Petak, 28.08.2026 | 11:00
IZVOR: Kolektiv.me

More bezbjedno za kupanje u Baošićima, u Donjoj Lastvi voda i dalje lošeg kvaliteta

Kupanje je ponovo bezbjedno u Baošićima, dok u Donjoj Lastvi i dalje važi zabrana, nakon što je ponovljena analiza potvrdila loš kvalitet morske vode, saopšteno je iz Javnog preduzeća za upravljanje morskim dobrom.




“Rezultati analize kvaliteta morske vode za 114 lokacija, koju je Institut za biologiju mora sproveo u periodu od 17. do 21. avgusta ove godine, pokazali su da je na 73,7 odsto lokacija morska voda bila odličnog kvaliteta, na 15,8 odsto lokacija dobrog, na 8,8 odsto zadovoljavajućeg, dok je na 1,8 odsto lokacija bila lošeg kvaliteta”, navodi se u saopštenju.

Kako su kazali, rezultati potvrđuju da je morska voda na crnogorskim kupalištima uglavnom dobrog kvaliteta, odnosno da je na većini lokacija sanitarno ispravna i bezbjedna za kupanje i rekreaciju.

“Klasifikacija voda za kupanje u okviru ovogodišnjeg Programa praćenja sanitarnog kvaliteta morske vode vrši se u skladu sa članom 8 Pravilnika o načinu i rokovima za sprovođenje mjera obezbjeđivanja očuvanja, zaštite i poboljšanja kvaliteta vode za kupanje („Službeni list Crne Gore“, br. 019/26), kojim se vode za kupanje klasifikuju kao: „odlične“, „dobre“, „zadovoljavajuće“ i „loše’”, navodi se u saopštenju.

Kako su istakli, u opštini Ulcinj, od ukupno 18 lokacija na kojima se realizuje Program praćenja sanitarnog kvaliteta morske vode, voda je bila odličnog kvaliteta na 14 lokacija, dobrog na tri, a zadovoljavajućeg na jednoj lokaciji.

“Od ukupno 15 lokacija u opštini Bar, voda je na 12 lokacija bila odličnog, a na preostale tri lokacije dobrog kvaliteta. Kada je riječ o opštini Budva, Program se realizuje na 34 lokacije. Od toga je na 29 lokacija voda za kupanje bila odličnog kvaliteta, na tri dobrog, a na preostale dvije lokacije zadovoljavajućeg kvaliteta”, dodali su.

 
Analize su pokazale da je u Kotoru na sedam lokacija voda bila odličnog, na pet dobrog, a na tri lokacije zadovoljavajućeg kvaliteta.

“U opštini Tivat, od ukupno 10 lokacija, voda je bila odličnog kvaliteta na sedam lokacija, dobrog na jednoj, zadovoljavajućeg takođe na jednoj, dok je na jednoj lokaciji kvalitet vode bio loš”, istakli su.

U Herceg Novom, kako dodaju iz Morskog dobra, uzorkovana je voda na ukupno 22 lokacije, od čega je na 15 lokacija bila odličnog, na tri dobrog, na isto toliko lokacija zadovoljavajućeg, dok je na jednoj lokaciji kvalitet vode bio loš.

“Kao što je javnost već obaviještena, loš kvalitet vode za kupanje prethodno je utvrđen na lokacijama “Donja Lastva 01“ u Tivtu i “Baošići 01“ u opštini Herceg Novi. Međutim, rezultati ponovljenih analiza kvaliteta morske vode, koji su uzeti 26. avgusta sa lokacija na kojima je prethodno utvrđen loš kvalitet, pokazali su zadovoljavajući kvalitet vode na lokaciji “Baošići 01“ u opštini Herceg Novi, koja obuhvata kupališta u okviru 18G, 18F, 18E, 18H i 18D”, ističu iz Morskog dobra.

Prema njihovim navodima, dobijeni rezultat pokazuje da je kvalitet vode na ovoj lokaciji bezbjedan za kupanje i rekreaciju.

“Na lokaciji „Donja Lastva 01“ u opštini Tivat, voda je i dalje lošeg kvaliteta, zbog čega je na kupalištima u okviru ove vode za kupanje zabranjeno kupanje i istaknuta crvena zastavica. Podaci ponovljenih analiza dostavljeni su i inspektoru za vode, koji će u daljem postupanju preduzeti mjere i radnje iz svoje nadležnosti”, dodaje se u saopštenju.

Poručili su da Institut za biologiju mora nastavlja sa uzimanjem uzoraka morske vode sa lokacije „Donja Lastva 01“, a da će o dobijenim rezultatima javnost biti blagovremeno obaviještena.

“Rezultati ispitivanja kvaliteta morske vode, kao i podaci o temperaturi mora, temperaturi vazduha i salinitetu za svako pojedinačno kupalište, mogu se pogledati putem posebne aplikacije dostupne na linku , na crnogorskom i engleskom jeziku”, zaključili su.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Viber uveo šest velikih promjena: Evo šta je sve novo u aplikaciji

Četvrtak, 27.08.2026 | 12:17

Kako bi olakšao ove interakcije i pomogao brendovima da se pripreme za periode najveće kupovine, Rakuten Viber je predstavio šest novih funkcija u okviru Viber Poslovnih poruka (Viber Business Messages).

Brisel razmatra zatvaranje četiri poglavlja

Četvrtak, 27.08.2026 | 12:01

Radna grupa Savjeta Evropske unije za proširenje razmatraće 1. septembra nacrte pozicija za zatvaranje četiri pregovaračka poglavlja u pregovorima sa Crnom Gorom. U pitanju su poglavlja 14 (transportna politika), 12 (bezbjednost hrane), 18 (statistika) i 19 (socijalna politika i zapošljavanje), prenosi RTCG.

