Srijeda, 28.02.2024 | 18:41
IZVOR: b92.net

Koja vrsta STRESA je najštetnija za naše zdravlje?

Nova studija je pokazala da je finansijski stres potencijalno veoma štetan za interakciju osnovne tjelesne infrastrukture, uključujući imuni, nervni i endokrini sistem, što ga stavlja u rang sa nekim drugim glavnim stresorima.




Foto: Ilustracija/Pixabay.com 

Akademci na Univerzitetskom koledžu u Londonu posmatrali su glavne stresne događaje kao što su žalost (smrt) i razvod braka da bi utvrdili njihov uticaj na pojedince izmeren nivoima četiri biomarkera u krvi nakon četiri godine.

Ovo je utvrđeno ispitivanjem četiri biomarkera u krvi – kortizol (hormon koji se proizvodi kao odgovor na stres), C-reaktivni protein (CRP), fibrinogen i faktor rasta 1 sličan insulinu (IGF-1). Sve su to imuni faktori povezani sa razvojem stresa, razvojem upale i starenjem, dok je IGF-1 povezan i sa starenjem i sa dugovječnim životom.

Ovi uzroci stresa su proizveli 61% veću vjerovatnoću visokog rizika od poremećaja u tijelu povezanih sa širokim spektrom mentalnih i fizičkih bolesti, od kardiovaskularnih bolesti do depresije i šizofrenije.

Učesnici koji nisu imali druge veće stresne faktore, ali su prijavili finansijsku napetost – percepciju da možda nemaju dovoljno finansijskih sredstava da zadovolje svoje buduće potrebe – imali su 59% veće šanse, četiri godine kasnije, da budu u grupi visokog rizika.

Nacionalno reprezentativna studija potvrdila je da je finansijski stres povezan sa dugoročnim promjenama ključnih zdravstvenih indikatora, kao što su imuni, nervni i hormonalni sistem.

"Kada imuni i neuroendokrini sistem dobro funkcionišu, homeostaza se održava i zdravlje se čuva. Ali hronični stres može poremetiti ovu biološku razmjenu i dovesti do bolesti“, objasnio je glavni autor studije Odesa S. Hamilton.

"Otkrili smo da finansijski stres najviše šteti biološkom zdravlju, iako je potrebno više istraživanja da bi se to sa sigurnošću utvrdilo. To može biti zato što ovaj oblik stresa može uticati na mnoge aspekte naših života, što dovodi do porodičnih sukoba, socijalne isključenosti, pa čak i gladi ili beskućništva.”

Doživljavanje stresa tokom dužeg vremenskog perioda može poremetiti komunikaciju između imunološkog i neuroendokrinog sistema. To je zato što je odgovor na stres sličan odgovoru na bolest, navodi Investment News.

Istraživači su takođe pogledali genetske varijante za koje je ranije utvrđeno da utiču na imuno-neuroendokrini odgovor i otkrili su da je povezanost između stresnih životnih okolnosti i boravka u grupi visokog rizika četiri godine kasnije ostala istinita bez obzira na genetsku predispoziciju.

Cijeli rad je objavljen u časopisu “Brain, Behavior and Immunity”.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Kćerka Luke Modrića potpisala za Real Madrid

Petak, 21.08.2026 | 12:05

Prezime Modrić ponovo će se vezivati za Real Madrid.

Pićan: Dok sluša Đukanovića, DPS ne može biti dio pomirenja

Petak, 21.08.2026 | 10:42

Poslanica Nove srpske demokratije, Bojana Pićan, kazala je da Demokratska partija socijalista ne može biti dio pomirenja u Crnoj Gori sve dok ne napravi otklon od njenog nekadašnjeg predsjednika, Mila Đukanovića i njegovih saradnika. Pićun je kazala da se DPS uzda u pomoć adresa sa strane, kojih se ta partija navodno gnuša, a koje danas, kako navodi, svesrdno pomažu pokušaj destabilizacije Crne Gore.

Fond PIO: Uzdržite se od zloupotrebe penzionera u dnevno-političke svrhe

Petak, 21.08.2026 | 12:25

Fond penzijskog i invalidskog osiguranja Crne Gore (Fond PIO) reagovao je povodom učestalih političkih saopštenja, javnih nastupa i medijskih tekstova kako bi demantovao serij, kako su naveli u saopštenju, netačnih, nepreciznih i manipulativnih informacija kojima se obmanjuje javnost i unosi nemir među najranjiviju populaciju našeg društva. Pozivaju sve političke aktere i medije da se uzdrže od zloupotrebe penzionera u dnevno-političke svrhe i da u javni prostor plasiraju isključivo provjerene i tačne podatke.

