Petak, 12.01.2024 | 19:44
IZVOR: n1.hrvatska.hr

NERVIRAJU VAS zvukovi poput DISANJA i ŽVAKANJA? Možda PATITE od ovog poremećaja

Je li vas ikada nervirao određeni zvuk?




Foto: Ilustracija/Pixabay.com 

Možda je to zujanje hladnjaka ili zvuk nečijeg žvakanja. Ako je postoji šansa da imate mizofoniju koja pogađa jednu od pet odraslih osoba.

Poremećaj pogađa oko 18 posto odraslih osoba u Ujedinjenom Kraljevstvu, piše UNILAD.

Mizofonija često dolazi uz druge probleme mentalnog zdravlja, uključujući depresiju, anksiozne poremećaje i PTSP.

S obzirom na to da je emocionalna regulacija dio mizofonije, a budući da određeni zvukovi kod osoba izazivaju snažnu reakciju, poremećaj često dolazi uz druge popratne bolesti.

Dr. Zach Rosenthal,  rukovoditelj Centra za mizofoniju i regulaciju emocija, objasnio je da se pacijenti koji pate od mizofonije često žale da im smeta zvuk žvakanja.

Rekao je za The Guardian: Žvakanje žvake, kašalj, zvuk disanja, grebanje po nekoj površini ili zvuk koraka.”

“Sve su to relativno uobičajene svakodnevne stvari koje ljudi rade, ali kod osoba s mizofonijom one se doživljavaju kao vrlo neugodne”.

Reakcija može izazvati i fizičke promjene u tijelu kao što je ubrzan rad srca ili napetost mišića. Osobe mogu osjetiti i psihičke reakcije kao što su tjeskoba, razdražljivost i sram. Dr. Jane Gregory, klinička psihologinja, rekla je da zna odnose koje su prestali zbog mizofonije.

Slušanje nekoga kako glasno jede, svakako je jedan od načina da prvi spoj ne prođe dobro.

Ako ste zabrinuti zbog toga, stvari poput muzike, odmora od buke ili čak kognitivne bihevioralne terapije mogu pomoći.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

ANKETA: Da li možete da uštedite od plate?

Ponedjeljak, 24.11.2025 | 11:09

Iako mnogi žele da uštede dio plate, aktuelno ekonomsko stanje u Crnoj Gori to čini sve težim.

Mujović primio Petra Ivanovića: Hrabrost, junaštvo i požrtvovanje prava slika našeg grada

Ponedjeljak, 24.11.2025 | 12:14

Gradonačelnik Podgorice Saša Mujović upriličio je danas prijem za Petra Ivanovića, mladića koji je pokazao izuzetnu hrabrost prije nekoliko dana skočivši u nabujalu Moraču i spasivši život djevojci.    

Medojević: Građani Zete i Podgorice imaju pravo da znaju šta se krije u ugovoru za Botun

Ponedjeljak, 24.11.2025 | 10:04

Lider Pokreta za promjene Nebojša Medojević oštro je reagovao povodom odluke Glavnog grada Podgorice da Ugovor o izgradnji postrojenja za preradu otpadnih voda (PPOV) u Botunu proglasi tajnim. U opširnoj objavi Medojević tvrdi da je takva odluka neustavna, nezakonita, politički sumnjiva i, kako navodi, indikator mogućeg korupcionog aranžmana.

NAJBOLJA STUDENTKINJA Fakulteta za turizam i hotelijerstvo u Kotoru - Olga Stanojević

Ponedjeljak, 24.11.2025 | 09:41

Olga Stanojević proglašena je najboljom studentkinjom Fakulteta za turizam i hotelijerstvo u Kotoru Univerziteta Crne Gore. Priznanje za izuzetne akademske rezultate uručio joj je rektor Univerziteta Crne Gore, prof. dr Vladimir Božović, na svečanosti posvećenoj afirmaciji najboljih studenata.

Nenezić: Bar i Crna Gora na udaru umivenih, ideološki prilagodljivih neofašista, jasno im poručiti da nismo isti

Ponedjeljak, 24.11.2025 | 09:31

Bar je uvijek bio primjer očuvanja i poštovanja istorije, a sa ponosom se može reći da je to i danas, kazao je predsjednik lokalnog parlamenta.

