Petak, 12.04.2024 | 21:47
IZVOR: nezavisne.rs

Ova NAVIKA u ishrani može biti ZNAK DEMENCIJE

Demencija je skup simptoma povezanih s gubitkom kognitivnih funkcija.




Foto: Ilustracija, Pixabay

Najčešća je kod osoba starijih od 65 godina i može dovesti do problema s pamćenjem, kao i do promjena ličnosti i ponašanja. Većina nas je svjesna nekih simptoma, a gubitak pamćenja i govora su među najčešćim znakovima.

Zato je ljekar opšte prakse, Johanes Ujs, zajedno s farmaceutom Abasom Kananiem, upozorio na poseban znak upozorenja demencije koji je lako previdjeti.

Naime, povećana žudnja za slatkim može značiti da osoba potencijalno ima demenciju. U razgovoru za Daily Express, Kanani je otkrio da izmenjeno čulo ukusa može uticati na neke ljude s tim stanjem.

"Najčešći znak je povećanje želje za slatkim poslasticama, kao što su kolači i čokolade. Ponavljano preferiranje slatke hrane, posebno mekše teksture poput sladoleda ili pudinga, obično je primamljivo jer je lakše za jelo ljudima koji mogu imati poteškoća sa žvakanjem ili gutanjem kako njihova demencija napreduje", objasnio je.

Tri namirnice koje smanjuju rizik od demencije

Kanani tvrdi da slatka hrana može postati privlačnija osobama s demencijom, jer ovo stanje može da promijeniti percepciju ukusa, što dovodi do sklonosti slađim namirnicama u odnosu na druge.

"Poznati slatki ukusi i teksture takođe mogu da budu izvor utjehe. Pozitivna sećanja i emocije povezane s određenim ukusima, čak i ako se osobe s ovim stanjem teško prisjećaju određenih događaja ili iskustava, mogu ih privući određenoj slatkoj hrani", dodao je. Ovo potvrđuje i Uys.

Međutim, rekao je da nije samo sklonost slatkoj hrani ono što može da utiče na prehrambene navike kod pacijenata s demencijom.

"Demencija zapravo može značajno uticati na vašu percepciju ukusa, kao i na vaše preferencije ukusa", objasnio je.

Naglašava da promjene u funkcionisanju mozga, uzrokovane demencijom, utiču na našu senzornu obradu, što se može manifestovati na različite načine.

"Dok bi neki mogli da razviju sklonost prema slatkoj hrani, na primjer, drugi bi mogli da izgube interes za jelom, zaborave da jedu ili izgube sposobnost prepoznavanja kada su gladni ili žedni", upozorio je.

Ako je to nešto što naše voljene osobe doživljavaju, možda bismo trebali biti posebno oprezni pri planiranju njihovih obroka.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Visoke temperature u velikoj mjeri opterećuju srce - simptomi koje ne treba ignorisati

Srijeda, 10.06.2026 | 20:57

Sunčano i toplo vrijeme za mnoge znači duži boravak na otvorenom i ljetnje aktivnosti, ali za srce takvi uslovi predstavljaju dodatni napor.  

Nisu sve vrste voća jednako dobre za vaše zdravlje: Ovih pet treba jesti svakodnevno

Srijeda, 10.06.2026 | 20:45

Naučnici tvrde da sve namirnice nemaju istu vrijednost, zbog čega mnogi ljudi kroz prehranu ne unose dovoljno važnih nutrijenata, poznatih kao flavanoli.

Nedostatak sna može povećati rizik od ovih bolesti i negativno uticati na organizam

Utorak, 09.06.2026 | 18:45

Kvalitetan san smatra se jednim od ključnih faktora za zdravlje i vitalnost organizma. Iako ga mnogi zanemaruju zbog užurbanog načina života, redovan i kvalitetan odmor tokom noći neophodan je za pravilno funkcionisanje cijelog organizma.

Banane svi jednu na sličan način, ali mala promjena može da promijeni uticaj na crijeva

Utorak, 09.06.2026 | 11:56

Bananu dodajemo u smutije, jedemo za doručak ili posežemo za njom kada nam je potreban brz izvor energije tokom dana. Ipak, nutricionisti sve češće skreću pažnju na jednostavan trik koji ovu voćku može da učini još korisnijom za organizam.

