Srijeda, 17.01.2024 | 18:16
IZVOR: klix.ba

Ne možete da SPAVATE? Stručnjaci preporučuju ovu PROMJENU u ishrani

Doručak svakako utiče na ostatak našeg dana, a mnogi zanemaruju njegov uticaj na spavanje i kvalitet sna.




Foto: Ilustracija/Pixabay.com 

Svi smo čuli izreku da je doručak najvažniji obrok u danu, ali koliko je to tačno? Ispostavilo se da je doručak prilično važan i to za san. Započinjanje dana doručkom punim hranljivih sastojaka ima brojne zdravstvene prednosti, a ako ste neko ko se bori za dovoljno kvalitetnog sna, poželjećete da obratite pažnju.

Postoji neosporna veza između onoga što jedete i količine i kvaliteta vašeg sna, prema američkoj Nacionalnoj fondaciji za spavanje (NSF). Njihova opšta preporuka je ishrana bogata vlaknima, bogata voćem, povrćem, integralnim žitaricama i nemasnim proteinima i sa malo šećera i zasićenih masti.

Ukratko: Praćenje ovog obrasca ishrane može vam pomoći da upadnete u dubok san koji obnavlja i spriječi vas da se budite tokom cijele noći, kaže NSF.

"Preporučujem doručak koji uključuje povrće, voće, zdrave masti i protuupalne nutrijente, a ima manje zasićenih masti", kazao je Chester Wu, sertifikovani doktor medicine spavanja u Hustonu za Livestrong.com.

Na osnovu ovog savjeta, zdrav doručak za spavanje mogao bi uključivati pahuljice, smutija, žitarice od cjelovitog zrna, jaja i još mnogo toga.

Ne postoji samo jedna jedina hrana ili obrok koji će transformisati vaš ciklus spavanja, kaže dr. Wu, pa naglašava važnost pridržavanja sveukupne zdrave ishrane.

"Nedostatak ključnih nutrijenata — kao što su kalcijum, magnezijum i vitamini A, C, D, E i K — u ishrani povezan je sa različitim problemima sa spavanjem", dodao je.

Ako tražite inspiraciju, evo ideje za doručak zdravog sna: tost od avokada napravljen od hljeba od cjelovitog zrna i preliven paradajzom i jajima.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Čudo moderne medicine: Novi tretman potpuno uklonio „neizlječivi“ rak

Utorak, 09.12.2025 | 09:41

Terapija koja se donedavno smatrala naučnom  fantastikom uspjela je preokrenuti agresivne i neizlječive oblike raka krvi kod nekih pacijenata, izvijestili su  doktori. Ovaj pionirski tretman uključuje precizno uređivanje DNK u bijelim krvnim stanicama kako bi se one transformisale u "živi lijek" koji se bori protiv raka, piše BBC.

Novi dokazi o Alchajmerovoj bolesti: Otkriven uzročnik bolesti

Subota, 06.12.2025 | 19:10

Nova studija objavljena u časopisu Neurology pokazuje da povišeni biomarkeri Alchajmerove bolesti u krvi ne moraju nužno značiti da je mozak oštećen, u nekim slučajevima uzrok može da bude smanjena funkcija bubrega.

Kad saznate učinak, više nikad nećete preskakati ovo voće

Subota, 29.11.2025 | 20:49

Visok krvni pritisak jedan je od najčešćih zdravstvenih problema, ali često prolazi neprimijećeno sve dok ne prouzrokuje ozbiljne posljedice.

Ptičiji grip u porastu u Evropi: Povećan i rizik za ljude u kontaktu sa pticama

Četvrtak, 27.11.2025 | 08:41

Jedan od najozbiljnijih talasa ptičjeg gripa posljednjih godina zabilježen je ove jeseni u Evropi, prema Evropskoj agenciji za bezbjednost hrane (EFSA). Između 6. septembra i 14. novembra 2025. godine otkriveno je 1.443 slučaja patogenog virusa HPAI A(H5) kod divljih ptica u 26 evropskih zemalja, što je četiri puta više u odnosu na 2024. godinu i najviše od 2016. godine.

Kad vaga pokaže manje, ali ogledalo otkrije više: Skrivena istina o mršavljenju

Utorak, 25.11.2025 | 21:39

Definitivni Instagram trend današnjice je – wellness. Među snimcima iz teretana, časovima pilatesa i motivacijskim objavama, jedno je jasno: svi tragamo za svojim ‘najboljim ja’.

Dvostruko ubistvo u Nikšić: Tijela pronađena u stanu, policija zna motiv i ko je izvršilac

Utorak, 09.12.2025 | 08:07

Tijela dvije osobe, žene i muškarca pronađena su u stanu u Ulici Peka Pavlovića u centru Nikšića, saopšteno je iz Uprave policije za portal Kolektiv.me.

Đurišić: Montenegro Airlines se oslanjao na Fokker pa čak i kad mu je vrijeme polako isticalo

Ponedjeljak, 08.12.2025 | 17:45

Montenegro Airlines se oslanjao na Fokker pa čak i kad mu je vrijeme polako isticalo, poručio je bivši izvršni direktor i predsjednik borda direktora Montenegro Airlinesa (MA) Zoran Đurišić.

