Utorak, 20.02.2024 | 21:01
IZVOR: Telegraf.rs

TRI ključna simptoma raka koji se javljaju tokom večere: Da li jedete na ovaj način?

Postoji više od 200 različitih vrsta raka, neke sa jasnijim simptomima od drugih, ali vreme za večeru je dobro vrijeme da provjerite da li patite od bilo kakvih problema




Foto: Ilustracija, Pixabay

Postoje tri ključna simptoma raka koja nikada ne bi trebalo da zanemarite kada sjedite za stolom.

Medicina broji više od 200 različitih vrsta raka, od kojih neki imaju jasnije simptome od drugih. Ali postoji i niz drugih simptoma povezanih sa načinom na koji konzumirate hranu, a koji su jasan znak upozorenja i nikada ih ne treba zanemariti.

Rano uočavanje pojave tumora je ključno i često spasonosno, zbog čega je veoma važno stalno biti svjestan eventualnih simptoma. Iako bi trebalo da vas upozore, ipak imajte na umuda da mnogi simptomi mogu da budu tu i potpuno nepovezani ili da se pojavljuju iz bezazlenih razloga.

Međutim, ukoliko osjetite bilo koji od narednih simptoma, kako prenosi "Mirror", posetite svog ljekara što je prije moguće.

Vodeća dobrotvorna organizacija koja pruža podršku pacijentima sa rakom i njihovim porodicama "Macmillan", iznosi da postoji nekoliko opštih simptoma koji mogu da utiču na to kako jedemo.
Ono čega treba biti svjestan je - gubitak apetita. Ako ne želite da jedete onoliko koliko obično jedete ili se brzo zasitite, porazgovarajte sa svojim lekarom opšte prakse.

Još jedna stvar na koju treba obratiti pažnju je da imate poteškoća sa gutanjem, žvakanjem ili osjećanjem da vam je nešto zaglavljeno u grlu.

Konačno, ako razvijete probavne smetnje ili žgaravicu tokom tri nedelje ili duže, ili ako je sve izuzetno bolno, to takođe može biti znak upozorenja. Međutim, dobro je zapamtiti da je to inače i normalno nakon konzumiranja veće količine začinjenog obroka.
"Macmillan" takođe savjetuje da je vrijeme za večeru važno doba dana da se pripazi na bilo kakve neobične probleme. Zato savjetuju da razgovarate sa svojim ljekarom ako imate naduven ili otečen stomak, pogotovo ako se to dešava više puta ili traje dugo. Nadimanje je simptom mnogih stanja, ali je prisutan i kod nekih vrsta raka, kao što su tumori jajnika, jajovoda ili peritoneuma.

Ova organizacija takođe upozorava da je potrebno obratiti pažnju i na promjene u pražnjenju crijeva, posebno na one probleme koji traju tri nedelje ili više. Opuštena, tečna ili tvrda stolica, češća potreba za nuždom ili prisutna krv bi trebalo takođe da izazovu uzbunu.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Knežević: Sa Vučićem sam se čuo sinoć poslije utakmice Zvezde, prokomentarisao sam fudbalsku grešku

Petak, 30.01.2026 | 14:42

Predsjednik Demokratske narodne partije Milan Knežević pozvao je sve lidere parlamentarne većine da, kako kaže, pogledaju telefone da se vidi koliko su se oni puta čuli sa Satalerom, a on sa predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem.

Wizz Air uvodi novu liniju Podgorica - Katanija

Petak, 30.01.2026 | 14:24

Wizz Air od 5. maja otvara liniju Podgorica – Katanija, navela je ministarka saobraćaja Maja Vukićević.

Sa crnogorskog tržišta povučen Aptamil: Sumnja se da formula može biti štetna za zdravlje beba

Petak, 30.01.2026 | 14:50

Iz Uprave za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove Portalu Analitika je saopšteno da je sa tržišta počučena formula za bebe, Aptamil od 400 gr, u kartnonskoj kutiji.

DNP otkazuje podršku Vladi i Mujoviću, Knežević će sa Mandićem razgovarati o nastavku saradnje

Petak, 30.01.2026 | 14:04

Predsjednik Demokratske narodne partije (DNP) Milan Knežević saopštio je da ta stranka otkazuje podršku Vladi premijera Milojka Spajića, a otkazuje se i podrška vlasti u Podgorici, koju predvodi gradonačelnik Saša Mujović. 

Vukićević nakon podnijete ostavke: Bila mi je izuzetna čast da služim Crnoj Gori i građanima

Petak, 30.01.2026 | 16:00

Danas sam, kao što sam ranije najavila, podnijela ostavku na funkciju ministarke saobraćaja u Vladi Crne Gore. Funkciju sam obavljala na osnovu predloga kolega iz Demokratske narodne partije, koja od danas više nije dio parlamentarne većine, i kao što smo i obećali, kolega Milun Zogović i ja smo ispoštovali datu riječ, navela je ministarka Maja Vukićević.

