Ponedjeljak, 15.06.2026 | 14:03
IZVOR: kolektiv.me

Vlada: Nelegalno rentiranje jahti biće sankcionisano bez izuzetka

Na inicijativu Milutina Butorovića, predsjednika Koordinacionog tijela za usklađivanje i praćenje inspekcijskih nadzora, dana 10. juna započeta je koordinisana akcija suzbijanja nelegalnog iznajmljivanja jahti, poznata kao „Crni čarter“.




Foto: Ilustracija/Pixabay.com 

To je saopštila Vlada Crne Gore.

"U zajedničkoj akciji učestvovali su turistička inspekcija, poreska inspekcija i inspekcija sigurnosti plovidbe, sa ciljem suzbijanja sive ekonomije i uspostavljanja jednakih uslova poslovanja za sve subjekte koji posluju u skladu sa zakonom. Tokom trajanja akcije izvršeno je ukupno 30 inspekcijskih nadzora. Utvrđeno je 13 nepravilnosti, izrečeno 12 prekršajnih naloga, dok su u dva slučaja izdata ukazivanja za otklanjanje uočenih nedostataka. Ukupan iznos izrečenih novčanih kazni iznosio je skoro 23.000 eura", navode iz Vlade u saopštenju.

Dodaju da je posebno  važno istaći da je navedeni iznos novčanih sankcija rezultat otkrivanja nelegalnog poslovanja, odnosno aktivnosti koje su se odvijale u sivoj zoni i mimo zakonom propisanih obaveza.

"Time je još jednom potvrđena odlučnost nadležnih organa da se suprotstave nelegalnom radu i zaštite interese svih privrednih subjekata koji posluju zakonito. Tokom sprovođenja kontrola i prikupljanja operativnih informacija, postupajući inspektori došli su do saznanja koja ukazuju na postojanje većeg broja luksuznih jahti koje se nelegalno izdaju u akvatorijumu Bokokotorskog zaliva. Prema prikupljenim informacijama, rezervacije za pojedina plovila vrše se putem kontakt telefona registrovanog u Londonu, što dodatno ukazuje na potrebu intenziviranja međuinstitucionalne saradnje i daljeg praćenja mogućih oblika prekograničnog i nelegalnog poslovanja u ovoj oblasti"  saopštili su.

Navode da prema raspoloživim podacima sa tržišta, cijene dnevnog iznajmljivanja luksuznih jahti kreću se od približno 3.000 do čak 22.000 eura po danu, u zavisnosti od vrste i kategorije plovila. Imajući u vidu visinu ostvarenih prihoda, nelegalno obavljanje ove djelatnosti nanosi višestruku štetu državi, koja po osnovu neobračunatih i neplaćenih poreskih obaveza ostaje uskraćena za značajne budžetske prihode. Istovremeno, nelojalna konkurencija dodatno ugrožava privredne subjekte koji posluju u skladu sa zakonom i uredno izmiruju svoje fiskalne obaveze.

"Akcija „Crni čarter“ biće nastavljena i u narednom periodu, sa posebnim fokusom na suzbijanje sive ekonomije u oblasti iznajmljivanja plovila, unapređenje fiskalne discipline i jačanje bezbjednosti plovidbe",  smatraju.

Poručuju da nadležni organi će nastaviti sa pojačanim kontrolama i preduzimati sve zakonom propisane mjere prema subjektima koji obavljaju djelatnost suprotno važećim propisima. Istovremeno, upućujemo poziv svim subjektima nadzora koji obavljaju djelatnost iznajmljivanja plovila i pružanja usluga na moru da svoje poslovanje usklade sa važećim propisima i izvrše registraciju djelatnosti koju obavljaju.

"Cilj nadležnih institucija nije represija, već uspostavljanje zakonitog poslovnog ambijenta u kojem će svi privredni subjekti imati jednake uslove za rad i mogućnost da svoju djelatnost obavljaju nesmetano, sigurno i u skladu sa zakonom", zaključeno je u saopštenju Vlade.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Objavljena lista NAJBEZBJEDNIJIH zemalja na svijetu, CRNA GORA ostvarila napredak!

Nedjelja, 14.06.2026 | 16:06

Dok rat u Ukrajini, sukobi na Bliskom istoku i rastuće geopolitičke tenzije nastavljaju da oblikuju globalnu bezbjednosnu sliku, Crna Gora se nalazi među sigurnijim državama svijeta. Prema Globalnom indeksu mira za 2026. godinu, zauzima 34. mjesto među 163 države, što je svrstava među najstabilnije zemlje ne samo Zapadnog Balkana već i šireg evropskog prostora.

UFC spektakl na travnjaku ispred Bijele kuće za Trampov 80. rođendan: Sedam vrhunskih borbi i investicija od 60 miliona dolara

Nedjelja, 14.06.2026 | 17:36

Posebno za ovu priliku, UFC je izmijenio standardnu opremu. Svih 14 boraca nosiće unikatne šorceve i posebno dizajniranu garderobu. Umjesto standardnih rukavica, takmičari će koristiti opremu u crvenoj, bijeloj i plavoj boji, dok će na poleđini rukavica biti ušivena američka zastava

Spajić u posjeti Luksemburgu: Crna Gora sjutra zatvara još dva pregovaračka poglavlja

Nedjelja, 14.06.2026 | 16:45

Predsjednik Vlade Milojko Spajić predvodiće delegaciju Vlade Crne Gore na Međuvladinoj konferenciji koja će se sjutra, 15. juna održati u Luksemburgu, a na kojoj će Crna Gora zatvoriti dva pregovaračka poglavlja, saopštili su iz Vlade.

