Petak, 08.03.2024 | 18:56
IZVOR: Tportal/Rtcg.me

Zašto CIJENE NAJSKUPLJIH torbi na svijetu nezaustavljivo RASTU?

Dizajneri naplaćuju sve više cijene za svoje najprepoznatljivije torbe kako bi zadržali prizvuk ekskluzivnosti dok balon modne industrije nastavlja da raste.




Foto: Ilustracija/Pixabay.com 

Cijena osnovne Hermes Birkin torbe skočila je za više od 900 eura. Ovaj značajan problem za ljubitelje mode širom svijeta je jasan znak da luksuzni brendovi sve više pokušavaju da otežaju pronalaženje svojih najtraženijih proizvoda.

Hermes je nedavno podigao cijenu osnovne Birkin torbe od 25 centimetara u svojim prodavnicama u SAD za 10 odsto, i ona sada iznosi 11.400 dolara (oko 10.500 eura) bez poreza na promet, pokazuju podaci foruma za luksuzne torbe "PurseBop".

Cijene rjeđih modela popularne Birkinice, od egzotične kože poput krokodilske kože, skočile su više od 20 odsto. Pariški luksuzni brend kaže da podiže cijene samo da bi nadoknadio veće troškove proizvodnje, ali je ovogodišnje povećanje cijena najveće u posljednjih deset godina, ako ne i duže.

A francuski brend se može osjećati pod pritiskom da brani svoju reputaciju kao proizvođača najskupljih tašni na svijetu.

Razlika u cijeni između Hermesove torbe i njenog najbližeg konkurenta, Chanel Classic Flap srednje veličine, prema riječima osnivača "PurseBopa" Monike Arori, smanjila se sa 70 odsto u 2019. na dva odsto prošle godine. Šanel koji je u privatnim vlasništvu podigao je cijenu svoje najpopularnije tašne za 75 odsto od prije pandemije.

Značajno povećanje cijena referentnih proizvoda luksuznih brendova je mnogo širi trend. Pradina Galleria torba koštaće kupce 4.600 dolara (oko 4.200 eura) – 85 odsto više nego 2019, prema onlajn arhivi „Wayback Machine“. U korak sa ovim trendom su i cijene Ladyi Dior torbi Kristijana Diora i Neverfull torbi Louis Vuittona – obe su skuplje za 45 odsto, prema podacima PurseBop-a.

Kako je američki indeks potrošačkih cijena porastao za petinu od 2019. godine, luksuzni brendovi moraju da nadoknade veće troškove rada i materijala. Ali povećanje inflacije je takođe način za njih da se izbore sa izazovom koji predstavlja njihov uspjeh: kako da održe reputaciju ekskluzivnosti u isto vrijeme, kao i jaku prodaju.

Luksuzni brendovi su izuzetno porasli posljednjih godina, uz pomoć ograničenja zbog kovid-19, kada su potrošači imali manje mjesta za potrošnju. Samo odjeljenje LVMH-a za modu i kožnu galanteriju skoro se udvostručilo od 2019. godine, sa prodajom od 42,2 milijarde eura prošle godine. Guči, Šanel i Hermes zarađuju više od 10 milijardi dolara godišnje. Jedan od načina da se izbjegne prekomjerno izlaganje je da se proda manje stvari po mnogo višim cijenama.

Mnogi željni kupci više ne mogu da priušte sebi torbe, ali luksuzni brendovi ne mogu rizikovati da izgube grupu kupaca u potpunosti. Ovo može objasniti zašto su brendovi kao što su Hermes i Prada lansirali linije šminke, a vlasnik Guccija Kering je otišao još dublje sa linijom naočara za sunce. Ove jeftinije kategorije mogu biti svojevrsne utješne nagrade, a istovremeno se mogu prodati u desetinama miliona bez rizika od zasićenja tržišta.

