Nedjelja, 25.02.2024 | 09:40
IZVOR: zadovoljna.rs

Ova namirnica je puna GVOŽĐA i JAČA imunitet, a rijetko kad je jedemo

Goveđa džigerica ima ozbiljnu nutritivnu snagu.




Foto: Ilustracija/Pixabay.com 

Bogata je hranljivim materijama, i u njoj se uživalo vjekovima u različitim kulturama širom svijeta. Danas doživljava ponovni porast popularnosti zbog svog impresivnih pozitivnih efekata na zdravlje.

Goveđa džigerica ima ozbiljnu nutritivnu snagu. Bogata je hranljivim materijama i u njoj se uživalo vjekovima u različitim kulturama širom svijeta. Danas ponovo postaje popularna zbog svojih impresivnih pozitivnih efekata na zdravlje, mada je većina i dalje rijetko kad jede.

Goveđa jetra spada u iznutrice, ima snažan ukus i jaku teksturu i veliku koncentraciju vitamina, minerala i drugih esencijalnih hranljivih materija.

Porcija goveđe jetre (oko 85 grama) sadrži otprilike 160 kalorija, 4,5 grama ugljenih hidrata, isto toliko ukupno masti, 25 grama proteina, zatim natrijum, bakar, cink, selen, fosfor, gvožđe, kalijum, vitamine A, D i B6, B12.

Impresivan profil hranljivih sastojaka, kako prenosi portal draxe.com, dovodi do brojnih zdravstvenih koristi.

Povećava nivo energijen

Veliki sadržaj vitamina B i gvožđa u goveđoj jetri podržava proizvodnju energije i bori se protiv umora. Tome doprinose riboflavin, pantotenska kiselina, niacin, folati, vitamin B6 i tiamin.

Gvožđe iz džigerice je od vitalnog značaja za transport kiseonika i proizvodnju energije, a goveđa džigerica je takođe bogata bakrom, koji pomaže u apsorpciji gvožđa.

Podrška imunitetu

Vitamin A, vitamini B i cink igraju ključnu ulogu u održavanju zdravog imunološkog sistema. Cink se, na primjer, smatra čuvarom imunološke funkcije i važan je za pravilno funkcionisanje imunoloških ćelija.

Proizvodnja crvenih krvnih zrnaca

Gvožđe i vitamini B su neophodni za zdravu proizvodnju crvenih krvnih zrnaca, što sprečava anemiju. A pošto je jetra jedna od namirnica sa najviše vitamina B i gvožđa, nije iznenađenje da je ključna za proizvodnju crvenih krvnih zrnaca.

Prednosti za trudnice

Sadržaj folata u goveđoj jetri je ključan za razvoj fetusa i spriječavanje urođenih mana. Ipak, trudnicama se savjetuje da se konsultuju sa ljekarima o količini unosa jetre, jer previše vitamina A nekada može izazvati probleme.

Vid, zubi, kosti…

Vitamin A iz goveđe jetre pozitivno će uticati na vid, imunološku funkciju i rast ćelija, a vitamin B12 je neophodan za proizvodnju energije, funkciju nervnog sistema i formiranje crvenih krvnih zrnaca.

Bakar podržava funkciju enzima, oporavak tkiva i apsorpciju gvožđa.

Holin iz jetre će podržati zdravlje mozga, ćelijsku signalizaciju i metabolizam masti, dok će fosfor pomoći zdravlju zuba i kostiju.

Takođe se smatra da konzumacija goveđe jetre pomaže u detoksikaciji organizma i održavanju zdravlja jetre, a povoljan je i njen uticaj na kardiovaskularno zdravlje, poboljšanje krvnog pritiska i vaskularnog zdravlja, poboljšanje kvaliteta sperme i jajnih ćelija, a tu su i povećana izdržljivost organizma i smanjen rizik od raznih upala.

Rizici i neželjeni efekti

Uprkos prednostima, važno je biti svjestan nekih potencijalnih nedostataka među kojima je veliki sadržaj vitamina A čiji pretjerani unos može biti toksičan, tako da je umjerena potrošnja ključna, naročito kod trudnica.

Goveđa jetra ima relativno veliki nivo holesterola, pa osobe sa povišenim holesterolom treba da konzumiraju goveđu jetru umjereno.

Takođe, goveđa jetra može da stupi u interakciju sa određenim ljekovima, pa se savetuje konsultovanje sa ljekarom pre nego što je konzumirate.

U svakom slučaju, goveđa jetra je laka za pripremu – od jednostavnog pečenja ili prženja sa lukom, do kuvanja i pravljenja namaza uz začine po izboru. Ako pak niste ljubitelj iznutrica ili gulaša i drugih jela od jetre, na tržištu postoje kapsule koje sadrže koncentrovanu jetru, ali ih koristite uz savjet ljekara.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Nina Žižić nakon Montesonga: Kolege, naučite da se ponašate i ne kaljajte ovo divno zanimanje, dabogda svi otišli na Eurosong

Ponedjeljak, 22.12.2025 | 11:47

Nina Žižić je na svom Fejsbuk profilu objavila kratak osvrt na sinoćnji Montesong, a tiče se kolega koji su se takmičili na istom.

ANKETA: Da li se osjećate bezbjedno prilikom prelaska ulice u Podgorici?