Baterija budućnosti puni se za tri minuta i traje nevjerovatnih 60.000 ciklusa

Petak, 21.08.2026 | 12:37

Australijski naučnici napravili su veliki korak u razvoju nove generacije baterija.

Pogledajte kako napreduju radovi na šetalištu Ljubović (VIDEO)

Petak, 21.08.2026 | 13:08

Radovi na uređenju šetališta Ljubović u Podgorici odvijaju se planiranom dinamikom, a izvođenje je trenutno u punom intenzitetu, saopšteno je iz Glavnog grada Podgorica. 

Crna Gora ponudila Srbiji pomoć u gašenju požara

Petak, 21.08.2026 | 21:11

Crna Gora je ponudila Srbiji pomoć u gašenju požara koji su zahvatili više područja te zemlje, saopšteno je iz Vlade.

Sunčano i vrelo, ali ne svuda: Subota donosi ove temperature

Petak, 21.08.2026 | 15:38

U subotu nas očekue pretežno sunčano vrijeme uz slab do umeren razvoj oblačnosti u kontinentalnim oblastima tokom dana, saopšteno je iz Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju.

Stabilno i uspješno poslovanje Grupe Triglav u prvom polugodištu 2026.

Petak, 21.08.2026 | 15:27

Grupa Triglav na polugodištu potvrđuje svoju prognozu godišnjeg poslovnog rezultata za 2026. godinu.

Nikšić: Uhapšen član organizovane kriminalne grupe

Petak, 21.08.2026 | 15:13

Nikšićka policija uhapsila je člana organizovane kriminalne grupe (OKG)- M.N.(27) iz Nikšića.

Pojačane kontrole na auto-putu i magistralama: MUP objavio raspored za tri dana

Petak, 21.08.2026 | 15:03

U okviru kampanje „Živi, ne žuri“, Ministarstvo unutrašnjih poslova i Uprava policije će tokom današnjeg dana i za vikend vršiti pojačani nadzor saobraćaja na putnim pravcima širom Crne Gore, sa ciljem prevencije saobraćajnih nezgoda, smanjenja broja najtežih saobraćajnih prekršaja i podizanja nivoa bezbjednosti svih učesnika u saobraćaju.

Trikovi kako da prepoznate kvalitetan hljeb u prodavnici

Petak, 21.08.2026 | 14:49

Mnogi vjeruju da je hljeb od više vrsta žitarica automatski zdraviji od bijelog ili integralnog, ali naziv na pakovanju ne otkriva cijelu priču.

Restrikcije vode u Herceg Novom od 7. septembra

Petak, 21.08.2026 | 14:26

Uslijed redovnih aktivnosti remonta elektromašinskih postrojenja u dvije hidroelektrane, "Trebinje" i "Dubrovnik" i redovnog pregleda i saniranja hidrotehničkog tunela između dvije hidroelektrane, a posredstvom čega Herceg Novi dobija vodu za svoj vodovodni sistem, obustava dotoka vode iz HET-a biće od 7. do 17. septembra, saopšteno je iz hercegnovskog preduzeća Vodovod i kanalizacija.

Osmajić napušta Preston i seli se u Seriju A

Petak, 21.08.2026 | 14:22

Crnogorski napadač Milutin Osmajić, koji igra za Preston Nort End nalazi se na pragu prelaska u Đenovu, pošto su dva kluba postigla dogovor.

Podgorica: Uhapšene dvije osobe osumnjičene za uličnu prodaju droge, pronađen heroin i oduzeta vozila

Petak, 21.08.2026 | 13:49

Službenici Odjeljenja bezbjednosti Podgorica – Stanice kriminalističke policije za borbu protiv droge, uz asistenciju službenika Specijalne jedinice policije su jutros realizovali višemjesečnu policijsku akciju usmjerenu na suzbijanje zloupotrebe opojnih droga i ulične prodaje narkotika na teritoriji Glavnog grada.

Miloš Biković sina naučio da pjeva hit Dragane Mirković: Snimak postao viralan (VIDEO)

Petak, 21.08.2026 | 13:39

Glumac Miloš Biković trenutno uživa u odmoru sa svojom porodicom, a djelić atmosfere sa letovanja podelio je sa pratiocima na društvenim mrežama.