Srijeda, 17.01.2024 | 12:42
IZVOR: Klix.ba

Obratite pažnju - Pet znakova upozorenja da ne jedete dovoljno proteina

Nije tajna da su proteini esencijalni nutrijent za izgradnju mišićne mase, podržavaju zdravo upravljanje težinom i jačaju imuni sistem. Međutim, proteini nisu vitalni samo za sportiste, trebalo bi da bude nutrijent u fokusu svake hranljive, dobro izbalansirane ishrane.




Foto: Ilustracija, Pixabay

Ako želite da dodate više proteina u svoju ishranu, možda ćete se zapitati: Koliko je proteina dovoljno? Koji su znaci da ne unosite dovoljno proteina?

Destin Moody, registrovanim dijetetičar, otkrio je nekoliko znakova da ne jedete dovoljno proteina.

Često ste bolesni

Ako ste stalno prehlađeni ili se osjećate loše, to može značiti da vaš imunološki sistem radi na neoptimalnim nivoima zbog nedovoljnog unosa proteina.

"Mnogi ljudi ne znaju da su proteini antitijela odnosno molekuli u vašem imunološkom sistemu koji se bore protiv bolest", objašnjava Moody.

Bez obzira na vakcinu protiv gripa koju ste primili ove godine, vaš imunološki sistem možda neće moći da se odbrani od bolesti bez dovoljno proteina.

Uvijek ste umorni

Ako ste redovno umorni, možda ćete morati ponovo da provjerite vaš unos proteina.

"Kada ne jedete dovoljno proteina, vaše tijelo mora negdje nabaviti svoje aminokiseline. Dakle, počinje razgrađivati ​​vašu mišićnu masu kako bi zadovoljilo svoje potrebe za proteinima. Kada se izgubi dovoljno mišića, to uzrokuje slabost i osjećate se konstantno iscrpljeno", kaže Moody.

Često imate primjene raspoloženja

Promjene raspoloženja mogu biti suptilan pokazatelj nedostatka proteina koji utiče na proizvodnju neurotransmitera. Neurotransmiteri su hemikalije koje omogućavaju komunikaciju između moždanih ćelija za uravnoteženo raspoloženje.

"Nedostatak proteina može dovesti do konzumiranja previše ugljenihhidrata, a ti padovi šećera u krvi mogu dovesti do česte promjene raspoloženja. Proteini takođe čine neke neurotransmitere u mozgu koji kontrolišu raspoloženje, tako da kada je unos proteina nizak, vaše raspoloženje može varirati", dodaje.

Lomljivi i slabi nokti i kosa

Vaša kosa i nokti se sastoje od keratina, strukturnog proteina koji zahtijeva aminokiseline. Kada ne jedete dovoljno proteina, vaše tijelo ne može proizvesti dovoljno keratina za pravilan rast, snagu i održavanje kose i noktiju.

"Vaša kosa, koža i nokti održavaju svoj integritet kolagenom i keratinom, koji su oboje proteini. Konzumiranje dovoljno proteina u ishrani održava vašu kosu sjajnom, nokte jakima, a kožu mekom", dodaje.

Uvijek ste gladni

Istraživanja pokazuju da su proteini makronutrijent koji najviše zasićuje, što znači da duže održavate osjećaj sitosti i pomaže u smanjenju žudnje.

"Uključivanje proteina u većinu vaših obroka i grickalica odlična je strategija da se osjećate siti tokom dana", kaže Moody.

Probajte jesti proteine, masti i ugljikohidrate zajedno za kompletan obrok ili užinu.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Ibrahimović: Moramo iskoristiti ovaj istorijski momenat, o političkim razlikama nakon 2028.

Četvrtak, 23.04.2026 | 21:12

Potpredsjednik Vlade i ministar vanjskih poslova Ervin Ibrahimović ja kazao je u emisij “Argumenti” na RTCG, da je urađen veliki posao i da je stigla nagrada iz Brisela, te da svi politički akteri moraju biti svjesni istorijskog momenta koji se mora iskoristiti na najbolji način. Političke razmirice i razlike, poručuje, valja ostaviti za poslije 2028.  

