Petak, 23.02.2024 | 20:21
IZVOR: ženablic.rs

TEST sa KAŠIKOM OTKRIVA DA LI SPAVATE DOVOLJNO - Ovaj znak može biti UPOZORENJE da vam je potreban SAN

Da li se često osjećate umornim tokom dana, ali uveče ne možete da zaspite?




Foto: Ilustracija/Pexels.com 

Postoji jednostavni test koji možete da uradite kod kuće i da otkrijete da li postoji razlog za brigu.

Kako navodi National Health Service (NHS), svaka treća osoba pati od nekvalitetnog sna zbog anksioznosti, pretjeranog korišćenja tehnoloških uređaja i prekovremenog rada. Nekvalitetan san povećava rizik od gojanzosti, bolesti srca i dijabetesa.

Natanijel Kleitmen, profesor sa Univerziteta u Čikagu, osmislio je test pod nazivom proračun odlaganja sna. Lezite u zamračenu, tihu prostoriju u popodnevnim satima, a u ruci držite kašiku. Uključite štopericu.

Bitno je da vam ruka bude na ivici kreveta, a kašika da visi sa ivice. Pored kreveta stavite tacnu koja će odzvoniti onog trenutka kada vam kašika ispadne iz ruke. Provjerite koliko je sati i zatvorite oči.

Ukoliko uspijete da zaspite u roku od pet minuta, to znači da ste preumorni i da vam je hitno potrebna promjena rutine i načina života da biste spriječili negativne efekte po zdravlje.

Ako zaspite u roku od 10 minuta, to je znak da situacija nije alarmantna. Ukoliko vam treba 15 minuta i više da zaspite, vaše tijelo je odmorno.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Kapiten “lavova” u suzama: Boli da ne može više…

Nedjelja, 18.01.2026 | 20:38

Crnogorska rukometna reprezentacija upisala je i drugi poraz na Evropskom šampionatu, te tako izgubila svaku nadu u plasman u glavnu rundu, što je bio cilj uoči odlaska u Oslo.

Kordić: Ski liftovi na Savinom kuku ispravni, žičara sa korpama još pod provjerom

Nedjelja, 18.01.2026 | 20:27

Ministarka turizma Simonida Kordić kazala je za TVCG da je izvršen dvostruki pregled ski liftova na skijalištu Savin kuk, te da su oni u funkciji, a da korpe ove sezone neće raditi jer njihova provjera još traje. Istakla je da je prihod od boravišnih taksi u opštinama koje su organizovale doček Nove godine veći 26,7 odsto nego lani.

Dinar: Nismo bili konkretni i odlučni u napadu

Nedjelja, 18.01.2026 | 20:25

Poslije ubjedljivog poraza od Farskih ostrva u drugom kolu Evropskog prvenstva, selektor Didije Dinar nije krio razočaranje izdanjem svog tima, ali je istakao da još uvijek postoji šansa da se popravi utisak u posljednjem meču grupne faze.  

Vujović: Nismo dorasli velikim evropskim timovima, nemamo kontinuitet u igri

Nedjelja, 18.01.2026 | 20:19

Crnogorski rukometaši doživjeli su težak poraz od Farskih Ostrva (37:24) na Evropskom prvenstvu u Oslu i kolo prije kraja ostali bez šansi za plasman među 12 najboljih. Ipak, tim se već okreće narednom duelu sa Švajcarskom.

Za dočeke na trgovima 2,6 miliona: Za opštine opravdan trošak, za građane ne

Nedjelja, 18.01.2026 | 19:48

Organizacija dočeka Nove godine u šest crnogorskih opština koštala je ukupno 2 miliona i šest stotina trideset dvije hiljade eura. Dok lokalne vlasti tvrde da je to ulaganje u turizam i imidž grada, građani smatraju da se toliki novac mogao preusmjeriti u bolje svrhe.

Ajkule se razigrale u finišu i srušile Holandiju

Nedjelja, 18.01.2026 | 19:18

Crnogorski vaterpolisti savladali su Holandiju 15:11 u drugom meču druge faze Evropskog prvenstva, nakon preokreta i bolje igre u drugom poluvremenu.

Tramp najavio aktiviranje Zakona o pobuni, 1.500 vojnika spremno za slanje u Minesotu

Nedjelja, 18.01.2026 | 18:58

Američko ministarstvo odbrane, odnosno Ministarstvo rata — kako ga je preimenovao Donald Tramp — naredilo je da se oko 1.500 aktivnih pripadnika oružanih snaga pripremi za moguće raspoređivanje u saveznoj državi Minesoti, objavio je Vašington post u nedjelju, pozivajući se na vojne zvaničnike.

Patrijarsi i poglavari Crkava u Jerusalimu: “Hrišćanski cionizam” ugrožava hrišćanstvo u Svetoj zemlji

Nedjelja, 18.01.2026 | 18:51

“Hrišćanski cionizam” ugrožava hrišćanstvo u Svetoj zemlji, poručili su patrijarsi i poglavari Crkava u Jerusalimu, saopšteno je iz ambasade Palestine u Crnoj Gori.

Navijači Liverpula jednoglasni: "Dovodite ga, što prije!"

Nedjelja, 18.01.2026 | 18:44

Stav navijača je jasan...

Predstavnici BS-a i DPS-a održali sastanak u Bijelom Polju: Posvetiti dodatnu pažnju rješavanju problema

Nedjelja, 18.01.2026 | 18:24

"Kao politički subjekat koji je na posljednjim parlamentarnim izborima osvojio skoro 5.000 glasova i time potvrdio status pojedinačno najjače partije u Bijelom Polju, osjećamo dodatnu odgovornost prema građanima da investicionu politiku vodimo kvalitetnije, efikasnije i u interesu ravnomjernog razvoja grada", kazao je Suljević.