"Kozmetika je nevidljiva – osim ako ne uhvatite nekoga kako nanosi ruž i vidite logo, ne možete prepoznati brend", kaže Luca Solca, analitičar luksuza u Bernsteinu.

Većina rasta luksuzne industrije u 2024. dolazi od povećanja cijena. Očekuje se da će prodaja ove godine porasti za sedam odsto, pokazuju procjene Bernsteina, iako brendovi prodaju samo 1 do 2 procenta više stvari.

Ograničavanje rasta obima na ovaj način funkcioniše samo ako je brend toliko popularan da kupci neće odustati zbog povećanja cijena i preći na drugi brend. Neke kompanije su možda podigle cijene iznad onoga što potrošači misle da vrijede.

Prodaja Pradinih torbica porasla je za nešto manje od jedan odsto u posljednjem kvartalu, dok jeftiniji sestrinski brend grupe, Miu Miu, raste brže.

Međutim, ovo povećanje cijena može izazvati i pomalo nespretna poređenja. Sa cijenom većom od 1.800 eura, Burberijeva mala Lola torba danas je oko 40 odsto skuplja nego što je bila prije nekoliko godina. A poređenje cijena može navesti kupce luksuznih modnih komada da promijene svoju odluku o kupovini. Tako da mogu odlučiti da su isprobani i pravi stilovi poput Louis Vuittonove Neverfull torbe, koja je sada nešto jeftinija od Burberijeve torbe, i dalje bolja kupovina – pogotovo zato što Louis Vuitton torbe bolje drže svoju vrijednost na tržištu preprodaje.

Agresivna povećanja cijena takođe mogu natjerati kupce da pogledaju veb-sajtove polovnih luksuzne robe. Ako se jedva korišćena Prada Galleria torba u odličnom stanju može pokupiti za 1.500 dolara na veb lokaciji za luksuznu preprodaju The Real Real, plaćati tri puta veći iznos za potpuno novu torbu manje je privlačno.

Ova strategija neće raditi za sve, ali za najbolje luksuzne brendove, proširenje spektra cijena može pomoći da se rizici rasta drže pod kontrolom, prenosi T portal.

KOMENTARI (1)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.
Llla
10.03.2024 04:41

Dok god bude postojale dame koje se tako predstavljaju i takmice bice i tih torbica , simbola tastine , dok toliki ljudi gladuju nekome puniti dzepove zbog tih nepotrebnih kic trica . No

1 0

Večeras u LIGI ŠAMPIONA: Janković i Krstović na terenu, Siti i Dortmund u velikom okršaju

Srijeda, 05.11.2025 | 18:39

Na programu drugo veče četvrtog kola Lige šampiona na programu. Na terenu i crnogorski fudableri!

Popović: DPS je morao ČUVATI kulturnu baštinu, a birao je da je UNIŠTI

Srijeda, 05.11.2025 | 18:36

Crna Gora je prava riznica kulturnog nasljeđa. Na svakom koraku vidimo tragove naših predaka i ono što svjedoči o postojanju, vjeri, stvaralaštvu i identitetu ovog naroda. Pa, iako smo mi od svojih predaka naslijedili ovo bogatstvo, DPS je svoju vlast koristio da ga razara i sistematski uništava, saopštila je poslanica Demokrata, Zdenka Popović.

Božović: Dogovor da se od DECEMBRA nastavnicima NE UMANJUJU zarade

Srijeda, 05.11.2025 | 17:50

Sindikat prosvjete i resorna ministarstva prosvjete nauke i inovacija i finansija dogovorili su se juče na sastanku, koji je trajao više od četiri sata, da se uglavnom anuliraju umanjenja plata nastavnicima u osnovnim školama koja su uslijedila od jula zbog primjene centralizovanog obračuna zarada. Kompromis su postigli na način da se uvećaju određeni dodaci koje primaju nastavnici – za viša zvanja, razredno starješinstvo, naučna zvanja, prenosi Pobjeda.

