Subota, 27.01.2024 | 11:24
IZVOR: Kolektiv.me

FOTO: Ljepota nošnji, bogatstvo igara – KUD “Volođa” čuva tradiciju već 78 GODINA

Kultura, tradicija, običaji,… sve su to samo neke od pojedinosti koje jedan narod čine posebnim, autentičnim.




Ustupljena fotografija; Foto: KUD "Volođa"

A u kojoj mjeri će se baš tradicija i običaji sačuvati za generacije koje dolaze, zavisi samo od nas.

Ljepota narodnih nošnji, bogatstvo narodnih igara, kulturno je dobro koje nema cijenu, a čiji značaj prevazilazi sve granice.

Jedno od najstarijih Kulturno umjetničkih društava u Crnoj Gori “Volođa” iz Pljevalja, već skoro osam decenija ima upravo tu misiju – da njeguje tradiciju i kulturu za sve nove naraštaje koji dolaze.

Naime, KUD "Volođa" je osnovano 6. oktobra 1945. godine, i to od strane Sreske kulturno-umjetničke grupe, pod nazivom Sindikalno kulturno-umjetničko društvo "Volođa".

Ime je dobilo po narodnom heroju Vladimiru Kneževiću Volođi, a među prvim članovima bili su mnogi pojedinci koji su kasnije postali afirmisani umjetnici.

“Prvi predsjednik je bio Pavle Pavlović, prosvjetni radnik. Prvoformirane sekcije su folklorna, dramska i horska, a zatim ostale. Veliki broj afirmisanih umjetnika su bili članovi KUD "Volođa" - Mirko Rondović, Pljevaljski tamburaši, akademski slikar Hazbo Nuhanović, Smajo Šahinpašić,... i drugi. Od 1952. godine preimenovano je u Gradsko kulturno-umjetničko društvo "Volođa". Od svoga osnivanja, KUD "Volođa" je učestvovao u preko tri hiljade evidentiranih programskih aktivnosti. KUD "Volođa" je 60 godina imao svoje prostorije u Domu kulture koje su omogućavale rad više sekcija, horske, dramske, tamburaške, mandolinske, folklornog ansambla, modernog plesa, zabavnog i narodnog orkestra, recitatorske, slikarska itd… Početkom renoviranja Doma kulture 2007., kulturno-umjetničkom društvu "Volođa" su oduzete prostorije, a zahvaljujući razumijevanju vojske Crne Gore rad nastavlja u Domu vojske”, kaže u razgovoru za portal Kolektiv.me predsjednik KUD “Volođa” Arman Bećović.

Ustupljena fotografija; Foto: KUD "Volođa"

Kako ističe, jedino su multietničko kulturno-umjetničko društvo u Pljevljima, što predstavlja njihovo najveće bogatstvo.

Tako je sam način i metod rada u Društvu, počevši od najmlađih članova, usmjeren ne samo na osnove koraka i narodnih plesova (igara) već u istoj mjeri na vrednovanje različitosti običaja, kulture i tradicije svih naroda i nacionalnih manjina koji čine KUD "Volođa", kao i ostalih sa kojima se članovi susrijeću na međunarodnim festivalima.

Njegovanje tradicije u današnjem vremenu i društvenim previranjima je, kako naglašava naš sagovornik, kompleksno.

“To bogatstvo različitosti je temelj za čuvanje vlastite tradicije i nematerijalne kulturne baštine, kako Pljevalja tako i Crne Gore. Svakako da su za implementaciju neophodna sredstva (održavanje i obnova fundusa kostima, rekviziti, putovanja, itd...) sa čime kao i svi amateri imamo problema, i aktivnosti Društva su samim tim ograničene. Interesovanje za upoznavanje tradicije, kao nematerijalne kulturne baštine, kroz narodne igre i tradicionalne narodne nošnje, donekle postoji. KUD "Volođa" u saradnji sa obrazovnim ustanovama u Pljevljima, organizuje predavanja za učenike osnovnih škola u sklopu nastavnog programa i praktičnog približavanja tradicije na neposredan način. Takođe, KUD "Volođa" priređuje izložbe narodnih nošnji i drugih eksponata, približujući na taj način svojim sugrađanima nematerijalnu kulturnu baštinu. Za članove Društva edukacija te vrste obavezna je kroz svakodnevni rad”.

KUD "Volođa" trenutno ima oko 250 aktivnih članova.

Naš sagovornik naglašava da pored narodnih plesova (igara) naroda i nacionalnih manjina iz Crne Gore, na njihovom repertoaru su narodni plesovi (igre) svih  balkanskih naroda.