Humanost.com: Tihana (43) boluje od malignog tumora jajnika, potrebno 135 hiljada eura za tumor vakcinu, pošalji 63 na 14565

Četvrtak, 27.08.2026 | 11:47

Tihana Milović iz Herceg Novog već je operisala karcinom jajnika IVb stadijuma, te prošla proces oporavka. Međutim, i dalje se nalazi u teškom stanju i ima depozite metastaza po limfnim čvorovima stomaka.  Liječila se u Beogradu i Njemačkoj, a sada nadu polaže u tumorsku peptidnu vakcinu koja će se izrađivati u Španiji.

Spajić: Imamo ozbiljne operativne informacije da će zatvaranje poglavlja biti praćeno hibridnim djelovanjem iz dvije države regiona

Četvrtak, 27.08.2026 | 15:14

Imamo ozbiljne bezbjednosne operativne informacije da će najavljeno zatvaranje novih pregovaračkih poglavlja biti praćeno koordinisanim hibridnim djelovanjem, u koje su uključeni zvaničnici najmanje dvije države iz regiona, saopštio je premijer Milojko Spajić.

Požar se ponovo rasplamsao u Jasenovu Polju kod Nikšića

Četvrtak, 27.08.2026 | 15:02

U Jasenovu polju kod Nikšića ponovo se rasplamsao požar, koji je danima aktivan na tom području.

Zbog kršenja propisa na moru izdato gotovo 600.000 eura prekršajnih naloga

Petak, 28.08.2026 | 11:41

Na crnogorskom primorju ove sezone izdato je gotovo 600.000 eura prekršajnih naloga zbog kršenja propisa na moru, dok je samo u prve tri sedmice avgusta privremeno oduzeto 29 plovnih objekata.

Podgorica: Počinju radovi u Ulici 8. marta

Petak, 28.08.2026 | 11:28

Ekipe Puteva započinju radove na struganju kolovoza u Ulici 8. marta, jednoj od najfrekventnijih saobraćajnica u Podgorici.

Spajić: Kolašin i Crna Gora ispisuju nove, najljepše stranice evropskog rasta i razvoja

Petak, 28.08.2026 | 11:15

Predsjednik Vlade Crne Gore Milojko Spajić je čestitao rukovodstvu i građanima Kolašina Dan opštine – 28. avgust, čijim obilježavanjem se, kako je naveo, trajno čuva sjećanje na izuzetne ličnosti moračko-rovačkog kraja, koje su, dajući neizmjeran doprinos očuvanju nacionalne slobode, dostojanstva i napretka, ostale najsvjetliji uzori nadolazećim generacijama.

Budva: Pojačane policijske snage tokom festivala EXIT 2 Montenegro – Sea Dance Edition

Petak, 28.08.2026 | 10:37

Uprava policije je saopštila da njihovi službenici preduzimaju planske i koordinisane aktivnosti na obezbjeđenju festivala EXIT 2 Montenegro – Sea Dance Edition, koji će biti održan na plaži Bečići u Budvi, od 28. do 31. avgusta.

Obustava saobraćaja na dijelu Bulevara Vojislavljevića do 8. septembra, privrednicima omogućen prolaz

Petak, 28.08.2026 | 10:26

Zbog izvođenja radova na izgradnji Bulevara Vojislavljevića, od danas do 8. septembra, na snazi je totalna obustava saobraćaja od raskrsnice sa ulicom Đura Jakšića do raskrsnice sa ulicom Princeze Ksenije u Podgorici, saopšteno je iz Uprave za saobraćaj.

Instagram dobio još jednu novu funkciju

Petak, 28.08.2026 | 10:13

Društvena mreža Instagram objavila je da uvodi novu funkciju za lakšu i bržu montažu kratkih video-snimaka (Reels).

Mitrović: Ako nam se ukaže šansa, pokušaćemo da je iskoristimo

Petak, 28.08.2026 | 09:58

Košarkaška reprezentacija Crne Gore danas (17.30) gostuje Gruziji na startu druge faze kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo.

Preminuo norveški kralj Harald V

Petak, 28.08.2026 | 09:37

Zastave na krovu palate spuštene su na pola koplja, a saopšteno je kako je kralj preminuo u bolnici.

Doktorka pred penziju dala otkaz u Srbiji i otišla da radi u državnoj bolnici u Crnoj Gori: Ovdje se lakše diše, plate do 4.500 eura

Petak, 28.08.2026 | 09:27

Samo dvije godine pred penziju, doktorka Tatjana Vešović, dugogodišnja načelnica Klinike za ginekologiju i akušerstvo u Opštoj bolnici u Vršcu, dala je otkaz i preselila se u Crnu Goru. Ona od prije nekoliko mjeseci radi u državnoj bolnici u Baru, u kojoj se zaposlio i njeg suprug, radiolog dr Goran Vešović. Za Nova.rs doktorka otkriva razloge svog odlaska, ali i objašnjava zašto bi Srbija, koja već gubi mlade ljekare, uskoro mogla ostati i bez starijih, iskusnih specijalista.

Osumnjičeni za šverc kokaina izručen iz Švedske

Petak, 28.08.2026 | 09:15

Policijski službenici NCB Interpol-a Podgorica – FAST tima za ciljano traganje, uz asistenciju Posebne jedinice policije, realizovali su juče ekstradiciju međunarodno tražene osobe iz Švedske u Crnu Goru.