Đeka: Očekujem da će VIZNI režim za državljane Turske biti PRIVREMENA mjera

Srijeda, 05.11.2025 | 17:44

Ministar ljudskih i manjinskih prava Fatmir Đeka govoreći, o anti-turskim protestima koji su obilježili prethodnu sedmicu, kaže da se radilo o veoma opasnoj situaciji, i da je dobro što se završilo sa tim. Gostujući na TVCG u emisiji “Budimo budni – Pitajte Vladu” , kaže da su stranke manje brojnih naroda u Vladi bile protiv uvođenja viznog režima Turskoj, i da se nada da će to biti privremena mjera. Ističe da je Turska veliki strateški partner Crne Gore, kao što su to Italija, Njemačka i druge evropske zemlje.

Bar slavi dječju maštu i stvaralaštvo - Pod krošnjom “stare dame” na Mirovici počeli 38. “Susreti pod Starom maslinom”

Srijeda, 05.11.2025 | 17:41

Trideset osmo izdanje Međunarodnog festivala dječjeg stvaralaštva i stvaralaštva za djecu „Susreti pod Starom maslinom“ svečano je otvoreno danas pod krošnjom “stare dame” na Mirovici. Kao dio programa obilježavanja Dana oslobođenja i Dana opštine Bar, u organizaciji JU Kulturni centar Bar i uz podršku Opštine Bar i Kuće maslina, festival je još jednom okupio brojne pjesnike, slikare, glumce, male stvaraoce i umjetnike, kao i istaknute književnike.

Drakić: Evropska PODRŠKA za brži NAPREDAK Crne Gore

Srijeda, 05.11.2025 | 17:33

Dan nakon što je Evropska komisija usvojila Paket proširenja za 2025. godinu, predstavnici privrednih komora i kompanija iz zemalja kandidata koje učestvuju u sedmom izdanju Evropskog parlamenta preduzeća, imali su priliku da sa Mathieuom Bousquetom, direktorom za koordinaciju, strategiju i investicije u Generalnom direktoratu Evropske komisije za proširenje i istočno susjedstvo (DG ENEST), razgovaraju o glavnim nalazima izvještaja po zemljama.

Ovo su najčešće UKRADENI automobili - Dva brenda DOMINIRAJU listom

Srijeda, 05.11.2025 | 17:27

Po prvi put u četiri godine krađe motornih vozila u Sjedinjenim Američkim Državama su opale.

Suljević u Londonu: Crna Gora je zemlja potencijala, ideja i prilika

Srijeda, 05.11.2025 | 16:31

Crna Gora je zemlja potencijala, ideja i prilika, poručio je ministar regionalno-investicionog razvoja i saradnje sa nevladinim organizacijama Ernad Suljević, koji je učestvovao na 19. Global Citizenship Conference u Londonu, jednom od najvažnijih svjetskih događaja o investicijama, globalnom građanstvu i ekonomskom razvoju.

Ovaj dan im DONOSI prekretnicu - Tri znaka ulaze u najljepši period godine

Srijeda, 05.11.2025 | 16:28

Zahvaljujući uticaju Mjeseca u Biku, mentalna i emocionalna energija biće na vrhuncu, a komunikacija i samopouzdanje doći će do punog izražaja

Vujović: Izvještaj EK potvrđuje posvećenost reformama i standardima koji garantuju slobodu, pluralizam i nezavisnost medija

Srijeda, 05.11.2025 | 16:19

Evropska komisija prepoznaje da Crna Gora nastavlja da primjenjuje politiku nulte tolerancije prema nasilju nad novinarima, da novi zakonski okvir predstavlja temelj za jačanje nezavisnosti, profesionalizma i transparentnosti medijskog sektora, te da je Crna Gora uspostavila održiv model finansiranja kroz formiranje Fonda za podsticanje pluralizma i raznovrsnosti medija, koji po prvi put omogućava sistemsku podršku medijima na osnovu jasnih kriterijuma, saopštila je ministarka kulture i medija, Tamara Vujović.