Riječ je o igrama iz stare Crne Gore, igre iz Boke Kotorske, Vrsuta, Crmnički oro, Bošnjačko-muslimanske igre, igre iz Šumadije, Vlaške igre, Povardarje, Šopske igre, igre iz Pirota, Rugovska svita, Vranjanska svita, Šokačke igre, igre iz Banata, Mariovska tresenica, Vodarki, Dubrovačka poskočica Linđo, završno kolo opere Ero sa onoga svijeta, igre iz Posavine, Brankovo kolo i dr.

Ustupljena fotografija; Foto: KUD "Volođa"

Najmlađi članovi KUD "Volođa" imaju četiri godine i to je donja granica za članstvo u društvu.

Predviđen vremenski period za savladavanje osnova koraka i kretanja na sceni je tri godine – a šta je potrebno da bi neko postao dobar folkroraš?

“Da bi neko postao "folkloraš" najvažniji je prvi kontakt sa tim. Da shvati da je to prije svega kultura i umjetnost, a tek onda druženje. Svakako da su fizičke predizpozicije bitne, jer treninzi (probe) folklora su zahtjevne. Potrebno mu je edukacijom približiti kako korake, tako i kostime, odnosno narodne nošnje koje se koriste za scensko izvođenje. Na taj način on stiče znanje o tom dijelu nematerijalne kulturne baštine, sam spoznaje da su to na neki način univerzalne vrijednosti koje su aktuelne i u sadašnjosti. Tako da on postepeno postaje kompletan "folkloraš", ali i čuvar i onaj koji baštini i promoviše  tradiciju na afirmativan način. Kroz svoje "folkloraško" sazrijevanje takođe sa tim upoznaje i svoju porodicu, svoje prijatelje i na taj način širi znanje, čuva od zaborava i promoviše”.

Ustupljena fotografija; Foto: KUD "Volođa"

Svoju umjetnost i ljepotu igara, članovi KUD “Volovođa”, imali su priliku da u godinama za nama predstave na brojnim regionalnim i međunarodnim takmičenjima.

Tako su posjetili brojne zemlje na šest kontinenata, a nijesu izostale ni razne nagrade i priznanja.

Od Albanije, Egipta, Poljske, Rumunije, Francuske, Italije,… igra KUD “Volođa” osvaja svojim univerzalnim jezikom.

“KUD "Volođa" je gostovao na svim kontinentima osim Australije. U 2023. godini su značajna gostovanja u Albaniji i u Italiji, Udine, na poziv regije Furlanija. Prije toga značajna gostovanja su bila u Egiptu, Libiji, Rusiji, Poljskoj, Rumuniji, Slovačkoj, Francuskoj, Njemačkoj, Bugarskoj, Turskoj, itd. KUD "Volođa" je dobitnik više desetina nagrada i priznanja. Neka od njih su: Plaketa "Miladin Perović" od Kulturno-prosvjetne zajednice Crne Gore, Novembarska nagrada grada Pljevalja, Orden bratstva-jedinstva, Zlatna muzička lira, Plaketa i prva nagrada IV festivala folklora Crne Gore, Plaketa i dvije prve nagrade na VI festivalu folklora Crne Gore, Plaketa grada Ćerinoli, Italija, Plaketa grada Marignjana, Francuska, Plaketa Valbžiškog vojvodstva kulture, Poljska, Plaketa i tri prve nagrade na festivalu Sarimsaki u Turskoj, plaketa i tri prve nagrade na festivalu u Slatini, kao i mnoge druge nagrade i priznanja”, zaključio je Bećović u razgovoru za portal Kolektiv.me.

KOMENTARI (1)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.
Zavičajac
28.01.2024 10:28

Sve sto valja to je iz Pljevalja

2 1

OSTALE VIJESTI

Vujović ČESTITALA Zavičajnom muzeju Pljevlja: “Nagrada Živa 2025” važan doprinos afirmaciji crnogorske muzejske djelatnosti

Ponedjeljak, 13.10.2025 | 15:53

Ministarka kulture i medija Tamara Vujović uputila je JU Zavičajni muzej Pljevlja čestitku povodom osvajanja međunarodnog priznanja Foruma slovenskih kultura, “Nagrada Živa 2025”, u kategoriji liderstvo i efikasnost tima.

CNP: „Glembajevi“ oduševili publiku u Nišu

Subota, 11.10.2025 | 13:55

Predstava „Gospoda Glembajevi“ Crnogorskog narodnog pozorišta, koju je po tekstu Miroslava Krleže režirao Danilo Marunović, izvedena je sinoć u Narodnom pozorištu Niš, u okviru takmičarske selekcije VI Festivala drame i pozorišta balkanskog kulturnog prostora „Teatar na raskršću“. Predstava je naišla na odličan prijem publike, koja je ansambl pozdravila dugotrajnim aplauzima i ovacijama.