Ustavne izmjene pred Crnom Gorom: Ukidanje imuniteta članovima Vlade u fokusu

Četvrtak, 23.04.2026 | 21:34

Jedan od uslova za ispunjavanje reformske agende na putu ka Uniji je i izmjena Ustava. Crnu Goru i tu čeka veliki posao, piše RTCG.  

Rakočević: Postignut dogovor oko izbora predsjednika, ali ne i oko članova CIK-a

Četvrtak, 23.04.2026 | 20:05

Ono što Crnoj Gori neće nimalo pomoći na putu zatvaranja određenih predvoračkih poglavlja i napredovanju ka EU je i činjenica da ni nakon trećeg poziva za izbor predsjednika i članova Centralne izborne komisije, nije postignut uspjeh, pišu Vijesti.  

Vlasnik Koventrija ne brine zbog Lamparda: Mislim da je pronašao srećno mjesto

Četvrtak, 23.04.2026 | 21:45

Vlasnik Koventrija Dag King nije zabrinut zbpg toga što bi menadžer tog tima Frenk Lampard mogao da napusti klub ovog ljeta.     

Šta vaša beba može uraditi sa tri mjeseca: Ove promjene će vas oduševiti

Četvrtak, 23.04.2026 | 20:45

Treći mjesec je jedna od najljepših prekretnica za mnoge roditelje. Vaša beba postaje sve osjetljivija, znatiželjnija i društvena.

Milanović: Evropska unija se pretvorila u ratni projekat, Hrvatska ne smije biti uvučena u tuđi sukob

Četvrtak, 23.04.2026 | 20:55

Predsjednik Hrvatske Zoran Milanović ponovo se danas obrušio na Evropsku uniju izjavom da to više nije mirovni projekat, a da je zvanični Zagreb dio društva u kojem se kuju veliki planovi u čijem strateškom promišljanju ne učestvuje, jer su premali, a tiče ih se.  

Dukaj i Hetei: Jačanje saradnje Crne Gore i Mađarske u oblasti digitalizacije i javne uprave

Četvrtak, 23.04.2026 | 20:35

Ministar javne uprave Maraš Dukaj sastao se sa novoimenovanim ambasadorom Mađarske u Crnoj Gori Peterom Heteijem, pri čemu je istaknuta spremnost za jačanje saradnje u oblasti digitalizacije, reforme javne uprave i razmjene iskustava u procesu evropskih integracija Evropske unije.     

Makedonac uhapšen u Beogradu, lažno se predstavljao kao hirurg

Četvrtak, 23.04.2026 | 20:23

Policija u Beogradu uhapsila je državljanina Sjeverne Makedonije (42) zbog sumnje da se lažno predstavljao kao hirurg i sa još nekoliko nepoznatih osoba oštećenu doveo u zabludu da će joj za novac hitno operisati člana porodice, saopštilo je danas Ministarstvo unutrašnjih poslova Srbije.

EU namjerava da Venecijanskom bijenalu obustavi subvenciju zbog učešća Rusije

Četvrtak, 23.04.2026 | 21:21

Evropska komisija saopštila je danas da je uputila pismo organizatorima Venecijanskog bijenala u kojem ih obavještava o namjeri da obustavi subvenciju od dva miliona eura, nakon što su organizatori dozvolili otvaranje ruskog paviljona.  

Ćulafić: Krivična prijava za projekat u Baošićima test odgovornosti i poštovanja zakona

Četvrtak, 23.04.2026 | 19:34

Ministar ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera Damjan Ćulafić pozdravio je podnošenje krivične prijave protiv kompanije “Carine”, ocjenjujući da je riječ o važnom koraku ka utvrđivanju odgovornosti u slučaju projekta u Baošićima i poruci da nema povlašćenih pred zakonom.