Četvrtak, 11.01.2024 | 11:27
IZVOR: klix.ba

OBRATITE PAŽNJU - Ovaj popularni jutarnji napitak može OŠTETITI vaše zube

Briga o zubima ključna je kada je u pitanju dobro opšte zdravlje, a postoji jedno popularno jutarnje piće koje biste trebali izbjegavati ako želite zadržati gleđ.




Foto: Ilustracija/pexels.com 

Praktikovanje dobre dentalne higijene je važno ako želite održavati zdrav način života, a to je puno više od jednostavnog pranja zuba i čišćenja zubnim koncem dva puta dnevno.

Kako bi vaš osmijeh i dalje blistao, trebali biste dobro razmisliti o tome što jedete i pijete, ali to ne se ne odnosi samo na očite namirnice. Većina ljudi zna da prekomjerno pijenje čaja i kafe može dovesti do ružnih mrlja, ali postoje neki napici koji takođe mogu oštetiti vaše zube.

Stomatolog Khaled Kasem upozorio je da bi jedno popularno piće moglo biti ozbiljno štetno kada je riječ o vašem oralnom zdravlju, uprkos tome što ga mnogi ljubitelji zdravog načina života piju bez razmišljanja.

Osvrćući se na neke od trendova iz 2023. godine o kojima se najviše govorilo, stomatolog Kasem je rekao da trebamo biti oprezni kada pijemo vodu s limunom koja je, iako je osvježavajuća, ujedno i jako kisela.

Medicinski izvještaj iz 2019. godine pokazao je da bi voda s limunom mogla imati svojstva protiv starenja, dok pomaže u jačanju crijevnog mikrobioma i čak vam pomaže da živite duže.
 
Međutim, ako ste jedan od mnogih entuzijasta zdravlja koji su vodu s limunom učinili dijelom svoje jutarnje rutine, morate nešto preduzeti kako biste zaštitili svoje zube.

"Nema iznenađenja što je voda s limunom i dalje popularan trend jer postoje mnoge dokazane zdravstvene prednosti ovog pića. Izvor je hidratacije i vitamina C, podržava zdravlje kože, pomaže probavi i tvrdi se da potiče vaš metabolizam. Međutim, jeste li znali da pijenje previše vode s limunom može ozbiljno oštetiti vaše zube", naveo je Kalem.

Naime, sok od limuna je vrlo kiseo i može nagrizati caklinu, čineći vaše zube osjetljivima na bolesti desni i propadanje tokom vremena. Stoga, ako je to jedan od vaših dnevnih rituala, savjetujemo da ga pijete na slamku kako biste se zaštitili zube. Ako primijetite bilo kakve znakove ranica u ustima, klonite se napitaka s citrusnim voćem jer kiselost može izazvati iritaciju i upalu.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Problemi sa spavanjem kod beba: Šta je normalno i kako pomoći

Ponedjeljak, 20.04.2026 | 18:57

Problemi sa spavanjem kod beba nisu izuzetak nego pravilo u prvoj godini života. Iako mogu biti iscrpljujući za roditelje, najčešće su privremeni i povezani s normalnim razvojem djeteta.

Više od simptoma: Otkrijte šta vam depresija zaista poručuje

Nedjelja, 19.04.2026 | 19:44

Možda je depresija zaštitni sloj koji skriva vaše dublje želje. Ona je neugodan glasnik – ali poruka je važna: zastanite i otkrijte šta se zaista dešava, umjesto da samo potiskujete osjećaj

Kvalitet a ne kvantitet – zašto su kalorije iz hleba manje bitne nego što smo mislili

Nedjelja, 19.04.2026 | 14:42

Naučnici su otkrili da ugljeni hidrati mogu usporiti metabolizam i podstaći taloženje masti – čak i kada unos kalorija ostaje isti.

Riba koju najčešće kupujemo uopšte nije tako zdrava kao što mislimo

Petak, 17.04.2026 | 12:15

Na prvi pogled, pitanje „koja je najnezdravija riba“ djeluje kao da ima jednostavan odgovor, ali stvari su zapravo složenije. Riba se uopšteno smatra veoma zdravom namirnicom, međutim pojedine vrste mogu sadržati više masti, veće količine toksina ili se pripremaju na način koji ih čini manje pogodnim za svakodnevnu ishranu.

Često se budite sa glavoboljom? Ovo mogu biti uzroci

Četvrtak, 16.04.2026 | 20:21

Jutarnje glavobolje mogu imati različite uzroke – od dehidratacije i stresa do ozbiljnijih poremećaja poput apneje u snu, upozoravaju stručnjaci.

MUP provjerava optužbe Medenice protiv policajaca

Ponedjeljak, 20.04.2026 | 09:15

Tvrdnje osobe koja se na društvenim mrežama predstavlja kao Miloš Medenica da su pojedini policijski službenici, posebno oni koji su u poslednje vrijeme napredovali u karijeri, učestvovali u izvršenju teških krivičnih djela našle su se pod lupom Unutrašnje kontrole Ministarstva unutrašnjih poslova.

Vlada danas o produženju odluke o umanjenju akciza na gorivo

Ponedjeljak, 20.04.2026 | 08:32

Vlada bi trebalo danas da odluči da li će produžiti odluku o privremenom umanjenju akciza na gorivo, koja važi do ponoći.