Podgorica za Halida: U nedjelju okupljanje na Trgu nezavisnosti

Subota, 11.10.2025 | 10:23

U nedjelju, 12. oktobra u 17 sati, sa Trga nezavisnosti, Podgorica će se pokloniti uspomeni na velikog umjetnika Halida Bešlića, saopštili su organizatori manifestacije Podgorički korzo.

PREMINUO Zdravko Šotra

Srijeda, 08.10.2025 | 10:41

Reditelj i scenarista Zdravko Šotra koji je potpisao preko 120 televizijskih i filmskih ostvarenja velike gledanosti kako na televiziji, tako i u bioskopima. preminuo je noćas u 93. godini.

Filmsko veče posvećeno autorkama: „Putujuće trake” u KIC-u „Budo Tomović”, 10. oktobra

Utorak, 07.10.2025 | 10:42

ulturno–informativni centar „Budo Tomović” u okviru filmskog segmenta programa organizuje veče posvećeno filmskim autorkama pod nazivom „Putujuće trake”, koje će biti održano u petak, 10. oktobra, u sali DODEST, sa početkom u 20 sati.

Jeste li znali za ovo JEFTINO rješenje u borbi sa simptomima PREHLADE?

Utorak, 14.10.2025 | 21:52

Novo istraživanje sa Univerziteta Cardiff pokazuje da konzumacija bombona od nane može donijeti neočekivanu korist osobama koje se bore s prehladom.

Ursula fon der Lajen doputovala u Beograd - Vučić je dočekao na aerodromu (FOTO)

Utorak, 14.10.2025 | 21:39

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić dočekao je predsjednicu Evropske komisije Ursulu fon der Lajen na aerodromu u Beogradu.

jednostavno i efikasno - Evo kako da uklonite tvrdokorne mrlje sa BIJELE odjeće

Utorak, 14.10.2025 | 21:30

Mnogi su primijetili uporne žute mrlje na bijeloj ili svijetloj odjeći, posebno u predjelima ispod pazuha, na ovratnicima ili na posteljini.  

"Posvađale smo se, blokirana je": Tijana Dapčević prvi put o PORODIČNIM SUKOBIMA

Utorak, 14.10.2025 | 20:56

Pjevačica Tijana Dapčević je priznala da sa rođenom sestrom, pjevačicom Tamarom Todevskom, često dolazi u sukob, ali da razmirice nikada ne traju dugo.

Lazović: Protiv Portugala ćemo POKAZATI nešto što do sada nijesmo, očekujem PUNE tribine

Utorak, 14.10.2025 | 20:44

Poslije pola godine pauze najbolje crnogorske rukometašice igraju zvanični meč. „Lavice“ će u srijedu (18 sati) u „Bemax areni“ dočekati ekipu Portugala u okviru prvog kola kvalifikacija za Evropsko prvenstvo 2026. godine.

GP URA: Sudije Ustavnog suda BIRATI na bazi principa i konsultacija, a ne TRGOVINOM foteljama

Utorak, 14.10.2025 | 20:29

Nakon što večeras u Skupštini Crne Gore nijesu izabrane sudije Ustavnog suda parlamentarna većina je još jednom pokazala da nije formirana zbog evropskog puta, kako to često govore, nego isključivo zbog fotelja i partijskih privilegija, saopštili su iz Građanskog pokreta URA.

Radnici Ski centra Kolašin najavljuju BLOKADE puta Berane – Kolašin sve dok država NE REAGUJE

Utorak, 14.10.2025 | 19:49

Zaposleni u Ski centru Kolašin 1600 blokirali su danas na jedan sat magistralni put Kolašin-Berane kod tunela Klisura. Sindikat ukazuje da su radnici mjesecima u teškoj situaciji jer još nije uplaćena odobrena državna finansijska pomoć za skijalište Crne Gore. Najavljuju da će protestovati svakog radnog dana od 12 do 13 sati dok država ne reaguje.

Ukus koji osvaja - Recept za kremastu SALATU od plavog PATLIDŽANA

Utorak, 14.10.2025 | 19:39

Kremasta salata od patlidžana je pravo osvježenje i idealna je kao namaz ili prilog uz roštilj. Probajte je jednom i postaće redovni gost na vašoj trpezi.

Mjesec ulazi u Lava: Tri horoskopska znaka će zablistati od SREĆE

Utorak, 14.10.2025 | 19:15

Mjesec, planeta koja je zaslužna za to kako se osećamo tokom dana, ulazi danas u Lava, gdje će pozitivno djelovati na Lavove, Strijelčeve i Ovnove.

Stručnjak UPOZORIO žene: Izbjegavajte ovaj MODNI DODATAK dok vozite jer može imati tragične POSLJEDICE

Utorak, 14.10.2025 | 18:46

"Zbog toga je puno lakše da vam stopalo sklizne s papučice", objasnio je.