Tuča djevojčica u centru Bara, policija utvrđuje identitet

Ponedjeljak, 08.12.2025 | 20:21

U centru Bara, ispred Tri kule danas oko 16 časova potukle su se djevojčice i djevojke, prenosi Primorski portal.

Evropski savez: Sramno je što su procesuirani građani, a ne odgovorni za skandal sa Trinaestojulskom nagradom

Ponedjeljak, 08.12.2025 | 18:56

Informacija da je 35 građana procesuirano zbog narušavanja javnog reda i mira tokom okupljanja ispred Vile Gorica početkom jula najočigledniji je dokaz da je Uprava policije stavljena u funkciju odbrane kriminala i korupcije, te da služi kao represivni organ u sprovođenju agende ponižavanja države i građana, ocijenili su iz Evropskog saveza.

Vuković o postrojenju: Mi smo završili tri od četiri faze projekta, a obezbijedili smo i sredstva

Ponedjeljak, 08.12.2025 | 18:42

Potpredsjednik Demokratske partije socijalista i nekadašnji gradonačelnik Podgorice Ivan Vuković oglasio se danas povodom postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda.

Vujičić: Hapšenje Dragojlovića pokazuje koliko je opasno partijsko kadrovanje u institucijama

Utorak, 09.12.2025 | 17:19

Hapšenje Predraga Dragojlovića, kadra Demokrata i predsjednika UO Instituta „Simo Milošević“, još jednom pokazuje koliko je opasno partijsko kadrovanje u institucijama koje bi morale biti profesionalne i transparentne, kazala je na mreži X odbornica Evropskog saveza u SO Herceg Novi Tanja Vujičić.

Novi blokbaster Reala i Sitija, Rodri: Ovi mečevi su postali prvi derbi

Utorak, 09.12.2025 | 17:14

Sve je spremno za još jedan derbi koji je obilježio prethodne godine – Real Madrid i Mančester siti igraće sjutra od 21 u 6. kolu Lige šampiona.    

Trump ponovo vrijeđao novinare u Bijeloj kući: Zasmetalo mu pitanje pa sasuo niz uvreda

Utorak, 09.12.2025 | 17:00

Predsjednik Sjedinjenih Američkih Država (SAD), Donald Trump, ponovo se našao u centru skandala nakon što je izvrijeđao novinarku ABC News.

Huter: Procesuiranje kao pokušaj zastrašivanja kritičara vlasti

Utorak, 09.12.2025 | 16:47

Uprava policije saopštila je da je zbog, kako su naveli, narušavanja javnog reda i mira početkom jula ispred Vile Gorica procesuirano 35 osoba. Među njima su, prema do sad poznatim informacijama, poslanik DPS-a Oskar Huter, članica Savjeta za građansku kontrolu rada policije Aida Petrović, dekan FCJK Aleksandar Radoman i crnogorska umjetnica Iva Nešić.  

Bošnjačka stranka: Nastavljamo doprinos evropskim procesima od značaja za građane CG

Utorak, 09.12.2025 | 16:32

Delegacija Bošnjačke stranke, u čijem sastavu su Admir Šahmanović, međunarodni sekretar BS, Sabina Muratović, predsjednica FŽ BS i Ernad Suljević, predsjednik OO BS Bijelo Polje učestvovala je na Političkoj skupštini Evropske narodne partije (EPP) održanoj u Evropskom parlamentu u Briselu tokom 8. i 9. decembra.    

Krapović u Bugarskoj: Snažna podrška EU putu i jačanje saradnje

Utorak, 09.12.2025 | 16:24

Govoreći o Zapadnom Balkanu, Krapović je naglasio važnost kontinuiranog angažmana međunarodnih organizacija, posebno NATO i EU, čija posvećenost regionalnoj stabilnost doprinosi i bezbjednosti šireg evroatlantskog područja  

Mreža Iks blokirala oglašavanje Evropske komisije na svojoj platformi

Utorak, 09.12.2025 | 16:13

Društvena mreža Iks blokirala je oglašavanje Evropske komisije, kao odgovor na odluku Evropske unije (EU) da kazni kompaniju sa 120 miliona eura zbog kršenja odredbi Zakona o digitalnim uslugama, prenio je danas BBC.  

MPNI: Crna Gora bilježi napredak u međunarodnom testiranju TIMSS Longitudinal

Utorak, 09.12.2025 | 15:45

U Podgorici je danas održana zvanična objava rezultata TIMSS 2023 Longitudinal testiranja koje predstavlja jedno od najvažnijih međunarodnih mehanizama za procjenu nivoa znanja učenika iz matematike i prirodnih nauka.

FSCG organizator drugog memorijalnog turnira "Matija Šarkić"

Utorak, 09.12.2025 | 15:23

Drugo izdanje Memorijalnog turnira "Matija Šarkić“, u znak sjećanja na našeg reprezentativnog golmana, održaće se 3. i 4. aprila naredne godine u organizaciji Fudbalskog saveza Crne Gore.

Volumen za cijelu Crnu Goru: 36 hiljada eura za djecu, mlade i zajednice od sjevera do juga

Utorak, 09.12.2025 | 15:03

Fondacija Volumen, čiji je jedan od osnivača kompanija Vezuv Volcano, uručila je donaciju u vrijednosti 36 hiljada eura za četiri udruženja roditelja djece i mladih sa smetnjama u razvoju, kao i za dvije organizacije Crvenog krsta.