Oborena tri državna rekorda

Nedjelja, 14.06.2026 | 16:32

Na atletskoj stazi SC „Topolica“ u Baru, u organizaciji Atletskog saveza Crne Gore, a pod pokroviteljstvom Ministarstva sporta i mladih Crne Gore, održan je prvi dan 33. Pojedinačnog prvenstva Crne Gore za mlađe juniore i mlađe juniorke. Na takmičenju je nastupilo 130 atletičara iz 15 klubova (Podgorica, Jedinstvo, Mornar, Lim, ,,Sanja”, Orion, Rudar, Rasti zdravo, Tara, Milenijum, Lovćen, Cetinje, Tempo, Sparta i Nikšić). Najviše medalja prvog dana osvojili su atletičari Mornara – ukupno 10.

Radulović: Pravila plovidbe važiće za sve, cilj je sigurno ljeto na moru i jezeru

Nedjelja, 14.06.2026 | 15:22

Pravila će važiti za sve, a njihovo poštovanje biće predmet pojačanog nadzora tokom cijele ljetnje sezone. Naš cilj nije kažnjavanje, već prevencija i zaštita ljudskih života, istakao je Radulović.

EPCG usvojila novi Statut: Važan korak u razvoju institucionalnog i upravljačkog okvira

Ponedjeljak, 15.06.2026 | 14:37

Elektroprivreda Crne Gore (EPCG) saopštila je da je danas u Nikšiću održana vanredna sjednica Skupštine akcionara EPCG AD Nikšić. Skupština je održana u skladu sa utvrđenim Dnevnim redom, a ključna tačka odnosila se na usvajanje novog Statuta Elektroprivrede Crne Gore AD Nikšić, čime Društvo ispunjava zakonom propisanu obavezu usklađivanja svojih akata, organizacije i poslovanja sa odredbama Zakona o privrednim društvima, saopšteno je iz EPCG.

Omladinci saznali rivale u kvalifikacijama za Euro 2027

Ponedjeljak, 15.06.2026 | 14:12

Omladinska fudbalska reprezentacija Crne Gore igraće u grupi B1 druge runde kvalifikacija za EURO 2027, odlučeno je na današnjem žrijebu u Nionu.

Vlada: Nelegalno rentiranje jahti biće sankcionisano bez izuzetka

Ponedjeljak, 15.06.2026 | 14:03

Na inicijativu Milutina Butorovića, predsjednika Koordinacionog tijela za usklađivanje i praćenje inspekcijskih nadzora, dana 10. juna započeta je koordinisana akcija suzbijanja nelegalnog iznajmljivanja jahti, poznata kao „Crni čarter“.

Netanjahu poručio Trampu da će nastaviti operaciju u Libanu

Ponedjeljak, 15.06.2026 | 14:30

Izraelski premijer Benjamin Netanjahu je predsjedniku SAD Donaldu Trampu saopštio da će nastaviti operaciju u Libanu uprkos planovima SAD i Irana da rIJeše sukob, javlja Ynet, prenosi RIA Novosti.

MUP: Poziv za prijem 500 policajaca prilika za sve zainteresovane da postanu dio službe i doprinesu izgradnji sigurnije Crne Gore

Ponedjeljak, 15.06.2026 | 14:23

Ministarstvo unutrašnjih poslova podsjetilo je da je raspisalo Javni poziv za sprovođenje posebnog postupka zapošljavanja policijskih službenika za potrebe Uprave policije, kojim je predviđeno zapošljavanje 500 izvršilaca u zvanju mlađi policajac, u skladu sa izmjenama i dopunama Zakona o unutrašnjim poslovima.

Akcija „Stranac“: Realizovano 640 represivnih mjera prema stranim državljanima

Ponedjeljak, 15.06.2026 | 14:15

U akcija „Stranac“ realizovano je 640 represivnih mjera prema stranim državljanima, saopštili su iz Uprave policije.

U četvrtak biraju predsjednika Skupštine Glavnog grada

Ponedjeljak, 15.06.2026 | 13:26

Skupština Glavnog grada konačno će održati sjednicu u četvrtak - 18. juna, tokom koje će odlučivati o imenovanju odbornika Preokreta Srđana Perića na funkciju predsjednika lokalnog parlamenta.

Obama: Imali smo sporazum s Iranom koji je funkcionisao, ne možete bombardovanjem doći do rješenja

Ponedjeljak, 15.06.2026 | 14:57

Bivši predsjednik Sjedinjenih Američkih Država Barack Obama izjavio je da je malo vjerovatno da će novi sporazum s Iranom predstavljati značajno poboljšanje u odnosu na nuklearni sporazum iz 2015. godine, poznat kao JCPOA.

Šahmanović: Rješavanje pitanja napajanja Rožaja više ne može čekati, već ove sedmice obilazak potencijalnih lokacija za novu trafostanicu

Ponedjeljak, 15.06.2026 | 13:15

Na inicijativu ministra energetike i rudarstva Admira Šahmanovića danas je održan sastanak posvećen realizaciji projekta izgradnje trafostanice 110 kV Rožaje, jednog od najvažnijih infrastrukturnih energetskih projekata za sjever Crne Gore, saopštili su iz Ministarstva energetike i rudarstva.  

“Prijestonice kokaina” u Evropi: Gdje potrošnja najbrže raste – na spisku i slovenački i hrvatski gradovi

Ponedjeljak, 15.06.2026 | 14:45

Najnoviji izvještaj Agencije Evropske unije za droge (EUDA) pruža uvid u to gdje je upotreba kokaina najrasprostranjenija, na osnovu količina ostataka droge pronađenih u otpadnim vodama. Najveće količine zabilježene su u španskim i belgijskim gradovima, a na spisku 15 vodećih gradova nalaze se i tri iz regiona – hrvatski Split, te slovenački Velenje i Domžale-Kamnik.