Hrvatska “spustila rampu” svešteniku Backoviću, zabranjen mu ulazak u zemlju

Subota, 31.01.2026 | 13:10

Tivatski paroh Mitropolije crnogorsko-primorske SPC, Mijajlo Backović proglašen je nepoželjnim od strane Hrvatske i njemu je zabranjen ulazak u tu zemlju, saznaje nezvanično Pobjeda.

Adžić: Vlada uprkos obećanju ne predlaže italijanski model “antimafija” zakona, kriminalcima dato vrijeme da sakriju imovinu

Subota, 31.01.2026 | 12:55

Član Predsjedništva Građanskog pokreta URA Filip Adžić kazao je da su izgubljene četiri godine tokom kojih je država mogla da oduzima sumnjivo stečenu imovinu i da ni danas Vlada nije pripremila Italijanski model “antimafija” zakona koji su obećali.

Gorčević: Putokaz ka zatvaranju svih pregovaračkih poglavlja do kraja 2026. godine

Subota, 31.01.2026 | 12:31

Program pristupanja Crne Gore Evropskoj uniji za period 2026–2027, koji je Vlada usvojila na jučerašnjoj sjednici, predstavlja jasan i operativan putokaz za zatvaranje svih pregovaračkih poglavlja do kraja 2026. godine, čime Crna Gora ulazi u završnu fazu pregovaračkog procesa.

Uhapšene tri osobe osumnjičene za razbojništvo i teške krađe, među njima i maloljetnik

Subota, 31.01.2026 | 12:23

Podgorička policija rasvijetlila je krivična djela razbojništvo i teške krađe, izvršena na teritoriji Glavnog grada, te je, po nalogu Osnovnog državnog tužilaštva u Podgorici, uhapsila tri osobe, među kojima je i jedno maloljetno, saopšteno je iz Uprave policije.

Glavni grad obezbijedio besplatan đački prevoz za učenike do Zete

Subota, 31.01.2026 | 12:08

Glavni grad Podgorica obezbijedio je besplatan prevoz za učenike koji svakodnevno putuju iz Podgorice kako bi pohađali nastavu u Zeti, čime je riješeno važno pitanje bezbjednog i redovnog dolaska učenika u školu.

Nadal bira Alkarasa kao favorita, ali upozorava zemljaka: Novak je Novak

Subota, 31.01.2026 | 11:57

Finale Australijan opena donosi sudar generacija, a jedan od najvećih koji su ikada stali na teniski teren jasno vidi gdje je težište. Rafael Nadal ne krije poštovanje prema starom rivalu Novaku Đokoviću, ali pred nedjeljni meč u Melburnu prednost daje svom sunarodniku Karlosu Alkarasu.

Ministar zdravlja Vojislav Šimun najavio nove reforme zdravstva na sastanku sa Svjetskom bankom

Subota, 31.01.2026 | 11:44

Na sastanku sa šefom Svjetske banke Kristoferom Sheldonom, ministar zdravlja Vojislav Šimun najavio je pokretanje Nacionalnog sistema za praćenje količina i zaliha lijekova, Predlog Zakona o upravljanju podacima u zdravstvu i digitalnom zdravlju, te unapređenje rada Komisije za odobravanje ljekova za rijetke bolesti i nastavak terapije osiguranih lica u inostranstvu.

Ove životne navike značajno utiču na pojavu raka debelog crijeva

Subota, 31.01.2026 | 11:32

Rak debelog crijeva, koji se nekada pojavljivao uglavnom kod starije populacije, sve se češće dijagnostikuje i kod osoba mlađih od 55 godina.

U Rožajama i Budvi uhapšena dva međunarodno tražena lica

Subota, 31.01.2026 | 10:57

Službenici Sektora granične policije – Stanice granične policije Rožaje, u saradnji sa službenicima NCB Interpola Podgorica su u Rožajama locirali i uhapsili međunarodno traženo lice B.H. (59), kosovskog državljanina, saopšteno je iz Uprave policije. Budvanska policija uhapsila je tuskog državljanina A. I. (54) koji se takođe potražuje po međunarodnoj potjernici.

Manje parnica, više dogovora: Medijacija kao standard u Crnoj Gori

Subota, 31.01.2026 | 11:08

Šira primjena medijacije ključna je za efikasnije rješavanje sporova, uz aktivnu ulogu sudija u upućivanju stranaka i potvrđivanju zaključenih poravnanja, poručeno je na sastanku predstavnika Osnovnog suda u Podgorici i Centra za alternativno rješavanje sporova. Na sastanku je takođe istaknut značaj zajedničke saradnje kroz seminare, obuke i projektne aktivnosti koje jačaju institut medijacije i ubrzavaju sudske postupke.