Ponedjeljak, 22.12.2025 | 12:32

Svjedoci smo svakodnevnih saobraćajnih prekršaja i policijskih akcija na crnogorskim putevima.

Uhapšen Milutin Simović

Ponedjeljak, 22.12.2025 | 09:23

Bivši ministar poljoprivrede i ruralnog razvoja Milutin Simović uhapšen je jutros po nalogu Specijalnog državnog tužilaštva, saznaju "Vijesti".

Vujović: Cilj Mandića i Kneževića je da ispune želje zvaničnog Beograda

Ponedjeljak, 22.12.2025 | 08:27

Cilj Andrije Mandića i Milana Kneževića je da ispune želje, očekivanja i planove zvaničnog Beograda, a zvanični Beograd mora da spriječi završetak pregovora između Crne Gore i Evropske unije i ubrzano članstvo u EU – kazao je za Pobjedu Zlatko Vujović, politički analitičar i predsjednik Upravnog odbora Centra za monitoring i istraživanje (CEMI), povodom ponovnog pokretanja identitetskih pitanja od šefa parlamenta Mandića, i to u trenutku kada je veoma aktuelna priča o zatvaranju pet poglavlja i uspješnom putu naše države ka EU.

Na Žabljaku počelo rušenje bespravnih objekata

Ponedjeljak, 22.12.2025 | 10:41

Na Žabljaku je počelo rušenje ilegalnih objekata na Žabljaku izgrađenih poslije jula ove godine.

Indijski feng šui: Prije spavanja obavezno zatvorite vrata ove prostorije

Ponedjeljak, 22.12.2025 | 21:25

Vastu, vedski sistem za uređenje doma uključuje određena pravila koja mogu poboljšati energiju u kući, donijeti bogatstvo i prosperitet domu.

Gol Jovetića poslije mjesec i po

Ponedjeljak, 22.12.2025 | 20:48

Stevan Jovetić je prekinuo golgeterski post – na prvenstvenoj utakmici protiv Ačnasa, koju je njegova Omonija dobila 4:0, crnogorski reprezentativac postavio je konačan ishod.

Botunjani zadovoljni sastankom sa Milatovićem

Ponedjeljak, 22.12.2025 | 20:29

Mještani Botuna koji se protive izgradnji postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda Podgorice u tom zetskom naselju večeras su održali sastanak sa predsjednikom Crne Gore, Jakovom Milatovićem.

Ubijen muškarac u Barseloni, policija provjerava da li je u pitanju crnogorski državljanin

Ponedjeljak, 22.12.2025 | 20:18

Jedna osoba ubijena je danas oko 16 sati u pucnjavi koja se dogodila u Barseloni, u dijelu grada Kasteldefel, prenose španski mediji.

DPS: Hapšenjem Simovića zbog navodne zloupotrebe od 5.000 eura za tri godine Tužilaštvo formalizovalo progon naše partije

Ponedjeljak, 22.12.2025 | 20:07

Jutrošnjim ,,spektakularnim” hapšenjem bivšeg potpredsjednika Vlade i ministra poljoprivrede, Milutina Simovića, zbog navodne zloupotrebe službenog položaja od 5.000 eura za troškove reprezentacije, formalizovalo je progon Demokratske partije socijalista od strane Specijalnog državnog tužilaštva, saopšteno je iz te partije.

Bogdanović o hapšenju Simovića: Sad će krenuti laž, onda buka, pa kolektivno zapomaganje

Ponedjeljak, 22.12.2025 | 19:45

Predsjednik poslaničkog kluba Demokratske Crne Gore u Skupštini Crne Gore, Boris Bogdanović Komentarisao je na društvenim mrežama hapšenje bivšeg ministra poljoprivrede i ruralnog razvoja Milutina Simovića, kazavši da će sada krenuti „poznata politička predstava“.

Sjutra sjednica Izvršnog odbora FSCG: Vučinić ostaje selektor

Ponedjeljak, 22.12.2025 | 19:33

Četvrta sjednica Izvršnog odbora Fudbalskog saveza Crne Gore za mandatni period 2025-2029 održaće se sjutra u Kući fudbala sa početkom u 12 sati.

Vašington sa rekordnih 48 poena vodio Partizan do pobjede nad Krkom

Ponedjeljak, 22.12.2025 | 19:20

Košarkaši Partizana savladali su u Ljubljani ekipu Krke rezultatom 99:92 (25:18, 19:34, 25:25, 30:15), u utakmici 11. kola Grupe A ABA lige.

Povratak u Minhen: Svetislav Pešić ponovo na klupi Bajerna

Ponedjeljak, 22.12.2025 | 18:06

Iskusni i trofejni srpski stručnjak Svetislav Pešić vraća se na veliku scenu - i to na klupu Bajerna iz Minhena. Njemački košarkaški gigant zvanično je potvrdio da je Pešić imenovan za novog šefa stručnog štaba.

Bajraktari: Istorijsko poniženje Ulcinja, opština prihvatila da bude manjinski upravljač Solane

Ponedjeljak, 22.12.2025 | 17:45

Predsjednik ulcinjskog odbora Građanskog pokreta URA i bivši predsjednik Opštine Ulcinj Omer Bajraktari smatra da ugovor kojim će Vlada Crne Gore biti većinski vlasnik preduzeća koje će upravljati Ulcinjskom solanom još jedno poniženje za ovaj grad.