Vujović: Potvrđena snažna opredijeljenost Crne Gore i Grčke ka produbljivanju strateške saradnje u oblasti zaštite kulturne baštine

Ponedjeljak, 24.11.2025 | 20:29

Organizovanjem ekspertskih radionica na Cetinju, posvećene savremenim metodama konzervacije ikona koje vode grčki eksperti, a koje se realizuju kao konkretni rezultati napora ministarki kulture Crne Gore i Grčke, dodatno je potvrđena snažna opredijeljenost dvije države ka produbljivanju strateške saradnje u oblasti zaštite kulturne baštine i razmjene stručnih znanja.

Uzroke sve učestalijih zamućenja vode sa Mareze teško otkriti, nadležni još nemaju rješenje

Ponedjeljak, 24.11.2025 | 20:19

Gotovo pri svakoj većoj kiši, voda sa Mareze se zamuti, i nije za piće. Iz Vodovoda kažu da nemaju precizan podatak jer širi sliv izvorišta nikada nije ispitan, a hidrolozi imaju samo pretpostavke odakle voda dolazi do naših česmi, prenosi RTCG.

'Niko od nas ne podržava': Ukrajinski vojnici o američkom mirovnom planu

Ponedjeljak, 24.11.2025 | 20:16

Nacrt američkog plana o mirovnom sporazumu Ukrajine i Rusije nije objavljen u potpunosti, ali su ključni detalji ipak procurili.

Pokret narodnog povjerenja jači za nezavisnog odbornika Ratka Pejovića

Ponedjeljak, 24.11.2025 | 19:59

Pokret narodnog povjerenja je i formalno osnažen sa Ratkom Pejovićem koji ce kao nezavisni odbornik u Skupštini opštine Pljevlja zastupati politiku i interese ovog pokreta.  

Sve više žrtava online prevara u Crnoj Gori, stotine eura gubitka zbog pogrešnog klika

Ponedjeljak, 24.11.2025 | 19:49

Milena iz Podgorice u januaru je preko internet stranice naručila tri zimske jakne i unaprijed platila 300 eura

Đurašković: Žalim zbog odluke Crnogorske porodice iz Berlina, izuzetan su primjer patriota koje su srcem pomagale građane

Ponedjeljak, 24.11.2025 | 19:30

Gradonačelnik Prijestonice Cetinje Nikola Đurašković Žalim zbog odluke Crnogorske porodice iz Berlina, izuzetan su primjer patriota koje su srcem pomagale građane

Ako se postrojenje uskoro ne isključi iz upotrebe postoji opasnost da otpadne vode Glavnog grada završe u Morači

Ponedjeljak, 24.11.2025 | 19:13

Ako se postrojenje uskoro ne isključi iz upotrebe postoji opasnost da otpadne vode Glavnog grada završe u Morači, objavljeno je na Fejsbuk stranici Otpadnih Voda Podgorice.

Đuričković: ES neće podržati inicijativu za podizanje spomen-obilježja Amfilohiju i Đečeviću; Radević: Protiv odluke oni koji sjede u partiji koja je hapsila i tukla vladike

Ponedjeljak, 24.11.2025 | 19:06

Odbornik Slobodne Crne Gore, Boban Radević naveo je da od opozicije nije ni očekivao da podrže odluku o podizanju spomen-obilježja – postavljanjem spomen-ploče posvećene bratskoj slozi, suživotu i međuvjerskom skladu pravoslavne i islamske zajednice, kada su, kako kaže, to partijski drugovi onih koji su hapsili mitropolita Amfilohija.

Kovačević sa Žilič Fišer: Nikšić posjeduje potencijal da kroz titulu Evropske prijestonice kulture značajno unaprijedi svoj kulturni identitet

Ponedjeljak, 24.11.2025 | 18:48

Predsjednik Opštine Nikšić Marko Kovačević, jutros je upriličio prijem za Suzanu Žilič Fišer, dugogodišnju članicu Panela eksperata Evropske komisije i bivšu direktoricu Zavoda Maribor — Evropska prijestonica kulture 2012. i tom prilikom je ocijenjeno da Nikšić posjeduje potencijal da kroz titulu Evropske prijestonice kulture značajno unaprijedi svoj kulturni identitet.

Uređenje Borovičkog jezera kreće 2026.: Iz Opštine Pljevlja najavljuju investiciju vrijednu 10 miliona eura

Ponedjeljak, 24.11.2025 | 18:41

“Projekat je ostao isti u građevinskom smislu, ali smo morali da ga uskladimo sa važećim propisima i planovima”, kazala je menadžerka opštine Pljevlja Ljiljana Đondović