Ljekari objašnjavaju zašto nije dobro spavati u jednom položaju

Subota, 06.06.2026 | 21:51

Mnogi se bude sa trncima u rukama, ukočenim ramenima i sličnim tegobama, misleći da su samo nezgodno spavali. Međutim, ljekari upozoravaju da bi problem mogao biti povezan sa položajem u kojem provodimo noć.

Udes na Zabjelu, povrijeđen motociklista

Nedjelja, 14.06.2026 | 16:56

Jedna osoba je zadobila povrede u saobraćajnoj nezgodi koja se danas dogodila u podgoričkom naselju Zabjelo.  

Život piše čuda, Jakov pokazao kako je sve počelo: U tom trenutku još niko ne zna za mene

Nedjelja, 14.06.2026 | 17:22

Jakov Jozinović danas je jedan od najpopularnijih mladih pjevača na prostoru bivše Jugoslavije.  

Tragedija u Splitu: U sudaru jedrilice i katamarana poginule tri osobe

Nedjelja, 14.06.2026 | 17:08

U sudaru jedrilice i katamarana u Splitu poginule su tri osobe. Spašeno je osam osoba, a za jednom se još traga. U toku je velika akcija spašavanja, javlja Index.hr.

Perić: Izvršna vlast želi da Skupštinu Glavnog grada pretvori u svoj izvršni organ

Nedjelja, 14.06.2026 | 15:51

Lider pokret "Preokret", Srđan Perić, ocijenio je da su neutemeljene tvrdnje da preuzimanje funkcije predsjednika Skupštine Glavnog grada predstavlja preuzimanje efektivne vlasti u Podgorici.

Cerović: Crnogorski ljekari se moraju usavršavati u Evropi

Nedjelja, 14.06.2026 | 15:17

Naši ljekari moraju se usavršavati u evropskim zemljama da ne bi imali probleme sa priznanjem diploma kada Crna Gora uđe u Evropsku uniju, kazala je predsjednica Ljekarske komore, Žanka Cerović.

Radulović: Pravila plovidbe važiće za sve, cilj je sigurno ljeto na moru i jezeru

Nedjelja, 14.06.2026 | 15:22

Pravila će važiti za sve, a njihovo poštovanje biće predmet pojačanog nadzora tokom cijele ljetnje sezone. Naš cilj nije kažnjavanje, već prevencija i zaštita ljudskih života, istakao je Radulović.

Upitno kako će se kontrolisati partijska zapošljavanja pred izbore 2027?

Nedjelja, 14.06.2026 | 15:05

To što institucije više nijesu u obavezi da Agenciji za sprečavanje korupcije (ASK) dostavljaju odluke o zapošljavanju i angažovanju lica tokom izborne kampanje oduzelo je jedan od ključnih alata ASK za kontrolu zapošljavanja u javnom sektoru tokom budućih izbornih procesa, objavljuje Raskrinkavanje. me, Centra za demokratsku tranziciju (CDT).

Žabljačanin vozio pijan, izrečena mu zabrana upravljanja vozilom na četiri mjeseca

Nedjelja, 14.06.2026 | 16:40

Saobraćajna policijja na Žabljaku uhapsila je M.O. (49) iz  tog grada zbog upravljanja teretnim vozilom pod dejstvom alkohola u koncentraciji od 2,16 g/kg.  

Oborena tri državna rekorda

Nedjelja, 14.06.2026 | 16:32

Na atletskoj stazi SC „Topolica“ u Baru, u organizaciji Atletskog saveza Crne Gore, a pod pokroviteljstvom Ministarstva sporta i mladih Crne Gore, održan je prvi dan 33. Pojedinačnog prvenstva Crne Gore za mlađe juniore i mlađe juniorke. Na takmičenju je nastupilo 130 atletičara iz 15 klubova (Podgorica, Jedinstvo, Mornar, Lim, ,,Sanja”, Orion, Rudar, Rasti zdravo, Tara, Milenijum, Lovćen, Cetinje, Tempo, Sparta i Nikšić). Najviše medalja prvog dana osvojili su atletičari Mornara – ukupno 10.

Spajić: Velike odluke treba ocjenjivati po rezultatima koje donesu nakon nekoliko godina

Nedjelja, 14.06.2026 | 14:14

Velike odluke ne treba ocjenjivati po naslovima i reakcijama prvog dana, već po rezultatima koje donesu nakon nekoliko godina, poručio je premijer Milojko Spajić.