Ponedjeljak, 12.02.2024 | 06:49
IZVOR: index.hr

Stručnjaci OTKRIVAJU - Evo kakve posljedice ima NEDOSTATAK SNA na naše zdravlje

Iako može biti primamljivo ostati budan cijelu noć, bilo da se radi o poslu, dovršavanju kućnih projekata ili brizi za voljenu osobu, odricanje od odmora može negativno uticati na naše zdravlje.




Foto: Ilustracija, Pixabay

Stručnjaci su razgovarali s Fox News Digital o posljedicama neprospavane noći, ističući kako to može fizički i mentalno uticati na tijelo. Dktorka opšte medicine, dr. Leah Joseph, naglašava da to može povećati nivo stresa.

"Fizički učinci uključuju slabljenje vašeg imunološkog sistema, što vas čini osjetljivijima na bolesti", rekla je Joseph.

Osim toga, dodaje da nedostatak sna takođe može rezultirati oštećenjem pamćenja, koncentracije i cjelokupne kognitivne funkcije te ističe mentalne učinke poput promjena raspoloženja, anksioznosti i depresije.

Stručnjak za medicinu spavanja, dr. Alex Dimitriu, upozorava na dugoročne učinke nedostatka sna. Istakao je vezu između nedostatka sna i povećanog rizika od različitih psihičkih stanja, poput depresije, anksioznosti i povećanog rizika od demencije.

"Postoje dokazi da čak i jedna noć nedovoljnog sna dovodi do nakupljanja toksina u mozgu, sličnih onima koji se vide kod ljudi s Alzheimerovom bolešću", rekao je Dimitriu.

Dodaje da gubitak sna uzrokuje i povećanu želju za ugljenimhidratima, slabljenje imuniteta te povećanje hormona stresa, poput kortizola i adrenalina. 

"Povećani hormoni stresa mogu, zauzvrat, povisiti otkucaje srca, krvni pritisak i šećer u krvi."

Uprkos tome, stručnjaci naglašavaju da povremene neprospavane noći mogu biti podnošljive, ali samo ako drugi dan nadoknadimo izgubljeni san. Međutim, stalno preskakanje sna tokom dužeg razdoblja može imati teže posljedice, uključujući povećani rizik od kardiovaskularnih bolesti, dijabetesa, gojaznsti i problema s mentalnim zdravljem.

"Jedna noć bez sna možda neće ozbiljno naštetiti, ali ako se takve situacije često ponavljaju, negativni učinci se akumuliraju", zaključio je Dimitriu.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Usvajanje izmjena zakona o MUP i ANB najkasnije do 31. jula

Utorak, 07.07.2026 | 16:31

Poslanik Evropskog saveza Boris Mugoša je na mreži X objavio dio sporazuma vlasti i dijela opozicije o prevazilaženju parlamentarne krize.

Katnić: Polovina voćnjaka nastala iz mog uzgoja, borove i jele sadio sam 2017. i 2018.

Utorak, 07.07.2026 | 14:40

Bivši glavni specijalni tužilac Milivoje Katnić izjavio je danas pred Višim sudom u Podgorici da je oko polovine voćnjaka na porodičnom imanju nastalo iz njegovog uzgoja, navodeći da je borove i jele sadio tokom 2017. i 2018. godine.

Mandić: Većina poslanika potvrdila da će Crna Gora biti sljedeća članica EU

Utorak, 07.07.2026 | 14:02

Danas je apsolutna većina predstavnika građana Crne Gore nedvosmisleno potvrdila zašto će naša zemlja 2028. godine biti sljedeća članica Evropske unije, saopštio je predsjednik Skupštine Crne Gore.

Sporazum vlasti i opozicije: Do 31. jula izmjene zakona o policiji i ANB-u, Ustav da se promijeni do 4. septembra

Utorak, 07.07.2026 | 15:02

Vlast i opozicija će najkasnije do 31. jula obezbijediti usvajanje izmjena i dopuna zakona o unutrašnjim poslovima i Agenciji za nacionalnu bezbjednost (ANB), u skladu s usaglašenim rješenjima, a do istog datuma će se formirati posebno radno tijelo koja će pratiti primjenu tih propisa.