Zbog izuzetno niskog obuhvata MMR vakcinom, sjedimo na buretu baruta

Ponedjeljak, 20.04.2026 | 08:39

Vakcine su strogo kontrolisani ljekovi, čiji je kvalitet više puta provjeren u skladu sa najvišim evropskim i međunarodnim standardima. Zabluda je da su to proizvodi sumnjivog kvaliteta, kako misle roditelji koji ne vakcinišu svoju djecu.

Saobraćaj na prvoj dionici Bulevara Vojislavljevića kreće do kraja mjeseca

Nedjelja, 19.04.2026 | 20:46

Saobraćaj na prvoj dionici Bulevara Vojislavljevića trebalo bi da bude pušten do kraja mjeseca, najavljuju iz Uprave za saobraćaj. Nakon toga bi trebalo da krenu radovi na drugoj dionici, jedne od najvažnijih saobraćajnica u Glavnom gradu. Postavlja se pitanje može li se sve završiti do kraja godine, kada ističe predviđeni rok za izgradnju bulevara.

Bez pehara stigao i tržišni pad - Real izgubio 176 miliona eura vrijednosti

Ponedjeljak, 20.04.2026 | 09:25

Dolazak Kilijana Mbapea trebalo je da bude trenutak u kojem će Real Madrid iz moćnog tima prerasti u gotovo nedodirljivu silu, ali dvije godine kasnije slika sa "Bernabeua" izgleda potpuno drugačije. Trofejna sala ostala je gotovo prazna, rezultatski podbačaj sve je teže sakriti, a ono što posebno boli madridski klub jeste činjenica da se sportski neuspjeh sada jasno vidi i kroz brojke.

Mijajlović: Imam poruke i snimke ko mi je iz SDT-a i SPO tražio pare i jeftinije stanove

Ponedjeljak, 20.04.2026 | 16:57

Sve poruke i snimke o tome ko mi je iz Specijalnog državnog tužilaštva i Specijalnog policijskog odjeljenja tražio stanove po nižim cijenama, kao i novac, ostavio sam u testamentu, rekao je danas biznismen Aleksandar Mijajlović protiv kojeg se u Višem sudu u Podgorici vodi postupak zbog optužbe SDT-a da je na čelu kriminalne grupe koja je, navodno, švercovala cigarete.

Đukanović: Tvrdim da protiv mene optužnice ne može biti, oružje nije moje

Ponedjeljak, 20.04.2026 | 16:22

Kontrola optužnice protiv Aca Đukanovića, biznismena i brata bivšeg premijera i predsjednika Crne Gore Mila Đukanovića, počela je danas u Osnovnom sudu u Nikšiću, a biće nastavljena sjutra. Aco Đukanović poručio je pred sudom u Nikšiću da protiv njega “optužnice ne može biti”, osporavajući navode tužilaštva koje ga tereti za nedozvoljeno držanje oružja.

Smolović: Opština za razliku od Vlade funkcioniše stabilno; Petrić: Neistina u vezi sa nabavkom medicinske opreme

Ponedjeljak, 20.04.2026 | 19:07

Smolović kritikovao brisanje iz državnog budžeta tri hiruške sale i magnetne resonance za Bijelo Polje.

Problemi sa spavanjem kod beba: Šta je normalno i kako pomoći

Ponedjeljak, 20.04.2026 | 18:57

Problemi sa spavanjem kod beba nisu izuzetak nego pravilo u prvoj godini života. Iako mogu biti iscrpljujući za roditelje, najčešće su privremeni i povezani s normalnim razvojem djeteta.

Srbija traži puštanje Ratka Mladića iz Haga

Ponedjeljak, 20.04.2026 | 18:45

Srbija će tražiti puštanje osuđenog ratnog zločinca Ratka Mladića koji kaznu za ratne zločine izdržava u Hagu.

Očekivano: Lampard menadžer sezone u Čempionšipu

Ponedjeljak, 20.04.2026 | 18:31

Trener Koventrija Frenk Lampard proglašen je za menadžera sezone u Čempionšipu, nakon što je predvodio klub do plasmana u Premijer ligu i povratka u elitni rang engleskog fudbala poslije više od dvije decenije.

Leković: Je li Aco Đukanović došao u jakni od 4.000 dolara

Ponedjeljak, 20.04.2026 | 16:06

Poslanik Demokratske Crne Gore Momčilo Leković postavio je pitanje da li je biznismen Aco Đukanović danas u nikšićki sud došao noseći jaknu od 4.000 dolara.

Mnogi vozači griješe: Ovo je idealna brzina ako hoćete da uštedite na gorivu

Ponedjeljak, 20.04.2026 | 18:08

Koja je najekonomičnija brzina vožnje? Studije pokazuju da minimum potrošnje nije na 90 km/h kao što se mislilo.

Koliko dugo treba šetati psa?

Ponedjeljak, 20.04.2026 | 17:57

Koliko dugo trebate šetati svog  psa ne zavisi samo o njegovoj energiji ili vašem entuzijazmu.

Jednostavan trik: Kako da jagode ostanu SVJEŽE što duže?

Ponedjeljak, 20.04.2026 | 17:44

Jagode su omiljena proljećna poslastica, ali ovo osjetljivo voće može postati gnjecavo i pljesnivo u samo nekoliko dana ako se ne skladišti pravilno.