Petak, 16.02.2024 | 14:39
IZVOR: Klix.ba

Svi imamo ovaj ZAČIN kod kuće, a ne znamo da TOPI SALO sa stomaka

Američka nutricionistkinja Kimberli Buker otkrila je koja dva začina mogu pomoći u borbi sa salom na stomaku, ali i pomoći pri hroničnoj upali.




Foto: Ilustracija, Pixabay

Začini su sastavni dio kulinarske tradicije širom svijeta, dodaju ukus, aromu i boju raznim jelima.

Osim svoje kulinarske privlačnosti, mnogi začini takođe se mogu pohvaliti potencijalnim zdravstvenim prednostima, uključujući njihovu sposobnost da pomognu u kontroli težine i smanje hronične upale. Određeni začini imaju svojstva koja mogu doprinijeti topljenju masti na stomaku i ublažavanju hronične upale.

Američka nutricionistkinja Kimberli Buker za SheFinds.com otkrila je da su kurkuma i crni biber neke od opcija začina koje mogu pomoći u "topljenju" stomaka, a istovremeno smanjuju upalu.

Kurkuma

Kurkuma je privukla veliku pažnju zbog svojih potencijalnih zdravstvenih koristi, posebno u smanjenju hronične upale. Aktivni sastojak kurkume, kurkumin, poznat je po svojim snažnim protivupalnim i antioksidativnim svojstvima. Uz to, kurkumin je proučavan zbog njegove potencijalne uloge u podršci gubitku težine i smanjenju masnog tkiva na stomaku.

"Kurkuma sadrži aktivno jedinjenje zvano kurkumin, koje ima protivupalna svojstva. Smanjenjem upale može podržati gubitak težine, uključujući masnoću na stomaku. Kurkumin takođe može potencijalno pomoći u poboljšanju osjetljivosti na insulin , utičući na to kako telo skladišti masti", kaže nutricionistkinja Buker.

Što se tiče njene uloge kod hronične upale, ona napominje da "kurkumin u kurkumi djeluje kao snažan antioksidans, neutralizujući slobodne radikale koji doprinose upali".

Crni biber

Crni biber nije samo uobičajena kuhinjska namirnica već i začin koji može doprinijeti smanjenju hronične upale i potencijalno pomoći u smanjenju količine masti na stomaku.

"Piperin, aktivni element u crnom biberu, povezan je s potencijalnim poboljšanjima u metabolizmu masti. Može poboljšati apsorpciju drugih nutrijenata, uključujući one koji podržavaju gubitak težine", ističe nutricionistkinja.

Što se tiče njegove povezanosti sa smanjivaem hronične upale, Kimberli Buker ističe da "piperin pokazuje antiinflamatorna svojstva, doprinoseći smanjenju hronične upale".

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Pol Pogba za vikend na terenu?

Četvrtak, 20.11.2025 | 21:57

Nakon više od dvije godine je došao trenutak da Pol Pogba ponovo zaigra fudbal.

Vejn Runi izdvojio trojicu koji su obilježili dosadašnji dio sezone u Premijer ligi – bez Salaha i Halanda

Četvrtak, 20.11.2025 | 21:30

Premijer liga tradicionalno donosi nova iznenađenja i fudbalere koji iznenada zasijaju, a prema mišljenju Vejna Runija, ove sezone posebno su se istakla trojica. Legenda Mančester junajteda pomno prati dešavanja u engleskom fudbalu, pa je izdvojio imena koja su, po njemu, napravila najveći iskorak.

Drama u Istanbulu, Efes u posljednjoj sekundi do trijumfa protiv Barselone

Četvrtak, 20.11.2025 | 21:11

Na programu je 12. kolo Evrolige.

Španija bez Alkaraza u polufinalu Dejvis kupa – dubl donio odlučujući poen protiv Češke

Četvrtak, 20.11.2025 | 20:40

Teniska reprezentacija Španije plasirala se u polufinale Dejvis kupa nakon što je u Bolonji savladala selekciju Češke rezultatom 2:1, i to bez pomoći prvog tenisera svijeta Karlosa Alkaraza.

Rama predstavnike Srbije nazvao „ruskom delegacijom“

Četvrtak, 20.11.2025 | 20:23

Srpska koordinatorka Nacionalnog konventa Bojana Selaković potvrdila je spekulacije koje kruže društvenim mrežama da je na Forumu o proširenju Evropske unije održanom u Briselu, albanski premijer Edi Rama predstavnike Srbije predvođene Anom Brnabić nazvao “ruskom delegacijom”.

PORAZ "lavica" od Slovenije

Četvrtak, 20.11.2025 | 20:02

Poraz od Slovenije u kontrolnom meču koji je bio zatvoren za javnost i jedina provjera za "lavice" uoči Svjetskog prvenstva koje otvaraju 26. novembra.

Nišavić: Sve MANJE dana kada voda sa Mareze nije za PIĆE - Tokom 2022. imali smo ZAMUĆENOST preko 25 dana

Četvrtak, 20.11.2025 | 19:46

Voda sa vodoizvorišta Mareza je već treći dan zamućena i preporuka je da se prije upotrebe prokuva. Direktor podgoričkog Vodovoda Aleksandar Nišavić navodi da se često dešava kada kiša duže pada u Podgorici da voda nije za piće, ali kako ističe takvih dana iz godine u godinu manje.

Evo da li redoslijed hrane ima UTICAJ na naše ZDRAVLJE

Četvrtak, 20.11.2025 | 19:36

Ishrana je direktno povezana sa zdravljem i bolešću. Ali uticaj vaše ishrane može uključivati ​​više od onoga što jedete ili kada to jedete. Redoslijed kojim jedete hranu takođe može igrati ulogu.  

Spajić: Vrlo brzo ćemo uvesti vize za državljane Rusije

Četvrtak, 20.11.2025 | 19:35

U opširnom intervjuu za Euronews, crnogorski premijerMilojko Spajićgovorio je o ulasku svoje zemlje u EU do 2028. godine i važnosti usklađivanja njene spoljne politike sa Briselom.

Napravite POSNU SALATU za svaki trenutak - Ukus i brzina u jednoj ZDJELI

Četvrtak, 20.11.2025 | 19:18

Ide sezona slava, a sa tim i muka svake domaćice gdje da pronađe bolji recept za omiljeno jelo od prošle godine.