Ibrahimović – Anand: Dvije decenije diplomatskih odnosa temelj za novo snaženje partnerstva

Utorak, 07.07.2026 | 15:21

Potpredsjednik Vlade i ministar vanjskih poslova Ervin Ibrahimović sastao se, na marginama NATO samita u Ankari, sa ministarkom vanjskih poslova Kanade Anitom Anand.

Policija pojačava kontrole na putevima širom Crne Gore: Evo gdje će dežurati presretači

Srijeda, 08.07.2026 | 12:27

Mobilna jedinica policije za bezbjednost saobraćaja tzv. „presretači“ biće angažovana na auto-putu Princeza Ksenija, kao i na putnim pravcima Podgorica–Nikšić, Podgorica–Cetinje i Podgorica–Virpazar, navodi Ministarstvo unutrašnjih poslova.

Kadetkinje nastavljaju pripreme, Kapisoda pružio podršku

Srijeda, 08.07.2026 | 12:22

Predsjednik Rukometnog saveza Crne Gore Petar Kapisoda obišao je pripreme ženske kadetske reprezentacije, koja se na Ivanovim Koritima priprema za nastup na Svjetskom prvenstvu u Rumuniji, koje će biti održano od 29. jula do 9. avgusta.

Laboratorije u NTP otvorene za startapove, kompanije i istraživače

Srijeda, 08.07.2026 | 12:15

Startapovi, inovativne kompanije, istraživači i studenti od danas mogu koristiti laboratorijske kapacitete Univerziteta Crne Gore (UCG) kroz Naučno-tehnološki park Crne Gore, čime se po prvi put savremena univerzitetska istraživačka infrastruktura sistemski stavlja na raspolaganje inovacionoj zajednici i privredi, saopšteno je iz Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija.

Granična policija na Aerodromu Podgorica uhapsila državljanina Turske kojeg potražuje Interpol Ankara

Srijeda, 08.07.2026 | 11:53

Policija je saopštila da su na graničnom prelazu Aerodrom Podgorica kontrolisali C.Y. (30), državljanina Republike Turske.

Pavličić započela mandat članice Venecijanske komisije

Srijeda, 08.07.2026 | 11:32

redsjednica Vrhovnog suda Crne Gore Valentina Pavličić započela je 20. juna četvorogodišnji mandat članice Evropske komisije za demokratiju putem prava (Venecijanske komisije), jednog od najznačajnijih savjetodavnih tijela Savjeta Evrope u oblasti demokratije, ljudskih prava i vladavine prava.

Bokesljka mornarica pozdravlja Spajićev stav: Važan korak ka posebnom zakonu

Srijeda, 08.07.2026 | 11:26

Bokeljska mornarica Kotor pozdravlja stav premijera Milojka Spajića, iznijet u Skupštini Crne Gore, da prihvati inicijativu za donošenje posebnog zakona, lex specialis, kojim bi se uredio njen pravni status.

Brnabić kritikovala izvještaj Picule: To nema veze sa reformama na EU putu Srbije

Srijeda, 08.07.2026 | 11:18

Predsjednica Skupštine Srbije kritikovala je danas izvještaj izvestioca Evropskog parlamenta za Srbiju Tonina Picule ocijenjujući da tekst "nema veze sa reformama evropskom putu".

Na GP Božaj oduzet automobil koji potražuje Interpol Njemačke

Srijeda, 08.07.2026 | 11:09

Na graničnom prelazu Božaj privremeno je oduzet automobil Audi Q7 radi daljih provjera, saopštili su iz Uprave policije.

Tramp: Mislim da je rat gotov, želimo da pregovaramo

Srijeda, 08.07.2026 | 11:06

Predsjednik Sjedinjenih američkih država, Donald Tramp, kazao je, odgovarajući na pitanja novinara na NATO samitu u Ankari, da smatra da je rat sa Iranom završen, kao i da SAD žele da pregovaraju.

Kovačević: Izmjene Ustava nijesu pobjeda političke zrelosti, već rezultat pritiska Evropske unije

Srijeda, 08.07.2026 | 10:56

Sporazum vlasti i opozicije o pokretanju procedure za izmjene Ustava predstavlja važan korak u evropskim integracijama Crne Gore, ali nije rezultat političke zrelosti domaćih aktera, već prije svega posredovanja Evropske unije, ocijenila je za Boje jutra, programska direktorica Centra za demokratsku tranziciju (CDT) Milica Kovačević.