua, ministar nacionalne sigurnosti Itamar Ben Gvir, rekao je da Izrael treba da kaže Trampu „ne“.
Izraelski list na engleskom jeziku The Jerusalem Post ocijenio je da se Izrael „našao u ponižavajućem položaju da mora tražiti američko odobrenje kako bi zaštitio vlastite građane“.
„Sjedinjene Američke Države sada aktivno odvraćaju Izrael od odlučne vojne akcije“, navodi se u uvodniku.
KOMENTARI (0)